Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Nie ma problemu z ujarzmieniem skroplin w układzie z króćcami na dole. Po prostu taki króciec w postaci np. rury PVC wciskasz nieco wyżej. To Ci zrobi tackę ociekową i tylko tam będzie zbierała się woda.

W sumie racja o tym nie pomyślałem tylko pozostaje jeszcze to co wpadnie w rurę, która wbrew pozorom jest znacznej średnicy.

No ale Ty masz duże GWC, więc w Twoim wypadku tych skroplin nie będzie za wiele.

 

@ maciejzi temat sterowania na arduino możesz rozwinąć,bo ciągle się zbieram, żeby się tym pobawić ale standardowo brak czasu mi na to nie pozwala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do rury nic nie wpadnie, ponieważ nad rurą nie ma wymiennika.

A no tak. :)

 

Zastanawiam się nad krućcami,bo zamierzałem robić główne kanały na spiro 160, ale do 200 ładnie wchodzą te wentyle DV6224.

I teraz pytanie robić krućce 200 z wentylami w środku, a za nimi dać redukcję na 160.

Czy może jednak lepiej wszystkie kanały dać 200 i nie kombinować?

A może kanały zrobić 160 i zrobić osobną skrzynkę na wentyle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytka EVB 5.1 od 100-300 zł (w zależności czy używana lub nowa)

Programator USBASP za 12 zł.

Do tego darmowe oprogramowanie ECLIPSE (programowanie w języku C)

Wadą jest to że trzeba trochę przysiąść przy programowaniu.

Zaletą to, że mamy wpływ na zachowanie danego sterownika tak jak chcemy a zawsze coś się pojawia czego nie ma gotowy (kupnym) sterowniku.

miałem parę lat reku Storkair'a i nigdy z tej funkcji nie skorzystałem.

 

Tak sobie myślę o tym odmrażaniu i czy przypadkiem nie najlepiej byłoby zrobić recyrkulację bo po pierwsze nie zamarza wymiennik a po drugie pchamy mniej powietrza wtedy kiedy nie mamy w nim wilgoci, czyli zabezpieczamy przed wysuszaniem. Jakby dać jeszcze siłownik to można by wysterować ile tego powietrza z domu zasysa.

?

 

Wpadłem ostatnio na kształtki redukcyjne, większych średnic, próbował ktoś montować wentylatory w takiej powiedzmy redukcji 350/200mm czy 400/200mm? Owijamy wełną i mamy najszybszą skrzynkę. Próbował ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem ze skroplinami w instalacji rekuperacji. Kanały nawiewu i wyciągu z rur spiro fi 200 ocieplone 3cm wełną. Skrzynki rozdzielacz jeszcze nie ocieplone i wiem że przy mrozach skraplała się na nich woda. Dzisiaj zauważyłem na schodach plame - kapło z ocieplonego odcinka rury. Zajrzałem do rewizji w środku mokro. Rekuperatora jeszcze nie ma więc poprostu jest sobie intalacja.

 

Czy jest ktoś w stanie coś poradzić bo chcę dokończyć ocieplanie poddasza i zabudowę GK.

 

Czy kupić jakiś wentylator kanałowy i przewietrzyć kanały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no tak. :)

 

Zastanawiam się nad krućcami,bo zamierzałem robić główne kanały na spiro 160, ale do 200 ładnie wchodzą te wentyle DV6224.

I teraz pytanie robić krućce 200 z wentylami w środku, a za nimi dać redukcję na 160.

Czy może jednak lepiej wszystkie kanały dać 200 i nie kombinować?

A może kanały zrobić 160 i zrobić osobną skrzynkę na wentyle?

 

Optymalna prędkośc w kanałach to teorytycznie od 2 do 5ms te wentyle na 30v mogą dac max 430m3h tyle przynajmniej ja mam na nawiewie 3,8ms przy fi 160 na 30v będzie prędkośc ponad 6ms ale w większości czasu i tak pewnie będziesz wentylował nie więcej jak 200m3h

Przy 2ms będzie ok.100m3h poniżej tej granicy raczej nikt nie wentyluje jak dla mnie to nie jest żadna wentylacjia im większe kanały to też większe straty jeśli kanały Idą np. na strychu

Dzisiaj wygłuszyłem skrzynki i wsadziłem wentyle z powrotem w rury po tym zabiegu uzyskałem więcej powietrza o ok. 40m3h przy 13V

reku 018.jpg

reku 022.jpg

reku 023.jpg

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem ze skroplinami w instalacji rekuperacji. Kanały nawiewu i wyciągu z rur spiro fi 200 ocieplone 3cm wełną. Skrzynki rozdzielacz jeszcze nie ocieplone i wiem że przy mrozach skraplała się na nich woda. Dzisiaj zauważyłem na schodach plame - kapło z ocieplonego odcinka rury. Zajrzałem do rewizji w środku mokro. Rekuperatora jeszcze nie ma więc poprostu jest sobie intalacja.

