Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja swoje reku buduję w identycznym układzie, wymiary tez są dobre. Jedyne co, to chyba nie przemyślałeś odprowadzenia kondensatu... Najkorzystniej jest jeżeli on ścieka z wymiennika po stronie wywiewu z reku... - czyli jak widzę tak jakby u góry Twojego wymiennika. Po prostu postawiłbym go „do góry nogami” i lekko nachylił w tę stronę. Innym rozwiązaniem ( niektórzy twierdza, że lepszym ) jest ustawienie samego wymiennika wewnątrz reku pionowo – wtedy kondensat ścieka jeszcze lepiej. ( wiele firm tak go montuje).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie!

Skrzynka wentylatorowa musi mieć takie wymiary – nie zwróciłem na to uwagi.

Ja robię tak jakby osobne skrzynki ( wymiary dla wymiennika są inne i inne dla skrzynki wentylatorowej ), a później je połączę razem. Uważam ze nie ma sensu robić jednej dużej skrzyni, żeby dopasować się do wymiarów wentylatorów. ( tym bardziej, ze moje kostki są bardzo małe ). Nie robię tego na pokaz, więc obudowa nie musi mieć „pięknego kompaktowego kształtu”.

 

Druga sprawa: namawiałbym Ciebie jednak na postawienie wymiennika pionowo. Jak byłem w Heatex-e, to takie ustawienie mi pokazywano. Myślę, ze chodzi o to, żeby ściekający kondensat miał jak najdłuższą drogę do pokonania, a w efekcie o wyższą sprawność całego reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na priva dostałem kolejne zgłoszenie na wymiennik. Proszę się nie krępować i dopisywać do listy bezpośrednio w wątku :-)

 

Klingenburg:

Rafał_ - GS25/350

kkdarch - GS25/400

krybka20 - GS45/400

P@blo - ???

pma - GS45/400

jacekpn - GS25/350

gul1337 - GS25/350

kobi033 - GS25/350

Black_Gnome - GS25/350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupa wentylatorowa. ( aktualizacja )

Lista osób które potwierdziły akces w zamówieniu:

 

pma

sysia_w

gul1337

kc57

kobi033

korys

kkdarch

akra51 podwójne zamówienie 4 szt.

 

 

Brakuje potwierdzenia od jednej osoby, aby osiągnąć wymagane minimum w celu złożenia zamówienia i uruchomienia zlecenia.

Dla osób z listy powyżej w poniedziałek robię rezerwację, poza tymi wentylatorami na magazynie jest jeszcze trzy wolne wentylatory 220. Oczywiście można zamówić więcej – jednak kolejne ew. osoby będą musiały poczekać na sprowadzenie dla nich wentylatorów z Niemiec, albo wybrać inny model dostępny od ręki na magazynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, zgadliscie, 50m rury fi 160 zakopanej plus 10m rury w domu aby dojsc do reku, kolanka itd.

troche kombinuje aby dojsc na strych domu 2pietrowego, bo tam bedzie reku. a do tego 6 anemostatow nawiewnych, 45 mb rur fi100 i trojniki i reku. dlatego wyliczylem sobie ok 350PA oporow nawiewu. (2PA na 1m rury , 30PA na anemostat)

wywiew to 35mb rur fi 100, 5 anemostatow, i reku.

nie wiem jak to bede sterowal, ale tym sie bede martwil jak poskladam. poprawcie mnie jesli sie myle.

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, zgadliscie, 50m rury fi 160 zakopanej plus 10m rury w domu aby dojsc do reku, kolanka itd.

troche kombinuje aby dojsc na strych domu 2pietrowego, bo tam bedzie reku. a do tego 6 anemostatow nawiewnych, 45 mb rur fi100 i trojniki i reku. dlatego wyliczylem sobie ok 350PA oporow nawiewu. (2PA na 1m rury , 30PA na anemostat)

wywiew to 35mb rur fi 100, 5 anemostatow, i reku.

nie wiem jak to bede sterowal, ale tym sie bede martwil jak poskladam. poprawcie mnie jesli sie myle.

dzieki

Nie mam w tej chwili czasu liczyć ale czy policzyłeś opory najdłuższej gałęzi i wyszło 250Pa ?

A sterowanie jest ważne bo wydajności (m3/h) musisz zgrać - jak zamierzasz to osiągnąć przy różnych wentylatorach (zapewne da się korzystając z charakterystyk ale "ciutkę" upierdliwe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obym się mylił, ale mając dwupiętrowy dom to kanały fi 160 wydają się deczko wąskie.

Nie wiem jaką masz kubaturę, ale mogą być problemy z komfortem użytkowania wentylacji.

Żeby było cicho to na takich przekrojach powinieneś przepuszczać max 362m3, a to dla domu dwupiętrowego chyba trochę mało.

Przetłaczając strugę powyżej tej wartości zacznie się robić głośno i znacząco podskoczą opory instalacji.

Nie chcę Cię martwić, ale tabele mówią że dla fi 160mm strata 2Pa jest przy strudze 270m3, więc zdaje się że już masz bardzo duże opory przepływu.

 

Podaj jaką masz kubaturę bo przy takim szacowaniu wychodzi że masz skopaną instalację :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom ma ok 480m3 (8*8*3*2,5)wiec zakladam polowe wymiany na godzine. jak beda goscie to o halas sie nie bede martwil :)

Problem jest w tym ze dom ma wentylacje grawitacyjna, wiec w obecne kanaly wloze aluflexa 100. rura 160 to moze za malo ale plan byl aby tylko reku nie zamarzl.

dlatego chce zastosowac wiekszy wentylator do nadmuchu ebm 220, bo GWC, a wywiew to ebm 175mm powinien wystarczyc. musze dzis sie zdecydowac. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porobiłem fotki wymiennika do reku zrobionego z polipropylenu kanalikowego.

http://img34.imageshack.us/img34/4583/47064222.jpg

http://img443.imageshack.us/img443/6001/98928386.jpg

http://img717.imageshack.us/img717/7809/50339682.jpg

Wynalazek został wyprodukowany przez kanadyjską firmę Greentek i producent podaje sprawność jak dla każdego krzyżowego, więc zarzuty, że pp kanalikowy się nie nadaje na wymiennik, bo ma mniejszą przewodnośc cieplną niż alu czy miedź są bezzasadne. Pewnie rzeczywiście ma mniejszą, nie sparwdzałem, ale za to ścianki z pp są cieńsze niż z alu czy miedzi i w razie czego wymiennik może być po prostu większy, co zrekompensuje mniejszą przewodność cieplną pp. Za to taki pp ma ogromne zalety: klei się, łatwo się tnie, ma gotowe kanaliki pozwalające na odseparowanie powietrza zużytego od świeżego, no i najważniejsze CENA...

Odnośnie konstrukcji, to jak widać na obrazkach jest klejona i ma plastikowe wzmocnienia na brzegach. Kanalikami płynie jedno powietrze, a szczelinami między płytami drugie. Szczeliny między płytami są utworzone poprzez wklejenie na brzegach wymiennika wąskich pasków pp kanalikowego i wzmocnione małymi wstawkami z kanalików, co widać na środkowym zdjęciu. Bardzo łatwo tą technologią można zrobić wymiennik krzyżowy, przciwprądowy, czy jaki się chce. Może komuś ten opis się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...