Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Witam

 

Ma ktoś może jakieś namiary gdzie kupię płytę warstwową 24mm na obudowę?

 

Chyba najlepiej w najbliższym oddziale firmy Plastics. Niestety chyba trzeba osobiście. Ja się dowiadywałem o płyty Cosmotech PCW/XPS/PCW. Aktualnie w/g ich cennika 68,40 PLN/netto za metr kwadratowy. Cięcie wynosiło o ile mnie pamięć nie myli 1,5 PLN za metr bierzący. Tu masz cennik płyt:

http://plastics.pl/content/pliki/315/katalog_budownictwo_2010_plyty_warstwowe.pdf

a tu kontakty do oddziałów:

http://plastics.pl/kontakt

Cenowo moim zdaniem do przełknięcia a efekt powinien być elegancki i bez zbytniej "rzeźby".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki gosciu01 za wyjaśnienie. Przykład z rękawiczką rozjaśnił mi temat:).

Na strony które podałeś wpadłem już wcześniej.

 

Jakby się tworzyła nowa grupa na wymienniki i wentylatory to ja się pisze

 

pozdrawiam

Artur

 

Jeden z grupowiczów VIP zadeklarował, że "wypożyczy" mi wentyle, gdyż sam będzie je potrzebował dopiero jesienią.

Niemniej będę musiał je oddać.

Wyżej zadeklarowałem, że chętnie stworzę nową grupę zakupową, bo te reklamowane, to będę miał pewnie na ... przyszłą wiosnę :-)

Jeśli zadeklaruje się jeszcze ze 2-3 osoby to zacznę prowadzić listę...

( albo się dopiszę ).

Obecnie byłoby już 3 osoby ze mną, jeśli Ty się piszesz.

 

Wymienniki już mamy zamówione, stąd raczej dziękuję ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak pisze sie na wentylatory.

Tylko sie jeszcze zastanawiam na który model.

czy dać ten R3G133 który na styk pasował by do mojej instalacji i kubatury czy może dać coś mocniejszego i wykorzystywać np 50% jego możliwości.

Przy takim przewymiarowaniu mam wentylator nad którym łatwiej zapanować. Chodzi mi tutaj łatwiesze opanowanie drgań a co za tym idzie łatwiej to wszystko wyciszyć. Np ten R3G133 ma 4480 obrotów a np R3G225 ma tylko 2500 obr/min przy tej samej ilości łopatek.

Ale z drugiej strony ten większy wentylator może sie nie sprawdzić przy wydatkach rzędu 80-120 m3

Co o tym myslicie??

 

Pozdrawiam

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak pisze sie na wentylatory.

Tylko sie jeszcze zastanawiam na który model.

czy dać ten R3G133 który na styk pasował by do mojej instalacji i kubatury czy może dać coś mocniejszego i wykorzystywać np 50% jego możliwości.

Przy takim przewymiarowaniu mam wentylator nad którym łatwiej zapanować. Chodzi mi tutaj łatwiesze opanowanie drgań a co za tym idzie łatwiej to wszystko wyciszyć. Np ten R3G133 ma 4480 obrotów a np R3G225 ma tylko 2500 obr/min przy tej samej ilości łopatek.

Ale z drugiej strony ten większy wentylator może sie nie sprawdzić przy wydatkach rzędu 80-120 m3

Co o tym myslicie??

 

Pozdrawiam

Artur

 

Ja widzę to następująco.

Jak weźmiesz znacznie przewymiarowany wentylator i będziesz go kręcił na niskich przepływach, to stracisz znancznie na sprawności. Po prostu zapłacisz więcej za prąd. Jak puścisz go pełną mocą, co zapewne będziesz robił rzadko, dużo większego przepływu nie uzyskasz (opory reku i instalacji), natomiast zeżre jeszcze więcej prądu. Co do głośności. Duży będzie cichszy. Nie pamiętam ile decybeli różnicy jest między tymi wentylatorami. Musisz sprawdzić sam w notach. Jak nie będziesz wieszał centralki w sypialni, to i tak nie usłyszysz wentylatorów. No chyba że będziesz miał spapraną instalację.

