Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Otóż to, dlatego ja zrobiłem GWC. ;)

Co więcej, możliwe, że nawet regulacja potencjometrem może nie być potrzebna. Z tego co obserwuję, GWC tłumi mi przepływ powietrza do ok. 200-250m3/h. Do tego dojdzie jeszcze wymiennik i kanały. To może spowodować, że w zimie przepływ będzie optymalny.

W lecie natomiast zaleca się większą wymianę, więc załączę bypass i zmniejsze opór instalacji o wymiennik.

 

W najgorszym przypadku (impreza, przypalony obiad ;) ) wyprowadzę potencjometr jaki jest wbudowany w zasilaczy buforowym. Ten reguluje napięcie w zakresie 24V-29V (teraz jest na 24V).

 

PS. Zacząłem kleić swoje reku.

[ATTACH=CONFIG]342248[/ATTACH]

 

Ciekawa konstrukcja z tego XPS'a. Aż palę się żeby przerobić moją obudowę.

Chce po eksperymentować z wentylatorami i zrobić z nich turbiny i zmniejszyć wszystko. Aktualnie moja obudowa wygląda tak:

10.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym chciał zrobić sobie reku ( wymiennik kupić) ale przeraża mnie to całe sterowanie i elektronika bo totalnie się na tym nie znam i nie orientuję w tym temacie elektrosterowania itd. Gdyby ktoś tak zechciał zapodać jakieś konkretne rozwiązanie... plizzz.
.

No co tu dużo mówić: wentyle kupujesz, wymiennik kupujesz, sterownik kupujesz np: Arles'a co chyba większość ma na forum, presostat kupujesz, dłubiesz tylko coś żeby zrobić sobie by-pass (jakiś silniczek od wycieraczek czy od elektro zaworu),GWC do tego i składasz wszystko do kupy :). Sterownik obsłuży ci wszystko co podstawowo potrzebujesz (korekcja obrotów, biegi, harmonogram, rozmrażanie, by-pass, gwc).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

No co tu dużo mówić: wentyle kupujesz, wymiennik kupujesz, sterownik kupujesz np: Arles'a co chyba większość ma na forum, presostat kupujesz, dłubiesz tylko coś żeby zrobić sobie by-pass (jakiś silniczek od wycieraczek czy od elektro zaworu),GWC do tego i składasz wszystko do kupy :). Sterownik obsłuży ci wszystko co podstawowo potrzebujesz (korekcja obrotów, biegi, harmonogram, rozmrażanie, by-pass, gwc).

 

Po co tak sobie życie utrudniać ? Wystarczy GWC i potencjometr do regulacji obrotów. Bypass można zrobić poza centralą na rurach i przepustnicy trójnikowej.

Po co ten sterownik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w takiej sytuacji samo wyłączenie wentylatora nawiewu może nie wystarczyć do rozmrożenia, bo nadal powietrze z czerpni przelatuje przez wymiennik.

Może być konieczne podwyższenie obrotów wywiewu....

 

Własnie że wystarczy przynajmniej u mnie wszystko jest ok. po skończonym rozmrażaniu wymiennik jest czyściutki a było u mnie minus 16 w nocy a powietrza po wyłączeniu nawiewu leci chyba ok połowy mniej, tak by mi wychodziło z temp. na wyrzucie, przy pracy normalnej miałem

nawiew 15

wywiew20

czerpnia minus10

wyżutnia ok.0

 

Przy wyłączonym nawiewie z 4anemostatów nawiewnych nadal leciało ok 15 ,ale o mniejszym przepływie jak normalnie

wywiew20

czerpnia minus 10

wyrzutnia 10

A zwiększenie wywiewu pewnie zwiekszy również nawiew

 

 

 

 

 

Co by tłumaczyło, dlaczego Twój rekuperator, romano78, w trybie defrostu wchodzi na najwyższe obroty - żeby zwiększyć różnicę w przepływach nawiew/wywiew (poprzez zaciąganie powietrza nieszczelnościami domu) oraz żeby szybciej wydmuchać topiący się lód do tacki......

