Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

A czy przypadkiem dając ciepłą stronę wymiennika na dole (wersja 1), spływające skropliny nie wychłodzą dolnej części wymiennika i nie zmniejszą jego sprawności ?

Widziałeś gdzieś w praktyce takie realizacje ?

 

Nie bo to ciepłe się ochładza i jak wylatuje jest zimne. Więc woda musi spływać tam gdzie wlatuje i jest ciepłe a nie tam gdzie wylatuje i jest zimne. Te szczałki na rysunkach oszukują, Szczałka czerpni powinna z niebieskiej przechodzić w czerwoną a szczałka wyrzutni z czerwonej w niebieską, wtedy by było widac.

.....

Pierwszy jest poprawny. Oczywiście czerwony to wywiew a niebieski to nawiew. Na drugim woda spływa przez mroźną część i po drodze zamarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wszystkie które oglądałem na żywo, miały tak jak na rysunkach w tej karcie katalogowej http://www.juwent.com.pl/pliki/KARTA_KATALOGOWA_RGS.pdf

przeciwprądowce pro ventu też, a krzyżowe duo miały tackę po stronie nawiewu do pomieszczeń, czyli znowu ciepła część wymiennika na górze

 

a tu pokazują odwrotnie http://www.solano.net.pl/naszerekuperatory.php

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juwent ma błędne rysunki. Źle są szczałki. Przyjrzyj się opisom tych rysunków dobre są, same szczałki są źle. Do tego wentylatorki też źle narysowali. Tak to jest jak się oszczędza na czym się tylko da.

 

Solano przy wymienniku przeciwprądowym też ma dobrze.

 

Przy krzyżowym nie wiem czemu jest inaczej, też chyba błąd. Przyjrzyj się schematowi oraz rysunkowi nad nim.

 

Jak widać marketingowcy kiepsko znają się na temacie. Ale rysunki ładne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm

kwestia interpretacji nazewnictwa usuwane -z domu; wywiewane - na zewnątrz. Wentyle ssają przez wymiennik, tak jak było zalecane w tym temacie. Dla mnie jest ok. Solano faktycznie- krzyżowiec ma skopany schemat.

tu też mają złe rysunki? http://www.pro-vent.pl/warunki-zabudowy,0.html Geo Duo ma ciepłą stronę na dole, odwrotnie niż Duo standard :( . Chyba to wszystko trzeba traktować jako ryciny poglądowe.

Cholera wie na czym się wzorować. W castoramie, taki "przekrojony" też miał odpływ po stronie wyrzutni

Jak widać marketingowcy kiepsko znają się na temacie. Ale rysunki ładne.

czy sugerujesz, że jestem z branży? Jeśli tak, to jesteś w wieeelkim błędzie

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten temat przeczytałem dwa razy i była dyskusja na temat miejsca skraplania, ale jednoznaczna odpowiedź chyba nie padła. Każdemu skraplało się w różnych miejscach. Ja chciałbym sobie zmajstrować Krzyżowy Duo, ale kombinuję z wymiennikami pionowo, jeden nad drugim. Przeciwprądowce (te z klingenburga też), znaczna większość, z tego co było na fotkach, stawiała w pionie. Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze odnośnie miejsca montażu wentylatorów, w dyskusjach wynikało, że nie ma większego znaczenia czy ciągną czy pchają przez wymiennik. Aczkolwiek producenci zawsze "ciągną" z wymiennika, ma to jakieś większe znaczenie wg Was?

 

Pewnie to jest jak z samochodami, albo napęd na przód albo na tył, zależy komu się czym lepiej jeździ:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg programu doboru EBM np dla połowy wydajności K3G190RG23 jest różnica głośności po stronie ssania i sprężania wentylatora o ok 3dB

Na ssaniu jest ciszej.

Być może dla kierunku czerpnia->nawiew lepiej pod względem głośności by wentylator pchał powietrze przez wymiennik. Natomiast warunki pracy będzie miał miej korzystne: niska temperatura, wilgotność.

