Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Te z allegro po 9,90zł

 

Też próbowałem je zastosować. Jednak mają bardzo mały zakres regulacji(napięciem 24-29V). Zastosowałem do nich regulator PWM i było trochę lepiej, jednak drgania, bzyki i szumy, które przenosiły się na obudowę były nie do wytłumienia. Wymiana łożysk też trochę pomogła. Ale miałem "na sztywno" do XPS bo inaczej nie mogłem. W końcu zastosowałem R3G 133 i nie ma porównania... :)

Jednak koszt tych śmigiełek za 10zł pozwala więcej środków przeznaczyć na ich wytłumienie. Pozostaje kwestia sprężu tych wentyli:

[ATTACH=CONFIG]336165[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Też próbowałem je zastosować. Jednak mają bardzo mały zakres regulacji(napięciem 24-29V). Zastosowałem do nich regulator PWM i było trochę lepiej, jednak drgania, bzyki i szumy, które przenosiły się na obudowę były nie do wytłumienia.

 

Ja reguluje prędkość regulatorem napięcia 6-24V. Nie buczy jak PWM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja reguluje prędkość regulatorem napięcia 6-24V. Nie buczy jak PWM.

 

Przy najniższych obrotach nie nagrzewa się ten stabilizator(chyba sporo mocy musi wytrącić na tranzystorze)?

 

Z tego co pamiętam to te wentyle startują od około 9V a to i tak daje całkiem duży przepływ(na oko, bo nie mierzyłem).

Sprawdzałeś przepływ i opory? Masz na GWC, prawda?

Przy wentylacji mogą być za słabe ale to trzeba już "pomacać" bo to wróżenie z fusów.

 

PS. Zastosowałem PWM bo można było wtedy obroty obniżyć znacznie poniżej tych, które były przy napięciu minimalnym na jakim "chodzą". Nie buczało, ale to pewnie zależy od układu PWM jaki się użyje.

 

 

PSS

Doczytałem odnośnie Twojego zasilacza.

To też jest reglulator PWM (regulacja impulsowa PWM)

a 6-25V to napięcie jakie można podać na regulator i na tym napięciu będzie realizowana częstotliwość impulsów.

Edytowane przez tarasow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest regulator impulsowy. Trochę ciepła wydziela. Tranzystor przykręciłem do metalowej obudowy zasilacza buforowego ;)

Zastanawiam się, czy zasilacz wraz z regulatorami nie umieścić w komorze wyciągowej rekuperatora (przez wymiennikiem). Dzięki temu zapewniłbym ciągłe chłodzenie układu, a w zimie odzysk wydzielanego ciepła ;)

 

Co do oporów GWC to mierzyłem przepływ jakimś chińskim miernikiem, ale bardzo różne wyniki pokazywał (niby ok. 200-250m3/h). Potestować wydajność wentylatora bedę mógł dopiero jak skończę wentylację.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też próbowałem je zastosować. Jednak mają bardzo mały zakres regulacji(napięciem 24-29V). Zastosowałem do nich regulator PWM i było trochę lepiej, jednak drgania, bzyki i szumy, które przenosiły się na obudowę były nie do wytłumienia. Wymiana łożysk też trochę pomogła. Ale miałem "na sztywno" do XPS bo inaczej nie mogłem. W końcu zastosowałem R3G 133 i nie ma porównania... :)

Jednak koszt tych śmigiełek za 10zł pozwala więcej środków przeznaczyć na ich wytłumienie. Pozostaje kwestia sprężu tych wentyli:

[ATTACH=CONFIG]336165[/ATTACH]

Własnie uruchomiłem instalacjie narazie bez regulatora obrotów chodzi na maxa i jest ciszej jak przy poprzedniej centrali którą miałem dospel optimal. tak wiec te śmigiełka za 10zł nie są takie złe i dmucha całkiem niezle kwestia jeszcze zrównoważenia instalacji ma ktoś patent jak to zrobic.

W tej chwili na zewnątrz 2stopnie a nawiewa 16 mierzone w anemostacie w domu 21na strychu 16stopni jeszcze nie ocieplone kanały ok.2mb i nie pouszczelniane krócce przy centrali mam nadzieje że będzie lepiej bo taka sprawnośc mnie nie zadowali

reku 015.jpg

reku 013.jpg

reku 014.jpg

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie uruchomiłem instalacjie narazie bez regulatora obrotów chodzi na maxa i jest ciszej jak przy poprzedniej centrali którą miałem dospel optimal. tak wiec te śmigiełka za 10zł nie są takie złe i dmucha całkiem niezle kwestia jeszcze zrównoważenia instalacji ma ktoś patent jak to zrobic.

