Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Jeśli chodzi o sprawność - u mnie wychodzi powyżej 90% w całym zakresie (180 - 600 m3). Powinna być wyższa sprawność, ok. 95% po ociepleniu kanałów na nieogrzewanym strychu. Na razie nie mam na to czasu.

 

Przydałaby się grupa zakupowa do sterownika. Tzn. zamierzam zamówić program sterownika. Nie jest to wysoki koszt, ale jeśli zebrałoby się kilka osób, można by ustalić najlepsze funkcje i podzielić koszt na kilka osób. Sterownik robiony 'na wymiar' wg potrzeb lepiej pasuje niż uniwersalny :-)

 

Obecnie koncepcja jest taka, że byłby to sterownik na bazie układu Atmega, całkowicie jednorazowy lub uniwersalny (Arduino). Sterowany za pomocą wyświetlacza LCD, z przyciskami. Funkcje defrost, przewietrzanie, biegi, prezentacja sprawności.

 

Proszę o informację na PW lub w wątku, gdyby ktoś był zainteresowany.

Ja miałem zamiar założyc zwykły potencjometr, przy moim dospelu był dosyc prosty sterownik miał funkcje przewietrzania jednym przyciskiem i ustawianie różnych wydatków w poszczególnych godzinach i wyswietlał temp.w pomieszczeniu na całym ekranie nie wiem po co z poczatku myślałem że jest to temp.nawiewu ale mój enuzjazm szybko minął.

I tak prawde mówiąc z wszystich tych funkcji wogóle nie korzystałem reku włączyłem na 10procent i tak chodził całą zime przypominałem sobie dopiero o nim przy minusowych temp. gdy zamarzał ale jeśli ten twój sterownik miał by byc w miare tani to czemu nie ja bym się pisał a z funkcji które chętnie bym widział to z piec czujników temp i żeby temp. wyświetlały się jednocześnie na wyświetlaczy a jeśli chodzi o rozmrażanie to jeszcze nie wiem jak ono miało by wyglądac myslałem o nagrzewnicy kanałowej np. dospel ale pod moją średnice fi 200mają tylko na 380v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli chodzi o sprawność - u mnie wychodzi powyżej 90% w całym zakresie (180 - 600 m3). Powinna być wyższa sprawność, ok. 95% po ociepleniu kanałów na nieogrzewanym strychu. Na razie nie mam na to czasu. /QUOTE]

 

No to nieźle masz, u mnie niestety moja samoróbka nie uzyskuje takiej sprawności. U mnie jest tak: temp zewn: 5*, temp wywiewana 24*, temp nawiewana 21* ,czyli wychodzi 84,2% sprawności przy prędkości wentli 25%, przy 50% prędkości temp nawiewu spada o 1*. Myślę że i tak nieźle w porównaniu do niektórych gotowych centrali... :rolleyes:

Edytowane przez diabelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sprawność - u mnie wychodzi powyżej 90% w całym zakresie (180 - 600 m3). Powinna być wyższa sprawność, ok. 95% po ociepleniu kanałów na nieogrzewanym strychu. Na razie nie mam na to czasu.

 

Przypomniało mi się jak ja mierzyłem sprawnośc na poczatku jak jeszcze instalacja nie była ocieplona i na strych właz był non stop otwarty przez pare dni podczas składania wszystkiego do kupy strych nie ogrzewany ale było tam jakies 18stopni po dociepleniu kanałów i zamknięciu włazu sprawnosc spadła,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robił ktoś przymiarkę do rekuperatora z pompą ciepła?

http://allegro.pl/rekuperator-150-300-z-pompa-ciepla-3kw-bypass-i5167853890.html

Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Na razie trudno coś powiedzieć. W porównaniu z podobnymi rozwiązaniami np NIBE cena bardzo niska. Takie urządzenia to pewnie przyszłość wentylacji i ogrzewania w domach energooszczędnych. Cena, powiedziałbym więcej niż zachęcająca. Nie do końca przekonuje mnie zasada działania. 300m3/h to dwa razy za dużo dla domu z 4 mieszkańcami. NIBE deklaruje minimalny strumień 150 m3/h ale jak w obydwu przypadkach wygląda rzeczywista sprawność takiego okładu trudno powiedzieć. Jak na razie to trochę perpetuum mobile. Coś co nie ma prawa działać tak jak jest to opisywane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Do sprzedania mam cztery presostaty różnicowe 40-400 Pa, dobre jako czujnik zabrudzenia filtra, oszronienia wymiennika, czy tez sygnalizacja pracy wentylatorów. Presostaty nowe, pozostałość po niedokończonej instalacji. cena za szt. 50 zł, przy zakupie czterech cena za wszystkie 180 zł. zainteresowanych proszę o wysłanie prywatnej wiadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Przydałaby się grupa zakupowa do sterownika. Tzn. zamierzam zamówić program sterownika. Nie jest to wysoki koszt, ale jeśli zebrałoby się kilka osób, można by ustalić najlepsze funkcje i podzielić koszt na kilka osób. Sterownik robiony 'na wymiar' wg potrzeb lepiej pasuje niż uniwersalny :-)

 

Obecnie koncepcja jest taka, że byłby to sterownik na bazie układu Atmega, całkowicie jednorazowy lub uniwersalny (Arduino). Sterowany za pomocą wyświetlacza LCD, z przyciskami. Funkcje defrost, przewietrzanie, biegi, prezentacja sprawności.

 

Proszę o informację na PW lub w wątku, gdyby ktoś był zainteresowany.

