Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Aby odwrócić wystarczy zamienić nawiew z wyrzutem oraz czerpnie z wyciągiem z pomieszczeń.

Niestety kondensat pojawi się z drugiej strony wymiennika

Przydał by się taki eksperyment do porównania czy sprawnośc temperaturowa pozostaje bez mian przy ustawieniu ciepą do dołu.

W Klingenburgu nie potrafili odpowiedzieć na to pytanie

 

.... jak nabiorę chęci przerobię aby ciepła była na dole, zobaczymy. Tackę obecnie mam tylko po stronie wylotu zużytego powietrza, w komorze obok nie zaobserwowałem skroplin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie ten system się sprawdza

 

 

Ja mam ciepłą na górze, i w zeszłym roku dość mocno wymiennik zamarzał, jak nabiorę chęci przerobię aby ciepła była na dole, zobaczymy. Tackę obecnie mam tylko po stronie wylotu zużytego powietrza, w komorze obok nie zaobserwowałem skroplin.

czyli tacka pomiędzy wymiennikiem i wyrzutnią, czy pomiędzy anemostatem wywiewnym a wymiennikiem ?

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki kulca

nooo, czyli teraz masz jak stosuje większość naszych rodzimych producentów (przynajmniej tak przedstawiają na rysunkach)

ale my chcemy mieć lepiej i po to jest ten wątek :D

 

czytając ten temat dwa razy, wynotowywałem sobie ważniejsze rady/ spostrzeżenia i zdarzały się informacje sprzeczne. Dlatego wolę zapytać praktyka, jak sprawy wyglądają faktycznie podczas użytkowania, a nie teoretyka któremu się coś wydaje.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Patrząc na rysunki Solano, tacka jest jakby pod całym wymiennikiem, czyżby z powietrza nawiewanego też się coś wykraplało??

 

Wydaje mi się że z taką sytuacją możemy mieć do czynienia przy odzyskiwaniu chłodu, czyli jeśli mamy w uproszczeniu pisząc klimatyzację w domu. Jeśli na zewnątrz jest cieplej niż w domu pobierane z zewnątrz powietrze w letni, parny dzień jest schładzane w reku, to z niego może się wykroplić i wtedy tacka w takim miejscu ma sens.

Mam nadzieję mieć możliwość sprawdzenia tego, gdyż mam pociągniętą instalację wody lodowej w domu, kupione klimakonwektory tylko czeka mnie jeszcze zakup chillera i zmontowanie wszystkiego. Najwyżej dodam w swoim reku drugą tackę z syfonem. Jak będzie czas testy latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

herakles zaproponował, aby w wymienniku skropliny wypływały na stronę ciepłą. Czy to nie będzie blokować przepływu? grawitacyjnie będą spływać w dół ale pod prąd do strugi powietrza?

Czy taki układ może wystarczyć i nie będzie potrzebny gw aby wstępnie podgrzać? - bo jak nie będzie zamarzać to po co podgrzewać wstępnie; chyba ze przy dużych mroź będzie tyle wody się wkraplać, że będzie bulgotać wszystko w wymienniku - chyba sam sobie odpowiadam ilość skroplin zależy od wilgotności wywiewanego powietrza a nie od ilości stopni na minus.

 

tu chyba się pomyliłem - przy stałej wilgotności to różnica temp. będzie miała wpływ na ilość skroplin. czyli sa dwa czynniki decydujące o ilości skroplin. przy dużych mrozach słyszałem ze wiadra wody sie leją, wiec jakiś opór dodatkowy to stworzy.

Edytowane przez morgal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy woda skraplająca się na ściankach wymiennika, nie spowoduje tak jakby zwiększenia grubości płatu ścianki wymiennika przez to spadek jego sprawności. ciecz jest gorszym przewodnikiem niż ciało stałe. co do wydajności wymienników - rekuperatorów, stosowanie ich ma sens przy jak największych różnicach temperatur. tylko ta przemiana fazowa jest tu problemem

:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile tej wody, to raz. Skoro woda taka zła, to co powoduje lód i ile prądu bierze grzałka?, to dwa. Policz tę prędkość, to wiele wyjaśni, to trzy.

 

grzałka tylko w formie dodatkowego podgrzania powietrza do temperatury -3 do wlotu do wymiennika. kabel grzejny za 50 zl gdzie 1metr to 50 W. proste sterowanie z termostatem aby temp wlatującego oscylowała miedzy -5 a 0. rura spiro owinięta kablem grzejnym na to ocieplenie - a ze średnica 200mm to kilka metrów kabla sie zmieści. mała kubatura u mnie będzie i praca tylko na 2 taryfie.

 

policzyć nie potrafię - ale prędkość powietrza będzie znikoma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...