Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jaka jest różnica między ebm r3e220 a ebm r2e220?

R2e220 są dość tanie: http://www.elhurt.opole.pl/web.n4?go=787

 

Silniki są AC a nie EC, ogólnie tańsze w zakupie droższe w eksplatacji. Zwłaszcza przy pracy poniżej max. Przy silnikach EC R3G220 można zejść z mocą do 8-10W a na tych AC jak zejdziesz do 40 to będzie dobry wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silniki są AC a nie EC, ogólnie tańsze w zakupie droższe w eksplatacji. Zwłaszcza przy pracy poniżej max. Przy silnikach EC R3G220 można zejść z mocą do 8-10W a na tych AC jak zejdziesz do 40 to będzie dobry wynik.

wentylatorami z nawiewu kabiny w samochodzie też się schodzi do ok. 10w...

pytanie brzmi jakie mamy faktyczne przepływy powietrza przy takim poborze ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten R3G220 to ciężko kupić.

Jakaś inna alternatywa?

Może być trochę o gorszych parametrach, w miarę cichy.

Zamówiłem już poliwęglan komorowy - mają mi pociąć paski na wymiar 150cm x 25cm

Tak patrząc na oferty na alle.. to tak trudno powiedzieć czy pchać się w któryś z tych wentylatorów.

Czy jest jakaś rozsądna alternatywa?

Proszę o pomoc, za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poliwęglan komorowy dotarł ładnie pocięty :)

2012-10-27 16.09.38.jpg

Jednak po testach będę lepił go na gorąco klejem za pomocą pistoletu.

Sterowanie będzie na Atmedze.

Jeszcze się zastanawiam na wentylatorami ale decyzję podejmę pewnie jak już to posklejam.

Zastanawiam się nad kształtem wymiennika.

wymiennik.jpg

wersja b) wydaje się mieć mniejsze opory ale za to troszkę więcej zabawy przy sklejaniu.

Czy warto się bawić w wersję b) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Te papsty to niezły wydatek, nie mają ich na magazynie w Polsce.

Pytałem dziś w biurze handlowym EBM-a w Warszawie o K3G220-RC05-03, -ten sam co R3G220 ale jest już w obudowie z tworzywa, wystarczy przykręcić.

Za to cena obydwu modeli powala na kolana, W Niemczech mają ich 35 szt. na magazynie, koszt to 218 euro netto/szt. Za małą przesyłkę (do 10szt.) doliczają 36 euro.

Tak więc dwa ebm-y to koszt ok 2500pln....

 

Ps. Wspomniany już wcześniej przez kogoś (nie pamiętam kogo) wentylator K 200 EC wypada dużo korzystniej, cena za dwa wynosi 1908pln i dają wysyłkę gratis jako rabat przy wpłacie na konto.

 

Myślę że zamówię te ostatnie.

Czas oczekiwania ok. 2tyg.

 

Właśnie skończyłem budować wymiennik aluminiowy, więc trzeba pchnąć to do przodu.

Mam zdjęcia z budowy wymiennika, więc w wolnym czasie wrzucę do zalookania.

Wymiennik ma wymiary 840x290x300, i weszło 72szt. blach alu, z przekładkami 4mm.

Jak liczycie powierzchnię wymiany? jedną stronę czy obie?

( na dwie strony wyszło 29m2 )

Edytowane przez diabelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te K3G maja większy pobór mocy

 

zobacz sobie też czy spręż Ci odpowiada bo jak dla mnie jest za niski (na granicy), przy czym ja znam opory wymienników bo je kupowałem a Ty robiąc nie znasz chyba, że pomierzyłeś ale to trochę zabawy.

 

Sprawdzę dziś jeszcze w solar-techu w Radomiu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te K3G maja większy pobór mocy

 

zobacz sobie też czy spręż Ci odpowiada bo jak dla mnie jest za niski (na granicy)...

 

No nie wiem, masz tu noty katalogowe i osiągi są takie same...

http://img.ebmpapst.com/products/datasheets/EC-centrifugal-fan-R3G220RC0503-ENG.pdf

http://img.ebmpapst.com/products/datasheets/EC-centrifugal-fan-K3G220RC0503-ENG.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz czy maja odpowiedni spręż i czy nie bedą za głośne?

