Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Konstruowanie samodzielnie rekuperatora pozwala na optymalizacje jego konstrukcji.

Zastanówmy się.

Zima wentylacja odbywa się z krotnością 0,15-0,6 kubatury.

Najczęściej chodzi w przedziale 0,2-0,4V, przy czym jeśli chodzi o górny zakres to raczej okazjonalnie (imprezki, spotkania rodzinne itd.).

I w takie parametry trzeba celować w wydajności wymiennika.

W tym zakresie ma osiągać najwyższą sprawność, bo z taką strugą powietrza będzie miał do czynienia większą cześć czasu.

 

Latem, kiedy jest potrzebna wydajniejsza wentylacja wymiennik nie pracuje bo cała wentylacja odbywa się przez By-pass, więc znaczne pogorszenie parametrów przy większych przepływach nie odgrywa tu żadnej roli.

I tutaj przydają się mocniejsze wentylatory które są w stanie wymienić całą objętość powietrza z krotnością 0,9-1,1 kubatury/godzinę.

Można czasami spotkać się z sugestiami że latem warto wentylować i 1,5 kubatury na godzinę, ale w domach dobrze izolowanych, które nie mają aż takiej tendencji do przegrzewania się jest to zbędne.

 

Budując samemu maszynerię możemy komponenty dobrać właśnie tak, żeby wentylacja była skuteczna i ekonomiczna w całym zakresie działania.

Zarówno zimą przy wymianie 0,2-0,3 V/h jak i latem przy wymianie 0,8-1 V/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a one są z uszczelkami ? bo jeśli nie to d...a w niektórych sytuacjach wymagających szczelności, trzeba inaczej zbudować system,

popatrzcie sobie na ich projekty przełączeń GWC/czerpnia ...

 

hmm znalazłem tylko same przepustnice

kurcze za IB-F200 chcą 120 zł - to bardzo tanio - ciekawe jak z jakością

uszczelek na kiepskich zdjęciach sie nie dopatrzyłem,

a no i to jest przepustnica jednopłaszczyznowa więc trzeba by dwie i trójnik do tego czyli ogólnie chyba 4 :(

 

a gdzie mają te projekty bo znaleźć nie mogłem?

widziałem kiedyś na stronie, więc pewnie trzeba poszukać

 

ogólnie oni przewidują osobne wentyle dla gwc i czerpni dlatego nie są potrzebne szczelne przepustnice. w sytuacji gdy 1 wentyl jest za trójnikiem muszą być szczelne bo inaczej może brać z obu miejsc jednocześnie (oczywiście opory spowodują zmniejszenie ilości z odnogi zamkniętej ale nie o to nam chodzi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem sie troche programikiem klingenburga i faktycznie podpasuje chyba jakiś większy 8)

Do tej pory sugerowalem sie bardziej "doborem wstępnym" bez porównania parametrów róznych wielkości wymienników w różnych przepływach powietrza (intensywnosci wymiany) :oops:

W moim przypadku zimą przy krótkotrwałym podkręceniu na full (goście, gotowanie ) ciśnienie na wcześniej dobranym wymienniku byloby za duże, z drugiej strony faktycznie nie ma co przesadzać z dużymi wymiennikami gdyż latem przy dużych wymianach i tak odbywa się to przez bajpas.

Podpowiedzcie tylko jak rozumieć prędkość strugi powietrza poniżej lub ok 0.5 m/s?

CZym większy reku tym sprawność wieksza, opory mniejsze tylko program alarmuje o zbyt wolnym przepływie powietrza czy to źle? Wolniejsza cyrkulacja powietrza spowoduje chyba lepszą wymianę :roll:

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że zaczynasz dochodzić do tych samych wniosków co ja w sprawie doboru wymiennika.

Gwoli sprostowania - od początku sugerowałem GS45/400 - później jakoś pomyłkowo "zakradł się" ten GS45/450

Co do prędkości strugi: chodzi o to, że Klingenburg, tak samo jak Heatex gwarantują że ich wymienniki będą się zachowywały dokładnie tak w "realu"

jak pokazuje program (temperatury, sprawności, opory - dla założnych przepływów ) z dokładnością do 1%. Jednak przepływ poniżej 0,5 m/s może spowodować przepływ laminarny - co w konsekwencji powoduje większy rozrzut wyników. Klingenburg nie chce się tym zajmować natomiast program Heatexa w tym przypadku po wstępnym ostrzeżeniu pokazuje sprawności jeszcze lepsze, niż przy wyższych wymianach. Tak, że można spać spokojnie - nic złego nie będzie się dziać :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

link dla zainteresowanych klingenburgiem 25

http://cgi.ebay.de/Lueftunggeraet-Waermerueckgewinnung-Wohnraumlueftung_W0QQitemZ260559995843QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_77?hash=item3caa9603c3

że też nie ma akurat 45

potwierdzam swoje zainteresowanie zakupami

pozdrawiam

To mała centralka i ma wydatek 80m3/h a grubość wymiennika to prawdopodobnie około 10-15cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość dla osób z listy wentylatorowej:

 

 

 

Zakup wentylatorów po dwie sztuki na osobę ( w komplecie inlet ringi):

kkdarch - R3G220

krybka20 - R3G220

P@blo - R3G220

korys - R3G220

akra51 - R3G220

pma - R3G220

sysia_w - R3G220

jacekpn - R3G220

gul1337 - R3G220

kc57 - R3G220

kobi033 - R3G220

Rotan - R3G220

 

 

 

Aktualnie jest przygotowywana oferta na zakup hurtowy wentylatorów dla całej grupy. Ogólne informacje odnośnie tej propozycji będę zamieszczał na forum, natomiast propozycję cenową prześlę każdej osobie z listy na PW.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy zastanawialiście się nad wykorzystaniem polipropylenu kanalikowego (takiego do produkcji reklam) na wymiennik do reku ? Cena jednej płyty 2m x 1.4m to koło 5 zł, więc za 50 zł mamy sporo materiału na duży wymiennik, np:

http://www.tuplex.pl/cms/upload/43_Plyty_kanalik_polipropylen_TUPKAN0.pdf

Do zalet można zaliczyć łatwość cięcia, obróbki, klejenia, nie ma też problemu z kierunkami przepływu powietrza, bo kanaliki pozwolą na odpowiednie go ukierunkowanie. Jakieś wady poza rozmiarem wymiennika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać cenę ? jakie ma wentylatory i wymiennik? nie mogę znaleźć tych informacji na ich stronie... :(
Wymiennik przeciwprądowy Dospela, wentyle stałoprądowe z płynną regulacją, sterownik z pilotem i z programatorem tygodniowym, wydajność 500m3/h, cena 3416-www.technika.grzewcza.com.pl. Opis:http://www.kataloginzyniera.pl/index.php?prod=14734
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik przeciwprądowy Dospela, wentyle stałoprądowe z płynną regulacją, sterownik z pilotem i z programatorem tygodniowym, wydajność 500m3/h, cena 3416-www.technika.grzewcza.com.pl. Opis:http://www.kataloginzyniera.pl/index.php?prod=14734

 

Coś taniutka ta centrala i coś mi się wydaje że ten by-pas to po prostu kaseta letnia

http://wentylacja.com.pl/Wiadomo%C5%9Bci/Optimal-400-dla-niej-wielko%C5%9B%C4%87-nie-ma-znaczenia%E2%80%A6-38070.html

poczytaj zaraz nad wykresem a poza tym EBMy biorą trochę mniej prądu coś 2x 68W :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...