Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zastanawiał się ktoś z Was nad zastosowaniem filtra od oczyszczaczy powietrza do układu wentylacji? Korci mnie zrobić skrzyneczkę na taki filtr: https://lifeplanet.pl/xiaomi-filtr-antybakteryjny-hepa-do-oczyszczaczy-mi-air-purifier

A wiesz jaka jest żywotność tych filtrów i jakie dodatkowe opory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłby ktoś zalinkowac te wentyle za 10 ?

Ło takie to były wiatraczki. http://www.ebmpapst.com/en/products/motors/bcigearmotors/BCI_gearmotors_detail.php?pID=54194

Wichurkę jakąś dają, ale ja nie mam porównania do innych.

Już ich dawno nie ma. Ja odkupiłem od kolegi z tego forum, 12 szt chyba.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z, pytanko mam. Czy wiatraki za dychę dalej u Ciebie śmigają? Jeśli tak, to ile to już czasu minęło?

 

2 lata.

 

A wiesz jaka jest żywotność tych filtrów i jakie dodatkowe opory?

 

Zależy co kto rozumie pod pojęciem żywotność, bo jeśli wziąć pod uwagę takie okresowe czyszczenie-

to pewnie kilka ładnych lat pośmiga ;)

Opory pewnie małe, bo to dość duży filtr: 20cm x 30cm.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 lata.

 

 

 

Zależy co kto rozumie pod pojęciem żywotność, bo jeśli wziąć pod uwagę takie okresowe czyszczenie-

to pewnie kilka ładnych lat pośmiga ;)

Opory pewnie małe, bo to dość duży filtr: 20cm x 30cm.

Myślałem o tym aby go na stałe wpiąć do instalacji za gwc a przed wymiennikiem. Na wlocie do gwc dodatkowa mata filtracyjna.

Jest to do zrobienia ale trzeba by to na oddzielnej skrzyni zrobić z łatwym dostępem aby można było czyścić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym aby go na stałe wpiąć do instalacji za gwc a przed wymiennikiem. Na wlocie do gwc dodatkowa mata filtracyjna.

Jest to do zrobienia ale trzeba by to na oddzielnej skrzyni zrobić z łatwym dostępem aby można było czyścić

 

Mam taki sam plan na ten filtr. Dodatkowo, żeby zwiększyć żywotność filtra, można go opatulić włókniną:

2359dafb4aa59326fb0ffb9e2547

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej, bo wcześniej wkleiłem jakieś tam moje wypociny z budowy reku - ale koledzy mnie olali :(

Czu ktoś z was ma reku w układzie Tichalmanna w jednej skrzynce z wentylami i filtrami? Podrzućcie zdjęcia.

 

Z tego co pamiętam to tylko chyba Barth3z ma. Ja też buduję w tym układzie. To trochę potrwa zanim skończę, może do lata... bo czasu mało i weny jakoś nie ma.

 

Zaraz wrzucę ostateczną wersję jaką dziergam.

Buda już prawie jest.

Wymiennik w środę będzie.

 

 

TichelVer3.jpg

 

W takiej pozycji będzie wymiennik.

TichelVer3.jpg

Edytowane przez RadMac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej, bo wcześniej wkleiłem jakieś tam moje wypociny z budowy reku - ale koledzy mnie olali :(

Czu ktoś z was ma reku w układzie Tichalmanna w jednej skrzynce z wentylami i filtrami? Podrzućcie zdjęcia.

 

Mam reku w układzie Tichelmanna, bez wentyli i filtrów, bo wg mnie za bardzo komplikuje obudowę. Zdjęcia z budowy reku w dzienniku.

 

Czołem

Tak przeczytałem i planuje układ Tichelmana.

Oraz żeby było cicho to: obieg powietrza:czerpnia-filtr-wentylator--wymiennik-nawiew do domu /wywiew,filtr, wymiennik, wentylator, wyrzutnia.

Pisaliście żeby była mała delta temp nawiewanej i wywiewanej to

cyt: "Przełożyłem podłączenia czerpnia - wyrzutnia na dół, a nawiew - wywiew do góry. Spiąłem wszystko, podłączyłem i jakie moje zdziwienie!!!!

Różnica pomiędzy wywiewem a powietrzem nawiewanym 1st!!!!"

Wiec planuję jak wyżej tylko że tego nie da się upakować w jedna skrzynkę.

Rozrysowałem to tak - obaczcie i napiszcie czy dobrze czy lipa?

[ATTACH=CONFIG]407642[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]407643[/ATTACH]

 

Dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważania. Dom szczelny. Mamy zrównoważony wydatek powietrza (nawiew, wywiew) gdy otworzymy drzwi wejściowe lub okno to włączymy podwórko w obieg wentylacji? Czy powietrze nie ruszy się?

Myślę, że w jakimś stopniu zaburzysz równowagę wentylacji ale otwarcie drzwi na czas wejścia do domu czy okna na chwilę nie powinno mieć wielkiego wpływu na całokształt. No chyba, że będą to długotrwałe otwierania.

Trudno też przewidzieć ruchy powietrza bo to będzie zależne od dość wielu czynników. Czy okno lub drzwi są w pobliżu nawiewu czy wywiewu, czy na dworze jest cieplej czy zimniej niż w domu, wiatr itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w jakimś stopniu zaburzysz równowagę wentylacji ale otwarcie drzwi na czas wejścia do domu czy okna na chwilę nie powinno mieć wielkiego wpływu na całokształt. No chyba, że będą to długotrwałe otwierania.

Trudno też przewidzieć ruchy powietrza bo to będzie zależne od dość wielu czynników. Czy okno lub drzwi są w pobliżu nawiewu czy wywiewu, czy na dworze jest cieplej czy zimniej niż w domu, wiatr itd.

 

Sprawdzę jak zmontuje, bo drzwi o wymiarach 1m x 2m to taka spora rurka o średnicy około 133 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...