Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Dzięki, że wam się podoba :)

Uszczelka okienna - zgadza się - po 2,3zł za metr bieżący (podwójna) wystarczy rozdzielić.

Kątowniki kupowałem od gościa którego dorwałem na allegro. Kupiłem po za allegro po 7zł m/b (25x25x2mm). Parę innych kątowników wygiąłem sobie w pracy również z alu.

Ceowników nie ma żadnych, same kątowniki.

Siatka do filtrów kupiłem w zwykłym sklepie metalowym chyba po 8zł za metr bieżący. Jest to siatka ocynkowana (oczko chyba 20x20 albo 15 x15mm)- ciekawe jak długo wytrzyma. Nierdzewki niestety nie mogłem dostać.

Zamki do zamykania również w sklepie metalowym po 7zł za sztukę.

Wloty, wyloty kupiłem razem z rurami do wentylacji już kiedyś za jednym razem z netu - "Alnor"

Odpływu jeszcze nie ma ale myślę, że zrobię tackę do skroplin i odprowadzenie będzie gdzieś na dole albo z tyłu obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mr_Mabram przyłączę się do Kolegów i gratuluję super fajnej skrzyneczki!:)Napisz proszę jakie to cudo ma przybliżone wymiary zewnętrzne.

 

Dzieki bardzo koledzy.

Wymiary skrzynki to 1000mm szer x 972mm wys x 474mm głęb.(+pokrywa 24mm).

Komora w srodku na wentyle ma dokładnie 450x450x300szer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak rozwiążesz temat "by-passu" w swojej centrali?:rolleyes:

Ja myślałem nad tym żeby wykonać kanały z przodu i z tyłu centrali w takiej postaci.Kolano90st.,przepustnica,kolano90st. i w ten sposób ominąć wymiennik.Z moich obserwacji wynika że robiąc "by-pass" tylko na jednej stronie zmienia się wielkość przepływu strugi powietrza na jednej stronie co zakłóca balans pomiędzy nawiewem a wywiewem z pomieszczeń(może można by było to jakoś wydławić ,tylko po co?Latem i tak potrzebujemy wentylować więcej więc tu taki pomysł aby zrobić dwa.Obserwując moją prototypową centralę zauważyłem że jakaś część powietrza płynie też przez wymiennik i podnosi temperaturę powietrza nawiewanego.Po całkowitym zasłonięciu wymiennika tam gdzie był "by-pass" temperatura spada i prawie wyrównuje się z temperaturą z czerpni.Czy wy też zaobserwowaliście takie zjawisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

by-pass będzie na nawiewie oczywiście (w górnej części obudowy -w komorze między wymiennikiem a wentylatorem) kolano i rura |(fi 200) za reku wchodząca w komorę dolną z filtrem. Zrobię klapę na wymienniku sterowaną siłownikiem od zaworu. I to ona bedzie zamykała dopływ powietrza który idzie przez wymiennik. Żadna inna przepustnica nie będzie potrzebna. Dobrze uszczelniona klapa załatwi sprawę w 99% :)

Zgodzę się że jeśli by-pass będzie po jednej stronie to drastycznie wzrośnie ilość powietrza.

Ale co mi tam - by-pass będzie przecież na nawiewie i to nawiewanego powietrza będzie więcej a nie wywiewanego.

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie będzie przepływu przez wymiennik to zaczną tam się rozwijać grzyby i inne żyjątka i cięzko będzie pozbyć się zapachu stęchlizny.

 

Eeeeeetam zaraz grzyby.Ja po 4 miesiącach znalazłem małego krokodyla:D:D:D.

A tak na poważnie to nie widać na nim żadnych śladów czegokolwiek.

A podwójny by-pass bezcenny gdy cię żona pochwali jak wszystkie zapaszki uciekają z domu.:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyszło naprawde extra ! możesz powiedzieć ile Cie w sumie wszystko wyniosło ?

 

W sumie trochę wyszło :) heheh - wentyle + wymiennik + obudowa z pierdołkami = jakieś około 3200zł. Dodać do tego cała moja instalacja z rurami jakieś 1500zł i mogę powiedzieć że zmieściłem się w 5 tyś za wentylację mechaniczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam rozmyślam tak troche nad ta rekuperacją i może nie z tej beczki pytanko.

Czy 2 takie wentylatory do GWC mogą być 2 wejscia złączone w 1 rurę przepchnie przez 40mb powietrze do reku

http://allegro.pl/aab-cooling-super-silent-fan-25-cichy-wydajny-13db-i1735505109.html

( niejest to reklama aukcji)

I tak samo np takie wentylatory przy reku założyc .

Zużywają bardzo mało prądu i da się nimi świetnie sterować z za biurka.

Tylko czy się nadają ? Bo kompletnie się na tym nieznam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy się nadają ? Bo kompletnie się na tym nieznam.

 

Raczej się nie nadają. Chyba że chcesz zrobić model GWC do reklamy. Firma zajmuje się Cytat: specjalizujemy się w chłodzeniu i wyciszaniu PC.

Edytowane przez edlew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. Już minął jakiś czas od ostatnich zakupów grupowych i jestem ciekaw jak pracę nad własną centralą wentylacyjną.

Jak do tej pory jedna osoba pochwaliła się swoją pracą.

Powiedzcie na jakim jesteście etapie budowy, jakieś spostrzeżenia co do pracy waszych urządzeń.

I najważniejsze pytanie. Czy było warto i czy jesteście zadowoleni z rezultatów swojej pracy?

 

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu odbiłem się od dołka finansowego i chciałbym kupić wymiennik. Czy w planach jest jakiś zakup grupowy w tym roku jeszcze ?

Wi

Jakby co ja planuję zakup wymiennika w ciągu najbliższych kilku tygodni, tak więc jakby byli jacyś chętni to można cos powalczyc grupowo w Klinenburgu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
To są te same silniki. Kupiłem je dosyć długo temu chyba coś koło 1,5 roku w drugiej grupie zakupowej z tego wątku. Jakoś nie było czasu prędzej poskładać wszystkiego do kupy ale w końcu się udało i jest.

 

Słyszałem jak to chodzi :) Miód malina. tez taki u Adama zamówię. On do jednego reku wstawił takie dwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...