Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

hałasu, ale jakiego?

ja mam centralke wentylacyjną z tymi wentylatorami, przy ustawieniu maksymalnej prędkości (przepływ chyba coś koło 1000m3) słychac szum pędzącego powietrza w anemostatach, skrzynie mam na strychu, w domu jej nic nie słychać, słychać jedynie jak wyjde na strych (przy bardzo dużej prędkości wentylatorów),

do powiedzmy połowy ich możliwości całość jest bezgłośna nawet jak się przy niej stoi

 

kulca,

rzecz w tym, że te wentyle mogą być ( nie oznacza, że są ) głośniejsze właśnie przy niepełnej prędkości.

Producent podaje emitowany hałas w dB nie podając pełnej charakterystyki np. dla 100Hz, 1000Hz, 3000Hz, 5000Hz. 10000Hz.

 

Gdybyś mógł np. odpalić je na 30%, 50% 75% prędkości i opisać co słyszysz.

Są cichsze, głośniejsze, buczą, kaszlą ;-) itp.

Byłbym i pewnie parę jeszcze innych osób wdzięcznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oto lista osób które potwierdziły na PW chęć zakupy wentylatorów :

gosciu01 - R3G220 - 2 szt.

R3G133 ???

mg81 - R3G220 - 2szt.

henry22 - R3G220 - 4szt.

Andrzej76 - R3G220 - 2szt.

danielw - R3G220 - 2 szt.

tomano791 R3G220 - 2 szt.

grabek129 - R3G220 - 2szt.

mirsza - R3G133 - 2 szt

grzeniu666 - R3G220 - 2szt.

 

i to narazie na tyle

Proponuje wyznaczyć ostateczny termin na powiedzmy 3 kwiecień (dwa tygodnie)

Po tym czasie realizujemy zamówienie

Pozdrawiam

 

Pozdrawiam

Edytowane przez pioos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA chętni na wentyle

Pojawił się pewien problem na magazynie w Warszawie jest dostępne tylko 14 sztuk modelu R3G220!!!

Są dla nas zarezerwowane ale dostawa kolejnych może być dopiero za KILKA miesięcy !!

Jak widać po liście chętnych jest już więcej niż wentylatorów

Proszę jeszcze raz przemyśleć sprawę czy ktoś przypadkiem nie wziął by R3G190

Różnica niewielka i tańsze.

Jeśli nikt nie zmieni zamówienia to kupują pierwsze osoby które napisały na PW.

Innego wyjścia nie widzę.

Dostępne sa 175 i 190 jeśli ktoś spoza listy jest chętny to może się podłączyć o 220 proszę nie pisać.

Pozdrawiam

i czekam na info na PW

Edytowane przez pioos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

primo.

Toż to jakaś porażka, że dla tak renomowanej firmy zamówienie na 14 szt. modelu wentylatora zabija jego sprzedaż na kilka miesięcy!

 

secundo.

podpowiem dla tych, którzy się wahają co do wyboru modelu wentyli.

Te 190-ki są silniejsze od R3G220, ale i bardziej prądożerne.

Ktoś kto planuje mocniej wentylować, ma dużą kubaturę 500m3, a nawet 800m3, będzie budował na wymienniku 35/450, bądź większym to ten wentylator jest odpowiedni.

Poradzi sobie świetnie z mniejszymi wymiennikami, ale szkoda go, aby walczył z oporami.

Ten model jest na motorze M3G074, więc i cena będzie pewnie porównywalna, chociaż wentylator mniejszy.

 

R3G175 jest porównywalny z 220-ką "na górze", na dole wydajności nieco mocniejszy i bardziej prądożerny.

Można zbudować za to mniejszą skrzynkę - ważne jeśli robimy z droższego materiału np. płyt warstwowych.

Będzie dobry dla wymienników rozmiarem od 35/450 w dół ,ale też nie za dużo. Kubatura 400-550 m3 będzie moim zdaniem OK.

R3G175 jest na motorze M3G055, więc powinien być ( moim zdaniem ) już zauważalnie tańszy od 220-ki.

 

Poziomy hałasu nieco się różnią, ale bez większego znaczenia.

... to tak na szybko.

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

 

Dawno mnie tu nie bylo. Widze, ze wentylatory ida raz za razem, ale zastanawiam sie, czy ktos jeszce "bawi sie" w samodzielne wykonanie wymiennika? Czy wszyscy jada na gotowcach?

 

Ja niedlugo bede montowal instalacje wentylacyjna u siebie i robil wymiennik do reku (wentyle juz mam :) )

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy warto kupic np. R1G220-AB73 zamiast R3G220?

 

To jest wentylator na 48V, a więc rzadziej stosowane zasilanie, chociaż możliwe ( znane w przemyśle ).

W domu ze względu częściej stosuje się 12V i 24V.

