Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

na dniach pewnie odwiedzę ten sklepik, jako że mam niezbyt daleko, to postaram sie ich troszkę popytać. jak mają gilotynę i odrobinę chęci, to może by pocięli je od razu. jak nie, to pewnie nożem dałoby się w miarę dogodnie ciąć.

 

o obudowie myślę od dłuższego czasu, ale przecież oni mają w ofercie dużo różnych płyt z tworzywa. 2cm grubości płyta, dobry klej i obudowa jak marzenie!

 

odnośnie skroplin- wiadomo, że trzeba by je odprowadzić jakąś rurką (kanalizacyjną/ instacyjną fi20?) ale co z nadciśnieniem, lub co gorsza podciśnieniem?? u mnie mogę rurkę odprowadzić, żeby kapało sobie do zlewu w garażu, tyle że może zasysać tamtędy powietrze do domu. niby nie dużo ale zawsze...

może jednak zbytnio tragizuję- cienka rurka, w domu zawsze robimy nadciśnienie, odprowadzić nad syfon w spiżarce i będzie od razu delikatny nawiew- wentylacja spiżarki? :)

a kondensuje to się po której stronie wymiennika -tylko po stronie wywiewanego? wtedy lepiej to zimne do garażu....

 

poradźcie

 

przyłącza- ja zrobiłem kanały z rur kanalizacyjnych, raczej duze przekroje. wyprowadzałem wszystko do pomieszczenia, gdzie będzie centrala i wyszło mi po 4x fi160 nawiew i wywiew. połacze po dwa razem i do centrali odcinkami flexa fi160: 2x naweiw, 2x wywiew, fi200 czerpnia i wyrzutnia (po jednym wyjściu). jeśli obudowa byłaby plastikowa, to chyba nic trudnego- wkleić kawałki rur kanalizacyjnych i łączyć flexem.

Edytowane przez yahabe
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może krzyżowo-przeciwprądowo?

Płyta 1400x2000mm pocięta na 4 i ułożona jak na rysunku poniżej da nam pole ponad 3000mm kwadratowych powierzchni styku dwóch płyt.

 

Powierzchnia wlotu kanału:

2mm wysokość płyty * 48 płyt = mniej niż 9,6 cm * mniej niż 30cm szerokość płyty = mniej niż 288cm kwadratowych

("mniej niż" bo odchodzi grubość "obudowy" kanalików)

Niech wyjdzie 250cm kwadratowych

Powinno wystarczyć dla większości zastosowań i standardowych kubatur.

 

Cena:

12 płyt całych 1400mmx2000mm = 12 płyt * 2,8m kwadratowego = 33,6m kwadratowego

cena 1 m kwadratowego = 3zł netto (liczę 3,66 brutto) (cena czarnego polipropylenu kanalikowego wzięta z katalogu http://www.tuplex.sk/cms/upload/cennik2010_przemysl3.pdf)

33,6m płyt * 3,66zł = 122,976zł

do tego jedna płyta do pocięcia na podkładkę, kleje, piwko... W 200zł się zamykamy.

W ofercie tej firmy jest zgrzewanie UV tego polipropylenu, jednak cen nie znam na razie, choć mam blisko.

 

Wymiary (dołożyłem 2 cm na obudowę i 10cm ocieplenia z każdej potrzebnej strony):

ciut ponad 2200 mm x 900m x 340mm

 

Masa

280gram na 1m kwadratowy * 33,6m płyt = około 9,5 kilograma (Adaś, pobilim Twoje klocuszki :) )

 

Moim zdaniem zawieszalne w każdym korytarzu pod sufitem, bezpośrednio na ścianie czy gdziekolwiek gdzie dojdą kanały bez widocznych strat miejsca (34 cm "grubości" z ociepleniem)

 

Jedna uwaga... wymiary mogą się dość sporo zmienić wraz z temperaturą :/

 

Męczą mnie jednak "straty" powierzchni nie stykających się płyt. Wymyśliłem "pełnego przeciwprądowca z pp" gdzie każdy ciepły kanał otaczają cztery zimne kanały i odwrotnie, ale to trochę "rzeźbienie w g..." jak już ktoś wspomniał i spora możliwość zniszczenia materiału bez odpowiednich narządzi l cierpliwości.

krzyzowo-przeciwpradowy.jpg

Edytowane przez Amorphis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yahabe : odpływ robisz sobie z syfonem czy to z wygiętej rurki czy taki ze zlewu - nie ma znaczenia... dzięki temu nie będziesz miał przedmuchu przez tą rurkę.

 

Amorphis: pierwsza sprawa - zmarnowane miejsce, chociaż przy tej cenie materiału to można pominąć. druga sprawa - stykanie się płyt przy takiej konstrukcji przenikanie ciepła będzie dużo gorsze niż przez pojedynczą ściankę - u Ciebie są to dwie ścianki i klej/powietrze pomiędzy nimi, za to opory mniejsze niż u mnie bo obie strugi płyną "na wprost"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź- zamiast kombinować i się zastanawiać powiniennem od razu policzyć ro*g*h i róznica 10cm poziomu wody w u-rurce to 1000Pa (jak się nie mylę). Nie ma więc opcji, żeby przedmuchało jakikolwiek syfon...

