Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a z polskich producentów kto to robi? możesz napisać.. jaki jest koszt takich reku o wydajności 400 m3/h

 

Zerknij na http://www.tywent.pl robia rekuperatory celulozowe pod nazwa B3B.

2/3 polskie firmy rozprowadzają dosyć tanie reku MDV jakiegos chińsko -swiatowego molocha MIDEA-Aircon

 

Czy ktoś zamiast klejenia sklejki probowal zaakceptowac do budowy obudowę komputerową typi midi wieza starego typu. To byly bardzo porzadnie zrobione solidne obudowy .WYstarczy obkleic by to korkowymi plytami ktore sa cieple i tlumia halas dodatkowo są bardziej elastyczne niz styropian i mozna je impregnowac lakierem

A moze plexa -przezroczyste cudo PMMA wzmocnione katownikami i uszczelnione silikonem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma jakiś konkretnych wytycznych :)

Montujesz tam gdzie Ci lepiej pasuje.

Jedynym kryterium powinno być dobre odizolowanie akustyczne i zabezpieczenie termiczne żeby uniknąć strat ciepła.

W miarę możliwości szukaj dla niego miejsca oddalonego od sypialni, bo dźwięki które nie przeszkadzają w dzień mogą w nocy być trochę upierd...we ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do gosciu 01

Dziekuje za odpowiedz , zdeydowalem sie nie konstruowac samodzielnie "mlockarni"-ktoś tu wspomnial o cepie.

Dostalem program od klingenburga na GS , parametry wilgotnosci na wyjsciu w wymienniku rzedu 4% sa nie do zaakceptowania .-chcialem zauwazyc ze czlowiek czuje sie komfortowo w 45-60% a to dodatkowe urzadzenie w postaci nawilzacza oraz systemu dezynfekcji to koszta i zawracanie glowy .

Dodatkowo postudiowalem forum i skoro Jezier pisze:(cytat)

Przykro mi, że nie zachwycam się swoim wymiennikiem i przez to psuję ci samopoczucie.

Wiesz czego się nauczyłem gdy bawiłem się w konstruktora rekuperatorów? To wcale nie tak prosto wziąć kobylasty wymiennik, dorobić do niego wentyle, podłączyć filtry jakiś sterownik i udawać jaki to świetny rekuperator mi wyszedł. Nie wyjdzie bo to nie jest takie proste. Dlatego potrafię teraz docenić porządny rekuperator. Nie popełnię drugi raz tego samego błędu i nie będę konstruował rekuperatora. "

tu przyznam mu w 100% racje .

Skupiam sie na w tej chwili na doborze rekuperatora entalpicznego lub jak kto woli celulozowego

Nie zrobie sobie pilota do sterowania plynnego w 4 jezykach, automatycznego bypasu z pomiarem rzeczywistym temperatury na we/wy z odczytem ,czy automatycznego doboru punktu pracy wentylatorow -JESTEM ZA CIENKI

.Na korzysc przemawia rowniez brak skroplin, glośność na poziomie 22-27dB (zycze powodzenia majsterkowiczom), niski poboru pradu i super kompaktowych rozmiarow, filtr zdaje sie G8.

Cena rowniez nie wygorowana ,Rekuperatory z wymiennikiem entalpicznym robi samsung, mitsubishi loosnay i pare polskich firm jest w czym wybierac .

prosze o ewentualne uwagi uzytkownikow takiego rodzaju rekuperatora :) i pozdrawiam konstruktorow .

 

To bardzo ciekawy i cenny głos.

Fajnie, że podjąłeś ten temat, gdyż wiele osób które zastanawia się zrobić coś samodzielnie u siebie, pewnie zrobi to dużo lepiej dzięki takiej wymianie informacji.

Niektórzy być może nawet świadomie zrezygnują.

Co do wilgotności, to tak jak już wspominałem. m.in. w tym celu buduję GWC z automatycznym nawadnianiem.

Układ bardzo, bardzo prosty. Do wejścia PLC podłączasz czujnik wilgotności, ustawiasz progi, z drugiej strony elektrozawór i wszystko!

Dla tych, którzy nie zamierzają się bawić w PLC wystarczy czujnik wilgotności z wyjściem do przekaźnika.

Gotowe takie urządzenia są na rynku, miałem zastosować, ale zdecydowałem się na PLC, to i wilgotność będzie kontrolował.