Wentylator ten może spełnić Twoje oczekiwania, aczkolwiek moim zdaniem jest słabszy.

Najlepiej porównaj sobie wykresy, dane zużycia prądu i generowany hałas.

 

Ponadto, ktoś już miał okazyjnie z allegro jakiś wentylator na 48V i pamiętam, że miał kłopot ze sterowaniem,

ale nie pamiętam już dokładnie tej sprawy, musiałbyś przejrzeć wątek od początku, czy dotyczyło to tej serii wentyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie następna sprawa to odpowiedni dobór wydajności wentylatorów do zalecanego przepływu przez wymiennik ciepła , parametry obu elementów rekuperatora powinny być proporcjonalnie dobrane .

 

Porównajcie sobie rekuperatory dostępne na rynku a szczególnie wykresy jakie zamieszcza producent , jest tam zachowana proporcja między zapotrzebowaniem powietrza przez wymiennik do wydajności i sprężu wentylatorów.

 

Przykładowo:

Mnie będzie potrzebna wymiana powietrza 940m3/h przy maksymalnej wydajności a przy pracy ciągłej którą będę wykorzystywał praktycznie przez cały czas 450m3/h Czyli dobierałem wymiennik taki który ma najwyższą sprawność właśnie przy 450m3/h.

Czyli charakterystyka R3G220 będzie odpowiednia do zapotrzebowania .

 

Dla mniejszej wymiany powietrza z powodzeniem można stosować wentylatory o mniejszej wydajności w celu odpowiedniego doboru parametrów rekuperatora

 

 

Wniosek:

Można prawidłowo sparametryzować rekuperator wydawając mniej pieniędzy na kupno wentylatorów więc mniejsze wentylatory o których pisze pioos też są godne uwagi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może troszeczkę jeszcze inaczej...

 

Dla każdego układu wymiennik-wentylator istnieje optymalny punk pracy, a raczej zakres.

Niebagatelny wpływ ma na ten zakres opór instalacji, w tym skrzynki i filtrów, gdyż może przesunąć w pewnym zakresie ten zakres.

 

Zwróćcie uwagę, że np. dla R3G220 i wymiennika GS35/450 minimalny przepływ to ok. 170 m3/h.

Poniżej tej wartości nic nie oszczędzimy już na pracy wentylatorów, a na wymienniku dostaniemy przepływ laminarny co znacząco pogorszy sprawność wymiany.

Ktoś kto chciałby wentylować mniej to powinien dać mniejszy wymiennik.

Otrzyma nieco większe opory, tym samym musiałby dać mocniejszy "na dole" wentylator - bardziej energożerny, ale sprawność całości układu będzie większa ( mniejsza wymiana powietrza = mniejsze straty ). Tym samym sumarycznie możemy być in plus.

 

Dlaczego stosować mniejszą wymianę?

Jeśli mamy mniejszą kubaturę, to należałoby przyjrzeć się rozkładowi wymiany powietrza w pomieszczeniach i policzyć prędkość przepływu, tak aby nie przekraczała 0,1-0,2 m/s, gdyż zmniejszy to komfort.

 

Jeszcze inaczej.

Można dostosować się do zasad:

1. Możliwa chwilowa 1 wymiana powietrza na godzinę i ok. 30% stałej wymiany.

2. zastosować normy stałej wymiany higienicznej, czyli ok. 30m3/h dla każdej osoby.

 

Skoro kolega pioos ma dobre ceny nie zależnie od ilości danego modelu, a zależnie od ilości osób, to przyjrzałbym się jeszcze raz swoim potrzebom. To znaczy osobiście już dawno się temu przyjrzałem i tak jak pisałem biorę R3G220 i GS35/450.

Dla kubatury 600m3 to najlepsze rozwiązani moim zdaniem.

 

Dla kubatury ok. 400m3 zastanowiłbym się już nad 175-ką

Dla 300 m3 nad 133-ką.

Dla 900 m3 to ta 220-ka może być nawet za mała, chyba, że tomano791 dasz sporo większy wymiennik i zapewnisz małe opory instalacji, czyli duże ( i bardziej kosztowne ) średnice rur. W mojej opinii to nawet ta 190-ka na motorze M3G074 jest nieco silniejsza i nie byłoby błędem ją zastosować.

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik jednak zastosuje HEATEXA , dostałem bdb ofertę na wymiennik o wysokich parametrach odzysku

Wymiennik 600/ 528/ 266mm

 

Obudowę chcę wykonać :

-rama rekuperatora (profile 30/30 zabezpieczone antykorozyjnie )

-obudowa wewnętrzna blacha alucynk (gr 0,75)

-izolacja termiczna (styropian 30mm)

-obudowa zewnętrzna blacha alucynk (gr 0,75) + lakier do uzyskania wizualnej estetyczności

Edytowane przez tomano791
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...