 

Czy jest ktoś w stanie coś poradzić bo chcę dokończyć ocieplanie poddasza i zabudowę GK.

 

Czy kupić jakiś wentylator kanałowy i przewietrzyć kanały?

Nie miałeś szczelnie zatkanych kanałów dostało sie ciepłe powietrze i wykrapla sie na zimnych ściankach tez tak miałem tamtej zimy jak sprzedałem mój reku i przez nie uwage zapomniałem zatkac jeden wywiew w garderobie i przez ten jeden wywiew w całej instalacji wywiewnej na strychu miałem mase wody. ja suszyłem bez wentylatora akurat wywiew mam podpięty pod komin na dach więc cug jest nawet bez wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalna prędkośc w kanałach to teorytycznie od 2 do 5ms te wentyle na 30v mogą dac max 430m3h tyle przynajmniej ja mam na nawiewie 3,8ms przy fi 160 na 30v będzie prędkośc ponad 6ms ale w większości czasu i tak pewnie będziesz wentylował nie więcej jak 200m3h

Przy 2ms będzie ok.100m3h poniżej tej granicy raczej nikt nie wentyluje jak dla mnie to nie jest żadna wentylacjia im większe kanały to też większe straty jeśli kanały Idą np. na strychu

Dzisiaj wygłuszyłem skrzynki i wsadziłem wentyle z powrotem w rury po tym zabiegu uzyskałem więcej powietrza o ok. 40m3h przy 13V

masz instalacje z tymi DV6224?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalna prędkośc w kanałach to teorytycznie od 2 do 5ms te wentyle na 30v mogą dac max 430m3h tyle przynajmniej ja mam na nawiewie 3,8ms przy fi 160 na 30v będzie prędkośc ponad 6ms ale w większości czasu i tak pewnie będziesz wentylował nie więcej jak 200m3h

Przy 2ms będzie ok.100m3h poniżej tej granicy raczej nikt nie wentyluje jak dla mnie to nie jest żadna wentylacjia im większe kanały to też większe straty jeśli kanały Idą np. na strychu

Dzisiaj wygłuszyłem skrzynki i wsadziłem wentyle z powrotem w rury po tym zabiegu uzyskałem więcej powietrza o ok. 40m3h przy 13V

 

Chciałem dać 160, bo za bardzo nie mam miejsca na większe kanały. Jedynie od czerpni do reku i od reku do skrzynki rozdzielczej na wywiewie mogę dąć 200 i teraz pytanie czy opłaca się tak kombinować? Sądzę, że więcej jak 400m3/h nie będę miał potrzeby wentylować. Dodam, że u mnie kanały będą w środku domu, więc ze stratami nie będzie problemu.

romano78 czemu robiłeś osobne skrzynki na wentyle? Chodziło o umieszczenie filtrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z, jakiś czas temu kupiłeś R1G225 AF 11/21. Przetestowałeś już ten sprzęt? Ciekawi mnie jak hałasuje (max obroty 2700) w porównaniu do DV6224(obr4300). Jeśli załatwiłeś inlet ring to pochwal się ceną. Może inni mają jakieś doświadczenie z R1G225? Był czas,że wśród forumowiczów popularne były r3g ,k3g, teraz królują 6224.Jestem świadomy kompromisów wynikających z kolosalnych różnic w cenie. Może ten R1G225 wart byłby zainteresowania, używane kosztują poniżej 100zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z, jakiś czas temu kupiłeś R1G225 AF 11/21. Przetestowałeś już ten sprzęt? Ciekawi mnie jak hałasuje (max obroty 2700) w porównaniu do DV6224(obr4300). Jeśli załatwiłeś inlet ring to pochwal się ceną. Może inni mają jakieś doświadczenie z R1G225? Był czas,że wśród forumowiczów popularne były r3g ,k3g, teraz królują 6224.Jestem świadomy kompromisów wynikających z kolosalnych różnic w cenie. Może ten R1G225 wart byłby zainteresowania, używane kosztują poniżej 100zł.