W najprostszym rozwiązaniu można ręcznie odkręcić wodę na 3 minuty, jak jest sucho w domu.

W innym wątku ( programowalne instalacje dla entuzjastów i opomiarowanie domu ) wałkujemy sieć 1-Wire. To temat nieco obok, ale wiąże się z wilgotnością.

 

Co do parametrów.

GWC posiada stałą temp. w zakresie ok. 8C ( latem do 14C, zimą ekstremalnie do 4C ). Przy tej temperaturze na wyjściu wymiennika masz już wilgotność 36%.

Każdy może to sobie sprawdzić w programie Klingenburga. Resztę wilgoci w domu produkują "zyski bytowe" :-)

Tym samym mamy komfortowe 45-50%.

Ekstremalnie ta wilgotność może być mniejsza, ale wymienniki entalpiczne odzyskują ( o ile dobrze pamiętam ) do 60% wilgoci.

Czyli lepiej nie będzie! A koszty takiego rekuperatora? Ja dziękuję!

Nikt też świadomie na wymiennik nie wpuszcza -20C!!!

No chyba, że to Bartosz, al skutki są takie jak opisujesz.

Z tego powodu też zrezygnowałem z Bartosza, choć już miałem go na tapecie. :-)

 

Jak widać świadome podejście, bez skrótów prowadzi do dobrego rozwiązania.

To że Jezier nie zbudował dobrego rekuperatora, nie oznacza, że się nie da!

 

Mam to szczęście ( bądź nieszczęście, ze względu na procedury własnościowe ), że dłużej czekam na rozpoczęcie budowy,

a tym samym nieco większą świadomość tego co zamierzam zrobić. Dłużej też czytam forumu i zbieram informacje. Niemalże od początku jego istnienia.

Buduję też już drugi dom, a wcześniej jeden gruntownie wyremontowałem.

Ot, takie hobby :-). I zamierzam to zrobić dobrze, bazując także na błędach, które popełniłem. Święci garnków nie lepią.

Doszedłem do wniosku, że rekuperator zrobię nie gorzej ( to dobre określenie ), a z pewnością duuużo taniej.

 

Proszę o ewentualne Twoje opinie najsłabszych punktów takiego projektu.

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie można dostać schemat rozprowadzenia rur do reku?

 

chyba zawsze się to kończy własną twórczością artystyczną na projekcie, albo tp.

ewentualnie zlecasz firmie specjalizującej się w instalacjach wentylacyjnych i oni Ci policzą i narysują.

 

Podstawy instalacji na forum, w tym wątku i google.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla potrzeb wentylacji nawiew / wywiew umieszcza się pod sufitem.

Dla zgłębienia tej podstawowej wiedzy proponuję zacząć od wątku

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!

Znajdziesz tam odpowiedzi na Swoje pytania, począwszy od tego które już zadałeś :)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!&p=2551027&viewfull=1#post2551027

Edytowane przez Jani_63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC to fajna sprawa tez sie zastanawiam nad jego zastosowaniem.

Jednak nie bardzo rozumiem jak chcesz zastosowac sterownik PLC do nawadniania GWC.Zwirowy ma nad soba warstwe styropianu , rurowe są w miarę szczelne wiec jak?Do gwc rurowych powinno sie stosowac specjalne rury z powloka antybakteryjna , tam gdzie wilgoc tam szkodliwe zarodniki grzybow i plesni.W przypadku zraszania powietrze bezposrednio w nawiewach niezbedne jest urzadzenie z lampami UV. I jaka wode chcesz wykorzystac ?Z rurociagu szybko kamien pokryje zraszacz, woda stojaca to wylegarnia legionelli , wiec jak ?

Zwir i warstwy ziemi sa naturalnym filtrem dla wody >woda to temat rzeka .powiem z wlasnego przykladu .Nawilzanie woda gotowaną albo destylowana przynosilo efekt zatkanych nosow u dzieci , woda stojaca w filtrze odwroconej osmozy po 1/2 roku uzytkowania w zbiorniku pokryla sie warstwa plesni i musialem zaprzestac z niego korzystac .

Dlatego wrocilem do metod naturalnych , kamienia w czajniku i z wilgocia tak samo -tylko gliniane nawilzacze na grzejnikach oraz pranie na suszarce .

 

Osobiscie skupilbym sie na zwirowym GWC bez nawilzaczy i zwyklym reku . lub GWC rurowym z reku entalpicznym bez zadnej automatyki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC to fajna sprawa tez sie zastanawiam nad jego zastosowaniem.

