Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Dzięki, pozwól że jeszcze dopytam bo chcę zrobić w zasadzie na takich samych komponentach, wentyle już mam, a takie działajce ustrojstwo to gratka dla samorobów ;)

 

http://images.tinypic.pl/i/00436/56gw8otdriw1.jpg

 

zgaduję że z prawej strony na górze masz rozprowadzenie do pomieszczeń "czystych" ,

z lewej strony na górze masz wlot powietrza zużytego z pomieszczeń "brudnych" (tam gdzie filtr)

na dole po lewej podłączoną czerpnię powietrza, a po prawej na dole wyprzutnię i wylot dla skroplin?

 

http://images.tinypic.pl/i/00436/46tbyr1b3vyg.jpg

 

z czego są filtry? czy na czerpni też masz jaki filterek i czy przez GWC ciągniesz powietrze?

 

wentylator z lewej wyciąga powietrze a ten z filtrem je wtłacza z zewnątrz?

 

z czego zrobiłeś ścianki bo materiał ciekawy mi się wydaje? "drzwi" chyba z blachy trapezowej, rama z kątowników a wypełnienie ścianek? bo baypass chyba w styrodurze osadzony?

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki, pozwól że jeszcze dopytam bo chcę zrobić w zasadzie na takich samych komponentach, wentyle już mam, a takie działajce ustrojstwo to gratka dla samorobów ;)

 

http://images.tinypic.pl/i/00436/56gw8otdriw1.jpg

 

zgaduję że z prawej strony na górze masz rozprowadzenie do pomieszczeń "czystych" ,

z lewej strony na górze masz wlot powietrza zużytego z pomieszczeń "brudnych" (tam gdzie filtr)

na dole po lewej podłączoną czerpnię powietrza, a po prawej na dole wyprzutnię i wylot dla skroplin?

Dokładnie tak

 

http://images.tinypic.pl/i/00436/46tbyr1b3vyg.jpg

 

z czego są filtry? czy na czerpni też masz jaki filterek i czy przez GWC ciągniesz powietrze?

 

wentylator z lewej wyciąga powietrze a ten z filtrem je wtłacza z zewnątrz?

 

z czego zrobiłeś ścianki bo materiał ciekawy mi się wydaje? "drzwi" chyba z blachy trapezowej, rama z kątowników a wypełnienie ścianek? bo baypass chyba w styrodurze osadzony?

Filtry mam z tkaniny którą stosują krawcowe do podszywania, taka watolina :) zdaje egzamin, jeden jest w obudowie wymiennika na wywiewie z domu, aby wymiennika nie brudzić zbytnio, a drugi w skrzynce wentylatorów na nawiewie przed wentylem, żeby wyłapywał śmieci, owady, kurz.

Na czerpni już nie mam nic, GWC również niestety nie mam (podczas budowy miałem zamiar robić, ale "fachowcy" tak mi zalali w płycie rurę, że woda stała wewnątrz w kolanie, i musiałem zrezygnować z tego dobrodziejstwa.)

Co do ścianek, skrzynka wentylatorów jest zrobiona przez jednego z naszych forumowiczów, blacha ocynk z wsadzonym pomiędzy 2cm styropianem, kątowniki aluminiowe.

Natomiast skrzynkę wymiennika robiłem z przeznaczeniem na zimne poddasze, kupiłem takie panele (odpadki) z których robi się hale, firma Paneltech z Chorzowa, pomiędzy blachami umieszczona piana PUR, grubość 5cm. Kątowniki białe z systemu sufitów podwieszanych takich panelowych , daje się je do ścian przy sufitach, srebrne to podocinane profile CD do ścian karton gips. Jednak z racji zimna "pociło" się strasznie i musiałem na strychu wybudować "ciepłe" pomieszczenie, tzn. w zimie ogrzewane tymi rurami co widać, nie są w tym pomieszczeniu celowo zaizolowane i jest ich tyle, dodatkowo mam doprowadzony przewód z Dystrybucji Ciepłego Powietrza z kominka. Zdało to egzamin w 100%. Pomieszczenie ocieplone 20-30cm wełny dookoła.

Bypass w styrodurze :)

Edytowane przez kulca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pocenie występowało na ściankach wewnątrz, ale wszędzie, najwięcej na drzwiach od wewnątrz, skąd woda spływała mi na podłogę (uszczelki nie były w stanie zatrzymać tej wody). Wynikło to z tego, że wewnątrz było ciepło, a na zewnątrz minusowe temperatury, punkt rosy niestety wtedy jest mocno niekorzystny i woda mocno się wykrapla.

Obecnie w moim pomieszczeniu woda jest tylko z wymiennika, i pięknie odpływa do kanalizacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

panowie, czy ktoś mógłby mi pomóc przy rozwiązaniu kilku problemów i wątpliwości przy budowie instalacji WM, nie bedę tutaj śmiecił tylko zostawie link http://forum.muratordom.pl/showthread.php?75360-Wentylacja-mechaniczna-czy-kto%C5%9B-sam-policzy%C5%82&p=6093047#post6093047

z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...