 

Jeśli chodzi o dobór wentyla. Patrz żeby brał jak najmniej mocy w zakresie w którym będzie najczęściej pracował, i żebyś miał możliwość przepchnięcia "ustawowej" wymiany na godzinę.

 

Znacznie łatwiej było by pomóc gdybyś podał kubaturę i jakie opory ci wyszły z obliczeń dla max przepływu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacznie łatwiej było by pomóc gdybyś podał kubaturę i jakie opory ci wyszły z obliczeń dla max przepływu.

 

Przemierzyłem wszystkie wentylowane pomieszczenia i wyszła mi kubatura 290m3/h

Poniżej cytuje to co już napisałem w tym wątku na temat instalacji.

 

Instalację mam już po części wykonaną.

Rekuperator będzie stał na stryszku nad poddaszem.

na dół instalacja jest poprowadzona rurami spiro fi100 odcinki ok 2,8mb+przejscie rura/kanał płaski oraz kanałami prostokątnymi (5x15) o długości ok 1-1,5 + kolejne przejście z kawałkiem rury juz na anemostat. Wszystkie te nitki instalacji są zbliżonej długości.

Na poddaszu są przez sufit wypuszczone kawałki rury fi100.

To wszystko już na strychu będzie podłączone do centrali elastycznymi kanałami izolowanymi tylko nie wiem czy przy pomocy trójników czy puszek rozpężnych (ja jestem za puszkami rozpężnymi)

GWC rurowe fi 200, długość jeszcze nie znana. Na razie jest wypuszczona rura z domu pod fundamentem i dwoma kolanami 45st skierowana w odpowiednim kierunku. Jest również wyprowadzona na strych z załamaniem kolanami 30 lub 45 st. Planuje oprócz tego jeszcze ok 30-40 mb tej rury.

 

Wg moich wstępnych obliczeń wychodzi mi że opór instalacji do rekuperatora to ok 45Pa dla przepływu 100m3/h (bo chyba wiecej nie pójdzie przy wymianie ok 300m3/h dla całej instalacji) Do tego trzeba doliczyć opór GWC ale nie wiem jakie są straty dla rury PCV fi 200. Juz tak z zakłądem przyjąłem ok 80Pa dla 300m3/h

 

Poprawcie mnie jak się myle

Pozdrawiam

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pamietam dokładnie jakie są te rury czy fi 100 czy fi 125 muszę to sprawdzić ale to dopiero jutro. Chociaz żona podpowiada mi ze są 125. W tej chwili nie istotne. Napisałem fi 100 ponieważ nie byłem pewny jakie są. Jeżli policzyłem opory dla fi 100 to dla fi 125 będą jeszcze mniejsze.

 

Pozdrawiam

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak pisze sie na wentylatory.

Tylko sie jeszcze zastanawiam na który model.

czy dać ten R3G133 który na styk pasował by do mojej instalacji i kubatury czy może dać coś mocniejszego i wykorzystywać np 50% jego możliwości.

Przy takim przewymiarowaniu mam wentylator nad którym łatwiej zapanować. Chodzi mi tutaj łatwiesze opanowanie drgań a co za tym idzie łatwiej to wszystko wyciszyć. Np ten R3G133 ma 4480 obrotów a np R3G225 ma tylko 2500 obr/min przy tej samej ilości łopatek.

Ale z drugiej strony ten większy wentylator może sie nie sprawdzić przy wydatkach rzędu 80-120 m3

Co o tym myslicie??

 

Pozdrawiam

Artur

 

Należy rozpatrywać to zagadnienie w połączeniu z wybranym wymiennikiem, jego minimalnym przepływie turbulentnym i maksymalnych oporach całego układu wentylacyjnego, ponad które nie uzyskasz danym wentylatorem oczekiwanych rezultatów, a większym tylko przerobisz prąd na ciepło.

