Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Witam wszystkich.

 

Jako, że to mój pierwszy post, to proszę o wyrozumiałość.

 

Ostatnimi czasy zainteresował mnie temat rekuperatorów i trafiłem na to forum. Szczerze mówiąc chcialbym prosic o pomoc szanownych forumowiczów. Chodzi mi o kilka wstępnych informacji oonośnie tego czy w moim domku taki system odzysku ciepła ma sens.

 

Opiszę co i jak.

 

Domek maleńki, około 50m2. Dwa pokoje, kuchnia i łazienka. Do tego strych.

Ściany domu są z leszu (50cm grube). Podłoga na legarach ocieplona 15 cm wełny mineralnej. Strop również ocieplony 15 cm wełny mineralnej.

 

Strych jest użytkowy (na suszenie prania i przechowywanie gratów), ale znalazłoby sie miejsce na rozprowadzenie przewodów wentylacyjnych i sam wymiennik i potrzebne urządzenia.

 

Są jednak 3 rzeczy które powoduję, że nie wiem czy system takiej wentylacji sprawdzi się u mnie:

 

1. dom ogrzewany jest piecem gazowym z otwarta komorą spalania - piec jest w kuchni i spaliny odprowadzane są do komina. (piec pobiera powietrze do spalania z otoczenia). W każdym pomieszczeniu są grzejniki żeliwne "w systemie C.O."

 

2. woda grzana jest piecykiem gazowym - jw. (piecyk pobiera powietrze do spalania z otoczenia)

 

3. w większym pokoju (nazwę to salon) jest dodatkowo piecyk typu "koza" ... po prostu na kominek nie ma miejsca :]

 

Czy te trzy wymienione rzeczy nie stanowią problemu??

 

Jeśli bez względu na powyższe dałoby się zastosowac system wentylacji wymuszonej z wymiennikiem, to jakie przepływy wymiennika muszą być zapewnione?

 

Odnośnie produkcji wymiennika:

 

1. Mam możliwośc skołowania blachy aluminiowej o wymiarach 490x330mm o grubości 0,2 mm. Blacha jest bardzo wiotka i myślę, że możnaby z niej zrobić (poprzez wyciśnięcie na prasie) blaszkę falistą i umieścić ją pomiędzy blachami grubszymi. Co o tym sądzicie?

 

2. przekładki mógłbym sobie powycinać z pleksi, albo ze spienionego PCV, bo mam w pracy laser tnący takie rzeczy.

 

3. Jakiej wielkości musiałby być taki wymiennik krzyżowy, żeby przy moim domu "dało radę". W rachube wchodzi zrobienie dwóch sztuk, albo i trzech.

 

4. Czy możnaby zastosować wentylatory tunelowe do takiej konstrukcji - jaki przepływ musiałbym zapewnić??

 

5. Obudowę mógłby mi wykonac znajomy z płyt laminowanych klejonych warstwowo zgodnie z moim życzeniem co do wymiarów i z czego mogą składać się warstwy. Generalnie np. może to być laminat+styrodur+sklejka z uwzględnieniem wzmocnień na otwory technologiczne itp.

 

Proszę o kilka wskazówek i pomoc. Z góry dziękuję i pozdrawiam

 

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

fraglesso;

wszystkie te twoje "ogrzewacze" pobierają powietrze do spalania z pomieszczenia więc żeby poprawnie działały dom musisz mieć dziurawy jak sito.

wentylacja mechaniczna dla poprawnego działania potrzebuje szczelności.

przy pracy twoich "zabawek" to jest raczej niewykonalne.

pozdrawiam

 

No właśnie tego się obawiałem

 

O ile piec gazowy mam nieco zaopatrzony w powietrze poprzez rurę alu pod podłogą podciągniętą pod sam spód pieca, o tyle "koza" i piecyk gazowy nie maja takiej opcji.

 

Zastanawiam się, czy uszczelniając dom i montując rekuperator oraz całą instalację wymuszoną, piec nie zasysałby sobie powietrza z kanałów wentylacyjnych podłączonych do rekuperatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fraglesso,

rozumiem, że przyświeca Ci idea poprawienia bilansu, oszczędności.

 

Jeśli to możliwe to:

1. dołóż wełny mineralnej na stropie, albo ociepl sam dach, aby i strych był cieplejszy zima, a latem chłodniejszy.

2. pobaw się w GWC, tak aby doprowadzane powietrze do domu ( kotła gazowego, pieca, kozy ) było wstępnie ogrzane w gruncie.

Który GWC? poczytaj wątki o nich.

 

Szacuję, baaardzo zgrubnie, że byłbyś w stanie zaoszczędzić ok. 500-800 kWh, co przy ogrzewaniu gazowym da Ci 150-180 zł rocznych oszczędności na ogrzewaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomysły i podpowiedzi.

 

Największym problemem jest to, że piec gazowy/piecyk do wody potrzebuję masę powierza ze swojego otoczenia do spalania. Problem w tym, że piec jest w kuchni, więc zaciąga zimne powietrze z dworu do procesu spalania i w ten sposób schładza całe mieszkanie. Myślałem, że rekuperator własnej produkcji nieco ociepliłby powietrze potrzebne do wentylacji i do spalania gazu i tym samym nie wychładzałby tak mocno domu.