W tej chwili na zewnątrz 2stopnie a nawiewa 16 mierzone w anemostacie w domu 21na strychu 16stopni jeszcze nie ocieplone kanały ok.2mb i nie pouszczelniane krócce przy centrali mam nadzieje że będzie lepiej bo taka sprawnośc mnie nie zadowali

 

może to Ci pomoże

http://www.domowyprototyp.pl/pierwsze-dni-pracy/

 

pozdrawiam

GrzegorzM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może to Ci pomoże

http://www.domowyprototyp.pl/pierwsze-dni-pracy/

 

pozdrawiam

GrzegorzM

 

Dobry pomysł.

Przy sporo większym nawiewie sprawność będzie niższa niż przy równoważnym..

 

Warunki do testów to bezwietrzna pogoda i super szczelny domek(powietrznie)

Drugi problem to jak podkręcić jeden wentylator w przypadku, gdy oba są sterowane z kuchni potencjometrem stereo?

Dławić przepływ na czerpni/wyrzutni przepustnicą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł.

Przy sporo większym nawiewie sprawność będzie niższa niż przy równoważnym..

 

Warunki do testów to bezwietrzna pogoda i super szczelny domek(powietrznie)

Drugi problem to jak podkręcić jeden wentylator w przypadku, gdy oba są sterowane z kuchni potencjometrem stereo?

Dławić przepływ na czerpni/wyrzutni przepustnicą?

 

Bezwietrzność na dworze - tak,

Szczelność domu - nie,

Jak będziesz ustawiał przy nieszczelnościach, to ustawisz do takich warunków jakie akurat będą. Wszystkie nieszczelności działają pogarszająco na sprawność całej instalacji.

 

 

Nie ma potrzeby, aby najpierw rozkręcać wentylator, a potem go dławić.To takie leczenie objawów, a nie skutków.

Jeżeli masz sterowanie na potencjometrze, to lepiej dodać drugi w sygnał sterowania wywiewem. Po ustawieniu, mierzysz go i wstawiasz podobny rezystor.

 

pozdrawiam

GrzegorzM.

Edytowane przez Graje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz sterowanie na potencjometrze, to lepiej dodać drugi w sygnał sterowania wywiewem. Po ustawieniu, mierzysz go i wstawiasz podobny rezystor.

 

A czy taka nastawa nie bezie odpowiednia tylko dla konkretnego "biegu" wentylacji, tego podczas próby?

W całym roku nastawa głównym potencjometrem będzie się zmieniać w zależności od warunków, a ten rezystor będzie trzymał tylko w jednej nastawie odpowiednie nadciśnienie. Mylę się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy taka nastawa nie bezie odpowiednia tylko dla konkretnego "biegu" wentylacji, tego podczas próby?

W całym roku nastawa głównym potencjometrem będzie się zmieniać w zależności od warunków, a ten rezystor będzie trzymał tylko w jednej nastawie odpowiednie nadciśnienie. Mylę się?

 

Dobrze mówisz. Opory nie zmieniają się liniowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie uruchomiłem instalacjie narazie bez regulatora obrotów chodzi na maxa i jest ciszej jak przy poprzedniej centrali którą miałem dospel optimal. tak wiec te śmigiełka za 10zł nie są takie złe i dmucha całkiem niezle kwestia jeszcze zrównoważenia instalacji ma ktoś patent jak to zrobic.

W tej chwili na zewnątrz 2stopnie a nawiewa 16 mierzone w anemostacie w domu 21na strychu 16stopni jeszcze nie ocieplone kanały ok.2mb i nie pouszczelniane krócce przy centrali mam nadzieje że będzie lepiej bo taka sprawnośc mnie nie zadowali

 

Jak zamierzasz zrobić sterowanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy taka nastawa nie bezie odpowiednia tylko dla konkretnego "biegu" wentylacji, tego podczas próby?

W całym roku nastawa głównym potencjometrem będzie się zmieniać w zależności od warunków, a ten rezystor będzie trzymał tylko w jednej nastawie odpowiednie nadciśnienie. Mylę się?

 

 

Proponuję - wstaw potencjometr, np. montażowy, zrób pomiary w kilku punktach pracy (na kilku biegach).

 

Podaj na forum co wyszło.

 

Powinna wyjść jakaś zgrabna charakterystyka - postaramy się pomóc z jakimś nieskomplikowanym układem, ewentualnie sterownikiem. Wydaje mi się, że najważniejsze żeby na najniższym biegu była instalacja zrównoważona, bo na wyższych rzadko będzie chodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja reguluje prędkość regulatorem napięcia 6-24V. Nie buczy jak PWM.