 

 

A tu to nie zakumałem o co ci chodzi moje wentyle nie sa takie mądre żeby sobie same regulowały prędkości w przeciwienstwie do powietrza które mimo pracy tylko wentylatora wywiewnego i tak sobie wlatuje przez czerpnie po najlżejszej lini oporu bo po co miałoby się przeciskac gdzieś między uszczelkami w drzwiach czy oknach

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC zrobiłem już jakiś czas temu i wczoraj korzystając z dość ujemnych temperatur postanowiłem sprawdzić jak to działa. Oczywiście nie będzie to ciągle tak samo bo dmuchałem przez jakąś godzinę (nie wiem tylko z jaką mocą/siłą bo nie mam urządzeń pomiarowych żadnych) ale dość optymistycznie to wygląda. Na dworze -13*C po przejściu przez rury +8*C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa konstrukcja z tego XPS'a. Aż palę się żeby przerobić moją obudowę.

Chce po eksperymentować z wentylatorami i zrobić z nich turbiny i zmniejszyć wszystko. Aktualnie moja obudowa wygląda tak:

 

Dośc duże pudło Ci wyszło. Gdyby nie to, że chciałem zastosować układ Tichelmanna, to moje pudełko byłoby znacznie mniejsze. A tak moje wymiary to 100cm x 60cm x 70cm. Obudowa sklejona z XPSów 10 i 12cm.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co tak sobie życie utrudniać ? Wystarczy GWC i potencjometr do regulacji obrotów. Bypass można zrobić poza centralą na rurach i przepustnicy trójnikowej.

Po co ten sterownik ?

Można jeszcze prościej bez potencjometru ustawic na przetwornicy czy regulatorze raz wydajnośc po 30m3h na os .presostat który czuwa nad wymiennikiem i dodatkowo pilnuje filtr na wywiewie za 100zł u mnie to działa bez zarzutu a jeśli chodzi o Bypass to ja wogóle nie mam zamiaru robic dorobię sobie tylko wyłącznik aby wyłączac wentylator wywiewny a nawiewny podkręcę na ful na lato i wystarczy uchylic okna tam gdzie wywiewy aby ciepłe powietrze nie szło na wymiennik wywiewami prawda że proste ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze prościej bez potencjometru ustawic na przetwornicy czy regulatorze raz wydajnośc po 30m3h na os .presostat który czuwa nad wymiennikiem i dodatkowo pilnuje filtr na wywiewie za 100zł u mnie to działa bez zarzutu a jeśli chodzi o Bypass to ja wogóle nie mam zamiaru robic dorobię sobie tylko wyłącznik aby wyłączac wentylator wywiewny a nawiewny podkręcę na ful na lato i wystarczy uchylic okna tam gdzie wywiewy aby ciepłe powietrze nie szło na wymiennik wywiewami prawda że proste ?

 

Ja nie mam otwieranych okien :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dośc duże pudło Ci wyszło. Gdyby nie to, że chciałem zastosować układ Tichelmanna, to moje pudełko byłoby znacznie mniejsze. A tak moje wymiary to 100cm x 60cm x 70cm. Obudowa sklejona z XPSów 10 i 12cm.

No pudło jest spore to fakt ale gdzieś wyczytałem że optimum dla wentyli R3G220 jest pudło o średnicy 2D, dlatego komora wewnątrz gdzie są wentyle ma 440x440cm.

Tak jak wspomniałem będę przerabiał na mniejsze pudło i zrobię turbiny z wentyli.

halfscroll.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pudło jest spore to fakt ale gdzieś wyczytałem że optimum dla wentyli R3G220 jest pudło o średnicy 2D, dlatego komora wewnątrz gdzie są wentyle ma 440x440cm.

Tak jak wspomniałem będę przerabiał na mniejsze pudło i zrobię turbiny z wentyli.

 

Dobry pomysł.

