Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Widziałem takie rozwiązanie bajpasu, coś spróbuje wykombinowac tylko mam bardzo ograniczone miejsce. (kanał czerpni i wyrzutni wychodzi prosto z posadzki i trafia w stojący na posadzce rekuperator a nawiew i wywiew wychodzi z reku prosto w płyty K-G skosu poddasza)

Pudło będzie z płyty 24 mm "kanapki" PCV-XPS-PCV- nie wiem czy jest sztywna, w ręce jeszcze nie miałem. Gdyby buczało dam podkładki gumowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Też mam ograniczenia w kubaturze dla centrali (straszne to bydle wychodzi!) i jego wymiary dostosowałem do dostępnego miejsca. Ja by-pass przewidziałem na przedniej pokrywie. Tyle że w tą stronę mam miejscę i zastosuję kanał okrągły fi.200 z przepustnicą zamykaną siłownikiem Belimo. Wybrałem układ pionowy. Tu aktualny stan prac a raczej stan przestoju w robocie. Ja zastosowałem płytę warstwową PCV/PU/PCV - bardzo przyjemny materiał. Główne formatki pociął mi dostawca materiału, otwory wyrzynarką. Kleiłem płyty klejem montażowym Soudal Fix ALL High Tack. Pozostało mi jeszcze pookuwanie wszystkiego profilami alu, wykonanie tacki ociekowej i wklejenie króćców.

reku1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suj ładne pudełko, próbowałeś założyć wymiennik? pytam, bo nie wiem czy łatwe jest jego wpasowanie, bedziesz tam dawał uszczelki? jeśli tak jakie.

Widze też że założyłeś coś na te krawędzie styku z wymiennikiem, czy to profil alu C?

Czy na te krawędzie cięte z czoła gdzie przylegać będzie pokrywa też będziesz dawał okucie czy tylko uszczelki?

 

Zastanawiam sie czy w te miejsca dać profil alu czy poprostu nakleić np taśme akustyczną taką jak dają pod ścianki z karton-gipsu np taka http://www.i-asap.pl/pl/p/Tasma-PE-3mm-do-izolacji-akustycznej-Gips-Karton/73

 

Ta taśma to taka pianka 3mm grubosci, elastyczna i dość śliska - dobrze by sie wsuwało wymiennik a jednocześnie byłoby szczelnie (chociaż z drugiej strony wymiennik wyciąga się bardzo rzadko do czyszczenia).

 

Czy elementy mocowania wentylatora (pręty, podkładki, śruby, nakrętki, profil) to stal cynkowana? Zastanawiam się czy jest sens dawać te elementy jako nierdzewne szczególnie po stronie wyrzutni, tam może być wilgotno i chyba warto żeby dłużej opierały się korozji.

Edytowane przez danielw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

suj ładne pudełko, próbowałeś założyć wymiennik? pytam, bo nie wiem czy łatwe jest jego wpasowanie, bedziesz tam dawał uszczelki? jeśli tak jakie.

Widze też że założyłeś coś na te krawędzie styku z wymiennikiem, czy to profil alu C?

 

Tak, próbowałem i bardzo pasownie wchodzi. Tak jak u mnie stoi, to styk płyty pionowej na górze i dole stykające się z wymiennikiem okute są ceownikiem alu a reszta (krawędzie boczne płyt dociskających wymiennik po bokach) zaklejone taśmą aluminiową. Zobaczę jak na gotowym to będzie wyglądać ale przewiduję raczej uszczelnienie styku z wymiennikiem uszczelniaczem poliuteranowym albo neutralnym silikonem - zbyt często sie nie wyjmuje wymiennika, w takim przypadku można operację powtórzyć. Uszczelnienie z przednią pokrywą będzie miało postać płaskownika alu naklejonego na pokrywę (aby wyrównać poziom z okuciami dookoła obudowy) i na to uszczelka samoprzylepna Tesy.

 

Czy na te krawędzie cięte z czoła gdzie przylegać będzie pokrywa też będziesz dawał okucie czy tylko uszczelki?

 

Tam pójdzie okucie z ceownika i uszczelka. Pokrywa też pędzie okuta. Założyłem wszędzie, że uszczelki idą pomiędzy alu aby się to nie odkształcało.

 

Czy elementy mocowania wentylatora (pręty, podkładki, śruby, nakrętki, profil) to stal cynkowana? Zastanawiam się czy jest sens dawać te elementy jako nierdzewne szczególnie po stronie wyrzutni, tam może być wilgotno i chyba warto żeby dłużej opierały się korozji.

 

Mimo że jestem wielkim miłośnikiem wszelkich wynalazków kwaso i nierdzewnych tutaj się wyluzowałem. Skoro inlet-ring to blacha ocynkowana, to pręty gwintowane podtrzymujace sa też z ocynku.