 

GWC... pomysł zacny, ale ze względy na małą powierzchnię działki (duża działka podzielona na kilka rodzin) może być ciężka do wykonania, Jeszcze najrozsądniej wygląda opcja żwirowego GWC :]

 

Nic... myślę dalej co z tym fantem zrobić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suj

 

Napisałeś:

 

"Technicznie wszystko pięknie. Ale powiedz kto legalnie pozwoli ci podłączyć coś takiego do sieci:"

 

Zasadniczo, jeśli pomiary będą ok, nie powinno być problemu.

Energetyki nie interesuje jak prąd jest generowany. Dla nich ważne jest żeby spełniał parametry na punkcie styku. (zniekształcenia, moc i kilka innych).

Do tego w instalacji powinny znaleźć się odpowiednie zabezpieczenia (które certyfikuje producent) odcinające jednostkę od sieci w stanach awaryjnych (zarówno generatora jak i sieci), oraz zalegalizowane opomiarowanie.

 

O ile wiem , musisz wykazać się stosownymi dokumentami, w celu uzyskania "zielonych" świadectw. ( Jeśli się mylę, proszę o sprostowanie).

 

W przypadku jednak napotkania niezłomnego oporu "urzędniczej martwej natury" ( przepisów ), mam idealny pan awaryjny.

 

W garażyku czeka przygowotany na taką okazję synchon (generator synchroniczny) o mocy 30kW. Mam też odpowiedni silnik (napęd z drajwem wymagający około 750V DC do pracy - idealy pod moje solarki). Wał do wału, synchronizacja i wio.

Fakt że sumaryczna sprawność tak zestawionego układu jest raczej kiepska, ale za to odbiór bez problemów. A plombuje się jedynie układ pomiarowy...

 

Poprzepiąć się potem "po swojemu" to żaden problem, zwłaszcza że dysponuję odpowiednimi papierkami (SEP).

Wiem że to "cwaniactwo", tyle że czasem lepiej pokombinować niż walić głową w móóór, produkować prąd, a w międzyczasie załatwiać odpowiednie papiery.

 

Totalne odcięcie się od energetyki jest raczej bez sensu. System traktuję eksperymentalnie rozwojowo i jako rozwinięcie mojego hobby. Po prostu mam już klocuszki (zdobyczne) którę próbuję pospinać w funkcjonalną całość. Do tego sprawia mi to ogromną frajdę.

 

Tak przy okazji. Nie martwię się o akumulatory, bo ich nie mam i nie zamierzam mieć. Zero oparów, martwych cel zwarć wewnętrznych...

Pracuję na sztywną sieć która "robi" za akumulatory, z maksymalną dostępną mocą , a do tego mam możliwość rozszerzenia produkcji prądu o prawie dowolne dostępne źródło mocy, co czyni system niezwykle elastycznym.

Ponieważ gotowe "on grid inwerter" są paskudnie drogie (5kW na jednej fazie to około 4000$), i raczej mało podatne na rozbudowę. Szukam sposobu żeby zrobić to z dostępnych części czyli taniej i równie dobrze. ( A troszkę klocuszków do tej układanki już mam).

 

Jako że nie jest to urządzenie produkowane seryjnie ani na sprzedaż, nie potrzebuję żadnych certyfikatów.

 

Tak wiem że jestem fantasta, tyle że ja moje fantazje zamieniam w rzeczywistość. Czyli jednak atomówka w garażu... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie czy mógłby ktoś z Was pochylić się nad moim planem wentylacji mechanicznej? Bardzo dziękuje z góry za wszelkie sugestie.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?183058-Rekuperator-instalacja-potrzebna-pomoc-w-ocenie-projektu&p=4816287#post4816287

 

pozdrawiam

Edytowane przez PatiJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony chciałbym podziękować panu kierownikowi działu i panu Piotrowi z firmy Klingenburg.

Wysłałem już w imieniu naszej grupy maila, ale czynię to jeszcze na forum, bo:

primo 1.

nie musieli, a jednak to zrobili i zajęli się naszym zapytaniem profesjonalnie.

primo 2.

wiem, że zaglądają do tego wątku ;-)

 

No to mieliśmy największą grupę zakupową i dzięki temu dobre warunki!

 

Życzę wszystkim udanych konstrukcji i relacji z wrażeń oraz danych konstrukcyjnych i parametrów już działających centrali tu na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność GWC zależy od gruntu. najmniejszą efektywność będzie miało jak w glebie jest dużo gliny. Najlepsza to drobny piasek i wody gruntowe najlepiej jak na głębokości max 1 m. Więc nad GWC trzeba się dobrze zastanowić czy wydawać następne pieniądze na instalacje jeśli będzie odzysku 3 oC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność GWC zależy od gruntu. najmniejszą efektywność będzie miało jak w glebie jest dużo gliny. Najlepsza to drobny piasek i wody gruntowe najlepiej jak na głębokości max 1 m. Więc nad GWC trzeba się dobrze zastanowić czy wydawać następne pieniądze na instalacje jeśli będzie odzysku 3 oC.

Wiesz o czym piszesz, czy talko chciałeś coś napisać?

I po co mam, lub ktokolwiek inny dzwonić do wskazanej przez Ciebie firmy... tego nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...