Ja póki co jadę na tych wentylach z allegro za 10zł. Mam jeszcze w zapasie mocniejsze - R1G225-AF11-21 i te potrzebują większej przestrzeni do działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne otwierane otwory w moim domu to drzwi wejściowe i drzwi tarasowe. Kibelek, łazienka i kuchnia muszą być wentylowane, czyli musi być aktywny wyciąg.

Spojrzałem w twoją stopke i stwierdziłem że ja to jestem zacofany ,do tej pory myślałem że od wewnatrz to tylko Brzęczkowski izoluje ,izolacja od środka to jak najbardziej ale moim zdaniem do domu weekendowego bo uruchamiamy i grzejemy tylko powietrze w srodku a nie całe ściany a jak w takim przypadku ze ścianami działowymi czy najpierw sa zewnętrzne ściany ocieplane od środka i póżniej działówki stawiane ,czy działówki dostawiane do niedocieplonych ścian zewnętrznych i póżniej wszystko docieplane włącznie z działówkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC zrobiłem już jakiś czas temu i wczoraj korzystając z dość ujemnych temperatur postanowiłem sprawdzić jak to działa. Oczywiście nie będzie to ciągle tak samo bo dmuchałem przez jakąś godzinę (nie wiem tylko z jaką mocą/siłą bo nie mam urządzeń pomiarowych żadnych) ale dość optymistycznie to wygląda. Na dworze -13*C po przejściu przez rury +8*C.

 

Przepraszam kolegów, że nie do końca na temat ale zacząłem się zastanawiać czy to dobre wyniki czy takie se?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to, dlatego ja zrobiłem GWC. ;)

Co więcej, możliwe, że nawet regulacja potencjometrem może nie być potrzebna. Z tego co obserwuję, GWC tłumi mi przepływ powietrza do ok. 200-250m3/h. Do tego dojdzie jeszcze wymiennik i kanały. To może spowodować, że w zimie przepływ będzie optymalny.

W lecie natomiast zaleca się większą wymianę, więc załączę bypass i zmniejsze opór instalacji o wymiennik.

 

W najgorszym przypadku (impreza, przypalony obiad ;) ) wyprowadzę potencjometr jaki jest wbudowany w zasilaczy buforowym. Ten reguluje napięcie w zakresie 24V-29V (teraz jest na 24V).

 

Imprezą czy przypalonym obiadem bym się nie przejmował, bo wentylacja mechaniczna działa skuteczniej niż grawitacyjna i nie rozchodzi się zapach z kuchni, bo w kuchni jest wywiew, a salon jest skutecznie wentylowany zimą, wiosną i latem, nawet podczas imprez. Nie wiem, jak inni, ja nie zauważam potrzeby podnoszenia obrotów ponad minimalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam kolegów, że nie do końca na temat ale zacząłem się zastanawiać czy to dobre wyniki czy takie se?

 

Bardzo dobre, ale uzyskane bez odbioru ciepła. Jak włączysz GGWC przy pierwszych mrozach i cały czas będziesz odbierać z niego ciepło, to w styczniu możesz mieć +4'C - jak będzie dobrze działać. A jak będzie mieć za małą wydajność, to możesz mieć -2'C. I to może być już problem dla wymiennika...

 

Pompka obiegowa glikolu w GGWC zużyje prawie tyle prądu, ile potrzebne na ogrzanie ewentualnego zasysanego przez nieszczelności powietrza podczas defrostów. A dodatkowo chłodnica powoduje dodatkowy opór w instalacji. Więc w sumie GGWC oprócz zalet ma także pewne wady w porównaniu do sterowania odszranianiem przez sterownik.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Ażeby sprostować napiszę,że mam rurowca 83 metry fi 200

 

Ja gdy bym robił to cos takiego ale o długości optymalnej tak aby przy minus 15 na wymiennik nie poszło ponizej 0 oczywiście ze spadem w stronę czerpni gruntowej w jednym odcinku aby w razie czego przepłukać ciekaw jestem jaką była by optymalna długość dla 200m3h.I uważam że korzystanie z gwc powyżej 0 sprawia że nie wykorzystujemy sprawności wymiennika w reku

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...