Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

:)

Aktualna sytuacja:

Wymiennik Klingenburg PET 25/350, wentylatory AC ebm R3G133.

Obudowy z XPS(osobno wymiennik i osobno wentyle)

na poddaszu nieużytkowym- aktualnie ocieplam 15cm między krokwie.

 

Z czerpni 5m fi 150 niezaizolowany jeszcze. Nawiew też nie w całości zaizolowany( chyba będę dokładał kanał żeby zwiększyć opór, bo do sypialni(poddasze) idzie tyle samo (prędkość z przyłożoną tubą) co do salonu na parterze. Instalacja na trójnikach

 

Domek ok 75mkw.

3nawiewy( 2sypialnie na poddaszu i salon na parterze)

3wywiewy (łazienka- poddasze, wc i kuchnia(okap)- parter)

 

poddasze nieużytkowe ok 20mkw - skosy ok 35' pochylenia- po ociepleniu tez dodam nawiew i wywiew.

 

Odczyt ze skrzyni rekuperatora(ds18b20 w króćcach 150mm) przy max. obrotach:

czerpnia: 5,8

nawiew: 17,0

wywiew: 20,3

wyrzutnia: 8,8

 

przy obrotach na pół gwizdka:

czerpnia: 6,0

nawiew: 16,8

wywiew: 20,1

wyrzutnia: 8,6

 

przy min. obrotach:

czerpnia: 6,7

nawiew: 16,1

wywiew: 19,2

wyrzutnia: 8,3

 

W jaki sposób zmierzyć w miarę rzetelnie przepływ?

na czerpni z tubą z fi 75mm jest 13m/s a bez tuby na przewodzie 150mm 4,3m/s

Więc odpowiednio 206 i 273m3/h DUŻA rozbieżność...:eek:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wentyle to chyba dam w kolankach pcv nawet wchodzą na wcisk ale dodatkowo przytwierdzę wkrętami.I zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą czy ma znaczenie czy wentyle pchają czy wyciągają przez wymiennik i czy może jeden pchac a drugi na przykład ciągnąc przez wymiennik.

20151029_203426.jpg

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wentyle to chyba dam w kolankach pcv nawet wchodzą na wcisk ale dodatkowo przytwierdzę wkrętami.I zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą czy ma znaczenie czy wentyle pchają czy wyciągają przez wymiennik i czy może jeden pchac a drugi na przykład ciągnąc przez wymiennik.

 

nie wiem dokładnie, jakie masz wentylatory, ale sprawdź w DTR.ce, czy nie potrzebują trochę miejsca, aby uzyskać większą sprawność.

W układzie kiedy jeden pcha, drugi ciągnie, pojawią się większe różnice ciśnieni. w sąsiednich komorach. Łączenie wymiennika z obudową będziesz musiał wykonać bardziej spasowane i szczelne. Do zalet to większe wyciszenie po stronie nawiewu i wywiewu (przy ustawieniu wentyli po stronie czerpni i wyrzutni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wentyle to chyba dam w kolankach pcv nawet wchodzą na wcisk ale dodatkowo przytwierdzę wkrętami.I zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą czy ma znaczenie czy wentyle pchają czy wyciągają przez wymiennik i czy może jeden pchac a drugi na przykład ciągnąc przez wymiennik.

 

Kolana daj prostopadle do kanalików wymiennika (układ Tichelmanna). Taki układ stosuje ThesslaGreen w swoich rekuperatorach.

 

EDIT: U mnie wentylator wcisnałem w rurę fi 200 i boki wypełniłem pianą. Warto jednak pomyśleć nad czymś bardziej elastycznym, aby lepiej wytłumić drgania, które przenoszą się na rurę PVC.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolana daj prostopadle do kanalików wymiennika (układ Tichelmanna). Taki układ stosuje ThesslaGreen w swoich rekuperatorach.

 

EDIT: U mnie wentylator wcisnałem w rurę fi 200 i boki wypełniłem pianą. Warto jednak pomyśleć nad czymś bardziej elastycznym, aby lepiej wytłumić drgania, które przenoszą się na rurę PVC.

 

Czyli tak aby powietrze było wyrzucane prosto na wymiennik zdjęcie nr 1

reku 001.jpg

reku 002.jpg

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak aby powietrze było wyrzucane prosto na wymiennik zdjęcie nr 1

 

Nie.

