Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Wieki mnie tu nie było.

Zaginęło to gdzieś w otchłani forum po ostatnich remontach informatycznych...

 

Padły Szopienice, co już wiecie.

No to....

Robię spore przeciwprądowce z płyt kanałowych PP.

Samo życie...

 

Ktoś tu pisał, że się nie da....

:lol:

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wieki mnie tu nie było.

Zaginęło to gdzieś w otchłani forum po ostatnich remontach informatycznych...

 

Padły Szopienice, co już wiecie.

No to....

Robię spore przeciwprądowce z płyt kanałowych PP.

Samo życie...

 

Ktoś tu pisał, że się nie da....

:lol:

Adam M.

 

Powiedzialo sie A to trzeba powiedziec B ;)

 

Panie Adamie, skoro robisz plastiki - prosimy o prezentacje; konstrukcja, gabaryty, osiagi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pioos - R3G 175 - 2 sztuki + 2 inlet ringi

p@blo - R3G 220 - 2 sztuki

matematyk - R3G 220 - 2 sztuki + 2 inlet ringi

kszew - R3G 190 - 2 sztuki

Black_Gnome - R3G 190 - 2 sztuki + 2 inlet ringi

krybka20 - R3G 220 - 2 sztuki + 2 inlet ringi

Magus - R3G220-AD17-02 2 sztuki + 2 inlet ringi

 

być może Sali - R3G 133 - 2 sztuki

 

Proszę potwierdzić ale chyba każdy z nas chcę wersje na 230 Volt ?

 

Dla zainteresowanych wentylatorami, rozejrzyjcie się po rynku. EBM'y to zacny towar ale i cena nie gorsza.

Można dobrać coś podobnego za pół ceny np. z ZIEHL-ABEGG

http://lh6.ggpht.com/_bjogLnlTvZY/TDQ3yMCtmXI/AAAAAAAAAX0/kkbP6MiE8xM/s512/RH19V-6IP.0B.1R_karty%20katalogowe_1.png

http://lh5.ggpht.com/_bjogLnlTvZY/TDQ3zOwkA1I/AAAAAAAAAX4/GTDyMCySi9A/s512/RH19V-6IP.0B.1R_karty%20katalogowe_2.png

 

Trochę mniejsza średnica = większe obroty = większy hałas i nie jest mistrzem świata jeżeli chodzi o prąd 125W MAX, ale cena bezkonkurencyjna.

 

Pozdrawiam,

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz z innej beczki. Namiesalem w watku o GWC, teraz czas na szum w rekuperatorach ;>

Caly czas chodzi mi po glowie problem wyboru odpowiedniej powierzchni wymiany w reku w zaleznosci od wymaganego wydatku.

Ponizej przedstawiam swoje obliczenia - uproszczone, bez calek - ktore imho powinny dac pojecie o wymaganej powierzchni.

 

Fizykow prosze o komentaz - czy obliczenia maja jakis sens, a jezeli nie, to gdzie popelnilem blad.

 

(Wklejam obrazek aby lepiej bylo widac wzory)

 

http://img46.imageshack.us/img46/9909/rekuwyliczenia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych wentylatorami, rozejrzyjcie się po rynku. EBM'y to zacny towar ale i cena nie gorsza.

Można dobrać coś podobnego za pół ceny np. z ZIEHL-ABEGG

 

Trochę mniejsza średnica = większe obroty = większy hałas i nie jest mistrzem świata jeżeli chodzi o prąd 125W MAX, ale cena bezkonkurencyjna.

 

Pozdrawiam,

Andrzej

 

Liczylimy ...

 

Załóżmy, że wentylator EBM pracuje ciągle pobierając 30W, a są dwa = 60W. Proponowane przez Ciebie będą pobierać 60W x 2 =120W.

Różnica = 60W x 24 godz. x 364 dni x 44 groszy/kWh = 462 zł.

Te EBM-y można dostać za cirkaabout 500 zł/szt zależnie od kursu, ilości itd.

Po roku z zakładką inwestycja zwraca się.

Cisza w EBM-ach - gratis ;-)

 

P.S.

Projektuję instalację, gdzie EBM-y powinny chodzić max na 17-18W każdy przy wydatku min. 200 m3/h

Czyli zwrot jeszcze szybszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczylimy ...

 

Załóżmy, że wentylator EBM pracuje ciągle pobierając 30W, a są dwa = 60W. Proponowane przez Ciebie będą pobierać 60W x 2 =120W.

Różnica = 60W x 24 godz. x 364 dni x 44 groszy/kWh = 462 zł.

Te EBM-y można dostać za cirkaabout 500 zł/szt zależnie od kursu, ilości itd.

Po roku z zakładką inwestycja zwraca się.

Cisza w EBM-ach - gratis ;-)

 

P.S.

Projektuję instalację, gdzie EBM-y powinny chodzić max na 17-18W każdy przy wydatku min. 200 m3/h

Czyli zwrot jeszcze szybszy.

 

Przy jakim wymaganym sprężu liczysz 2x30W przy 200m3/h??

 

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jakim wymaganym sprężu liczysz 2x30W przy 200m3/h??

 

pozdrawiam,

 

Zrobiłem swoje wyliczenia na podstawie estymacji liniowych dla trzech przypadków, pewnie niedokładnie bo graficznie rozpinałem pomiędzy krzywymi przepływów dodatkowe linie, ale starałem się jak mogłem ;-)

Wydatek, Opór, EBMR3G220AD-17-02, ZA RH19V-6IP.0B.1R

400m3/h, 200Pa, około 53W, około 66W

200m3/h, 100Pa, około 20W, około 23W

100m3/h, 70Pa, zapewne mniej niż 10W, około 10W

 

Teraz znakomitą część roku przy wydatku maksymalnym w okolicach 400m3/h wentylacja będzie pewnie chodziła na około 1/3 (133m3/h) co daje wartości

EBM około 13W ZA około 14,5W

 

Dalej wydatki roczne 0,013kW*2Went*24h*365dni*0,44kWh=100zł ; 0,0145kW*2Went*24h*365dni*0,44kWh=112 zł

 

Zatem moim zdaniem różnica roczna to około 12zł, wg moich obliczeń i założeń.

