Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Skoro mam już blachę, pomyślałem że kupię przekładki do wymiennika jaki Adam zaprezentował. Przekładki z "chłodnicówki", które można dostać w sklepie fabrycznym Huty Będzin. Otóż ta huta już nie produkuje tego, w ogóle nic nie produkuje, jest w stanie upadłości. W tym sklepiku takich przekładek już nie kupię. Człek mówił coś o rurkach miedzianych jedynie. Pytanko czy wie ktoś gdzie takie można dostać, czy trzeba szukać zamiennika?

Jarek

 

Ja też jestem ciekawy co zastosować zamiast tych chłodnicówek przy lutowaniu wymiennika ?

Macie jakieś pomysły na coś w miarę taniego a odpowiednio wytrzymałego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olać blachę i wejść w polipropylen kanalikowy. To na prawdę działa ;-)

 

Troche net przegrzebalem i:

Wymiennik ciepła

-Przeciwprądowy wymiennik ciepła z wysokiej jakości tworzywa sztucznego o sprawności 95%. (to ze strony rekuperatory.pl o Comfoair 500, AERIS CA 350 VV)

 

-Przy wymiennikach z polipropylenu jest nieco mniejsza(sprawnosc) rzędu 2% w stosunku do aluminiowych. (http://jan-gaz.com.pl/rekuperatory_0_Mity_i_fakty_rekuperacji)

 

-Podwójny wymiennik krzyżowy z polipropylenu - trwałość i wysoka sprawność odzysku ciepła

Wymienniki polipropylenowe mają sprawność zbliżoną do krzyżowych wymienników aluminiowych, przy czym nie mają ich wad: wrażliwości na środowiska agresywne i niskiej trwałości. Dobrze spisują się w kontakcie z wodą, a niskie napięcie powierzchniowe powoduje, że na powierzchni wymiennika nie tworzą się trwałe osady.(http://www.muratorplus.pl/technika/wentylacja-i-klimatyzacja/menerga-adsolairreg-centrale-ze-zraszanymi-wymiennikami-ciepa_58033.html)

 

Sprobuje zrobic taki wymiennik z pp. i podziele sie wynikami

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym odświeżyć trochę temat obudowy min. czy ma ktoś namiary gdzie kupić jakaś płyta warstwowa z rdzeniem poliuretanowym o grubości 20 albo 30mm.

Szukam i szukam na tym necie i nic sensownego nie mogę znaleźć. Będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

Mabram

Proszę bardzo.

http://www.alptech.com.pl/ramki.htm

 

Sprawdź w cenniku ,w dziale prefabrykacja jest pokazane jak można wykonać kanały z takiej płyty.Moim skromnym zdaniem i tak by trzeba było je ocieplić .miałem robić obudowę z tych płyt ale zdecydowałem że będzie to stypropian 50mm pomiędzy blachami ocynkowanymi(centrala w nieogrzewanym garażu).

Co myślicie o wykorzystaniu rur PCV na przykład 160-200mm(pomarańczowe) jako kanały główne ocieplone wełną?

Edytowane przez kkdarch
brak linku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche net przegrzebalem i:

Wymiennik ciepła

-Przeciwprądowy wymiennik ciepła z wysokiej jakości tworzywa sztucznego o sprawności 95%. (to ze strony rekuperatory.pl o Comfoair 500, AERIS CA 350 VV)

 

-Przy wymiennikach z polipropylenu jest nieco mniejsza(sprawnosc) rzędu 2% w stosunku do aluminiowych. (http://jan-gaz.com.pl/rekuperatory_0_Mity_i_fakty_rekuperacji)

 

-Podwójny wymiennik krzyżowy z polipropylenu - trwałość i wysoka sprawność odzysku ciepła

Wymienniki polipropylenowe mają sprawność zbliżoną do krzyżowych wymienników aluminiowych, przy czym nie mają ich wad: wrażliwości na środowiska agresywne i niskiej trwałości. Dobrze spisują się w kontakcie z wodą, a niskie napięcie powierzchniowe powoduje, że na powierzchni wymiennika nie tworzą się trwałe osady.(http://www.muratorplus.pl/technika/wentylacja-i-klimatyzacja/menerga-adsolairreg-centrale-ze-zraszanymi-wymiennikami-ciepa_58033.html)

 

Sprobuje zrobic taki wymiennik z pp. i podziele sie wynikami

Pozdrawiam

 

 

Pomysł arcyciekawy, szczególnie biorąc pod uwagę stosunek kosztów zakupu gotowca do wykonania.