Układ Tichelmanna będzie wtedy, gdy na pierwszym zdjęciu które wkleiłeś kolana dasz od góry obudowy.

O tak:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=299654&d=1421600527

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Układ Tichelmanna będzie wtedy, gdy na pierwszym zdjęciu które wkleiłeś kolana dasz od góry obudowy.

O tak:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=299654&d=1421600527

A w tylnej ściance wszystkie nie było by lepiej bo ze zdjęc wynika że dwa krócce sa w tylnej ściance a dwa z przodu.

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogą być na jednej ściance, bo nie będzie działał układ Tichalmanna. Wpisz sobie te hasło w googla i poczytaj.

Ten układ znam od dawna bo miałem robic gwc w tym układzie pare lat temu ale zrezygnowałem z gwc wogóle ,w przedniej ściance sobie nie wyobrazam krócców, zrobie jak na zdjęciu bo tak mi najbardziej pasuje do instalacji którą juz mam wykonaną z rur sztywnych a jesli będę chciał puscic powietrze w układzie tichalmanna to dorobie sobie kawałki ze styroduru i puszcze powietrze jak będe chciał króciec od wyrzutni tez chciałem dac od spodu ale jest ryzyko że skropliny zaleja wentylator.

I jeszcze jedno czy wentylator może byc w dowolnej pozycji czy tylko w pionie lub poziomie.

reku 005.jpg

reku 003.jpg

reku 004.jpg

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolana daj prostopadle do kanalików wymiennika (układ Tichelmanna). Taki układ stosuje ThesslaGreen w swoich rekuperatorach.

 

EDIT: U mnie wentylator wcisnałem w rurę fi 200 i boki wypełniłem pianą. Warto jednak pomyśleć nad czymś bardziej elastycznym, aby lepiej wytłumić drgania, które przenoszą się na rurę PVC.

 

Jutro zabieram sie za montaż krócców i wentylatorów i myśle jak w koncu zamontowac te wentyle mam zamiar obciąc te wystającące uszy którymi mocuje się wentylator na stałe i obwinąc paskiem filcu po obwodzie kilka razy i wcisnąc na ciasno do rury pcv ale dodatkowo wkręcił bym z 6 wkrętów w rurę po 3 po obu stronach wentyla aby z czasem przypadkiem sie nie przemieścił.

reku 007.jpg

reku 008.jpg

reku 009.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

:)

Aktualna sytuacja:

Wymiennik Klingenburg PET 25/350, wentylatory AC ebm R3G133.

Obudowy z XPS(osobno wymiennik i osobno wentyle)

 

przy min. obrotach:

czerpnia: 6,7

nawiew: 16,1

wywiew: 19,2

wyrzutnia: 8,3

 

W jaki sposób zmierzyć w miarę rzetelnie przepływ?

na czerpni z tubą z fi 75mm jest 13m/s a bez tuby na przewodzie 150mm 4,3m/s

Więc odpowiednio 206 i 273m3/h DUŻA rozbieżność...:eek:

Pozdrawiam

 

Ta tuba chyba obniża przepływ, bo ma małą średnicę. Zrób tubę na fi 150, albo mierz bezpośrednio w rurze 150mm.

 

Co do temperatur i sprawności, to trochę mała sprawność. Ja mam przewody ocieplone 2,5cm wełny, na nieogrzewanym poddaszu, i różnica nawiew-wywiew to mniej niż 1'C (a mój rekuperator to jakieś arcydzieło techniki nie jest :-) ). Więc może masz jakąś nieszczelność w rekuperatorze albo niezrównoważone przepływy nawiew/wywiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro zabieram sie za montaż krócców i wentylatorów i myśle jak w koncu zamontowac te wentyle mam zamiar obciąc te wystającące uszy którymi mocuje się wentylator na stałe i obwinąc paskiem filcu po obwodzie kilka razy i wcisnąc na ciasno do rury pcv ale dodatkowo wkręcił bym z 6 wkrętów w rurę po 3 po obu stronach wentyla aby z czasem przypadkiem sie nie przemieścił.

 

Wygląda super.

Jeszcze tylko odpływy skroplin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...