Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A myślałeś jak zapewnić szczelność takiej skrzyni bo same nity chyba nie wystarczą, tak myślę. Jakiś silikon albo uszczelniacz akrylowy?

 

Obudowa reku będzie z blachy. Środek wyklejony styropianem 12cm na klej do styropianu. Jak będzie taka konieczność to narożniki wew. uszczelnię jakimś silikonem czy akrylem właśnie. Może dekarski bitumiczny, dobrze się klei. Tak to wygląda:

 

TichelVer3.jpg

Edytowane przez RadMac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Moja konstrukcja v3 juz gotowa. Całość ze styroduru, wyciągane filtry w aluminiowych ramkach z ceownika, wyciagany wymiennik na podmiankę letni. Może jutro próby startowe;)

 

Witaj .Wygląda tak że skropliny spłyną dopiero po pionowym styro do tacki, problematyczna wymiana filtrów ,część syfu z filtrów podczas wyjmowania osypie się na dno przestrzeni w której są zamontowane. Wywiew pędzony pod górę wspomaga zamarzanie.

Tomraider.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj .Wygląda tak że skropliny spłyną dopiero po pionowym styro do tacki, problematyczna wymiana filtrów ,część syfu z filtrów podczas wyjmowania osypie się na dno przestrzeni w której są zamontowane. Wywiew pędzony pod górę wspomaga zamarzanie.

Tomraider.

 

A skąd wiesz gdzie On ma wywiew?

Według tacki to ma skropliny z prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj .Wygląda tak że skropliny spłyną dopiero po pionowym styro do tacki, problematyczna wymiana filtrów ,część syfu z filtrów podczas wyjmowania osypie się na dno przestrzeni w której są zamontowane. Wywiew pędzony pod górę wspomaga zamarzanie.

Tomraider.

Jest to obudowa w cieplejszej wersji którą miałem na samym początku i uważam że ułożenie było najlepsze.

Wentylator wysiewu zgadza się że jest po stronie wyrzutni.

Skroplony spływają grawitacyjnie, po pionowym styropian na rację ale bez obawy o nasiąkliwość XPS- jest znikoma.

Filtry w kasetach to dla mnie najlepsza opcja i nic tam nie wypadnie, no chyba że ktoś wymienia je raz w roku. Ja wymieniam co 3 m-ce i jest ok. Wyciągnę ramkę, przytnę włókninę i wsunęła na miejsce.

Miałem kiedyś te filtry położone na siatce-rapicy i to właśnie było średnie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś już takie ustawienie wcześniej? Nic się nie działo z wentylatorem?

 

Ja ma na wywiewie tak samo jak kolega i dodatkowo nawiew jest jeszcze w bardziej ekstremalnych temperaturach bo od strony czerpni i chyba wentyle chodzą już 4 sezon tylko ze moje wentyle dobre Stare może bardziej głośne i pradozerne ebmy ale z tego co pamiętam komuś po przeniesieniu takiego nowego ebma chyba na strone zimną na nawiewie szybko wysiadl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to obudowa w cieplejszej wersji którą miałem na samym początku i uważam że ułożenie było najlepsze.

 

Nie miałeś problemu z szronieniem czy zamarzaniem wymiennika w części prowadzącej do wyrzutni? Co sądzisz o zaworze trójdrożnym na wywiewie przed wymiennikiem który w największe mrozy upuszczałby część wywiewu bezpośrednio do wyrzutni pomijając wymiennik co zapobiegło by zamarzaniu( jednocześnie oczywiście zmiejszając sprawność reku)

.

Filtry w kasetach to dla mnie najlepsza opcja i nic tam nie wypadnie, no chyba że ktoś wymienia je raz w roku. Ja wymieniam co 3 m-ce i jest ok. Wyciągnę ramkę, przytnę włókninę i wsunęła na miejsce.

Miałem kiedyś te filtry położone na siatce-rapicy i to właśnie było średnie rozwiązanie.

 

Mógłbyś proszę wstawić parę zdjęć lub opisać jak zrobiłeś kasety filtracyjne, będę wdzięczny.Skąd masz sam wymiennik , zrobiony czy kupiony? za ile?

 

z tego co pamiętam komuś po przeniesieniu takiego nowego ebma chyba na strone zimną na nawiewie szybko wysiadl.