 

przyjrzyj się instalacji w samochodzie i zobacz przez co one muszą pompować...

zobacz jakie przekroje kanałów, wymienniki od ogrzewania, klimy,filtry pyłkowe ...

to są dopiero opory...:yes:

jak zawiesisz elastycznie to pracuje całkiem cicho...

 

buduję właśnie skrzynkę pomiarową z takim wentylatorem, za kilka dni podam wyniki pomiarów...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hej

 

Z przytoczonych osiągi sa takie same. Z tego co zauważyłem nie ma sensu operować nazwami np R3G220, K3G190 tylko konkretnymi np. jak podałeś K3G220-RC05-03 bo ten cały dalszy człon nazwy dopiero jednoznacznie charakteryzuje wentylator i jego osiągi. Być może stąd moje wcześniejsze stwierdzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i obiecane fotki mojego wymiennika "tymi ręcami" zbudowanego.

2012-11-04_13-46-51_93_cr.jpg2012-11-04_13-48-10_179_cr.jpg2012-11-04_13-47-35_860_cr.jpg2012-11-03_15-16-29_96_cr.jpg

 

Zbudowany z aluminiowych blach drukarskich, przekładki 4mm z poliwęglanu komorowego, klejone wszystko klejem do wklejania szyb samochodowych.

 

to wycięte blachy

2012-11-03_11-24-31_944_cr_cr.jpg

Edytowane przez diabelski
kontynuacja opisu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyjrzyj się instalacji w samochodzie i zobacz przez co one muszą pompować...

zobacz jakie przekroje kanałów, wymienniki od ogrzewania, klimy,filtry pyłkowe ...

to są dopiero opory...:yes:

jak zawiesisz elastycznie to pracuje całkiem cicho...

 

 

Też o czymś takim myslałem, Mają tylko wadę że tam jest komutator w wydaniu klasycznym, więc kiedyś tam trzeba będzie zajrzeć do tego.

Sterować można nawet łatwiej pwm,em, tylko poniżej 15khz troszkę piszczy ;), (przynajmniej mój lanosowy), ale ogólnie wspomniany lanosowy bierze koło 8A przy 13V z tego co pamiętam (bez skrzynki) co daje okolo 100W mocy elektrycznej, ale jak to się przekłada na jego parametry nie wiem, czekam więc na Twoje wyniki.

Gra warta świeczki z wiadomej przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o czymś takim myslałem, Mają tylko wadę że tam jest komutator w wydaniu klasycznym, więc kiedyś tam trzeba będzie zajrzeć do tego.

Sterować można nawet łatwiej pwm,em, tylko poniżej 15khz troszkę piszczy ;), (przynajmniej mój lanosowy), ale ogólnie wspomniany lanosowy bierze koło 8A przy 13V z tego co pamiętam (bez skrzynki) co daje okolo 100W mocy elektrycznej, ale jak to się przekłada na jego parametry nie wiem, czekam więc na Twoje wyniki.

Gra warta świeczki z wiadomej przyczyny.

no i udało się szybciej niż za kilka dni ...

wentylator od golfa sterowany prostownikiem impulsowym , wyniki pomiarów wprawiły mnie w osłupienie bo w dolnym zakresie jest miodzio ale w górnym to masakra...

moc pobierana / wydatek w m3/h

10 / 60

13 / 80

16 / 90

22 / 126

26 / 150

30 / 168

37 / 192

40 / 204

45 / 216

50 / 228

55 / 246

60 / 264

70 / 282

80 / 312

100 / 318

150 / 384

200 / 444

260 / 480

316 / 540

sprężu nie miałem czym zmierzyć ale widać że jest potężny bo przyłożony kawałek płyty meblowej do wylotu po prostu unosi się nad wylotem podczas pracy nawet na pół gwizdka

 

z tego co widać do pracy przy niskich wydajnościach ( do 150m3/h ) się nadają jak najbardziej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...