Powoli cena tego ustrojstwa zbliża się chyba do jakiegoś Brinka ale nie zrażam się. No satysfakcja jest bezcenna. Chwala bohaterom-pomysłodawcom samodzielnej budowy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

suj a jak rozwiążesz temat filtrów?

 

Filtry już mam, ja wymiary obudowy dostosowywałem do wymiarów filtrów. Z plisowanej włókniny, gdybym miał więcej miejsca były by kieszeniowe ale niestety moja kotłownia jest zbyt mała aby pomieścić wszystkei wymyślone instalacje. Będą do nich prowadnice z kątownika alu. Tak to wygląda.

reku2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

tą płytę na obudowę gdzie, jaką i za ile kupowałeś?

 

Brałem w firmie Plastics. Nazywa się u nich Cosmotech classic biały. Grubość 24 mm, PCV 1,3 mm, wypełnienie PU. Wyszła ponad jedna płyta (ma wymiary 1500x3000), ale musiałem kupić dwie pełne. Z rabatem 10% dwie kosztowały 776,13 PLN. Cięcie 15 mb za 36,90 PLN. Masz szczęście że fakturę miałem na wierzchu, bo nie zapamiętuje takich informacji przy gigantycznym ujemnym cash-flow charakterystycznym dla końca budowy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nadeszła wiekopomna chwila.... swego czasu na forum powstała grupa zakupowa na blachę, więc się zapisałem i kupiłem. Leżało to to sobie i czekało, aż się doczekało. Prace ruszyły i jak na razie wygląda to całkiem optymistycznie, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Założenia poczynione razem z kolegą "Mańkiem" (pozdrawiam serdecznie) były takie że zamiast zakupu dość drogich "chłodnicówek" i lutowania, przekładki zrobimy z pleksi 4mm klejone klejem MS-polimerowym. Próby wytrzymałościowe, które wykonałem już dawno, wypadły bardzo pomyślnie. Cały reku opracowany oczywiście na wzorze Mistrza Adama, czyli "potwór" z dużą powierzchnią wymiany - blachy 30x120 x 60 szt. Zdjęcia z obecnej realizacji poniżej.

01032012490.jpg

01032012491.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ jest małe zainteresowanie grupowym zakupem r3g220, zamówiłem sam dwa wentylatory K 200 EC firmy Systemair. Pewnie w nich siedzą ebm-papsty, tylko nie wiem jakie?! Jak dla mnie najważniejsze jest to, że mają już swoje obudowy z kołnierzem fi200. Charakterystyka też mi pasuje. Cena też nie najgorsza 954,00 zł/szt. Kupując oddzielnie silniki i dorabiając obudowę prawdopodobnie wyjdzie na to samo.

Mam wymiennik Bartosz, który zakupiłem jako komplet z wentylatorami kanałowymi vent-200l. Niestety ich apetyt na waty dyskwalifikuje je do użycia. Mogę odsprzedać dwa za 750,00 zł (kurier gratis). Nowe w kartonach.

W przyszłości planuję rozbudować instalację wentylacji o sterownik ec-vent. Na teraz zastosuję albo tylko załączone potencjometry, bądź dla wygody dokupię MTV-1/010 i czujnik wilgotności HIG-2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od dłuższego czasu jestem zainteresowany realizacją własnego reku.

Śledzę ten wątek i chciałbym dopisać się do listy zakupowej na wentylatory r3g220 wraz z ringami.

Kiedy planowany jest zakup tych wentylatorków?

 

Zainteresował mnie też wymiennik zbudowany z płyt poliwęglanowych. Materiał tani, sprawność według wstępnych pomiarów na przyzwoitym chyba poziomie.

Można by przy tak tanim materiale przewymiarować wymiennik jeszcze bardziej aby osiągnąć odpowiednią sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pamiętam jak po sprowadzeniu ponad 20 wymienników wszyscy się napalali jak to szybko machną reku :) no i na chwilę obecną to się ze 3 osoby ujawniły, a ja liczyłem że jak narobiłem przy logistyce to chociaż projekt zerżnę a tu wszyscy czekają na genialne/uniwersalne rozwiązanie. Chyba cza będzie każdy klocek dać osobno i będzie git, do wykożystania mam cały strych. Pozdrawiam całą grupę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciąg dalszy foto-relacji z reku DIY, na zdjęciu jedna ze skrzynek z zabudowanym wentylem. Wykorzystałem płytę OSB 18mm, którą zabezpieczyłem żywicą epoksydową "epidian-5" i topkotem (tak dla zabawy i nauki ;o)). Wenytlki chodzą bosko, przy max obrotach aż strach się zbliżać bo grozi zassaniem do skrzynki ;o)

17092011308.jpg

17092011309.jpg

18092011310.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...