Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

mam nadzieję że Rafał_ nie będzie miał nic przeciwko jak uaktualnię listę.

Oczywiście proszę o korygowanie ew. nieścisłości.

 

 

Uaktualniona lista Klingenburga:

Rafał_ - GS25/350

kkdarch - GS25/400

krybka20 - GS45/400

P@blo - ???

pma - ???

jacekpn - GS25/350

gul1337 - GS25/350

kobi033 - GS25/350

Rotan GS45/400 warunkowo

 

Zakup wentylatorów po dwie sztuki na osobę ( w komplecie inlet ringi):

kkdarch - R3G220

krybka20 - R3G220

P@blo - R3G220

korys - R3G220

akra51 - R3G220

pma - R3G220

sysia_w - R3G220

jacekpn - R3G220

gul1337 - R3G220

kc57 - R3G220

kobi033 - R3G220

Rotan - R3G220 warunkowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam nadzieję że Rafał_ nie będzie miał nic przeciwko jak uaktualnię listę.

Oczywiście proszę o korygowanie ew. nieścisłości.

 

 

Uaktualniona lista Klingenburga:

Rafał_ - GS25/350

kkdarch - GS25/400

krybka20 - GS45/400

P@blo - ???

pma - ???

jacekpn - GS25/350

gul1337 - GS25/350

kobi033 - GS25/350

Rotan GS45/400 warunkowo

 

Zakup wentylatorów po dwie sztuki na osobę ( w komplecie inlet ringi):

kkdarch - R3G220

krybka20 - R3G220

P@blo - R3G220

korys - R3G220

akra51 - R3G220

pma - R3G220

sysia_w - R3G220

jacekpn - R3G220

gul1337 - R3G220

kc57 - R3G220

kobi033 - R3G220

Rotan - R3G220 warunkowo

Jakie warunki muszę spełnić aby być wpisanym na listę bezwarunkowo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełniam

 

Klingenburg:

Rafał_ - GS25/350

kkdarch - GS25/400

krybka20 - GS45/400

P@blo - ???

pma - GS45/400

jacekpn - GS25/350

gul1337 - GS25/350

kobi033 - GS25/350

Rotan GS45/400 warunkowo

 

Zakup wentylatorów po dwie sztuki na osobę ( w komplecie inlet ringi):

kkdarch - R3G220

krybka20 - R3G220

P@blo - R3G220

korys - R3G220

akra51 - R3G220

pma - R3G220

sysia_w - R3G220

jacekpn - R3G220

gul1337 - R3G220

kc57 - R3G220

kobi033 - R3G220

Rotan - R3G220 warunkowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rotan - R3G220 warunkowo

 

 

Jakie warunki muszę spełnić aby być wpisanym na listę bezwarunkowo?

 

 

 

 

warunek sam sobie postawiłeś :lol: ( chciałeś najpierw znać cenę ) :lol:

 

a tak poważnie - nie ma żadnych warunków

pozdr.

Już się przestraszyłem':-?' Czekam na wycenę':) Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pierwsze informacje o cenach. Niestety przy obecnym zapotrzebowaniu dostaniemy 3% zniżki. Żeby dostać większy rabat musimy uzbierać 6szt. jednego typu, wtedy na wymienniki innego typu w ilości mniejszej niż 6szt. też dostaniemy rabat. Najłatwiej będzie chyba uzbierać chętnych na GS25/350, obecnie mamy 4 chętnych. Jak kkdarch zmieni GS25/400 na 350 to mamy pięciu i będzie brakowało tylko 1 osoby.

 

Teraz ceny. Przy zamówieniu 6szt. GS25/350 i 3szt. GS45/400 mamy ceny:

GS25/350 - 191 EUR netto

GS45/400 - 354 EUR netto

 

Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla kubatury 600 m3 dobry będzie GS45/400

pozdr.

Korys jak dobierałes ten wymiennik, zakładałes chyba 600m3 wymiany na godzinę?

Ja mam podobną kubaturę no moze ciut większą i przy założeniu pracy wentylatorów na ok 30-50% czyli wychodzi pobieżnie 300-350m3 wymiany na godzine i program oraz doradca klingenburga sugerują wymiennik GS30/450

Ponadto sprzedawca proponuje aby " prędkość zawierała się w przedziale [ 1,20 m/s- 1,50 m/s ]. Chodzi o prawidłową pracę wymiennika związaną z procesem samo-czyszczenia”....

 

cena ok 298 eur.

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korys napisał:

dla kubatury 600 m3 dobry będzie GS45/400

pozdr.

 

 

Korys jak dobierałes ten wymiennik, zakładałes chyba 600m3 wymiany na godzinę?