 

Amorphis: Z całym szacunkiem ale nie widzi mi się Twój pomysł. Walczymy żeby mieć produkt jak najlepiej przewodzący ciepło- jak najniższy opór cieplny materiału i jak najcieńsze przegrody, zdolność przejmowania ciepła od powierzchni chyba pomijamy- dajemy gładką by zmniejszyć opory. Klejąc płyty zwiększamy grubość aż dwukrotnie i trzeba szukać kleju dobrze przewodzącego ciepło.

 

Osobiście myślę nad wymiennikiem, jaki rozrysował Roman. Nie wiem, czy ktoś zauważył, ale kierunki przepływów są błędnie zaznaczone.

Czy rozważane już było czy by nie matowić powierzchni papierem ściernym? Zdolność przejmowania ciepła pewnie by wzrosła, opory delikatnie też, ale przy małych przepływach ruch powietrza pozostawałby bardziej turbulentny.

Ponawiam pytanie o skraplanie- tylko po stronie wywiewanego powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amorphis: Z całym szacunkiem ale nie widzi mi się Twój pomysł. Walczymy żeby mieć produkt jak najlepiej przewodzący ciepło- jak najniższy opór cieplny materiału i jak najcieńsze przegrody, zdolność przejmowania ciepła od powierzchni chyba pomijamy- dajemy gładką by zmniejszyć opory. Klejąc płyty zwiększamy grubość aż dwukrotnie i trzeba szukać kleju dobrze przewodzącego ciepło.

Nie ma problemu, najwyżej przewymiaruję o 10cm w każdą stronę albo dołożę ze dwie płyty. Na taką szafeczkę miejsce na poddaszu, na ścianie, pod sufitem w garażu czy za szafą się spokojnie się znajdzie. Zaletą tego jest złożenie go w 15 minut i za 150zł oraz możesz dać zatrudnienie przy seryjnej produkcji w lokalnym przedszkolu. Klej zbędny jeśli jedna płyta ma leżeć na drugiej. Zresztą poczytałem o klejeniu pp i okazuje się, że to nieco wyższa szkoła jazdy (konieczność lampy UV) i moim zdaniem nie warta zachodu (najwyżej dołożę dwie płyty). Ogólnie u mnie planuję reku w garażu podwieszone pod sufitem, nad maskami samochodów, więc na skrzynkę wentyli, reku, bypas, wejście, wyjście z budynku itp rzeczy niezbędne do kompletu wentylacji rzeczy mam do dyspozycji jakieś 6x2x0,5m. Nie dbam więc mocno o 0,5 metra czy 50zł za przewymiarowanie w którąś stronę oprócz odległości między sufitem a podłogą. Jak chcesz to sobie walcz o pewnie dziesiąte procenta sprawności wycinając mozolnie polipropylen i zastanawiając się, czy się nie sklapnie do środka (bo na moje się sklapnie, zwłaszcza przy różnicy ciśnień). Ja wolę zrobić szerszy i dłuższy, byle nie wyższy... Gdybym miał tak rzeźbić polipropylen z pomysłem Romana to robiłbym na pewno pełnego przeciwprądowca z pp z kanałami nawiewnymi i wywiewnymi w szachownicę ale to naprawdę dłubanina i nie warta zaoszczędzenia 50zł i kupy drobiazgowej pracy. Choć kusi skuteczność związana z polem wymiany dla każdego kanału nie do pobicia i pewnie można byłoby wtedy zmniejszyć wymiary o jakąś połowę. Oj kusi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą poczytałem o klejeniu pp i okazuje się, że to nieco wyższa szkoła jazdy (konieczność lampy UV) i moim zdaniem nie warta zachodu (najwyżej dołożę dwie płyty).

 

Jest klej 2 składnikowy do PP i nie potrzeba do niego lampy, tyle, że schnie wstępnie godzinę i w tym czasie nie wolno go ruszać - 37 ml kosztuje 75 zł netto z tego co pamiętam - jeśli interesuje Cię taki napisz na priv to napiszę gdzie go kupić.

Co ciekawe ten klej łapie nawet Teflon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I niby małym kieliszkiem kleju mam skleić kilkanaście metrów powierzchni pp??

Czy może po kropelce na rogach?

Za 75zł?

Nie lepiej dołożyć 2 płyty na pokrycie niedoskonałości i resztę kasy na spożycie?

 

Wiem, że jest niedoskonałe, wiem, że duże, mi takie łatwe pasuje i nie przeszkadza. Jak chcecie dobrze róbcie przeciwprądowca z pp z kanalikami w szachownicę.