 

PW nie trybi?

piszę się na sterownik. znalazłem już kolesia co zrobi praktycznie wszystko na Atmedze ale jego sterowniki chodzą do 24V.

a może ktoś już przerabiał temat i poda namiary gdzie to można zrobić?

do tego co napisał maciejzi

Funkcje defrost, przewietrzanie, biegi, prezentacja sprawności.

dodałbym

-sterowanie bypassem

-zwiększenie przepływu przy wzroście temperatury (programowalne wartości)

 

coś jeszcze? a może gdzieś już było to podajcie bo jakoś nie mogę znaleźć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PW nie trybi?

piszę się na sterownik. znalazłem już kolesia co zrobi praktycznie wszystko na Atmedze ale jego sterowniki chodzą do 24V.

a może ktoś już przerabiał temat i poda namiary gdzie to można zrobić?

do tego co napisał maciejzi

Funkcje defrost, przewietrzanie, biegi, prezentacja sprawności.

dodałbym

-sterowanie bypassem

-zwiększenie przepływu przy wzroście temperatury (programowalne wartości)

 

coś jeszcze? a może gdzieś już było to podajcie bo jakoś nie mogę znaleźć

 

Nie dostałem powiadomienia o PW, niedawno odpowiedziałem.

Ja nie mam bypassu.

Można dać do wykonania sterownik na układzie Atmega, sporo ludzi się tym zajmuje, cena dość niska. Może chodzić na 12V, 5V czy 24V - kwestia określenia.

Ja chyba sam się pobawię w programowanie póki co, jeśli mi się nie uda (choć nie powinno - gotowy układ Arduino z Atmegą bardzo opisany w sieci, sporo przykładów), to zastanowię się nad zamówieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem kilka pomiarów mojego reku z wymiennikiem zrobionym z płyt poliwęglanowych...

temp. za GWC na wlocie do chałupy 9,6*

temp. za GWC w komorze wymiennika na strychu 11,0*

temp. z domu w komorze wymiennika 23,2*

temp. nawiew w komorze wymiennika 21,4*

temp. nawiew na najdalszym anemostacie 21,4*

temp. na wyrzutni w komorze wymiennika 13,4*

przepływ powietrza ok. 80m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Potrzebuję pomocy w doborze wentylatorów i wymiennika. Sprzedają indywidualnie na osobę prywatną?

 

5 osób w domu

Rozdzielacze 10x75/200mm

 

PARTER:

Nawiew:

Salon - 16m2 - 1kanał lub 2

Sypialnia 1 - 15m2 - 2kanały

Sypialnia 2 – 16m2 - 2kanały

 

Wywiew:

Łazienka - 4,5m2 - 3 kanały

Kuchnia - 12m2 - 3 kanały

 

Poddasze: - będzie robione w przyszłości

Nawiew:

Pokój 1 – 16m2 - 1kanał

Pokój 2 – 16m2 - 1kanał

Pokój 3 - 16m2 - 1kanał

 

Wywiew:

Łazienka 6m2 – 3 kanały

 

Odległości średnio wyjdzie 10m na rure

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Potrzebuję pomocy w doborze wentylatorów i wymiennika. Sprzedają indywidualnie na osobę prywatną?

 

5 osób w domu

Rozdzielacze 10x75/200mm

 

PARTER:

Nawiew:

Salon - 16m2 - 1kanał lub 2

Sypialnia 1 - 15m2 - 2kanały

Sypialnia 2 – 16m2 - 2kanały

 

Wywiew:

Łazienka - 4,5m2 - 3 kanały

Kuchnia - 12m2 - 3 kanały

 

Poddasze: - będzie robione w przyszłości

Nawiew:

Pokój 1 – 16m2 - 1kanał

Pokój 2 – 16m2 - 1kanał

Pokój 3 - 16m2 - 1kanał

 

Wywiew:

Łazienka 6m2 – 3 kanały

 

Odległości średnio wyjdzie 10m na rure

A jakiej firmy wymiennik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co sądzicie o szeregowym wpięciu kolektora powietrznego przed GWC żwirowe ? przez dzień będzie nam wpadać temperatura wyższa lub co najwyżej taka sama jak na zewnątrz ale już jak będzie słońce to będzie wyższa niż na zewnątrz. W tym czasie GWC wyrówna temperature a jeśli przez dzień będzie wpadać bardziej ogrzane powietrze do GWC to w nocy zacznie się oddawanie ciepła nagromadzonego przez dzień (w żwirze). Pozostaje tylko kwestia doboru wielkości kolekora i sterowania na wlocie GWC (powietrze z zewnątrz/powietrze z kolektora).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co sądzicie o szeregowym wpięciu kolektora powietrznego przed GWC żwirowe ? przez dzień będzie nam wpadać temperatura wyższa lub co najwyżej taka sama jak na zewnątrz ale już jak będzie słońce to będzie wyższa niż na zewnątrz. W tym czasie GWC wyrówna temperature a jeśli przez dzień będzie wpadać bardziej ogrzane powietrze do GWC to w nocy zacznie się oddawanie ciepła nagromadzonego przez dzień (w żwirze). Pozostaje tylko kwestia doboru wielkości kolekora i sterowania na wlocie GWC (powietrze z zewnątrz/powietrze z kolektora).

 

Nie ma sensu podgrzewać powietrza bardziej niż zrobi to sam żwirowiec. A co zrobisz w lecie ? Będziesz kombinował jakiś bypass ? Poza tym wzrosną Ci opory instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego akurat ten wymiennik 25/450 polecasz?

 

Symulowałem różne warunki w ich programie doboru wymienników. Dla siebie (rodzina 2+2) wybrałem 25/400, aby utrzymać minimalny przepływ 0,5m/s w zimie przez wymiennik i dzięki temu utrzymywać wysoką sprawność. Dla 5 osób będziesz musiał wentylować o ok. 25m3/h więcej niż ja, stąd wymiennik powinien być nieco dłuższy - 450mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...