No i prostotę wykonania. Pojawiają się jednak liczne niewiadome.

 

Zastanawiam się jednak jak to wszystko policzysz?

Do dyspozycji masz zazwyczaj płyty grubości 2mm, bądź 3 mm. Sądzę, że dla przepływów 100-500 m3/h te byłyby najlepsze. Sądzę, że bardziej 3 mm, bo kanały netto będą wówczas coś ok. 2 mm ???

 

Policzyć/sprawdzić sprawność będzie prosto na podstawie temperatur.

A co z oporami, optymalnym doborem szerokości? Tak aby osiągnąć maksymalną sprawność przy minimalnym oporze? Zrobisz za krótkie spadnie drastycznie sprawność, zwiększysz szerokość ( w kierunku przepływu ) pojawią się opory.

Jak dobrać szerokość płyt ( 2 mm, 3 mm, 5 mm ), aby przepływ powietrza był turbulentny w interesujących zakresach?

Można spróbować przewymiarować, koszty znikome, ale tu chyba nie w wielkości wymiennika jest wist, a w sposobie wymiany.

Trzeba by zrobić jakieś ze trzy prostsze prototypy, pomierzyć temperatury i policzyć sprawności i czwarty zbudować właściwy, idąc w kierunku najlepiej sprawdzającego się prototypu. Można też spróbować wzorować się na wymiarach Heatexa ,czy Klingenburga po policzeniu w ich programach, raczej Heatexa, bo tam majątypowe krzyżowce.

 

Jeśli już bydowałbym to podwójny dałoby to sprawność tak może z 80% na oko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźcie mnie tak szybko i łopatologicznie oświećcie czym różnią się wentylatory EBM R1G od R3G?

Poza liczbą "cores" czyli rdzeni nie widzę specjalnie różnicy.

 

Główna różnica to napięcie zasilania. R1 jest na napięcie stałe, przedział zależy od modelu (18-52V DC). R3G do pracy wymagają napięcia zmiennego (zależnie od modelu 100-240 AC)

 

R3G posiadają również zintegrowanie zabezpieczenie termiczne.

 

pozdrawiam,

 

Gul1337

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo

 

pioos - R3G 175 - 2 sztuki + 2 inlet ringi

p@blo - R3G 220 - 2 sztuki

matematyk - R3G 220 - 2 sztuki + 2 inlet ringi

kszew - R3G 190 - 2 sztuki

Black_Gnome - R3G 190 - 2 sztuki + 2 inlet ringi

krybka20 - R3G 220 - 2 sztuki + 2 inlet ringi

 

 

być może Sali - R3G 133 - 2 sztuki

 

Proponuję wyznaczyć ostateczny termin zapisywania się na koniec czerwca więc wszystkich niezdecydowanych proszę o dopisywanie się na listę w tym terminie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym wrocic do "plastikowych" wymiennikow. Wychodzi mi, ze wymiennik zrobiony z HIPS jest prawie 10x tanszy niz z mosiadzu (vide projekt Adama z poczatku tego tematu). Juz za 200-300zl da sie zrobic wymiennik o powierzchni wymiany przekraczajacy 30m2.

Co do izolacyjnosci materialu - im mniejsza grubosc tym wspolczynnik przewodnosci cieplnej traci na znaczeniu, wiec nie obawialbym sie tutaj duzych roznic w stosunku do metali.

Jedyna moja watpliwosc dotyczy sztywnosci. Zasadnicze pytanie jest, czy HIPS 0,5mm bedzie wystarczajaco sztywny/wytrzymaly?

 

Jesli chodzi o plyty kanalikowe - nie moge jakos doptrzec do dokladnych wymiarow kanalikow. Podana w cenniku grubosc zakladam dotyczy maty, a nie kanalikow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...