Będzie mały i doskonały. Lepszego z pp się nie da. Zapłacicie za niego własnym czasem i pewnie zmarnujecie na próby trochę więcej materiału. Na pomyłki też, bo przy cieniutkich ściankach pp o nie będzie łatwo. Mimo, że mniejszy może nie być więc tańszy. Ale będzie doskonały. Mi wystarczy bezproblemowe ułożenie przyciętych płyt po prostu jedna na drugiej, podpięcie do tego kanałów i obudowanie kartongipsem po ociepleniu kilkoma kostkami styro. Nawet nie bardzo myślę nad obudową... bo chyba 2 ekstra płyty na to wystarczą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,7 to na pewno nie jest.. tyle to może być przy poliwęglanie... w załączeniu tak na szybko pstryknięta fotka z linijką. to jest Polipropylen kanalikowy 2mm grubości.

 

Mozesz sprawdzic, czy po wygieciu "pakietu" plyt zwieksza sie ich sztywnosc? Zakladam, ze tak. Pytanie tylko czy sztywniej jak sie zgina zgodnie z osia kanalikow, czy poprzecznie?

 

Zakonczylem prace nad GWC, wracam wiec do wentylacji i reku (wentylatory juz mam, wiec pozostaje kwestia samego wymiennika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z rozprowadzeniem wentylacji ,domek z użytkowym poddaszem.Ciężko mi wykombinować ,żeby suma nawiewu i wywiewu była taka sama na parterze i piętrze - przewody chcę ciągnąć po ścianach ,jakoś boję się układać je nad poddaszem .Może jakieś sugestie co jest nie tak ,co zmienić?

Czerwony -nawiew

Niebieski - wywiew

PARTER

http://images39.fotosik.pl/336/3f140852f09bb803med.jpg

PIĘTRO

http://images47.fotosik.pl/340/e625103cd6cd1d53med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wlasnie przyszedl mi pomysl, ktory moze rozwiazac problem wiotkosci plyt poliweglanowych....

 

A gdyby kazda plyte rozciac na 2. W ten sposob powstana 2 plyty, kazd bedzie miala "dystanse" (pozostalosc po przegrodach).

 

Po zlozeniu calosc powinna miec wystarczajaca sztywnosc, aby nie zamykac poszczegolnych warstw.

Przy duzej liczbie plyt - nierownosc przeciecia nie bedzie miala znaczenia.

 

Ktos chetny do eksperymentu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mowie o tych plytach kanalikowych - jak sie wezmie 4mm to po przecieciu kanaly wyjda srednio 2mm, co jest bardzo dobra wartoscia. Przy odrobinie pomyslowowci mozna wykonac narzedzie, ktore przetnie plyte dokladnie w polowie.

 

Jest jeszcze jeden problem zrozwiazaniem, gdy jeden strumien powietrza idzie przez kanaliki, a drugi pomiedzy plytami - wyjdzie znaczaca roznica w oporach. Trzeba bedzie to skompensowac.

 

Przecinajac plyte i skladajac wszystko z takich samych kawalkow otrzymamy uklad zrownowazony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie wyobrażam sobie narzędzia tnącego płytę wzdłuż, na pewno nie taniego bądź samorobnego... Chyba, że mówimy o drucie takim jak do cięcia styropianu, choć śmiem powątpiewać w jego dokładność i konieczne nakłady na to, bo drucik musi być naprawdę cieniutki i do tego nieugięty, a pp tak łatwo się nie poddaje ciepłu jak styropian plus koszty prądu i smrodek mnie przerażają.

Jak chcesz nad tym spędzić trochę czasu, to buduj od razu pełnego przeciwprądowca, gdzie kanaliki wlotu/wylotu będą poukładane w szachownicę (białe wlot, czarne wylot albo odwrotnie :) ). Na bank największe pole wymiany przy najmniejszych możliwych wymiarach czyli na bank najlepsza sprawność w kategorii polipropylen. Odejdzie też jednocześnie połowa tak nielubianych przez niektórych podwójnych ścianek. Nie będzie też żadnych możliwości powstania jakichkolwiek różnic w oporach pomiędzy kanałami wlotu i wylotu. Wystarczy nóż do tapet za kilka zł i coś do równego cięcia/prowadzenia ostrza. Są też noże dedykowane do krojenia pleksi itp plastików za kilkadziesiąt zł i myślę, że ich kupno w tym wypadku byłoby uzasadnione. Oczywiście pewna ręka i duuuużo cierpliwości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziales kiedys narzezie do wycinania oklein z pni drzew? Jest to ostrze (sztywne) + prowadnica, ktora okresla grubosc odcinanego paska drewna.

 

Mozna zorbic podobnie - zamocowac sztywno dlugie ostrze w odleglowsci 2mm od podstawy. Jak sie teraz przez to przeciagnie plyte - zostanie rowno rozcieta.

Mozna wykombinowac kilka prostych wariantow, nie widze tu wiekszych problemow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...