Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Dziś odebrałem wymiennik. Jeszcze nie dostałem tak solidnie zapakowanej przesyłki. :-D

 

http://lh3.ggpht.com/_bjogLnlTvZY/TF7goe8TsOI/AAAAAAAAAZ8/R8CR1qLgB24/s640/20100808%28008%29.jpg

http://lh4.ggpht.com/_bjogLnlTvZY/TF7goeQ8o5I/AAAAAAAAAaA/GOgIuHwg-Qk/s640/20100808%28007%29.jpg

 

Wymiennik wygląda równie dobrze co paczka, oby wydajności były równie imponujące .

http://lh5.ggpht.com/_bjogLnlTvZY/TF7go5EDDBI/AAAAAAAAAaI/Ue4OLsx2GP0/s640/20100808%28005%29.jpg

 

A tak w ogóle to jest to klingenburg GS25/440 blaszki co 2mm. ;-)

 

Pozdrawiam,

Zylko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Napisz zapytanie do klinkerburg'a to ci powiedzą ile kosztuje konkretny model który będzie ci pasował.

Mi wyszło około 1100 brutto.

 

Inna sprawa to obudowa, tzn z czego ją wykonać. Czy macie jakieś inne pomysły poza: http://www.alptech.com.pl (pojawił się stronę wcześniej)? Znalazłem coś w ofercie tuplex, o tu: http://www.tuplex.pl/index.php?pid=166

ale może macie jakieś sprawdzone źródło? Zawsze można kupić blachę i kleić z XPS czy EPS ale to dużo roboty i jak znam życie wcale taniej nie wyjdzie.

Edytowane przez zylko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......hmmmm,

 

przez rury przepychasz powietrze w metrach sześciennych - m3

do tego w określonym czasie, np. 120 m3/godz.

rura ma przekrój w metrach kwadratowych - m2 ( pi*r2 )

 

Jeżeli podzielisz sobie ilość przepchanego powietrza w czasie przez powierzchnię

otrzymasz prędkość wyrażaną w metrach na godzinę ( minutę, sekundę )

Należy ponadto pamiętać, że godzina to 3600 sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oprócz prędkości i hałasu istniej jeszcze ważny parametr oporu w [Pa]

 

Przykładowo dla 30 m3/godz. opór dla prostego odcinka 5m rury fi125 = 0,3Pa, dla rury fi100 = 1,0 Pa.

Czyli 3x większy. Cała instalacja może mieć wówczas takie opory, które spowodują konieczność zastosowania większego wentylatora, co oznacza

większą kasę za prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Potrzebuje porady dot. zwiekszenia sprawnosci rekuperacji.

 

Bede mial kominek z PW - wiekszosc ciepla idzie na ogrzanie wody, troche ogrzewa pomieszczenie, reszta ulatuje w komin.

Chcialbym zrobic nad kominkiem komore, przez ktora bedzie przeplywalo powietrze w systemie wentylacji.

 

Problem jest taki:

1. czy ogrzac w ten sposob swieze powietrze z rekuperatora przed jego rozprowadzeniem po budynku

2. a moze lepiej powietrze zuzyte, ktore za chwile trafi do rekuperatora i dalej na zewnatrz

 

Pierwszy wariant bedzie mial wieksza sprawnosc, ale sprawia pewne ryzyko w razie ewentualnego rozszczelnienia

przewodu spalinowego. Drugi wariant bedzie na pewno bezpieczniejszy, choc mniej sprawny.

 

Co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to....

Robię spore przeciwprądowce z płyt kanałowych PP.

Samo życie...

 

Ktoś tu pisał, że się nie da....

:lol:

Adam M.

 

Adam czy już masz coś gotowego? Wiem że było zamieszanie z producentami płyt PP, ale to chyba już jakiś czas temu.

Byłbym baaardzo wdzięczny gdybyś mógł nam pokazać jak Ci to wyszło.

Są juz jakieś na chodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wymiennika z PP wymyśliłem takie coś jak w załączeniu... łatwe w budowie, tylko niesymetryczne opory.... ale to chyba nie jest problem... czerpnia idąca przez GWC ma dużo większe opory niż wyrzutnia więc czerpnię można puścić "na wprost" a wyrzutnię pomiędzy płytami z większymi oporami... w końcu wentylatory mam takie same więc trochę to wyrówna ich obciążenia.

 

Co o tym myślicie?

reku.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem sobie dzisiaj ile płyt trzeba by kupić...

weźmy wymiary zbliżone do tych podanych przez Adama na początku tego wątku tylko dostosujmy je do płyt... płyta 1400x2000mm 3mm grubości... kanały są wzdłuż czyli kanał ma 2m długości.

 

140 cm / 4 = 35cm szerokości

200 cm / 2 = 1m długości

i na wysokość 30cm czyli 30 cm / 0,3cm = 100 warstw czyli 50 płytek i 50 pustych przestrzeni tylko z usztywnieniem.

płytka rozmiaru 35x100 daje nam 8 szt z jednej pełnej płyty czyli 6,25 płyty rozmiaru 1,4 m x 2 m

 

cena... 4,50 za m2.. pewnie netto czyli 12,6*1,22 = 15,40zł za płytę * 7 = 107zł ... dorzucając jakiś klej np. patexa, paliwo i kilka piwek, żeby lepiej się kleiło w 200zł się zamkniemy... chyba warto przynajmniej policzyć? :D

 

teraz jak obliczyć opory i wydajność... powierzchnię wymiany mamy ok 35m2 ?

ktoś pomoże z obliczeniami? jak policzymy to zrobię i będzie można sprawdzić praktycznie wyniki z teoretycznymi wynikami...

 

ps. liczyłem dla płyt z : http://plastics.pl/produkty/reklama/plyty-z-polipropylenu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej niż 0,1mm przegrody nie mają grubości. nie mam niestety mikrometru a suwmiarkę wygląda na to, że ktoś na budowie się zaopiekował :/ .

płyty 2mm grubości są dosyć wiotkie, ale wstawienie kilku pasków 1-1,5cm szerokości przez całą konstrukcję zdecydowanie ją wzmocni... ile.. to trzeba będzie dobrać organoleptycznie, ale dużo tego nie będzie co 15 - 20 cm wystarczy.

Przy tej cenie jaka mi wychodzi to przewymiarowanie nie ma problemu... zawsze można dołożyć kilkanaście warstw albo inaczej rozmierzyć płytę... kwestia podjęcia decyzji jakie wymiary i ile warstw? jak dla mnie to wystarczy, że przy 450m3/h i oporze 70-90Pa sprawność będzie 85-90% ... takie mam skromne wymagania ;) a co :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie istotne jest jak grubosc ma sie do 0,5mm. Bede mial odniesnienie bo dla takiej grubosci blachy robilem obliczenia dla swojego wymiennika.

Jak masz jakies cieniutke wiertla to mozesz porownac grubosci.

Ew. zrob zdjecie z bliska (makro) - znajac grubosc calego panelu latwo wyliczysz grubosc samego materialu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej wątpię aby to miało 0,1 mm

mam blaszkę taką co Adam robił wymienniki to jest cieńsza niż żyletka - robi wrażenie

takie płyty widzałem - są dużo grubsze .... pewnie z 0,7 mm

ale to nie zmienia faktu że przy dobrej cenie ja dałem za blaszkę ok 800 zł :(

tu cena robi wrażenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...