 

Podłączyłem je jedynie żeby sprawdzić czy działają i R1G225 na max obrotów jest cichszy niż 6224. Sądzę, że taniej będzie kupić R1G225 wraz z inletami (inlety załatwił mi zibuch za ok. 15zł/szt.) i zrobić mu skrzynkę niż zastosować DV6224 i go wytłumić. Ale to jedynie teoretyczne wnioski, bo jeszcze nie odpaliłem instalacji na gotowo. Mój DV6224 pracuje cały czas na zewnątrz - na czerpni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję pochwalić się niedługo już złożonym rekuperatorem. Na razie wrzucam zdjęcia mocowania wentylatora EBM R1G225. Inletring od sprzedawcy na allegro

Mocowanie zrobione jest z plexi 8mm i prętów gwintowanych 8mm. Wykonane mocowanie pozwala na bardzo precyzyjny i stabilny montaż wentylatora. Koszt wentylatora 90zł, 15zł inletring.

 

20160114_101729.jpg

 

20160114_101330.jpg

 

20160114_101310.jpg

Edytowane przez marcelix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję pochwalić się niedługo już złożonym rekuperatorem. Na razie wrzucam zdjęcia mocowania wentylatora EBM R1G225. Inletring od sprzedawcy na allegro

Mocowanie zrobione jest z plexi 8mm i prętów gwintowanych 8mm. Wykonane mocowanie pozwala na bardzo precyzyjny i stabilny montaż wentylatora. Koszt wentylatora 90zł, 15zł inletring.

 

Czy uruchamiałeś te wiatraki? Jeśli tak to opisz jak podłączałeś. Jest tam:

czerwony +

niebieski -

biały - pomiar obrotów

żółty - sterowanie. I właśnie jakie ma tu być napięcie 10V tak jak standardowo w innych?

Podaj jeszcze namiary na gościa od inlet ringów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocowanie zrobione jest z plexi 8mm i prętów gwintowanych 8mm. Wykonane mocowanie pozwala na bardzo precyzyjny i stabilny montaż wentylatora.

mercelix, zrobiłem dokładnie w tej samej idei mocowanie tylko mam problem z cięciem. Jak to tniesz to tak precyzyjnie?

 

żółty - sterowanie. I właśnie jakie ma tu być napięcie 10V tak jak standardowo w innych?

3-10V regulacja obrotów - zmostkowanie z + obroty max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy uruchamiałeś te wiatraki? Jeśli tak to opisz jak podłączałeś. Jest tam:

czerwony +

niebieski -

biały - pomiar obrotów

żółty - sterowanie. I właśnie jakie ma tu być napięcie 10V tak jak standardowo w innych?

Podaj jeszcze namiary na gościa od inlet ringów.

 

Niestety z powodu zarazy jaka dopadła naszą rodzinę nie miałem jeszcze okazji odpalać tych wentylatorów. Sterowanie jest standardowe 0-10V. Wycinałem w firmie robiącej reklamy. Własnoręcznie nie był bym w stanie tak wyciąć z taką dokładnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was ma zrobione zasilanie wentylatorów do centrali z paneli solarnych (PV) ? Zastanawiam się właśnie nad takim zasilaniem centrali:

- w ciągu dnia centrala pracuje zasilona panelem PV, dodatkowo myślałem nad akumulatorem doładowanym dodatkowo panelem

- w nocy (tutaj można zastosować taryfę G12) i w dni pochmurne centrala pracuje na zasilaczu 24v (regulacja 12-24v)

- w razie awarii zasilania w nocy lub dni pochmurne centrala zasilana awaryjnym akumulatorem

 

Na allegro widziałem taki panel z demontażu 67,5 W firmy abound- napięcie 36V. Wentylatory w centrali to dv6224, Przy zasilaniu 12,9v pobierają 9,3W , przy 16,3v - 17,6W a przy 24,8V 41,2W.

Zależy mi na zrobieniu centrali jak najbardziej niezależnej od zasilania sieciowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was ma zrobione zasilanie wentylatorów do centrali z paneli solarnych (PV) ? .

 

Ja miałem: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?214768-EX-House-pasywna-stodo%C5%82a&p=6836246&viewfull=1#post6836246

 

Zastanawiam się właśnie nad takim zasilaniem centrali:

- w ciągu dnia centrala pracuje zasilona panelem PV, dodatkowo myślałem nad akumulatorem doładowanym dodatkowo panelem

- w nocy (tutaj można zastosować taryfę G12) i w dni pochmurne centrala pracuje na zasilaczu 24v (regulacja 12-24v)

- w razie awarii zasilania w nocy lub dni pochmurne centrala zasilana awaryjnym akumulatorem

 

Trudno będzie Ci zrobić układ, który będzie działał poprawnie utrzymując zasilanie przez 24h/dobę niezależnie od pogody.

 

Na allegro widziałem taki panel z demontażu 67,5 W firmy abound- napięcie 36V.

 

Za mało nawet na jeden wentylator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...