Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po pierwsze sterowanie wydajnością pompy do ggwc w zależności od temperatury glikolu i powietrza po wymienniku (w zimie ma być najwyżej +2, a latem jak najniżej) wentylatory będą mogły być sterowane ręcznie +/- lub od czyjnika wilgoci(o ile uda mi się odpowiedni kupić). ogólnie na razie robimy próby na warsztacie i staram się doprecyzować algorytm. Odnośnie atmegi to jej zaletą są bardzo tanie czujniki temperatury których można podpiąć wystarczająca ilość - u mnie będzie łącznie ok 20.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do wilgotności i temperatury mam taki czujnik:

http://allegro.pl/czujnik-temperatury-i-wilgotnosci-sht11-avr-arm-i1831992209.html

tylko sterowanie na podstawie wilgotności może się okazać trudne i niepraktyczne, raczej trzeba by się kierować wydatkiem m3/h w określonych porach plus u Ciebie GWC (ja nie mam)

ja u siebie chcę jeszcze aby w zależności od stanu wejść typu czuwanie w alarmie była odpowiednia prędkość, wejście kominek gdzie wyłączy się wyciąg a nawiew da czadu aby wytworzyć nadciśnienie zapobiegające zadymieniu przy otwarciu kominka do dołożenia drewna jakiś przycisk przewietrzanie gdzie na x czasu włączy się na 100%

Edytowane przez kulca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie stosujecie sposoby przeciw zamrożeniu wymiennika, jak nie ma GWC? Mój pomysł z chłodnicą wodną z bufora jednak nie zda egzaminu, bo można za bardzo wychłodzić bufor. Pozostaje nagrzewnica wstępna elektryczna? Boję się trochę o wentylator, jak będzie pracować w ujemnych temperaturach.

PS. Czy w takiej konfiguracji jest szansa, że wymiennik nie zamarznie? Teraz oba wentylatory tłoczą powietrze do wymiennika. Czy lepiej przenieść wentylator nawiewny na "ciepłą" stronę?

Wymiennik.JPG

Edytowane przez Aga i Krzysiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie stosujecie sposoby przeciw zamrożeniu wymiennika, jak nie ma GWC? Mój pomysł z chłodnicą wodną z bufora jednak nie zda egzaminu, bo można za bardzo wychłodzić bufor. Pozostaje nagrzewnica wstępna elektryczna? Boję się trochę o wentylator, jak będzie pracować w ujemnych temperaturach.

PS. Czy w takiej konfiguracji jest szansa, że wymiennik nie zamarznie? Teraz oba wentylatory tłoczą powietrze do wymiennika. Czy lepiej przenieść wentylator nawiewny na "ciepłą" stronę?

 

Jak wentylator będzie ciągnął przez wymiennik to nic mu się nie stanie bo na wyrzutni nie będziesz miała powietrza na minusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań do Mr_Mabram, ostatnio też odkurzyłem moje "klocki" (wymiennik kupowałem w pierwszej grupie:-)), pora w końcu zmontować reku i zamknąć kolejny rozgrzebany temat :-)

 

1- płyta na obudowę to Thermo Space z Antalis'u ? Okładzina to PCV czy PP ? (w katalogu są obie do wyboru).

2- gdzie będzie u Ciebie stała centrala ? Strych, garaz, kotłownia ? Będziesz to jeszcze dodatkowo ocieplał ?

3- czy i jak rozwiązałeś w swojej konstrukcji odprowadzenie skroplin z wymiennika ? Na fotkach nie widzę rozwiązania

 

Ja zastanawiam się nad thermo space albo nad płytą warstwową blacha / pur / blacha grubości 5-6cm. Troszkę trudniejsza obróbka ale chyba cieplejsze, u mnie reku będzie spoczywał na nieogrzewanym strychu (a wszelkie straty niemile widziane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań do Mr_Mabram, ostatnio też odkurzyłem moje "klocki" (wymiennik kupowałem w pierwszej grupie:-)), pora w końcu zmontować reku i zamknąć kolejny rozgrzebany temat :-)

 

1- płyta na obudowę to Thermo Space z Antalis'u ? Okładzina to PCV czy PP ? (w katalogu są obie do wyboru).

2- gdzie będzie u Ciebie stała centrala ? Strych, garaz, kotłownia ? Będziesz to jeszcze dodatkowo ocieplał ?

3- czy i jak rozwiązałeś w swojej konstrukcji odprowadzenie skroplin z wymiennika ? Na fotkach nie widzę rozwiązania

 

Ja zastanawiam się nad thermo space albo nad płytą warstwową blacha / pur / blacha grubości 5-6cm. Troszkę trudniejsza obróbka ale chyba cieplejsze, u mnie reku będzie spoczywał na nieogrzewanym strychu (a wszelkie straty niemile widziane).

 

Witam

1- jest to płyta w okładzinie PCV 1,5mm

2 - centrala już stoi i jest podłączona na ocieplonym poddaszu więc chyba nie będę jej dodatkowo ocieplał. Jestem na wyjeździe i nie będę miał możliwości przetestować mojego reku jeszcze tej zimy - niestety :( .

3 - no właśnie jeszcze nie skończone odprowadzenie skroplin ale zastosuję "tackę" i poprosu wywiercę otwór z tyłu obudowy albo od dołu - do tego "zasyfonuje go" żeby nie dmuchało :)

Obudowę starałem się zrobić dokładnie żeby zniwelowac mostki :)heheehh

Wszystkie krawędzie nacinałem 45 st i łączyłem ze sobą na klej.

Ogólnie reku podłączone i dmucha. Parę rzeczy do skończenia jeszcze (skropliny, by-pass, sterowanie).Jak kiedyś będę miał możliwość zrobienia pomiarów to na pewno wrzucę na forum.

Pozdrawiam

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...