Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

otwory robisz "na przestrzał"? ten filtr to siatka czy jakaś specjalna tkanina filtracyjna, ile Cie wyniósł koszt tych płyt?

 

Tak, otwory będą "na przestrzał", to co widać na zdjęciach to siatka aluminiowa, kupiona na allegro w formacie 100x40 (chyba powszechnie stosowana w tuningu aut, a dokładnie wlotów powietrza), która będzie stanowić stelaż dla maty filtracyjnej.

Za płyty z pocięciem zapłaciłem 460zł, ale oprócz tego co jest na zdjęciach były też płyty na obudowę do PC o wym. 40x50x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Będę wykonywał pierwsze podejście do zaprojektowania instalacji wentylacji mechanicznej+rekuperator i już zanim zacząłem mam pierwsze pytanie:

w pokoju będzie kominek (norweski, akumulujący ciepło w obudowie taka analogia do pieca kaflowego :)

Czy ma sens zrobienie wywiewy w salonie nad kominkiem, tak, zeby razem z resztą wywiewów podpiąć to powietrze pod rekuperator, czy może z jakiś powodów nie ma to sensu?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podrzucam fotkę sterowania i reku

http://img104.imageshack.us/img104/3918/sterowanieqw3.jpg

Pozdrawiam Adam M.

 

wybaczcie, wetnę się z moim pytankiem. Pytanie do założyciela wątku.

Adamie, przywołałem już stary twój post z puszką sterowniczą. Mógłbyś pokazać/narysować jak to podłączyłeś? Jak będę miał schemat to to złoże, pod spodem są pewnie jakieś przekaźniki, do których są podłączone te widoczne kręciołki.

Nie wiem co to jest to pierwsze z lewej, potem są 2 termostaty, woltomierz pokazujący napięcie na potencjometrze i pokrętło od potencjometru do sterowania wetylatorami. chyba tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybaczcie, nie wiem jak się łączy posty

:o

O co Wam chodzi z tym bajpasem? :o :o :o

To taka rura z przełącznikiem strumienia na wlocie do reku od strony czerpni/GWC.

Nic wspólnego z wentylatorami!

A przełącznik strug wygląda tak:

http://img250.imageshack.us/img250/3342/belimo3sy.jpg

Adam M.

 

jeszcze jeden niuans, taką przepustnicę daję się przed reku jako bajpas, a jak się łączy ten bajpas z kanałem nawiewnym za reku? Wystarczy sam trójnik w kształcie Y, czy też jest potrzebna jakaś przepustnica?

nie wiem czy dobrze doczytałem jak działa ten siłownik Belimo?

Ma 3 kabelki czy 2? Ktoś kto miał to w ręku, to wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem zainteresowany

klingenburgem 45

oraz ebm 220

chętnie się dopisze do listy

W razie czego służę niemieckim jeśli by się okazało że z niemiec taniej

moja instalacja - wstępny projekt

http://forum.muratordom.pl/gwc-wodny-tymi-recami-robiony,t179105.htm

dom 195 m2 czyli ok 560m3

za wszelkie uwagi z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sysia_w

Internet u mnie ostatnio łazi jak pod górkę...

Zwłaszcza obrazki...

 

To belimo ma 3 kable.

Niebieski + brązowy to 230V zmiennego (tak coś 1,5W)

Biały (żółty, gdzieniegdzie) to sygnał przełączenia.

Podajesz fazę - przeskakuje (36sek) w drugi stan.

Zabierasz - powraca w pierwotny.

Stan pierwotny (początkowy, startowy) wybierasz małym przełącznikiem na siłowniku oznaczonym 0 - I.

Albo będzie otwarty "w lewo" (0) bez podania fazy na ten kabel sterujący albo "w prawo"(I).

 

To sterowanie...

Tam jest GWC.

Pierwszy termostat generuje sygnał przełączenia na zimę.

Jak na dworze jest zimniej niż pod ziemią (ok 7stC) to przełącza ( I belimo) pobieranie powietrza z GWC do systemu wentylacji.

Drugi termostat generuje sygnał "końca odzysku".

Jak na dworze jest ok. 18-20stC to załącza bajpas (II belimo) którym struga z czerpni omija wymiennik rekuperatora i wędruje wprost na salony.

Trzeci termostat generuje sygnał załączenia GWC latem w upały.

Jak temperatury zewnętrzne przekraczają ok.26stC (więc i 19-20) to struga ponownie zaczyna być pobierana z GWC z pominięciem wymiennika (bajpas).

 

Sterowanie wydajnością to gałka na ścianie pomiędzy kuchnią i salonem (bo zwykle tak najwygodniej).

Tamto z wyświetlaczem (słabo widać, bo obrazek wlazł do połowy) to chyba pomiar temperatury (przełączany na różne czujniki).

 

Adam M.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krótko i zwięźle - jeden post

pozostaje skopiować, dzięki

 

nie będę wklejał kolejnego zdjęcia, a jeszcze zapytam o wymiennik, który składałeś z blach. Wloty/wyloty są lutowane, to widać, a pozostałe boki wymiennika jak są uszczelnione i na jakim etapie składania, i czym? Czy najpierw składamy całość, ściskamy (w jaki sposób?), lutujemy i te boki uszczelniamy na końcu? Te szpilki prowadzące są gładkie, to nie jest gwintowane?

Skropliny mają się wylewać przez króciec połączony z wyrzutnią (bo wszystko jest szczelne a wymiennik lekko przechylony w tą stronę)? Tak sobie myślę, że ten króciec jest szczelnie przylutowany, więc żadna tacka ociekowa się tam nie sprawdzi, trzeba by wlutować rurkę w najniższym punkcie w króćcu. Jak to rozwiązałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo będę zamawiał wymiennik Klingenburg. Może są jeszcze jacyś chętni? Od 6 sztuk dają już rabat. Zawsze parę złotych (na transport) będzie mniej. Poniżej podaję ceny wymienników, które znam:

GS 18/350 185 EUR

GS 18/400 193 EUR

GS 25/250 189 EUR

GS 25/300 200 EUR

GS 25/350 211 EUR

GS 25/400 222 EUR

 

Podaję też link do programu doboru: Link

Rafal jak sie nazywa ten program bo go z tego rapidshare zassać nie idzie...

Możesz go gdzies indziej wrzucić?

Ciekawy jestem co mi dobierze :wink:

 

kkdarch

kto ci dobrał te wymienniki? wspomniany programik? jaką masz kubature pomieszczeń u siebie?

pzdr

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafal jak sie nazywa ten program bo go z tego rapidshare zassać nie idzie...

Możesz go gdzies indziej wrzucić?

Ciekawy jestem co mi dobierze :wink:

pzdr

Pawel

 

Spróbuj z tego miejsca:

http://w191.wrzuta.pl/plik/akYOYg5pJEs/gs

 

Widzę, że jest szansa uzbierać 6 chętnych. Kto chętny do zakupów proszę dopisać się na listę:

Rafał_ - GS25/350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się czasami zastanawiam czy Google w niektórych rejonach kraju nie ma zasięgu? :lol:

Może trzeba zmienić "operatora" na innego, jak choćby Amazon, Apple Store, czy Ask

:wink:

czytam tyle info że mi się już wszystko miesza, na zdjęciach na stronie producenta z wyglądu jak krzyżowce, więc tym się zasugerowałem nie czytając opisu, sorry :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...