Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Cena przy grubości 10mm płyta o wymiarach 3,05m x 2,05m - 560zł. Na jedną centralę aż nadto.

Co o tym sądzicie?

Sądzę, że sklejka w grubości 18mm na całe reku będzie kosztowała jakieś 100zł już z pocięciem na wymiar. 10mm pewnie mniej, ale 18mm łatwiej się wierci pod wkręty. Nie wspomnę, że czasem w bydgoskiej sklejce jest wystawka sklejek z jakąś tam niewielką wadą i idzie to za 30-50% ceny). Żywica z utwardzaczem to kolejne ~50zł. Reszta elementów w obudowie chyba ta sama. No, dwie szpachelki za 5zł razem trzeba dorzucić albo jaki pędzelek. Do tego 25 kilo kwarcu lub bazaltu w worze to 30zł. Pozostałe 375zł wydam na srebrne inlety u jubilera robione :) Sąsiad pęknie!

Choć i tak uważam, że podstawowe 150zł za sklejkę i żywicę to przerost formy za skrzynkę ~1m^3 i wciąż optuję za wykorzystaniem obudowy ze starej lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przejrzałem ostatnie wpisy.

 

Mamy zalążek grupy do zakupów i pierwsze niepotwierdzone deklaracje.

Nazwijmy grupę - VIP ( wspólna inwestycja profesjonalistów )

:-)

Termin realizacji zakupów ( wstępnie ) czerwiec 2011 r.

 

gosciu01....................GS45/350...........................R3G220 - 2szt.

henry22......................GS25/350...........................RxGxxxx - 4szt.

marko222.............................................................R3G220 - 2 szt.

grzeniu666.................GS45/350...........................R3G220 - 2szt.

mg81...........................GS45/350...........................R3G220 - 2szt.

 

Proponuję wymienić się informacjami na priva, kto ma najlepsze możliwości w danym obszarze załatwienia spraw.

Może ktoś mieszka rzut beretem od danej firmy, pracuje w taki sposób, że może pomóc w przedsięwzięciu itp.

Wspólnie można zakupić większą ilość i uzyskać dobrą cenę.

 

Kto dołączy?

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dołącze. Chętnie się przyłączę do grupy zakupowej .Reflektował bym 2 sztuki R3G 220,a co do klingońskiego wymiennika to być może GS45/350.Nie jestem pewien czy brać ,bo w sumie to chyba nikt nie pochwalił się parametrami reku złożonego z wymiennika tej firmy.Termin zakupów mi odpowiada więc ja się piszę na pewno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dołącze. Chętnie się przyłączę do grupy zakupowej .Reflektował bym 2 sztuki R3G 220,a co do klingońskiego wymiennika to być może GS45/350.Nie jestem pewien czy brać ,bo w sumie to chyba nikt nie pochwalił się parametrami reku złożonego z wymiennika tej firmy.Termin zakupów mi odpowiada więc ja się piszę na pewno.

 

Dopisałem powyżej.

Mamy 4 wymienniki i 12 wentyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem w jakim wątku ale ,ze sprawa dotyczy rekuperatora ...

Patrząc sobie na ośnieżone dachy ,dostrzegam problem jaki prawdopodobnie będzie mnie dotyczył ,a pewnie i wielu innych -jak zgarniać śnieg z wysokich połaci o niskim kącie nachylenia?

Co myślicie o wyprowadzeniu na strych dodatkowego wywiewu od reku.Wywiew ten byłby uruchamiany tylko w przypadku zaśnieżonego dachu .Chodzi mi głównie o dachy nieocieplone w połaci - ocieplenie leży na stropie /suficie.Czy ilość ciepła wywiewanego przez dłuższy okres rozwiązuje w jakiś sposób ten problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem w jakim wątku ale ,ze sprawa dotyczy rekuperatora ...

Patrząc sobie na ośnieżone dachy ,dostrzegam problem jaki prawdopodobnie będzie mnie dotyczył ,a pewnie i wielu innych -jak zgarniać śnieg z wysokich połaci o niskim kącie nachylenia?

Co myślicie o wyprowadzeniu na strych dodatkowego wywiewu od reku.Wywiew ten byłby uruchamiany tylko w przypadku zaśnieżonego dachu .Chodzi mi głównie o dachy nieocieplone w połaci - ocieplenie leży na stropie /suficie.Czy ilość ciepła wywiewanego przez dłuższy okres rozwiązuje w jakiś sposób ten problem?

Jak wolisz zamiast śniegu na dachu mieć szron i grzyb na strychu, to dobrze trafiłeś ;).

A serio, to bardzo kiepski pomysł - będą spore problemy z wilgocią :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zamawialibyśmy powoli te wentyle?

Pogody sprzyjają, aby majsterkować w ciepełku.

 

Co na to nasza spółdzielnia?