I tobie on działa ? bo ja dziś podłączyłem 5 minut pochodził i się sfajczył a najlepsze że jak go zamawiałem to nie wiedziałem a raczej nie zauważyłem że wybrałem opcje dla początkujących elektroników czyli do poskładania jeszcze musiałem jeżdzic i szukac elektronika żeby go poskładał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, będzie to nieliniowo.

Ale opory powietrza rosną jeszcze szybciej, bo wykładniczo.

Czyli przy większych przepływach różnica między nawiewem, a wywiewem będzie jeszcze większa.

A powiedzmy że instalacja nawiewna i wywiewna są identyczne czyli tyle samo metrów rur na nawiewie i wywiewie taka sama ilośc identycznych kolanek na nawiewie i to samo na wywiewie wentylatory chodzą z tą sama prędkością czy popłynie tyle samo powietrza tu i tu czy jest podobnie jak przy cieczach ssąca pompa pociągnie max z 8mb a pchając już z dużo głębszej studni.

Nie wiem ale cos jest nie tak bo na wymienniku miedzy nawiewem a wywiewem mam 6stopni różnicy a miało byc ok 1 według programu, na dospelu tamtej zimy miałem ok 3stopnie a wymiennik był w nim zrobiony z plastikowych butelek po napojach chyba podejrzewam ze te wentyle mają mniejszy spręż i wywiewny ma cięzej zassac powietrze.

reku.jpg

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzmy że instalacja nawiewna i wywiewna są identyczne czyli tyle samo metrów rur na nawiewie i wywiewie taka sama ilośc identycznych kolanek na nawiewie i to samo na wywiewie wentylatory chodzą z tą sama prędkością czy popłynie tyle samo powietrza tu i tu czy jest podobnie jak przy cieczach ssąca pompa pociągnie max z 8mb a pchając już z dużo głębszej studni.

Nie wiem ale cos jest nie tak bo na wymienniku miedzy nawiewem a wywiewem mam 6stopni różnicy a miało byc ok 1 według programu, na dospelu tamtej zimy miałem ok 3stopnie a wymiennik był w nim zrobiony z plastikowych butelek po napojach chyba podejrzewam ze te wentyle mają mniejszy spręż i wywiewny ma cięzej zassac powietrze.

 

Pobawiłem się dzisiaj również trochę z wentylami to znaczy zakładałem je w różne miejsca na instalacji i wychodzi na to że nawiewny musi byc przed wymiennikiem czyli pcha w wymiennik a wywiewny jest za wymiennikiem i ciągnie przez wymiennik to mi najbardziej odpowiada bo jest najciszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeden program

Jest w nim opcja wyboru typu wymiennika między GS Aluminium a GS-K PET

 

@romano dlaczego robisz odpływ skroplin w stronę wyrzutni a nie w przeciwnym kierunku do strugi, o tak:

[ATTACH=CONFIG]336164[/ATTACH]

Ponieważ sprawnośc by spadła ktoś tu na tym forum testował równiez tą opcjie zreszta producen wymiennika nawet tak zaleca strumien powierrza w kierynku spływu skroplin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzmy że instalacja nawiewna i wywiewna są identyczne czyli tyle samo metrów rur na nawiewie i wywiewie taka sama ilośc identycznych kolanek na nawiewie i to samo na wywiewie wentylatory chodzą z tą sama prędkością czy popłynie tyle samo powietrza tu i tu czy jest podobnie jak przy cieczach ssąca pompa pociągnie max z 8mb a pchając już z dużo głębszej studni.

Nie wiem ale cos jest nie tak bo na wymienniku miedzy nawiewem a wywiewem mam 6stopni różnicy a miało byc ok 1 według programu, na dospelu tamtej zimy miałem ok 3stopnie a wymiennik był w nim zrobiony z plastikowych butelek po napojach chyba podejrzewam ze te wentyle mają mniejszy spręż i wywiewny ma cięzej zassac powietrze.

 

na których kanałach masz zainstalowane te wentylatory?

 

Wersja 1 :

wywiew -> filtr -> wymiennik -> wentylator -> wyrzutnia

 

Wersja 2 :

wywiew -> filtr -> wentylator -> wymiennik -> wyrzutnia

 

W dokumentacji EBM'ów jest coś takiego jak współczynnik korekcji przepływu, jeżeli wentylator zainstalowany jest w obudowie. Podejrzewam, że "autor" miał na myśli sytuację kiedy za wentylatorem jest jakiś opór. Pod postacią ciasnej skrzynki, w której ciężej "rozrzucić" powietrze, lub wyższe ciśnienie od atmosferycznego, zmniejszy się odpowiednio przepływ.

Nie dam sobie nic obciąć, za tą teorię, ale tak mi się wydaję, że lepiej ciągnąc powietrze przez wymiennik, niż pchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...