Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Jak to jest z tym zamarzaniem? Czy temperatura powietrza wywiewanego musi spaść poniżej 0st? tak wynika z opracowania recair http://www.recair.com.pl/upload/fck/file/RS%20160-220-330%20juni%202013/REC%2013017%20BRO%20Sensitive%20RS220%20PO.pdf

Jeśli by utrzymać 40% wilgotność to niby do -8st nie będzie zamarzać.

Nie wiem czy to jest możliwe bo przecież ta woda będzie spływać po ściankach, gdzie do drugiej stronie jest ujemna temperatura.

?

Ma ktoś wymiennik klingenburga? Oni na wszystkich rysunkach w necie mają go pokazane poziomo. Jak go obejrzałem to wychodzi na to, że jakby tak go zamontować to dostaniemy taką wanienkę bo blacha obudowy jest wywinięta. To chyba średnio korzystnie, żeby woda stała w środku. Zrobiłem więc pionowo, niechcący jak w opracowaniu recair :). Nawet gotowe rekuperatory z ich wymiennikami mają w poziomie. Tylko czy oni mogli się pomylić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Mam pytanie czy taka obudowa dla wentylatora R3G190-RC05-03 będzie bardziej wydajna niż pakowanie go do skrzyni wraz z wymiennikiem.

 

Budowa ta po pierwsze łagodzi straty oporu i myślę że jest bardziej ergonomiczna po drugie, akurat w moim przypadku likwiduje załamanie rury głównej z czerpni FI 200 mm.

Co o tym myślicie ?skrzynia wentylatora 1.jpgSkrzynia wentylatora 2.jpgSkrzynia wentylatora.jpg

 

Wymiary 40x40x20cm

Edytowane przez TomekKisiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Dla mnie to żartem jest robić rekuperator i wsadzić tam wentyle za prawie 2tys.to już wolę trochę dołożyć kupić gotowca u mnie te wentyle za 8zł szt 40watt chodzą już chyba 3 rok 24h i na mojej instalacji dają ok.400m3h wziąłem ich kilkanascie szt.Z myślą ze jak się spali założę lnastępny ale chyba nie będzie takiej potrzeby

 

 

Romano, dużo masz tych wentyli? Jestem zainteresowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po dlugim czasie.

Wpadł mi do głowy pomysł na wykonanie nowej cieplejszej obudowy do mojego reku.

Zacząłem od środka, czyli od wkładki styropianowej którą wyciąłem.

Wymaga jeszcze obróbki szlifierskiej i chciałbym pokryć czymś to w środku.

Może macie jakieś pomysły? Myślałem nad grubą folią termozgrzewalną ale pewnie i tak musiałbym ją jakoś przykleić do styropianu.

A może coś jakaś metoda natryskowa bezpieczna dla zdrowia :) ?

A może coś w stylu przyklejanych mat wygłuszających tych srebrnych takich z klejem

WP_20171121_16_56_47_Pro[1].jpg

WP_20171121_21_02_37_Pro[1].jpg

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne kształty :) w oryginale jednak zrobione jest to z czegoś twardszego XPS wtedy i powierzchnia była by gładsza i nie otworzyłbyś por styropianu które teraz muszą wywietrzeć.

 

No zgadza się. XPS byłby lepszy tylko ta cena.

Ale może coś pozbieram jutro i zrobię obudowę z xpsa bo jednak sztywność tej konstrukcji nie jest za specjalna. Szczególnie w tych cieńszych miejscach.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Studiowałem temat przed budową. Teraz dom już stoi i czas na wentylacje. Czy ktoś robi jakieś zamówienia na wymiennik klingenburg lub wentyle ebm ?

 

Ja zakupiłem wentyle Papst 95W DC na allegro ze sterowniam oraz kontrolą obrotów. Dostałem mały rabat na priv. Jakby nie patrzeć jest to 1/3 ceny ze sklepu. Odpaliłem na próbę i faktycznie przy małym sterowaniu pobór prądu jest rzędu kilkunastu wat. Zobaczymy jak będzie po zmontowaniu reku i pod obciążeniem.

