Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sam będziesz montował PC?

 

PC jest własnej produkcji, jedynie dałem do polutowania i napełnienia czynnikiem do doświadczonego chłodniarza bo koszt zakupu niezbędnych narzędzi był porównywalny z kosztem usługi specjalisty.

W przyszłym tygodniu powinienem już pompę mieć u siebie.

 

Na PW dostałem kolejne zgłoszenie, więc mamy minimalną ilość. Kolejny próg to 11 sztuk :-)

 

Rafał_ - GS25/350

kulca - GS25/400

kkdarch - GS25/400

krybka20 - GS45/400

P@blo - ???

pma - ???

 

Zakup wentylatorów:

kkdarch - R3G220

krybka20 - R3G220

P@blo - R3G220

korys - R3G133

akra51 - R3G220

pma - R3G220

sysia_w - R3G220

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowy na tym forum i nie przeczytałem wszystkich postów. Proszę o pomoc w dobraniu wentylatorów i wymiennika to może zdążę dopisać się do listy. Kubatura mojego domu 370 m3. Proszę o poradę. :oops:

 

Skoro zamierzasz zabrać się za WM samemu to czytanie i tak Cię nie ominie :-)

Tak na szybko to mogę doradzić minimum GS25/350 (większy wymiennik to większa sprawność, mniejsze opory ale cena wyższa) i wentylatory R3G220 ale tak jak pisałem wyżej musisz "rozumieć temat" aby Twój wybór był przemyślany i dopasowany do Twojego domu i Twojego/domowników stylu życia.

 

Gdzie można poczytać o Twoich zmaganiach z PC ?

Na razie nigdzie :-) Jak odbiorę PC to może zamieszczę parę zdjęć w wątku POMPA CIEPŁA Ale jak na razie to nie ma za wiele do pisania póki nie odpalę całej instalacji, a nastąpi to za kilka miesięcy bo mam kilka projektów rozgrzebanych i muszę je w końcu dokończyć :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam będziesz montował PC?

 

PC jest własnej produkcji, jedynie dałem do polutowania i napełnienia czynnikiem do doświadczonego chłodniarza bo koszt zakupu niezbędnych narzędzi był porównywalny z kosztem usługi specjalisty.

W przyszłym tygodniu powinienem już pompę mieć u siebie.

 

A napisz coś więcej jak u Ciebie wyglądało to kosztowo?

I jaki osprzęt wsadzałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowy na tym forum i nie przeczytałem wszystkich postów. Proszę o pomoc w dobraniu wentylatorów i wymiennika to może zdążę dopisać się do listy. Kubatura mojego domu 370 m3. Proszę o poradę. :oops:

 

Skoro zamierzasz zabrać się za WM samemu to czytanie i tak Cię nie ominie :-)

Tak na szybko to mogę doradzić minimum GS25/350 (większy wymiennik to większa sprawność, mniejsze opory ale cena wyższa) i wentylatory R3G220 ale tak jak pisałem wyżej musisz "rozumieć temat" aby Twój wybór był przemyślany i dopasowany do Twojego domu i Twojego/domowników stylu życia.

 

 

korys:

 

Moja opinia jest podobna. Dla takiej kubatury wymiennik GS 25/350 i wentylatory EBM 220 są optymalne.

 

 

 

nie zgadzam się jedynie z twierdzeniem:

 

(większy wymiennik to większa sprawność, mniejsze opory ale cena wyższa)

 

przewymiarowanie wymiennika i nadmierny spadek oporów dla zakładanych przepływów (pomijając aspekt cenowy) spowoduje spadek sprawności, a w skrajnym przypadku, dla oporów zmierzających do " 0 " sprawność też będzie

zmierzała do " 0 "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przewymiarowanie wymiennika i nadmierny spadek oporów dla zakładanych przepływów (pomijając aspekt cenowy) spowoduje spadek sprawności, a w skrajnym przypadku, dla oporów zmierzających do " 0 " sprawność też będzie

zmierzała do " 0 "

Zgadzam się w 100% z krysem ,wystarczy podstawić dane do programu i zmieniać wielkości wymienników a wtedy wszystko będzie jasne że przewymiarowanie nic nie daje poza ZWIĘKSZENIEM kosztów. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wymiennik nalezy tak dobrać aby miał największą sprawność dla normalnych stanów pracy a nie na minimóm czy maksimum.