 

Teraz ceny:

ZEIHL-ABEGG ZA RH19V-6IP.0B.1R to około 80EUR netto

EBM EBMR3G220AD-17-02 to w pełnej cenie około 189 EUR ( 11-02 był w tej cenie) Po upuście grupowym będzie go można dostać za około 130 Euro (jeżeli się mylę to proszę o korektę, ceny wziąłem gdzieś z początków wątku)

Czyli mamy około 50EURO różnicy na sztuce, co daje 100EUR na całości. Przy kursie 4,15 daje 415 zł netto (tu zdaje sie powinien dojść VAT, ale nie wiem czy do tego 0,44zł/kWh też nie powinienem dodać więc daruję sobie), co przy różnicy 12 zł daje 34 lata. Przy wydatkach rzędu 200m3/h różnica wyjdzie 23,12 zł, co da 17,95 roku. Okres zwrotu będzie zależał oczywiście od wymaganych wydatków.

 

Wszystkie powyższe wyliczenia musi każdy powtórzyć dla swoich warunków i wg swoich założeń. Nie jestem w żaden sposób związany z żadną z firm, de-facto jakiś czas temu chciałem kupić EBM'a jak wy :) Ale teraz to zastanawiam sie, dlatego dyskusja mile widziana.

 

Pozdrawiam wszystkich,

Andrzej

Edytowane przez zylko
poprawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zylko, OK

 

podałeś max 125 Wat, pamiętam, że EBM-y oscyluja ok. 60-70W.

Pewnie jak podajesz przy normalnych sprężach, może być podobnie.

 

Pozostają pytania o:

- hałas,

- sterowanie,

- trwałość.

 

Te EBM-y to już pokolenia forumowiczów montują :-)

Są sprawdzone i można brać w ciemno. Za markę się płaci!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zylko, OK

 

podałeś max 125 Wat, pamiętam, że EBM-y oscyluja ok. 60-70W.

Pewnie jak podajesz przy normalnych sprężach, może być podobnie.

 

Pozostają pytania o:

- hałas,

- sterowanie,

- trwałość.

 

Te EBM-y to już pokolenia forumowiczów montują :-)

Są sprawdzone i można brać w ciemno. Za markę się płaci!

 

EBM'y mają max 100W przynajmniej te które zestawiłem, ale w przypadku EBM przy wyższym wydatku max.

 

Sterowanie dokładnie to samo co w EBM, znaczy wentyle są komutowane elektronicznie (czyli silnik DC) Sterujesz przez sygnał analogowy 0-10VDC lub PWM 10V DC 1-10kHz a 230 na zasilanie.

Trwałość moim zdaniem będzie podobna bo budowa jest podobna, ale tu jak zwykle wyjdzie w praniu, bo grają tu detale. Tak czy inaczej przy 17 latach to zbliża się do granicy życia produktu.

Co do głośności to już mi się nie chce porównywać, ale spodziewam się podobnych wyników (silniki DC więc powinno być w miarę cicho), może z lekką przewagą EBM - kręcą się około 700 obrotów/min wolniej, ale to przez różnicę wielkości turbiny 220 vs 190. Inne modele EBM'a z wirnikiem 190 mają od 400 mniej do 200 obr/min więcej.

 

Ja chyba zaryzykuję, wtedy po latach zdam relację :D

 

pozdrawiam,

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaciekawiłeś mnie tymi wentylami i porównałem je także.

Na wykresach podobne punkty charakterystyki będą nr 2 dla RH19V i punkt nr 8 dla R3G220. ( podobny spręż )

Moc 58W/42W ( jeśli ktoś chciałby tak ciągle to już sporo )

Hałas 62 dB/54dB ( przypominam, że mamy do czynienia ze skalą logarytmiczną, a to oznacza sporą różnicę )

 

Przy mniejszych sprężach prądowo wychodzą podobnie,

jeśli potrafisz to dobrze wyciszyć to różnica w cenie warta zastanowienia się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę dopiszcie mnie na listę z wentylatorami,sprawa jest pilna i nie mogę czekać na następną grupę. bardzo mi zależy. muszę ogarnąć instalację do końca sierpnia. potrzebuję R3G 220 - 2 sztuki + 2 inlet ringi 230 V . pioos jeśli wysłałeś już to zamówienie to proszę spróbuj domówić dla mnie te fanty. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie potwierdziły chęć zakupu tylko 4 osoby wiadomość dotarła do 10 na 2 osoby jeszcze czeka 1 osoba już odpadła ;)

Dajmy sobie czas powiedzmy do 20 kto się załapie ten jedzie kto nie ten czeka do przyszłych zamówień !

 

Pozdrawiam i proszę o informacje na PW nawet jeśli rezygnujecie !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę dopiszcie mnie na listę z wentylatorami,sprawa jest pilna i nie mogę czekać na następną grupę. bardzo mi zależy. muszę ogarnąć instalację do końca sierpnia. potrzebuję R3G 220 - 2 sztuki + 2 inlet ringi 230 V . pioos jeśli wysłałeś już to zamówienie to proszę spróbuj domówić dla mnie te fanty. Pozdrawiam.

 

masz informacje na PW

przeczytaj i daj znać !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...