Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Cześć.

Według mojej opinii, to strasznie dużo przepłaciłeś. Kolega romano78 za podobny miał ofertę za 650 zł.

 

Co do przedmuchów, to tak nie powinno być. Szczelność i nie mieszanie się strug powietrza, to jest to jedna z ważniejszych cech, dlaczego stosuję się je w szpitalach i wszędzie tam, gdzie powietrze wywiewane jest mocno zanieczyszczone.

 

Jeżeli nie możesz zwrócić tego wymiennika, to domagaj się jego wymiany na sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odczyt z czujników na rekuperatorze (umieszczone w komorach rekuperatora - nie uwzględniają strat na przewodach)

 

1. powietrze z domu przed wymiennikiem T=18'C W=52%

2. powietrze z domu za wymiennikiem T=15'C W=56%

3. Powietrze z czerpni przed wymiennikiem T=12'C W=48%

4. Powietrze z czerpni za wymiennikiem T=15'C W=43%

 

Powietrze wyrzucane i powietrze wdmuchiwane do domu ma taką samą temperaturę. Prawdopodobnie przez efekt mieszania strumieni w wymienniku. Wilgotności są różne, więc część energii jest odzyskiwana na zasadzie wymiany ciepła - w przeciwnym razie wilgotności byłby równe - pełne mieszanie powietrza.

 

Luna przy tym to szczyt sprawności - komplenty rekuperator w cenie mojego wymiennika...

 

W poniedziałek zadzwonię do producenta, zobaczę co z tym tematem da się zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz sprawność 50%. Mało.

 

 

Możesz masz rekuperator nieszczelny, jakoś bokiem zaciąga powietrze.

 

Druga opcja że masz kanały nawiewne lub wywiewne o dużo większym oporze. To znaczy - jak miałem zatkany filtr po kładzeniu gładzi (prawie zamurowany gładzią :-) ) to też miałem taką sprawność, bo nie było wywiewu prawie. Była duża różnica w ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego.

 

Albo źle umieściłeś wymiennik lub wentylatory (współbieżnie nie przeciwbieżnie). Ktoś tu już miał taki problem na forum.

 

Z tego rysunku co wkleiłeś wynika, że masz jeden wlot i trzy wyloty - coś tu nie gra. Może także być wymiennik nieszczelny

 

 

Jak nie minęło 10 dni od kupna z Alle...o, to oddaj wymiennik i kup za pół ceny porządny ;-)

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie 50%. Tutaj zachodzi mieszanie powietrza w wymienniku. Zakładając, że rekuperator nie ma wymiennika i działa tylko na zasadzie mieszania powietrza usuwanego i nadmuchiwanego, przy założeniu jednakowych strumieni też otrzymujemy sprawność odzysku ciepła 50%, co jest nieprawdą. Bo to zwykła wentylacja mechaniczna bez odzysku ciepła, ale z recyrkulacją zużytego powietrza.

 

W moim przypadku możnaby wyliczyć sprawność z różnicy wilgotności powietrza wyrzucanego oraz wdmuchiwanego (za wymiennikiem), ale nie ma to sensu.

 

Instalacja nawiewna jest już wykonana i ma większe opory od wywiewnej, która jest jeszcze nie skończona - nie ma jeszcze przewodu do wyrzutni. Tak więc opór na kanałach wywiewnych jest znikomy w porównaniu do nawiewu.

 

Wentylatory są przeciwprądowo (po przeciwnych stronach wymiennika wedle dłuższego boku),

 

Niestety 10 dni już minęło, pozatym wymiennik wklejony został w obudwę, więc raczej zwrot nie jest możliwy.

Po rozmowie telefonicznej z producentem dowiedziałem się, że muszę złożyć reklamację na piśmie wraz ze zdjęciami obudowy, z których wynika, że komory reku są szczelnie rozgraniczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jak z hurtowym zakupem wentyli? Robi się coś?

 

Mam pytanie o dobór wymiennika i wentylatora.

Tak od d..y strony :)

Zazwyczaj sami liczycie całość, dobieracie do instalacji którą sami obliczycie i jest fajnie. Znacie opory, przepływy, komplet informacji.

 

A ja mam projekt instalacji, dobrany rekuperator i zamiast niego chciałbym mieć samorobny. Czy mając dobrane konkretne reku, latwiej dobrać komponenty do samorobca?

 

Mam dobrany

Renovent Excellent 400 L w jednym miejscu, w innym piszą Renovent Excellent 500. :D

obliczony strumień mam 380 m3/h. Wentyli nie dobiorę nie mają obliczonych oporów. A liczyć całość od nowa to trochę dublowanie roboty. A czasu mam mało..

Co wziąć w zamian? Zeby nie było że nie przeglądam forum, to kolejny raz przeglądam temat, jestem na 71 stronie :D Z moim tempem (ogarniam wiele instalacji na raz) to na gwiazdkę skończę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jak z hurtowym zakupem wentyli? Robi się coś?

 

Mam pytanie o dobór wymiennika i wentylatora.

Tak od d..y strony :)

Zazwyczaj sami liczycie całość, dobieracie do instalacji którą sami obliczycie i jest fajnie. Znacie opory, przepływy, komplet informacji.

