Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rzeczywiście K3G190-RD45-03 są prądożerne choć dają wysoki spręż i kręcą ponad 4tys.obr., a weź rzuć okiem na K3G190-RG23-07, te nie biorą dużo prądu(2x mniej) a też nieźle zachowują się w niskich poziomach, no i mają je na magazynie w warszawie.. no i są cichsze.. Edytowane przez diabelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście K3G190-RD45-03 są prądożerne choć dają wysoki spręż i kręcą ponad 4tys.obr., a weź rzuć okiem na K3G190-RG23-07, te nie biorą dużo prądu(2x mniej) a też nieźle zachowują się w niskich poziomach, no i mają je na magazynie w warszawie.. no i są cichsze..

 

Popatrz na schemat podłączenia. Ja nie jestem specjalistą w dziedzinie elektroniki ale tam brakuje jednego modułu. Jak pytałem tego gościa o to, wydał się zdezorientowany, nie powiedział mi w końcu czym się różnią. Ja to odebrałem tak: albo naprawdę nie za bardzo się orientuje co sprzedaje albo dobrze wie a nie chce powiedzieć. Na stronie papsta nie mogę znaleźć danych do tego wentyla tak jak by nie istniał, miałem tylko to co ci wysłałem, nawet zdjęcia nie ma w tej karcie.

Generalnie wszystkie z oznaczeniem RADICAL to najnowszy wypust papsta.

http://www.ebmpapst.com.au/media/content/publications_downloads/product_catalogues/centrifugal/RadiCal_Centrifugal-fans_04-2011_EN.pdf

 

Jak możecie to popatrzcie na ten schemat podłączenia. W Warszawie mają ich ogromne ilości ale to mnie nie przekonuje a wręcz odwrotnie.

Wszystkie z oznaczeniem RD są mocniejsze ale jak porównasz w programie to przy tych samych danych wyjściowych (takich które nas interesują) biorą dokładnie tyle samo prądu i nawet hałasują tak samo. To tak jak silnik 150PS nie zeżre więcej paliwa niż 100PS przy prędkości 100km/h. Dla tego pierwszego jest to po prostu spacerek a dla 2 lekki trucht.

Z czystej ciekawości chciałbym się dowiedzieć co to za wentyle i co z tym podłączeniem.

Edytowane przez pietras83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryka wygląda normalnie jak dla mnie, sterowanie 0-10V lub PWM.

Obudowa bez inletów, przykręcana bezpośrednio...

Jakby cenę dali ciekawą to myślę że by się nadały.

K3G 190 RG 23-07 wykres-page-004.jpg

K3G 190 RG 23-07 wykres-page-005.jpg

ciśnienie trzymają ładnie przy 320m3 dają 200Pa i biorą 35W mocy... chyba nieźle..

Edytowane przez diabelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryka wygląda normalnie jak dla mnie, sterowanie 0-10V lub PWM.

Obudowa bez inletów, przykręcana bezpośrednio...

Jakby cenę dali ciekawą to myślę że by się nadały.

[ATTACH=CONFIG]168643[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]168644[/ATTACH]

ciśnienie trzymają ładnie przy 320m3 dają 200Pa i biorą 35W mocy... chyba nieźle..

 

 

Do porównania. Wszystkie wentylatory które kupowali poprzednicy jeszcze z serii R3G wyglądały tak samo na schemacie jak ten.

Może jak znajdziesz chwilę, to popatrz na stronie papsta czy są jakieś info bo ja nie mogłem nic znaleźć. Nawet google nic nie wyrzuciły. Czy to jakiś błąd w druku czy co? Wentylator jak by nie istniał a otrzymaliśmy ofertę na niego.

CCF20130208_00000.jpg

Edytowane przez pietras83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wentylatory majace na końcu oznaczenie 03 mają płynną regulację obrotów ten takiego oznaczenia nie ma. Inne mają 01 i są 2 biegowe. Ten cholera wie. Jak dla mnie zbyt wiele nie wiadomych. Biore 190RC albo 190 RD zależy od dostępności, ale właściwie to mogę poczekać nawet te 6 tygodni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę na tych schematach obie wersje wentylatorów mają wejścia do płynnego sterowania za pośrednictwem napięcia 1-10V bądź sygnałem PWM (który i tak jest całkowany do napęcia zawierającego się w tym zakresie - filtr dolnoprzepustowy RC). Transoptor to element elektroniczny zamieniający prąd płynący przez diodę LED na prąd złącza C-E tranzystora na wyjściu. Elementy są sprzężone wizualnie - światło z diody pada na strukturę tranzystora a jednocześne mogą być fizycznie oddalone od siebie zapewniając separację galwaniczną (np. dla zapewnienia bezpieczeństwa - napięcie zasilające silnik wentylatora na utrudniony dostęp do potencjometru którym sterujesz wentylatorem). Moim zdaniem i tak to jest schematyczne uproszczenia - transoptor jest nieliniowy i w obwodach separacji sygnałów analogowych stosuje się rózne kombinacje z linearyzacją separowanego sygnału nie ujęte na tym uproszczonym schemacie. O ile te schematy nie kłamią, oba obwody wejściowe spełniają analogiczne funkcje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

transoptor służy do oddzielenia napięć, tu konkretnie żeby napięcie PWM nie ingerowało w elektronikę wykonawczą wentla, to taki jakby powielacz tych impulsów. W tym wentlu też na pewno jest tylko nie narysowali, bo samo to co jest na schemacie to by nie sterowało niczym,

 

całkowany? mnie to wygląda na zwykły dzielnik napięcia...

Edytowane przez diabelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba nici z zakupu grupowego. Szkoda, wydaje mi się że kolega diabelski miał wątpliwości wcześniej czy brać na siebie odpowiedzialność rozesłania wentli. Z tego co wiem to w sobotę nie pracują w papst, więc pewne kroki kolega poczynił już wcześniej.

Nie mam urazy i życzę wszystkiego dobrego.

W związku z tym że to ja byłem o głównym organizatorem grupy, przepraszam wszystkich za komplikację. Niestety nie mogę dłużej czekać. Jeżeli będziecie brać te K3G190RG2307 to różnica w cenie przy zakupie grupowym nie jest jakaś duża. Gorzej sytuacja wygląda przy tych 220tkach, których nie ma na magazynie w Warszawie i doliczają 36 euro za pakowanie pojedynczych. Mam nadzieję że ten transoptor nie ma wielkiego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to że "miał wątpliwości", bo to żaden problem. Mi zależy na czasie i dlatego nie chcę czekać. Zakup indywidualny na 2 szt K3G190RG2307 to:

"Całkowita kwota 2 szt wentylatorów z przesyłką wynosi 1437,68 zł brutto".

(140 euro netto/szt). Tyle samo wynosiła cena w zakupie grupowym, więc bonusów i tak by nie było a trzeba czekać.

Jeszcze nie zamówiłem, ale zrobię to szybko.

A transoptor jest na pewno w tych wentlach, tylko go po prostu nie narysowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...