Należy znaleźć ten złoty punkt ( zakres ) dla siebie :-)

Gdzieś wyżej w wątku pisałem przykładowe połączenia wentyli i wymienników.

 

P.S.

co do wymiarowania oporów rurowego GWC ściągnij sobie program awadukt.

Opory żwirowego GWC pomiń, oprócz czerpni oczywiście ...

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.

Inicjuję drugą grupę zakupową VIP II na wentyle.

Mogę poprowadzić statystyki na forum.

 

Może jednak ktoś zająłby się organizacją,

sorry za szczerość, ale trochę przy tym roboty jest, a mnie się już nie za bardzo chce ...

 

kawiarz wspominałeś, że masz kontakty...

ja mam cały czas kontakt z pioos'em, który miał dobre ceny.

 

 

Admirał.................... R3G220 AE50-01........2 szt.

buczerradom.............R3G133.................... 2 szt.

Gosciu01................. R3G220 AD11-02........2 szt.

kawiarz.....................R3G220 AD11-02........2 szt.

teco.........................R3G220 AD11-02........2 szt.

cruz.........................R3G220 AD11-02........2 szt.

marko222.................R3G220 AD11-02........6 szt.

 

 

kto jeszcze?

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.

co do wymiarowania oporów rurowego GWC ściągnij sobie program awadukt.

Dzieki wielkie za programik

 

Z program tego wychodzi mi ze dla 280m3/h i długości 40 mb Spadek cisnienia wynosi 34Pa Nie wiem czy jest brana czerpnia pod uwagę wiec na wszelki wypadek dodam 20Pa

Opory instalacji do rekuperatora 46Pa

Opory wymiennika GS30/300 przy 280m3 84Pa

Opory rekuperatora - tutaj wartość z kosmosu- zakładam 20Pa

W sumie daje 204 Pa

Jeżeli sie bardzo nie pomyliłem to wentylator R3G133 spokojnie da radę przepchnąć 280m3/h a i pobór mocy jest niewielki (max 52W)

Dla swojej instalacji zakładam wymienik GS30/300 oraz R3G133.

Jak myślicie dobry będzie taki wybór?

pozdrawiam

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buczerradom,

 

reku nie stawia ( prawie ) żadnych oporów, chyba, że zrobisz "pokręconą" konstrukcję.

Opory stawiają za to filtry, które jak mniemam zamierzasz mieć.

Faktycznie na początku tak ok. 20Pa, ale jak się zabrudzą, to nawet 100Pa...

 

Chyba, za rekuperatorem będziesz miał jeszcze jakąś instalację?

Czy z reku powietrze tak prosto do salonu?

Jeśli zdecydujesz się jednak na instalację, to dolicz sobie jeszcze te parę paskali do bilansu oporów.

 

Generalnie kierunek dobry!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.

I

Admirał.................... R3G220 AE50-01........2 szt.

buczerradom.............R3G133.................... 2 szt.

Gosciu01................. R3G220 AD11-02........2 szt.

kawiarz.....................R3G220 AD11-02........2 szt.

teco.........................R3G220 AD11-02........2 szt.

 

kto jeszcze?

 

cruz ........ R3G220 AD11-02........2 szt z inletami

Tylko od 6.06 do 19.06 jestem poza zasięgiem netu (wyjeżdżam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cruz ........ R3G220 AD11-02........2 szt z inletami

Tylko od 6.06 do 19.06 jestem poza zasięgiem netu (wyjeżdżam)

 

Spoko, z tym terminem.

Dopisałem.

! No właśnie kiedy zamawiamy?

i jeszcze ( prawie ) nikt nie zadeklarował, że ma "źródełko"!

i jeszcze nikt się nie podjął realizacji, chętnie teraz ja skorzystam z czyjejś uprzejmości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...