Edytowane przez idaredy2017
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kac-Per

 

Ten wentyl nie jest zły nie wiem jaki masz zamiar system ale czy jesteś pewny czy Ci to przepchnie przy takim parametrze jak

ciśnienie statyczne - 310 Pa

 

To bardzo mało jak planujesz wymiennik klingenburg to na starcie już masz nie pamiętam dokładnie 200Pa chyba czy jakoś tak a gdzie ruty filtry itp ?

 

Pytałeś o wentyle i reku ja też niedługo będę się w to zaopatrywał w reku z klingenburg i wentyle z papsta 3 sztuki na alegro widziałem ten za 400 zł jaki idaredy2017 kupił ale chyba on jest bez inlet ringa no i musisz dodatkowy stelaż dorobić by go zamontować.

 

Ja wbijam się w temat kupienia wentyli na DC 48V mają najlepsze parametry na rynku w moim przypadku muszę mieć wentyl powyżej 500 Pa przynajmniej z moich obliczeń żeby wszystko przepchnąć i rury głowne min fi 200 zapewniają wymianę bez żadnych szumów według normy przepływ poniżej 450 m3/h i mieszczę się w tej magicznym przepływie 4m/s myślałem o fi 250 mm ale problemy technologiczne wchodzą w grę także obstaję na tym i tak tego przepływu nie wykorzystam dla mojej kubatury 570 M3

 

Pax

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś o wentyle i reku ja też niedługo będę się w to zaopatrywał w reku z klingenburg i wentyle z papsta 3 sztuki na alegro widziałem ten za 400 zł jaki idaredy2017 kupił ale chyba on jest bez inlet ringa no i musisz dodatkowy stelaż dorobić by go zamontować.

 

Dzieki za odpowiedz. Nie upieram się na tego kanałowego. Szukam rozwiązania mojego problemu. Nie kupie reku za 8tyś to bez sensu ekonomicznego. Jeśli będziesz robił zamówienie pamiętaj o mnie. Znalazłem to https://pl.rs-online.com/web/p/dmuchawy/8303023/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kac-Per

 

to nie jest to co ja bym chciał ale lepszy od tego co zaproponowałeś, jak wcześniej wspomniałem ja celuję na wentyle DC 48 V mają o wiele lepsze parametry temat mi jest dobrze zanany Pamst oferuje dobre wentyle ale cena też nie jest ciekawa trochę przystopowałem z tym tematem bo mam trochę innych spraw priorytetowych ale ok wspomnę co i jak moim celem jest kupienie wentyli z serii K to są te same wentyle tylko w oryginalnej zabudowie bez żadnych innych dodatkowych niepotrzebnych manewrów z zamontowaniem.

Mam na oku jeden ale cena trochę wysoka ale w pełni mnie satysfakcjonuję parametrami ja akurat potrzebuję trzech na WM i na ogrzewanie nadmuchowe i muśzą spełniać wymogi jak wcześniej wspominałem min. 500Pa sprężu inaczej kicha

 

 

Pax

 

Ps jutro ci zapodam moje typy które spełniają w 100% moje założenia

:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, te co zakupiłem to 48V DC (http://allegro.pl/wentylator-dc-48v-95w-papst-r1g225-af11-52-i6997456879.html). Ja celowałem w coś co będzie miało 300Pa przy 300m^3 i mam jeszcze sporo zapasu bo takie ciśnienie mogą zrobić przy prawie 600m^3. Wg mnie lepiej wziąć z zapasem i iść na wolniejszych obrotach, co powinno odbić się korzystnie na hałasie oraz poborze energii. Liczę, że te dwa wentylatory przy trzech osobach w domu nie powinny brać więcej jak 30W łącznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, te co zakupiłem to 48V DC (http://allegro.pl/wentylator-dc-48v-95w-papst-r1g225-af11-52-i6997456879.html). Ja celowałem w coś co będzie miało 300Pa przy 300m^3 i mam jeszcze sporo zapasu bo takie ciśnienie mogą zrobić przy prawie 600m^3. Wg mnie lepiej wziąć z zapasem i iść na wolniejszych obrotach, co powinno odbić się korzystnie na hałasie oraz poborze energii. Liczę, że te dwa wentylatory przy trzech osobach w domu nie powinny brać więcej jak 30W łącznie.

 

Czyli te wentyle mają 300PA przy 200m3h?

A jaki trzeba zastosować sterowanie dla takich wentyli? Potencjometr? Jaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...