Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Żeby dużo dac to i trzeba dużo wziąśc nie ma chyba cudów ,podłączyłem dzisiaj watomierz przed zasilaczem i pobór jest 140w wentyle mają niby w sumie 70w czyli drugie 70 bierze zasilacz czy tak to ma działac czy w rzeczywistości wentyle są mocniejsze niz to co na nich pisze ?

 

Moje też trochę więcej biorą niż nominalna moc na maksymalnych obrotach.

 

Masz zasilacz 27,6V. A więc podajesz wyższe niż nominalne napięcie (27,6 zamiast 24V) i dlatego wentylatory pracują powyżej nominalnej mocy. Napięcie jest w dopuszczalnym zakresie 9 - 29V, ale parametry uzyskujesz wyższe niż nominalne.

 

Każdy z wentylatorów pobiera około 55W, resztę zużywa zasilacz. Ten zasilacz, który masz, ma około 75% sprawności przy maksymalnej mocy, ale przy niższej mocy ma 85%.

 

Więc powiedzmy, że na pierwszym biegu wentylatory będą zużywać po 10W, razem 20W.

Przetwornica około 2W, zasilacz 4W. Razem 26W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem dzisiaj prędkości anemometrem w anemostatach i na wymienniku w różnych miejscach i niewiem chyba żle liczę bo mi coś za dużo wychodzi

czy ktoś wie jak policzyc metry3 na podctawie prędkości w kanałach przykładowo na nawiewie, wszystkie anemostaty mam fi 125 do wszystkich anemostatów ze strychu dochodzi rura prostokątna pcv 6na 20cm pole powierzchni ok.120cm2 i 0,012m2 rur jest 7szt a średnia prędkośc w kanałach to2ms mierzona w rurze przy zdemontowanym anemostacie

2m/s w kanale:

- 6x20cm - 86m3

- rura fi 100 - 56m3

- rura fi 125 - 88m3

 

Ten wentyl ma katalogowo 550m3 przy braku oporów. Przy 100Pa już tylko 400m3. Małe zakłamanie anemometru + większa moc wentyla + b. krótkie kanały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie z pierwszego linku

 

W takim razie daj znać jak się sprawuje jak tylko ją przetestujesz.

BTW ciekawe o ile da się przedłużyć ten potencjometr, bo chciałbym mieć sterowanie licząc po kablu to pewnie ze 12m oddalone od reku.

Trzeba będzie to skonsultować z tymi magikami, u których zamawiałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie daj znać jak się sprawuje jak tylko ją przetestujesz.

BTW ciekawe o ile da się przedłużyć ten potencjometr, bo chciałbym mieć sterowanie licząc po kablu to pewnie ze 12m oddalone od reku.

Trzeba będzie to skonsultować z tymi magikami, u których zamawiałeś.

Nie wiem czy coś z tego będzie na razie tranzakcja wstrzymana kazali mi się dowiedziec czy ktoś ma te urządzenie i czy to działa prawidłowo z tymi wentylami nie są pewni czy to będzie działało z tą przetwornicą oni nie mają możliwości sprawdzic bo nie mają takiego odbiornika, maciejzi co o tym myślisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy coś z tego będzie na razie tranzakcja wstrzymana kazali mi się dowiedziec czy ktoś ma te urządzenie i czy to działa prawidłowo z tymi wentylami nie są pewni czy to będzie działało z tą przetwornicą oni nie mają możliwości sprawdzic bo nie mają takiego odbiornika, maciejzi co o tym myślisz.

Może chodzi o to, że jest to obciążenie indukcyjne i ta przetwornica może być do tego za słaba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem ofertę z klingenburga na GS-K 25/400 w wersji AL i PET (126 i 106 EUR netto) tak się zastanawiam czy ogólnie udało wam się uzyskać jeszcze jakiś rabat od podstawowej oferty?

I drugie pytanie czy patrząc na opory nie lepiej jednak wziąć AL, bo w karcie doboru wyszło, że przy 150m3/h ma on 33Pa natomiast PET ma 47 Pa?

Muszę sam to sprawdzić w oprogramowaniu dla mniejszego przepływu rzędu 100m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem ofertę z klingenburga na GS-K 25/400 w wersji AL i PET (126 i 106 EUR netto) tak się zastanawiam czy ogólnie udało wam się uzyskać jeszcze jakiś rabat od podstawowej oferty?

I drugie pytanie czy patrząc na opory nie lepiej jednak wziąć AL, bo w karcie doboru wyszło, że przy 150m3/h ma on 33Pa natomiast PET ma 47 Pa?

Muszę sam to sprawdzić w oprogramowaniu dla mniejszego przepływu rzędu 100m3/h.

 

Ja dostałem nieznaczny rabat (w tej cenie co ty kupiłem GS-K 25/450), ale chyba dlatego, że powiedziałem, że jestem ze Świdnicy ;)

 

Wymiennik PET ma rzeczywiście większe opory ze względu na grubsze ścianki. Mimo to ma lepszą sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy coś z tego będzie na razie tranzakcja wstrzymana kazali mi się dowiedziec czy ktoś ma te urządzenie i czy to działa prawidłowo z tymi wentylami nie są pewni czy to będzie działało z tą przetwornicą oni nie mają możliwości sprawdzic bo nie mają takiego odbiornika, maciejzi co o tym myślisz.