 

Nasuwa się pytanie co bardziej szkodzi wentylowi , duża wilgotność czy niska temperatura?

Też mam wentyle ebm dzięki poradom Adama mk.

 

pozdrawiam Tomraider.

Edytowane przez tomraider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej niska temperatura. Jeżeli masz te ebm-y sterowane PWM to zazwyczaj do -20 powinny pracować, ale nie ryzykowałbym. Szkoda bo drogie. Ten tańsze bez elektorniki tak do -30 lub -40.

 

W karcie katalogowej mój wentyl R3G190-RG19-20 wytrzyma -25 . Kosztował ponad 700 zł. Ale chodzi jak złoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej niska temperatura. Jeżeli masz te ebm-y sterowane PWM to zazwyczaj do -20 powinny pracować, ale nie ryzykowałbym. Szkoda bo drogie. Ten tańsze bez elektorniki tak do -30 lub -40.

 

Te tańsze to znaczy które? Jeżeli chodzi o EBMPAPST DV 6224 to je też można sterować PWM tylko one nie mają "na sobie" tej elektroniki. Dobrze jakby tyle wytrzymały ale według noty od -25 do 75 oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie ryzykował go montować zaraz przy czerpni czy wyrzutni. Najlepiej w reku.

 

Jeszcze nie mam reku, samoróbnie zrobiłem skrzynie z wentylem i filtrem , reku w planach , z tego co leży pod nogami( jak zwykł pisać mistrz Adam mk) i zostanie po budowie + kupiony (być może ) sam wymiennik. Póki co wentyl na czerpni musi marznąć , jak mawiał klasyk Bareja - jak jest zima to musi być zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałeś problemu z szronieniem czy zamarzaniem wymiennika w części prowadzącej do wyrzutni? Co sądzisz o zaworze trójdrożnym na wywiewie przed wymiennikiem który w największe mrozy upuszczałby część wywiewu bezpośrednio do wyrzutni pomijając wymiennik co zapobiegło by zamarzaniu( jednocześnie oczywiście zmiejszając sprawność reku)

.

 

 

Mógłbyś proszę wstawić parę zdjęć lub opisać jak zrobiłeś kasety filtracyjne, będę wdzięczny.Skąd masz sam wymiennik , zrobiony czy kupiony? za ile?

 

 

 

Nasuwa się pytanie co bardziej szkodzi wentylowi , duża wilgotność czy niska temperatura?

Też mam wentyle ebm dzięki poradom Adama mk.

 

pozdrawiam Tomraider.

Szronienie wystepuje po stronie wywiewu tam gdzie mam umieszczoną tackę i to jest oczywiste. Dzięki rozmrażaniu 'programowemu" wpisanego w sterownik nie jest widoczne bardzo takie oblodzenie, bo jak pisałem wcześniej samo się wszystko rozmraża (wentyl nawiewny sie zatrzymuje a wywiewny kreci na maxa).

Wymiennik to Klingenburg jak pisałem wcześniej GS35/450. Nie pamiętam ile kosztował bo było to dawno temu.

Kasety filtracyjne zrobione z ceownika takiego aluminiowego gdzie dostaniecie wszedzie (obi, castorama) wymiar chyba 15x12 czy jakoś tak.

Bierzesz ceownik, mierzysz dlugość jaka ma byc filtr, zaznaczasz, nacinasz trójkąty z jednej i drugiej strony i potem zaginasz w tych miejscach jak ramkę a na koncu łączysz nitem sobie całość.

Potem kupiłem cieniutka linka nierdzewna i nawierciłem ceownik z jednej strony żeby filtr sie opierał o ta linka. Do zagniatania tej linki kupiłem tez takie aluminiowe koncóweczki do zagniatania jak na plombach od licznika są i na każdym oczku przewlekałem przez nawierconą dziurkę i zagniatałem dodatkowo żeby foltr był tez stabilniejszy.

W dwóch narożnikach dałem po jednej stronie po przekątnej małe trójkąty przynitowane żeby ramka się nie krzywiła.

W ten sposób mam fajna stabilna ramka. Zrobiłbym zdjęcia ale nie dzisiaj.

filtr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...