Normalnym jest przecież że centrala nie pracuje w zimę na maksimum ale ta wartość oscyluje w okolicy 25-50% wydajności więc jaki jest sens obliczania na maksymalną wydajność.Wymiennik obliczony na maksymalną wydajność nie będzie dobrze odzyskiwał ciepła przy minimalnej wydajności.W drugą stronę dobranie na minimalną wydajność skutkuje brakiem możliwości zwiększenia wydatku centrali w sytuacjach kiedy tego potrzeba(dużo gości). :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kulca --------------------------------------------------------------------------------

 

Rafał_ wypisz mnie proszę z listy kupujących,

Jako że można nabyć sam wymiennik, zdecydowałem się na zakup Bartosza (wyjdzie trochę drożej, ale odejdzie koszt systemu przeciwoblodzeniowego, i dużo lepsza sprawność

 

 

jakie parametry pracy ma ten Bartosz? Tzn. dla jakich wydajności jest przewidziany i przynajmniej jeden punkt z charakterystyki pracy wymiennika ( najlepiej dla zakładanego średniego roboczego przepływu ) : wydajność - opór wymiennika - temperatury nawiewu/wywiewu.

No i oczywiście cena :) bo nigdzie tych rzeczy nie mogę znaleźć :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam niecałe 500 m3 kubatury do wentylacji, więc zdecydowałem się na wymiennik WS 3.5/20 (do 520 m3)

Koszt tego wymiennika to 3990 netto, EBM-y 220 już mam więc centralka wentylacyjna we własnym zakresie, sterownik jakiś tez się dorobi, bypass również (Bartosz ma kroćce do bypassu wyprowadzone).

Sprawność deklarowana przez producenta to 85-92%, konstrukcja wymiennika jest taka, że nie zamarza nawet przy mocno ujemnych temperaturach, wczoraj rozmawiałem na targach exposilesia z fachowcami na stoisku Bartosza, pytałem o opory, wydaje mi się że mówili o okolicach 100Pa, natomiast w specyfikacjach na stronach www podają do 200 Pa przy 3m/s.

http://www.bartoszwentylacja.com.pl/sites/default/files/VENA%204.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał_ wypisz mnie proszę z listy kupujących,

Jako że można nabyć sam wymiennik, zdecydowałem się na zakup Bartosza (wyjdzie trochę drożej, ale odejdzie koszt systemu przeciwoblodzeniowego, i dużo lepsza sprawność

 

Rzeczywiście "trochę" drożej :-)

Bartosz jest niezłym wymiennikiem z niezaprzeczalną zaletą - brak zamarzania. Jednak ma też parę minusów: cena, gabaryty i podobno jest problematyczny w czyszczeniu/myciu, a podejrzewam że pomimo stosowania filtrów EU4/EU3 po 5, 10 latach jakiś syf może się tam zebrać co przy odległościach rzędu 2mm może powodować większe opory.

Gdyby nie to, że będę robił GWC wodny chyba też bym wziął Bartosza :-)

 

Uaktualniona lista:

Rafał_ - GS25/350

kkdarch - GS25/400

krybka20 - GS45/400

P@blo - ???

pma - ???

jacekpn - ???

 

Zakup wentylatorów:

kkdarch - R3G220

krybka20 - R3G220

P@blo - R3G220

korys - R3G133

akra51 - R3G220

pma - R3G220

sysia_w - R3G220

jacekpn - ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a podejrzewam że pomimo stosowania filtrów EU4/EU3 po 5, 10 latach jakiś syf może się tam zebrać co przy odległościach rzędu 2mm może powodować większe opory.

 

Ja mam centralę Nikol z filtrami F5 grubymi (22 mm - taka jak włóknina do komór lakierniczych) - mam namiar gdzie można kupić w bardzo dobrej cenie przyciętą dokładnie na wymiar - jeśli ktoś chce niech pisze na priv.

 

Wkłady te zatrzymują już bardzo drobne cząstki i po 1,5 roku działania wymiennik jest jak nowy.

 

Rafal - dlaczego GWC wodny - nie lepiej rurowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. A czy ktoś ma doświadczenie z kanałowymi chłodnicami wodnymi ? http://www.enawent.pl http://www.pwpot-promont.com.pl Dość duże moce chłodnicze z wody np. którą w ciepłe dni podlewamy ogród ?? ( oczywiście z własnej studni ), może spróbować tego użyć i zimą ( woda do studni zrzutowej ? ) Jeżeli by się sprawdziło to pod każdym względem bije GWC. Mi chodzi tylko o chłodzenie latem. Pozdrowienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w czym ten układ ma być lepszy od GWC wodnego pracującego w obiegu zamkniętym?

Tak samo opiera się na nagrzewnicy - chłodnicy.

 

Chłodnice samochodowe są liczone na inne temperatury. Ich sprawność będzie oględnie mówiąc bardzo nieciekawa. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...