 

Wszystkie parametry wskazują, że powinna działać przetwornica. Wentylatory powinny mieć 40W, a najwyraźniej przy wyższym napięciu pobierają więcej. Z tym ze jak podłączysz przetwornicę, to ona "zabierze" około 2V, więc pewnie nie przekroczysz 100W łącznej mocy pobieranej, bo na wyjściu będziesz mieć maks. 25,6V.

 

Producent przetwornicy podaje, że może ona podawać nawet 200W, ale z większym radiatorem albo przy wymuszonym chłodzeniu.

 

Dlatego proponuję zasilacz z przetwornicą umieścić w rekuperatorze. Z dwóch powodów - po pierwsze, żeby lepiej chłodzić te urządzenia na maks. obrotach, a po drugie, żeby odzyskać tracone ciepło. Zawsze to kilka dodatkowych watów, które nie zginą, tylko wrócą do domu.

 

Przetwornica powinna dać radę, zresztą ma zabezpieczenia przed przegrzaniem. Nie przykrywaj tylko radiatora, żeby nie zablokować odprowadzania ciepła. No ale ostatecznie - nie dowiesz się, dopóki nie sprawdzisz. Jak dobrze podłączysz, powinno być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie daj znać jak się sprawuje jak tylko ją przetestujesz.

BTW ciekawe o ile da się przedłużyć ten potencjometr, bo chciałbym mieć sterowanie licząc po kablu to pewnie ze 12m oddalone od reku.

Trzeba będzie to skonsultować z tymi magikami, u których zamawiałeś.

 

Powinno działać z takim kablem, w razie zakłóceń na kablu można zastosować kabel ekranowany w ostateczności. Ale nikt głowy za to nie da, dopóki nie sprawdzi ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostałem nieznaczny rabat (w tej cenie co ty kupiłem GS-K 25/450), ale chyba dlatego, że powiedziałem, że jestem ze Świdnicy ;)

 

Wymiennik PET ma rzeczywiście większe opory ze względu na grubsze ścianki. Mimo to ma lepszą sprawność.

 

Wydawało mi się, że Ty masz GS-K 25/400 i Twoimi wyliczeniami z dziennika się zasugerowałem. A czemu w końcu padło na GS-K 25/450?

Który wg Ciebie będzie lepszy do tych wentyli za 9zł i domu 150m2 dla 4osób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że Ty masz GS-K 25/400 i Twoimi wyliczeniami z dziennika się zasugerowałem. A czemu w końcu padło na GS-K 25/450?

 

A no masz rację. Przecież mam 25/400 ;)

Zapłaciłem za niego 102 euro, czyli 531zł netto po ówczesnym kursie (styczeń 2015).

 

Który wg Ciebie będzie lepszy do tych wentyli za 9zł i domu 150m2 dla 4osób?

 

25/400. Tak jak piszesz dość skrupulatnie opisałem to w moim dzienniku.

 

Choć mogłem wziąć 25/450 i wymieniać powietrze z większą minimalną wydajnością niż przyjęte 100m3/h. Mogłem spokojnie ząłożyć 120, a nawet 150m3/h. A dlatego, że mam żwirowca. On bardzo skutecznie nawilża powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem że znajomym elektrykiem na temat regulowania obrotów twierdzi że zrobi mi tą regulacjie na transformatorze troidalnym coś tam jeszcze dołoży i daje gwarancje że będzie to chodziło jak trzeba.

Rozumiem, że zrobi Ci cały zasilacz regulowany na tym trafo, ciekawe tylko jak będzie z jego sprawnością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że zrobi Ci cały zasilacz regulowany na tym trafo, ciekawe tylko jak będzie z jego sprawnością?

 

Sprawność transformatorowego to poniżej 50%, większość energii będzie tracona na ciepło.

Idealne rozwiązanie to regulowany zasilacz impulsowy (ok. 85% sprawności), a drugie w kolejności to stałonapięciowy zasilacz impulsowy i regulowana impulsowa przetwornica napięcia (ok. 75% sprawności).

 

Ja bym wykorzystał ten impulsowy Mean Well + przetwornica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem sobie presostat różnicowy i kto mi teraz powie gdzie umieścic wężyki,wentylator wywiewny mam za rekuperatorem w kruccu przyłączeniowym w rurze fi 200 dalej jeszcze z metr rury która wchodzi w komin i wyrzut na dachu według mnie jeden wężyk w króccu wywiewnym przed wymiennikiem a drugi między kominem a wentylatorem ,dzisiaj było minus 5 przy tej temperaturze zero lodu całą noc chodził reku na ok.450m3

 

A jeszcze jedno presostat już przyszedł ale wyczytałem że obciązalnośc styków jest 0,1A a wentylator nawiewny miałem podpiąc bezpośrednio do styków wentylator 24v 40w tak wiec chyba kiszka jak to rozwiązac?

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno presostat już przyszedł ale wyczytałem że obciązalnośc styków jest 0,1A a wentylator nawiewny miałem podpiąc bezpośrednio do styków wentylator 24v 40w tak wiec chyba kiszka jak to rozwiązac?

Trzeba wentylator podłączyć przez przekaźnik wysterowany z presostatu. Przekaźnik najlepiej na 24VDC,bo masz taki zasilacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...