Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak będzie różnica w sprawności pomiędzy reku w układzie Tihellmana a normalnym układzie? czy są to jakieś znaczące różnice, czy rzędu np 5%. Bo jak rząd wielkości 5% to nie wiem czy warto skrzynkę komplikować (większa, skomplikowana i w zasadzie wentyle trzeba w osobną pchać itp.). Praktycy wypowiedzcie się :yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o takiej wersji rekuperatora?

Dwa filtry na wejściu np. G1 i F7, dwie tacki, skropliny wypływają zgodnie z przepływem powietrza, wentyle tak ustawione, aby było jak najciszej.

Cyferkami oznaczyłem wejścia, bo sam już zaczynam się gubić w tych nazwach.

Jestem tez na etapie planowania.

Tyle co się naczytałem to najlepiej jak układ przepływu jest taki:Wymiennik.jpg

a najlepiej w układzie titelmana (cos pokrzaczyłem)

Reku buda.jpg

tyko jak ja mam wentyle z ringami to to tak chyba się nie da ich wstawić aby dmuchały we właściwą stronę.

Wymiennik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porobiłem testy z programem Klingenburga ze stałym warunkiem Qmin=38m3/h

***************************************

pozostałe nastawy -5|22|90|40

***************************************

Gs30/117 niesymetryczne pole

193m3/h /38m3/h

spr.mok:80,2% /87,7%

182-229Pa /19-24Pa

od 62m3/h tylko skraplanie

***************************************

Gs25/140 symetryczne pole

201m3/h /38m3/h

spr.mok:80,0% /87,8%

174-220Pa /17-21Pa

od 63m3/h tylko skraplanie

***************************************

Gs18/207 niesymetryczne pole

206m3/h /38m3/h

spr.mok:79,4% /87,2%

168-212Pa /16-20Pa

od 56m3/h tylko skraplanie

***************************************

Wgląda na to, że czym mniejszy i grubszy wymiennik tym większy dopuszczalny zakres przepływu, mniejszy spadek ciśnienia i trochę gorsza sprawność.

Myślałem, że symetryczne wejścia dają jakiś pozytywny efekt, ale nie.

grubość dobierałem nie co 5mm tylko po to żeby mieć zawsze te 38m3/h min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wkład na lato to to samo co by pass - rózni sie tylko tym od bypasu że omijasz cały wymiennik a w bypasie omijasz w wymienniku tylko nawiew.

 

Różnica jest głównie ekonomiczna przy kasecie letniej wentyle mają dużo lżej tyle tylko ze trzeba ją dwa razy w roku włożyć i wyciągnąć ręcznie a baypas można zrobić automatycznie ale przecież i tak trzeba pójść na strych wymienić filtr więc nie jest to żaden problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tym zużyciem powietrza przez człowieka? Przeciętny, zdrowy człowiek potrzebuje około 0,5 m3/h. Załóżmy dwoje dorosłych, czyli 1 m3/h. Zalecane 30 m3/h na osobę, to te 59 m3/h to na co?

 

Może na piardy oraz smrodki z butów żeby wyeliminować? :D

Poza tyj jak by było tylko 1m/h to by było głośno przynajmniej tak piszą mądre głowy.

Edytowane przez kudlaty69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

Tak przeczytałem i planuje układ Tichelmana.

Oraz żeby było cicho to: obieg powietrza:czerpnia-filtr-wentylator--wymiennik-nawiew do domu /wywiew,filtr, wymiennik, wentylator, wyrzutnia.

Pisaliście żeby była mała delta temp nawiewanej i wywiewanej to

cyt: "Przełożyłem podłączenia czerpnia - wyrzutnia na dół, a nawiew - wywiew do góry. Spiąłem wszystko, podłączyłem i jakie moje zdziwienie!!!!

Różnica pomiędzy wywiewem a powietrzem nawiewanym 1st!!!!"

Wiec planuję jak wyżej tylko że tego nie da się upakować w jedna skrzynkę.

Rozrysowałem to tak - obaczcie i napiszcie czy dobrze czy lipa?

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tym zużyciem powietrza przez człowieka? Przeciętny, zdrowy człowiek potrzebuje około 0,5 m3/h. Załóżmy dwoje dorosłych, czyli 1 m3/h. Zalecane 30 m3/h na osobę, to te 59 m3/h to na co?

