Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam na rurze idącej z GWC założony trójnik i odnoga jest zaślepiona. Myślałem tam dać przepustnicę, która otwarta przepusczala by praktycznie 100% powietrza wciqganego do domu, a po zamknięciu zostawał by GWC jako jedyna możliwa droga. Teraz idzie wiosna, a powietrze z GWC będzie niepotrzebnie chłodzić dom, ale faktycznie nie sa to duże straty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na rurze idącej z GWC założony trójnik i odnoga jest zaślepiona. Myślałem tam dać przepustnicę, która otwarta przepusczala by praktycznie 100% powietrza wciqganego do domu, a po zamknięciu zostawał by GWC jako jedyna możliwa droga. Teraz idzie wiosna, a powietrze z GWC będzie niepotrzebnie chłodzić dom, ale faktycznie nie sa to duże straty.

 

Ale po przelaczeniu na trójnik i zamknięciu gwc będzie automatycznie leciało więcej nawiewu czyli będzie nadciśnienie w domu wydaje mi się ze musi być drugi wentyl na gwc spięty razem z przepustnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po przelaczeniu na trójnik i zamknięciu gwc będzie automatycznie leciało więcej nawiewu czyli będzie nadciśnienie w domu wydaje mi się ze musi być drugi wentyl na gwc spięty razem z przepustnica.

 

??? drugi wentyl ?

Nadcisnienie bedzie ewentualnie dlatego ze czerpnia scienna da mniejsze opory. Zatem powtorze, jesli przepustnica to "nieszczelna", aby ciagnac z GWC chociaz minimalnie.

 

ps.

 

Przem, poszla paczka ?

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie powiedzcie mi czy taka rura w rurze z glikolem ma sens i jaka jest jej sprawność?

 

A kto to wie niedawno wpadłem na taki pomysł jak zrobię to powiem jaką sprawność osiągnie ale to zależy od długości zastanawiam się jaką by była optymalna długość tego dla 100m3hze 3mb?

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto to wie niedawno wpadłem na taki pomysł jak zrobię to powiem jaką sprawność osiągnie ale to zależy od długości zastanawiam się jaką by była optymalna długość tego ze 3mb?

 

To pochwal się też do jakiej długości musiałeś wydłużyć to kuromysło ...

Ja obstawiam ze 30-40m bo czym niby to ma się różnić od normalnej rury zakopanej w ziemi...

 

Wiesz dlaczego moje GWC jest jednym z najwydajniejszych i najstabilniejszych na tym FM...?

Bo ma ponad 50mb długości...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tradycyjna nagrzewnica np z juwentu podpieta do glikolowca to ma też niby parę metrow a moja obecna metrowa z alupexa też niby miała się nie sprawdzić a działa świetnie przy przepływie niecały 1l min I zasilaniu 20stopni.A metal jest chyba lepszym przewodnikiem jak plastik trochę chyba źle to rozumujesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A robiłeś pomiary tego wzrostu energii...???

 

A te 8* to w jakich warunkach ...?

Ja przez ładnych paru lat obserwacji jakoś nie zauważyłem że w warunkach kiedy potrzebujemy ogrzewania temperatura na zewnątrz jest wyraźnie wyższa niż ta z wymiennika gruntowego...

 

U mnie jest teraz plus 8 jesli bym miał glikolowca to uważasz ze wyłączanie pompki jest bez sensu bo glikol z ziemi bedzie miał wyższa temp. lepiej niech chodzi 365 dni w roku?i mówie tu o zwykłym gwc bez dogrzewania szambem.

 

Kaseta letnia tez jest bez sensu jeśli nie ma gwc, akurat ja mam i przetestowałem nie twierdze ze schłodzimy tym dom bo można by ale przy ociepleniu od środka ale ja mam anemostat nad łózkiem i jest różnica jak leci z niego 20 a nie 27 bo tyle miałem najwięcej ostatniego lata.

 

A tak wogóle to jeszcze rok temu gwc według ciebie było też bez sensu a jedyne słuszne dogrzewanie to grzałką elektryczną lub te twoje odzyski ze ścieków i takie tam inne chyba że pomyliłem cię z kim innym .

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro dyskusja tyczy się podpięcia GWC, chciałem również poddać swój pomysł dyskusji.

 

Chodzi o zastosowaniu 2 przepustnic (trójnikowych) do sterowania GGWC, np. coś takiego:

http://www.alnor.com.pl/index/produkty-pl/przepustnice-wentylacyjne/przepustnice-z-obejsciem/datvtl.html

Poniżej uproszczony schemat pokazujący kawałek nawiewu:

4e074c763b15949b.png

 

Przez odpowiednie ustawienie przepustnic chciałbym osiągnąć taki układ:

1) Zimą powietrze przepływa najpierw przez wymiennik glikolowca, potem dopiero idzie na wymiennik powietrze - powietrze (zapobieganie szronieniu)

2) W okresie przejściowym wymiennik glikolowca jest zupełnie odcięty

3) Latem powietrze przepływa tylko przez wymiennik glikolowca

 

Czy Waszym zdaniem ma to sens, czy szkoda zabawy?

 

Zastanawiam się nad rozbudową opcji 3: powietrze najpierw przepływa przez wymiennik powietrze-powietrze, potem jest dochładzane przez wymiennik glikolowca, ale tutaj musiałbym chyba bardziej pokomplikować.

Edytowane przez Regius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest teraz plus 8 jesli bym miał glikolowca to uważasz ze wyłączanie pompki jest bez sensu bo glikol z ziemi bedzie miał wyższa temp. lepiej niech chodzi 365 dni w roku?i mówie tu o zwykłym gwc bez dogrzewania szambem.

 

Kaseta letnia tez jest bez sensu jeśli nie ma gwc, akurat ja mam i przetestowałem nie twierdze ze schłodzimy tym dom bo można by ale przy ociepleniu od środka ale ja mam anemostat nad łózkiem i jest różnica jak leci z niego 20 a nie 27 bo tyle miałem najwięcej ostatniego lata.

 

A tak wogóle to jeszcze rok temu gwc według ciebie było też bez sensu a jedyne słuszne dogrzewanie to grzałką elektryczną lub te twoje odzyski ze ścieków i takie tam inne chyba że pomyliłem cię z kim innym .

 

Kolego mylisz GWC z GGWC ...:yes:

Wróć do początku tej dyskusji i zobacz o co pytał Przemek..., jak byś dalej nie trybił to przypomnę że on nie ma GGWC a zwykłą rurę zakopaną w ziemi przez którą po prostu przelatuje powietrze a zwie się to potocznie GWC ...

 

I może nie mieszaj jeszcze do tego grzałki czy odzysku energii z siuśków...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...