 

Osobiście dostosuję się do większości,

choć nie ukrywam, że wolałbym później niż wcześniej.

 

Teraz i tak nie mam jak i kiedy tego składać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupa VIP.

Termin zakupów ok. czerwiec 2011r..

No to mamy stan:

 

gosciu01....................GS45/350...........................R3G220 - 2szt.

henry22......................GS25/350...........................R3G220 - 4szt.

marko222.......................................... ...................R3G220 - 2 szt.

grzeniu666.................GS45/350...........................R3G220 - 2szt.

mg81...........................GS45/350...........................R3G220 - 2szt.

teco.............................GS45/350...........................R3G220 - 2szt.

galdysz..................................................................R3G220 - 2 szt.

Mr_Mabram................GS45/350....................................................

Edytowane przez gosciu01
dopisałem zgłoszenie kolegi Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich .Obecnie wybudowalem dom w stanie surowym otwartym i jestem na etapie projektowania instalacji elektrycznej i grzewczej ,Jestem przekonany do wentylacji mechanicznej natomiast nie jestem zbytnio przekonany do sensu wykonania rekuperatora we wlasnym zakresie.Uważam ze producenci od wentyl;acji sa lepeij wyposazeni i przygotowani choćby merytorycznie do projektowania urzadzeń,Co prawda widze tu mnostwo ciekawych pomyslow jednqak diabel jak zwykle twki w szczegole i ciezko jest wykonac sprawnyi nie sprawiajacy problemow rekuperator.

Takie jest moje zdanie , jesli sie myle lub kogos obrazilem prosze o poprawe moich przemysleń, sam jestem techniczny i wiem ze "fabryki nie przeskoczysz"

 

Dom parterowy 100m2+ 35 m2 nieocieplonego garazu , dodatlkowo do zagospodoraowania stryszek o wysokosci okolo 180 cm .Wstepnie wybralem rekuperator dospela Optimum 400 lub centrale mistral MINi ewentulanie rekuperator Bartosz(a jednak zamarza) .Dom ogrzewany kominkiem z plaszczem plus elektryczne konwektory .

Mile widziane oferty projektu wentylacji lub fachowe porady .

Z tego co sie zorientowalem dla poprawnego funcjonowania bede potrzebowal rowniez GWC.

Zainteresowalem sie rowniez klingonskimi wymiennikami ale to dopiero serce rekuperatora a gdzie EBM-y i sterowanie.

Mam rodzine allergiczną i dla niektorych moge sluzyc poradą że wszelkie klejenie na zywice lub gume w plynie czegos co ma sluzyc do wentylacji mija sie z celem -bedzie śmierdzialo tak samo jak nowe dywaniki gumowe w samochodzie .

G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bezdachu,

pozwolę sobie nie zgodzić się z pierwszą częścią Twojej wypowiedzi. Właśnie DLATEGO buduję rekuperator, gdyż żadna ze znanych mi konstrukcji nie zapewnia wynikowo takich parametrów jakie mogę uzyskać. Dużą rolę odgrywa też cena, gdyż zbliżone parametrami konstrukcje ( ale gorsze ) przekraczają dwukrotnie to co zamierzam zapłacić za podzespoły. Nie chce mi się pisać elaboratu na temat budowy rekuperatorów i z tym związanego tematu instalacji i GWC. To już wszystko było w tym wątku.

Pozostają ( przynajmniej w moim projekcie ) szczegóły, typu czym kleić, jaki kolor obudowy, kiedy kupić itp.

W tej części Twojej wypowiedzi jest jednak wiele słuszności i stąd nikt nie zamierza samodzielni budować wentyli, choć niektórzy jeszcze bardziej zaawansowani w wiedzy nt. temat próbują budować wymienniki. Pozostała cześć budowy rekuperatora, przy założeniu znajomości zasad rządzących tą częścią fizyki i poprawności wykonania jest tylko nieco bardziej skomplikowana w wykonaniu od wykonania cepa przy pomocy dwóch dybli i rzemienia. Trzeba jeszcze mieć trochę narzędzi. To prawda, że przy pomocy siekiery i śrubokręta chińskiej produkcji tego nie zrobisz.

 

Z wymienionych przez Ciebie wymienników najlepszy będzie Bartosz. I jeśli dasz mu odpocząć, bądź popędzisz na niskich obrotach, a nie na maxa, to nie powinien zamarzać. Sam zamierzałem swego czasu kupić Venę 4. To znakomita konstrukcja polskiej produkcji!.

 

GWC przydaje się nie tylko dla poprawnego działania rekuperatora ( zamarzanie ), ale przy wyższych temp. powietrza wpływającego do reku masz szansę zwiększyć wilgotność w domu. Patrz wykresy.

 

Bardzo dziękuję za informację dotyczącą klejenia żywicą, ale czy masz inny pomysł?