Ja mam podobną kubaturę no moze ciut większą i przy założeniu pracy wentylatorów na ok 30-50% czyli wychodzi pobieżnie 300-350m3 wymiany na godzine i program oraz doradca klingenburga sugerują wymiennik GS30/450

Ponadto sprzedawca proponuje aby " prędkość zawierała się w przedziale [ 1,20 m/s- 1,50 m/s ]. Chodzi o prawidłową pracę wymiennika związaną z procesem samo-czyszczenia”....

 

cena ok 298 eur.

pozdrawiam

Paweł

 

 

 

 

Korys:

 

 

odpowiadając na pytanie zacytuję wcześniejszy Twój post:

 

 

 

Rafał_ te ceny podajesz przed czy po rabacie?

Bedziesz montował go w jakiejs skrzyni z wentylatorami czy oddzielnie?

Czy dobrze czytam poniższy diagram? Dla ok 600 m3 wymiany na godzine musiałbym celowac w model GS 45? Masz ceny dla GS 45 i 35?

http://upload.boras.org/files/1266350095.jpg

pzdr

Paweł

 

 

 

 

 

Korys:

 

Byłeś na bardzo dobrym tropie :lol: :lol: :lol:

 

Z tego diagramu wstępnego doboru właśnie wynika, że dla kubatury 600 – 700 m3 GS45 jest najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Pozostaje ustalić szerokość pakietu – a to można zrobić ogólnie dostępnym programem Klingenburga. Jak wstawisz 300m3/h średniego przepływu, to dla szerokości pakietu 400 wymiennik będzie pracował optymalnie ( patrz: opór wymiennika, prędkości strug, temp. nawiewu i wywiewu, entalpia ). Dla pełnej wymiany 600 – 700 m3 w dalszym ciągu pracuje prawidłowo.

Natomiast GS 30/450 jeszcze przy 300 m3/h zachowuje się poprawnie, natomiast już około 500 m3/h opory wymiennika są tak duże, że program nie chce tego już liczyć. Drastycznie rośnie opór, i tak samo spada sprawność. Po prostu wymiennik jest za mały, jest dla mniejszej kubatury.

Rozumiem, że chciałbyś zapłacić ok. 50 eu. mniej, ale coś za coś. Albo ma dobrze działać, albo ma być tańszy...

 

 

Paweł:

Ponadto sprzedawca proponuje aby " prędkość zawierała się w przedziale [ 1,20 m/s- 1,50 m/s ].

 

Korys:

Tak, ale przy pełnym wydatku, a nie przy 50% wydajności...

 

 

Paweł:

Chodzi o prawidłową pracę wymiennika związaną z procesem samo-czyszczenia”....

 

 

Korys:

Tym mnie zabiłeś... :o :o :o Jeżeli powiedział to doradca Klingenburga... ???

W reku od tego są filtry...

w wymienniku nic już się nie dzieje...

nie zachodzą żadne procesy...

niczego się nie przedmuchuje..( w czasie pracy) !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał_ te ceny podajesz przed czy po rabacie?

Bedziesz montował go w jakiejs skrzyni z wentylatorami czy oddzielnie?

 

Ceny są po rabacie.

Wymiennik będzie w oddzielnej skrzyni. Bo skrzynkę z wentylatorami już zrobiłem. Pokazywałem jakiś czas temu.

 

Jak wstawisz 300m3/h średniego przepływu.....

 

Zakładanie 300m3/h średniego przepływu zimą jest błędem. Poczytaj w innych wątkach o rekuperacji ile zimą ludzie ustawiają: 100-150m3/h. No chyba, że liczba domowników jest duża, masz kilka akwariów lub częste imprezy :-) wtedy założenie dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał_ te ceny podajesz przed czy po rabacie?

Bedziesz montował go w jakiejs skrzyni z wentylatorami czy oddzielnie?

 

Ceny są po rabacie.

Wymiennik będzie w oddzielnej skrzyni. Bo skrzynkę z wentylatorami już zrobiłem. Pokazywałem jakiś czas temu.

 

 

Chyba coś się Tobie pomieszało... :( To nie ja pisałem te pytania... :(

Spójrz tu:

 

p@blo napisał:

Panowie

Podpowiedzcie prosze jeszcze cos w kwesti omawianych przepustnic.

 

Rafał_ te ceny podajesz przed czy po rabacie?

Bedziesz montował go w jakiejs skrzyni z wentylatorami czy oddzielnie?

Czy dobrze czytam poniższy diagram? Dla ok 600 m3 wymiany na godzine musiałbym celowac w model GS 45? Masz ceny dla GS 45 i 35?

pzdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wstawisz 300m3/h średniego przepływu.....