 

A ja mam projekt instalacji, dobrany rekuperator i zamiast niego chciałbym mieć samorobny. Czy mając dobrane konkretne reku, latwiej dobrać komponenty do samorobca?

 

Mam dobrany

Renovent Excellent 400 L w jednym miejscu, w innym piszą Renovent Excellent 500. :D

obliczony strumień mam 380 m3/h. Wentyli nie dobiorę nie mają obliczonych oporów. A liczyć całość od nowa to trochę dublowanie roboty. A czasu mam mało..

Co wziąć w zamian? Zeby nie było że nie przeglądam forum, to kolejny raz przeglądam temat, jestem na 71 stronie :D Z moim tempem (ogarniam wiele instalacji na raz) to na gwiazdkę skończę...

 

 

Jeżeli uznasz, że centrala została dobrze dobrana, to masz już z górki.

 

Z programu producenta dobierzesz wymiennik (przepływ 380 m3/h)

 

Wentylatory dobierzesz z przyjętego przepływu i sprężu dyspozycyjnego centrali (powinien być podany w dokumentacji centrali). Nanosisz te dane na osie charakterystyki wentylatora i patrzysz, czy będzie wstanie tyle "przepchać/przeciągnąć".

 

pozdrawiam

GrzegorzM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jak z hurtowym zakupem wentyli? Robi się coś?

 

Ja chciałem zamówić w ebm w Warszawie R 3g220 Ad ale chcą 1000zl za sztuke i chyba sobie odpuszcze a na zakup grupowy nie mogę czekac bo najpozniej za 3tyg.musze uruchomic centrale a wymiennik wziolem jednak recair 160 bo byl dostepny od ręki. Zastanawiam się nad jakimiś wentylatorami kanalowymi bo dac dwa tyś za wentyle to trochę bezsensu pytanie tylko po ilu latach koszt prądu który zuzyją tańsze wentyle zrowna się z kosztem zakupu ebm-ów i jak długo wytrzymają te tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób, które już uruchomiły wentylację.

Jakie sprawności uzyskują wasze centrale? Chodzi mi o osiągi przy obecnych warunkach pogodowych

 

Ja ostatnio miałem koło 92% - dokładniej 1 stopień straty temperatury.

Muszę ocieplić dodatkowo kanały na nieogrzewanym strychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio miałem koło 92% - dokładniej 1 stopień straty temperatury.

Muszę ocieplić dodatkowo kanały na nieogrzewanym strychu

Niezły wynik mnie dzisiaj przyszedł nowiuśki wymiennik recair 160 za jakieś dwa tygodnie i ja się pochwalę swoimi wynikami a jesli chodzi o ten jeden stopień to ciężko będzie to odzyskac ja mam tyle samo straty i mam super docieplone tyle że ja mam ocieplenie po samą kalenice i w zimie temp.poniżej 10 stopni nie spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślcie o prezentach na Święta - może jakieś EBM-y :yes:. CHĘTNI NIECH SIĘ UJAWNIĄ !

 

Dzisiaj przypadkiem wpadłem na wentylatory R1G225AF 11/21 48V 95W uzywane za 80zł nowe niby takie kosztuja 1100zł zamówiłem juz wentyle po 10zł ebm 24V40W ale sie zastanawiam czy tych jeszcze nie wziąśc 2szt dla porównania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz kubaturę?

 

Te DC można trochę wyżej podkręcić - producent podaje, że do 29V. Pewnie koło 50W wtedy zużywają.

 

Natomiast te droższe to są wentylatory EC, też można wyżej podkręcić do 57V. Wtedy zużywają 110W.

Przy czym w normalnej pracy przez 99% czasu liczy się jak najniżej można wysterować wentylator. Te 2 większe raczej nie będą zużywały mniej niż 30W razem. To 2 razy więcej niż te mniejsze i pewnie 2 razy więcej niż potrzebujesz (zależy od kubatury i liczby osób). Przez to nie tylko większy rachunek za prąd, ale i za podgrzanie powietrza, bo jednak sprawność wymiany nigdy nie sięga 100%.

 

Powyżej 50W łącznie (czyli po 25W na wentylator) nie rozkręcisz raczej wentylatorów na dłużej niż kilka minut, bo się robi przeciąg w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to są wentylatory z inletami ?

 

Nie wiem nie znam się ale są na allegro po 88zł ,wiem że te 40w mi spokojnie wystarczą jeśli chodzi o wydajnośc ale te R1G225 może sa cichsze ale tego parametru nie znalazłem,kabature mam ok 400m3 w przeliczeniu na os.6razy30m3 więcej jak 200m3 nie będe potrzebował ,ciekaw jestem ile prądu będa brały te 40w przy wydatku np.200m3 a ile te R1G225 95wprzy tym samym przepływie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nie znam się ale są na allegro po 88zł ,wiem że te 40w mi spokojnie wystarczą jeśli chodzi o wydajnośc ale te R1G225 może sa cichsze ale tego parametru nie znalazłem,kabature mam ok 400m3 w przeliczeniu na os.6razy30m3 więcej jak 200m3 nie będe potrzebował ,ciekaw jestem ile prądu będa brały te 40w przy wydatku np.200m3 a ile te R1G225 95wprzy tym samym przepływie.

 

A będziesz miał GWC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...