 

Idąc tym tropem to wentylacja wcale nie jest potrzebna wystarczy kilka razy na dobę otworzyć i drzwi aby wejść czy wyjść z domu...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc tym tropem to wentylacja wcale nie jest potrzebna wystarczy kilka razy na dobę otworzyć i drzwi aby wejść czy wyjść z domu...;)

 

A np. sypialnia, dwie osoby, 60 m3/h ok. Salon też 2 osoby czyli znowu 60? A jakby tak w salonie nie dać wcale. Przecież z sypialni będzie leciało, to jest czym oddychać. Akurat mam taki układ pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A np. sypialnia, dwie osoby, 60 m3/h ok. Salon też 2 osoby czyli znowu 60? A jakby tak w salonie nie dać wcale. Przecież z sypialni będzie leciało, to jest czym oddychać. Akurat mam taki układ pomieszczeń.

 

U mnie jest 100m3/h na cztery osoby i pięć anemostatów czyli po 20m3/h na pomieszczenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A np. sypialnia, dwie osoby, 60 m3/h ok. Salon też 2 osoby czyli znowu 60? A jakby tak w salonie nie dać wcale. Przecież z sypialni będzie leciało, to jest czym oddychać. Akurat mam taki układ pomieszczeń.

 

Szwajcarzy, kraj biedny, spoleczenstwo biedne, oszczedzac musza wiec juz dawno rozkminili, jak zrobic zeby bylo taniej i rownie wydajnie. I doszli do wnioskow ze doskonale sprawdzaja sie uklady kaskadowe bo:

- jak jestes w sypialni to nie zuzywasz powietrza w salonie

- jak jestes w salonie to nie zuzywasz powietrza w sypialni

- zrodlo promieniowania jakim jest czlowiek doskonale wspomaga mieszanie sie powietrza

- zrodlo ruchu jakim jest czlowiek doskonale wspomaga mieszanie powietrza.

Pare badan na ten temat robiono i konkluzje sa takie: jak sa w pomieszczeniach ludzie, zwierzeta itp zrodla promieniowania uklad kaskadowy dziala bardzo dobrze. Jesli nie ma zrodel promieniowania uklad kaskadowy dziala dobrze. Z tego powstaly zalecenia zeby zawsze rozwazyc mozliwosc zrobienia ukladu kaskadowego bo generuje mniejsze koszty instalacji i pozniejszego uzytkowania ( mniejsze straty energii, mniejszy pobor energii przez wentylatory). Ale u nas i tak wszyscy wiedza lepiej- dam tu dwa kanaly, tu trzy a tam jeszcze dwa i bedziesz pan zadowolony. Zawsze tak robim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwajcarzy, kraj biedny, spoleczenstwo biedne, oszczedzac musza wiec juz dawno rozkminili, jak zrobic zeby bylo taniej i rownie wydajnie. I doszli do wnioskow ze doskonale sprawdzaja sie uklady kaskadowe bo:

- jak jestes w sypialni to nie zuzywasz powietrza w salonie

- jak jestes w salonie to nie zuzywasz powietrza w sypialni

- zrodlo promieniowania jakim jest czlowiek doskonale wspomaga mieszanie sie powietrza

- zrodlo ruchu jakim jest czlowiek doskonale wspomaga mieszanie powietrza.

Pare badan na ten temat robiono i konkluzje sa takie: jak sa w pomieszczeniach ludzie, zwierzeta itp zrodla promieniowania uklad kaskadowy dziala bardzo dobrze. Jesli nie ma zrodel promieniowania uklad kaskadowy dziala dobrze. Z tego powstaly zalecenia zeby zawsze rozwazyc mozliwosc zrobienia ukladu kaskadowego bo generuje mniejsze koszty instalacji i pozniejszego uzytkowania ( mniejsze straty energii, mniejszy pobor energii przez wentylatory). Ale u nas i tak wszyscy wiedza lepiej- dam tu dwa kanaly, tu trzy a tam jeszcze dwa i bedziesz pan zadowolony. Zawsze tak robim.

 

I tak właśnie kombinuje ja. Bo dokładać kanaliki, żeby raz na rok tornado w chałupie zrobić? Po co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jak jestes w sypialni to nie zuzywasz powietrza w salonie

- jak jestes w salonie to nie zuzywasz powietrza w sypialni

 

I to jest największa bolączka którą doświadczam ... Muszę kręcić mocniej wentylację, tylko po to, żeby w nocy w sypialni CO2 za mocno nie wzrosło, a i tak w kulminacyjnym momencie mam 1200 czasami nawet po 1500 pppm ...

 

Jednym w rozwiązań tego problemu jest ogrzewanie/chłodzenie w postaci kanałówki. W momencie pracy takiego systemu, powietrze zostanie przemielone i stężenie CO2 zostanie rozrzedzone.

 

Natomiast jak to zrobić w samym układzie wentylacji ? Kiedyś kombinowałem ze sterowanymi przepustnicami oczkowymi, ale odpuściłem, bo za drogie ... Teraz jednak pomyślałbym nad tym mocniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...