 

A jeszcze odnośnie miejsca montażu wentylatorów, w dyskusjach wynikało, że nie ma większego znaczenia czy ciągną czy pchają przez wymiennik. Aczkolwiek producenci zawsze "ciągną" z wymiennika, ma to jakieś większe znaczenie wg Was?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, przypomniało mi się jak eksperymentowałem z obudową, i wsadziłem do skrzynki wymiennika wentylatory, po stronie wylotu, i w anemostatach nawiewnych hałas był nie do zaakceptowania w warunkach domowych. Rozwiązałem to wsadzając osobną skrzynkę z wentylatorami, z konstrukcji i rozprowadzeń do nawiewu dmucha w wymiennik, zużyte wyciąga przez wymiennik. Cisza jest, na maksymalnym ustawieniu słychać tylko lekko szum powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W JANGAZIE jest zimną stroną wymiennika do dołu

JG_etykieta.JPG

 

wszystkie które oglądałem na żywo, miały tak jak na rysunkach w tej karcie katalogowej http://www.juwent.com.pl/pliki/KARTA_KATALOGOWA_RGS.pdf

przeciwprądowce pro ventu też, a krzyżowe duo miały tackę po stronie nawiewu do pomieszczeń, czyli znowu ciepła część wymiennika na górze

 

a tu pokazują odwrotnie http://www.solano.net.pl/naszerekuperatory.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze odnośnie miejsca montażu wentylatorów, w dyskusjach wynikało, że nie ma większego znaczenia czy ciągną czy pchają przez wymiennik. Aczkolwiek producenci zawsze "ciągną" z wymiennika, ma to jakieś większe znaczenie wg Was?

 

I tu się mylisz ,ma znaczenie.Jak miałem starą obudowę wentylator z czerpni dmuchał w czerpnię a wyciągowy zasysał z wymiennika.

A wszystko pracowało bez hałasu w domu.Robiąc nową obudowę przeniosłem oba wentylatory tak żeby ciągły z wymiennika .

Skutek jest taki że teraz na 4 i 5 bieg to już słychać w domu pracujące wentyle.Myślę że najbardziej odpowiednia byłaby zabudowa wentyli tak żeby pchały w wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się mylisz ,ma znaczenie.Jak miałem starą obudowę wentylator z czerpni dmuchał w czerpnię a wyciągowy zasysał z wymiennika.

A wszystko pracowało bez hałasu w domu.Robiąc nową obudowę przeniosłem oba wentylatory tak żeby ciągły z wymiennika .

Skutek jest taki że teraz na 4 i 5 bieg to już słychać w domu pracujące wentyle.Myślę że najbardziej odpowiednia byłaby zabudowa wentyli tak żeby pchały w wymiennik.

I tak mam właśnie teraz, nawiew pcha, natomiast wywiew wyciąga z wymiennika, mogę śmiało stwierdzić, że moja instalacja jest praktycznie bezgłośna. Czyli wentyle są zawsze z drugiej strony wymiennika patrząc od anemostatów.

Edytowane przez kulca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie, czyli tak bardziej łopatologicznie, żeby było ciszej, to kolejność ustawienia elementów :

czerpnia-wentylator-filtr-wymiennik-nawiew

oraz

wyrzutnia-wentylator-wymiennik-filtr-wywiew

 

dobrze?

 

a w takim razie z waszych obserwacji, wymiennik ciepłą stroną do dołu czy do góry ? i tacka po stronie?

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie czyli tak bardziej łopatologicznie, żeby było ciszej, to kolejność ustawienia elementów :

czerpnia-wentylator-filtr-wymiennik-nawiew

oraz

wyrzutnia-wentylator-wymiennik-filtr-wywiew

 

dobrze?

U mnie ten system się sprawdza

 

a w takim razie z waszych obserwacji, wymiennik ciepłą stroną do dołu czy do góry ? i tacka po stronie?

Ja mam ciepłą na górze, i w zeszłym roku dość mocno wymiennik zamarzał, jak nabiorę chęci przerobię aby ciepła była na dole, zobaczymy. Tackę obecnie mam tylko po stronie wylotu zużytego powietrza, w komorze obok nie zaobserwowałem skroplin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...