 

Zakładanie 300m3/h średniego przepływu zimą jest błędem. Poczytaj w innych wątkach o rekuperacji ile zimą ludzie ustawiają: 100-150m3/h. No chyba, że liczba domowników jest duża, masz kilka akwariów lub częste imprezy :-) wtedy założenie dobre.

 

 

Pomylenie pojęć...

moje założenie są słuszne dla doboru wymiennika...

Podstawiasz 50% kubatury ( z przykładowej 600 m3 ) , aby wymiennik tak samo dobrze pracował przy wydatku 100m3/h jak i 500 czy 600m3/h. - czyli w całym potrzebnym zakresie...

jeżeli przyjmiesz dla wyliczeń 100 - 150 m3/h, to wymiennik będzie pracował dobrze przy wymianie: 50, 150, 300m3/h, ale już przy 400 - 500m3/h będzie kicha...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korys...

Pytanie zadałem bo tak sie nauczylem w szkole ze jak nie mam pewności lub czegos do końca nie rozumiem to pytam :wink: , pozatym widze ze każdy inaczej dobiera wymiennik do kubatury:

Czyli niektórzy biorą takie ile maja kubatury (np ty) , inni przy założeniu ze faktycznie WM nie będzie chodziła na max tak więc wymiana w rzeczywistości będzie niższa i dobierają takie na połowe kubatury aby taki wymiennik miał zapas (np Suspenser i ja :D ), a inni zakładają prace WM na ok 20 % wydajności i na tej podstawie dobierają wymiennik który najwyższą sprawność osiąga własnie przy takiej pracy WM (bodajże Rafał).

Wiesz, mylisz sie z tym ze chcailbym zaoszczędzić 50 eur bo akurat to jest dla mnie tutaj najmniej ważne, chciałbym w oparciu o wasze opinie, opinie sprzedawcy wymiennika oraz jakąś wiedze zdobywaną krok po kroczku z tego forum dokonać najlepszego wyboru :D

Fakt ze to co dobierał mi program do faktycznej pracy Wentylacji jako optymalne do końca mi nie pasowało mając na uwadze opinie m.in założyciela wątku :wink: co do wielkości obecnie produkowanych reku (typu boing w pudełku od zapalek :wink:) dlatego na początku pytałem własnie o którys z seri GS45

Dodam tylko ze do mojej kubatury dobierając GS45/450 wychodzi mi ze przy minimalnej pracy przy 200 m3/h przepływ w reku jest poniżej 0.5 m/s czyli to dobrze czy źle?

A co do "samoczyszczenia" to faktycznie nie pomyslałem jak to rozumiec ale taka odpwiedz dostałem dlatego byla w cudzysłowiu

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a one są z uszczelkami ? bo jeśli nie to d...a w niektórych sytuacjach wymagających szczelności, trzeba inaczej zbudować system,

popatrzcie sobie na ich projekty przełączeń GWC/czerpnia ...

 

hmm znalazłem tylko same przepustnice

kurcze za IB-F200 chcą 120 zł - to bardzo tanio - ciekawe jak z jakością

uszczelek na kiepskich zdjęciach sie nie dopatrzyłem,

a no i to jest przepustnica jednopłaszczyznowa więc trzeba by dwie i trójnik do tego czyli ogólnie chyba 4 :(

 

a gdzie mają te projekty bo znaleźć nie mogłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał_

PostWysłany: Wto, 2 Marzec 2010 17:18 Temat postu:

Mam pierwsze informacje o cenach. Niestety przy obecnym zapotrzebowaniu dostaniemy 3% zniżki. Żeby dostać większy rabat musimy uzbierać 6szt. jednego typu, wtedy na wymienniki innego typu w ilości mniejszej niż 6szt. też dostaniemy rabat. Najłatwiej będzie chyba uzbierać chętnych na GS25/350, obecnie mamy 4 chętnych. Jak kkdarch zmieni GS25/400 na 350 to mamy pięciu i będzie brakowało tylko 1 osoby.

Ostatecznie może być GS25/350(wolałbym 400) ,powinien wystarczyć na 200-250m3 ale później koło 300 m3 prędkość wzrasta powyżej 1,6m/s.Swoją drogą dziwi mnie fakt że dają rabat na takie same wymienniki a nie na całość zamówienia. Myślę że tu trzeba raczej powalczyć z Klingenburgiem(postraszyć że pójdziemy do konkurencji czy co) i to dość ostro!Myślę że zmiękną bo przecież zliczając te wszystkie wymienniki trochę się uzbiera . :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...