Jednak nie bardzo rozumiem jak chcesz zastosowac sterownik PLC do nawadniania GWC.Zwirowy ma nad soba warstwe styropianu , rurowe są w miarę szczelne wiec jak?Do gwc rurowych powinno sie stosowac specjalne rury z powloka antybakteryjna , tam gdzie wilgoc tam szkodliwe zarodniki grzybow i plesni.W przypadku zraszania powietrze bezposrednio w nawiewach niezbedne jest urzadzenie z lampami UV. I jaka wode chcesz wykorzystac ?Z rurociagu szybko kamien pokryje zraszacz, woda stojaca to wylegarnia legionelli , wiec jak ?

Zwir i warstwy ziemi sa naturalnym filtrem dla wody >woda to temat rzeka .powiem z wlasnego przykladu .Nawilzanie woda gotowaną albo destylowana przynosilo efekt zatkanych nosow u dzieci , woda stojaca w filtrze odwroconej osmozy po 1/2 roku uzytkowania w zbiorniku pokryla sie warstwa plesni i musialem zaprzestac z niego korzystac .

Dlatego wrocilem do metod naturalnych , kamienia w czajniku i z wilgocia tak samo -tylko gliniane nawilzacze na grzejnikach oraz pranie na suszarce .

 

Osobiscie skupilbym sie na zwirowym GWC bez nawilzaczy i zwyklym reku . lub GWC rurowym z reku entalpicznym bez zadnej automatyki .

 

A od podłogówki to żylaki się robią! ;-)

To na początku istnienia tego forum był bardzo nośny temat :-)

Przepraszam, za sarkazm ale nie mogłem się powstrzymać.

Jak pisał adam_mk "nie odrobiłeś" pracy domowej".

Salmonella, pleśnie, jak i inne żyjątka nie rozwijają się w temp. 4-12C w całkowitej ciemności w tych warunkach.

Czym innym jest stojąca woda w temp. 20-25C w warunkach beztlenowych, a czym innym permanentnie opłukiwane kamienie wilgocią pod ziemią.

( np. studnie, co tam rośnie? )

A jeśli coś się przedostanie dalej to na reku masz EU4, a jeśli coś nawet wpadnie do domu, to i tak mniej niż przez otwierane drzwi wchodząc do niego.

Zimą nic się nie uchowa w powietrzu i GWC. Latem wilgotność w powietrzu jest diametralnie większa niż w GWC i wykrapla się opłukując kamienie.

Temat morze ...

To są właśnie naturalne warunki (np. jaskinie )

 

Kamień z wody wytrąca się w temp. powyżej 65C, dlatego jest w czajnikach. W temp. 10C nie istnieje takie zjawisko ( pomijalne, stalaktyty, stalagmity - 100, 200 lat? ).

 

Planuję GWC żwirowy / pustakowy i nawadnianie rurkami fi16/20 z elektrozaworem. Rury daje się pod styropianem.

Sterownie jak pisałem wyżej PLC z czujnikiem wilgotności w domu.

Prosta funkcja: "jeśli wilgotność W

Woda deszczówka z hydroforu, a tam z zasobnika.

 

Nie oznacza, że poznałem wszystkie mądrości w tym temacie. Rozmawiamy.

Ale wiedza na powyższe tematy / zarzuty jest podstawową w tym wątku.

 

Poczytaj może wątek też o GWC.

 

Niemniej jest to dla mnie impuls, aby ponownie przyjrzeć się Twoim argumentom i jeszcze raz przeanalizować.

Wszak w tym temacie faktycznie trzeba mieć całkowitą pewność. Cały system to sporo kasy i jeśli miałby działać źle,

to lepiej go w ogóle nie robić.

Aczkolwiek setki, jak nie tysiące takich instalacji już powstało i jakoś ( poza wyjątkowymi przypadkami ) nie znalazłem

informacji o tym, że komuś pleśnią zarosło lub tp.

Najstarsze w Polsce pracują dłużej niż wiek niejednego forumowicza ;-)

GWC i rekuperatory to nie jest najnowsza technologia. Wypróbowana i opisana tylko nie stosowana w domach ( za małe były ceny energii ).

 

...mam wrażenie, że perfidnie sprowokowałeś mnie do tej wypowiedzi, a niech tam..dla potomności ;-)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...