Tam oprócz konieczności połączenia ścian należy zapewnić szczelność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rodzine allergiczną i dla niektorych moge sluzyc poradą że wszelkie klejenie na zywice lub gume w plynie czegos co ma sluzyc do wentylacji mija sie z celem -bedzie śmierdzialo tak samo jak nowe dywaniki gumowe w samochodzie .

To ja się nie zgodzę z tą częścią, a wszyscy, którzy przeczytali do czego zastosowałem żywicę wiedzą dlaczego.

PS. Dobrze, że mój nadworny alergik nie wie, że może kichać na żywicę, bo rzeczywiście to kichamy na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisuje się do zakupowiczów ale jeszcze nie wiem dokładnie z jakim zestawem. Buduje dom ok 140m2, do projektu mam dokupiony projekt wentylacji mechanicznej gdzie wyczytałem że kubatura budynku to 330m3 a zalecana ilość powietrza wentylacyjnego nawiew/wywiew 225/225m3. Minimalny wymiennik jaki spełni swoje zadanie to GS25/250 (65m3 - prędkość powietrza około 0,5m/s, 250m3 - 2m/s), zastanawiam się czy nie wybrać większego i wydajniejszego wymiennika (wg. programu wymiennik GS25/350 przy nazwijmy to nominalnym przepływie 225m3 będzie wydajniejszy o ok 2% ale za to minimalny zalecany przepływ powietrza dla którego prędkość nie spadnie poniżej 0,5m/s to 90m3). Ma ktoś aktualny cennik wymienników ?? Co do wentylatora to zastanawiam się czy wystarczy R3G175 (cena?) - dom z poddaszem użytkowym na planie prostokąta 6,5x12m, jeszcze nie liczyłem oporów dokładnie ale będzie 6 nawiewów i 6 do 8 wywiewów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawełkarpl,

 

jak już zdecydujesz co do modeli to daj znać. wpiszę Cię na listę.

Te które podałeś, tak na oko wydają się być optymalne, ale musisz sam zdecydować, czy ważniejsza jest dla Ciebie sprawność, wydajność ,czy oszczędność ( w eksploatacji, czy inwestycji ).

Co do sprawności, to kij ma dwa końce.

Przy ( załóżmy ) sprawności 90% masz straty 10%.

10% od 90m3/h to nie to samo co 10% od 225 m3/h

Ponadto koszty pracy wentylatorów też są inne i te 2% sprawności nie koniecznie pokryje większe koszty prądu.

Chociaż zwiększając wymiennik, zmniejszasz opory i tym samym koszty energii.

...trzeba trochę pokalkulować i dobrać do własnych potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do gosciu 01

Dziekuje za odpowiedz , zdeydowalem sie nie konstruowac samodzielnie "mlockarni"-ktoś tu wspomnial o cepie.

Dostalem program od klingenburga na GS , parametry wilgotnosci na wyjsciu w wymienniku rzedu 4% sa nie do zaakceptowania .-chcialem zauwazyc ze czlowiek czuje sie komfortowo w 45-60% a to dodatkowe urzadzenie w postaci nawilzacza oraz systemu dezynfekcji to koszta i zawracanie glowy .

Dodatkowo postudiowalem forum i skoro Jezier pisze:(cytat)

Przykro mi, że nie zachwycam się swoim wymiennikiem i przez to psuję ci samopoczucie.

Wiesz czego się nauczyłem gdy bawiłem się w konstruktora rekuperatorów? To wcale nie tak prosto wziąć kobylasty wymiennik, dorobić do niego wentyle, podłączyć filtry jakiś sterownik i udawać jaki to świetny rekuperator mi wyszedł. Nie wyjdzie bo to nie jest takie proste. Dlatego potrafię teraz docenić porządny rekuperator. Nie popełnię drugi raz tego samego błędu i nie będę konstruował rekuperatora. "

tu przyznam mu w 100% racje .

Skupiam sie na w tej chwili na doborze rekuperatora entalpicznego lub jak kto woli celulozowego

Nie zrobie sobie pilota do sterowania plynnego w 4 jezykach, automatycznego bypasu z pomiarem rzeczywistym temperatury na we/wy z odczytem ,czy automatycznego doboru punktu pracy wentylatorow -JESTEM ZA CIENKI

.Na korzysc przemawia rowniez brak skroplin, glośność na poziomie 22-27dB (zycze powodzenia majsterkowiczom), niski poboru pradu i super kompaktowych rozmiarow, filtr zdaje sie G8.

Cena rowniez nie wygorowana ,Rekuperatory z wymiennikiem entalpicznym robi samsung, mitsubishi loosnay i pare polskich firm jest w czym wybierac .

prosze o ewentualne uwagi uzytkownikow takiego rodzaju rekuperatora :) i pozdrawiam konstruktorow .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...