Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...
Może i tak, tylko to będzie raczej nic nie znaczącą wielkość. Wentylator pobiera poniżej 10W, ile z tego przetwarza na ciepło to nie wiem. Przepływ powietrza to 100 m3/h. Większa różnica będzie z błędu pomiarowego termometru niż z ciepła wytwarzanego przez wentylator.

 

To jakie masz wentyle, że biorą poniżej 10W ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże. Dom stawiam sam. Mam zamiar sam poskładać rekuperator. Ale ale... Żeby nie było tak łatwo to w temacie elektroniki jestem tak zielony, jak trawa na zimę.

Podam moje założenia i elementy, które mam zamiar kupić. Wytknijcie mi błędy.

Obudowa xps.

Wymiennik przeciwprądowy Klin... Gs25/160

Sterowanie termometr 8kanalowy

https://allegro.pl/termometr-panelowy-8-kanalowy-lcd-ds18b20-czujnik-i6152696927.html

 

sterownik pwm 80W 3A (jako potencjometr wentyli) https://www.gotronik.pl/modul-sterownika-pwm-80w-3a-p-3976.html

 

Nagrzewnica kanałowa sterowana z termometru

 

Filtry g4 i f7

 

Wentyle.... No właśnie. Wiem że mają być na 24v DC takie które zapewnią wymianę 80-150m3/h.

Ale za hole...ndra nie wiem jakie miały by być...

Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lepiej wentyle AC? Ale jak wtedy z regulacją obrotów?

 

Lepiej wentylatory EC link masz 2 posty wyżej. Nie wentylatory muszą mieć 80 - 150 m3/h tylko to wydajność wentylacji. Potrzebna wydajność wentylatorów będzie zależeć od sprężu. Do sterowania powyższymi wentylatorami jest potrzebny podwójny potencjometr np 50K

Ze względu na to iż te wentylatory maja 190 mm, a optymalna obudowa powinna być 2,2 x większej średnicy rekuperator wychodzi dość głęboki. Ja u siebie zrobiłem 350 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po taniości szukaj używanych https://archiwum.allegro.pl/oferta/wentylator-turbina-ebm-45-w-24-v-2000-obr-min-i4588936848.html

Teraz niema cojakiś czas ktoś takie lubb podobne używki wywali po 30-40zł.

Mam 3 w kolektorze powietrznym, dodatkowy wciąg do agregatu pradotwórczego i wyciąg rekuperatora.

Dają ok 150-200m3 przy oporach wymiennika, rur i filtra f3. Zasilanie jakiś zasilacz 24V i dwie przetwornice DC/DC. Wentylatory na pełnej rurze jest dość głośny wymaga tłumika i najlepiej aby reku był jak najdalej od strefy zamieszkania.

Teraz mam ustawione na 10,5V z tłumikiem nie słyszalne. Jednak latem już tak.

 

Ale zespól nawiewno wywiewny z prymitywnym sterowaniem idzie zmajstrować za 100zł-150. Jednak przy nich nie założysz jakichś wymyślnych filtrów na czerpni.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mocno się nakręciłem na budowę rekuperatora, po zdjęciach widać, że to nic trudnego :) Nawet XPSa 5cm mi zostało 5cm po budowie :). Mam pytanie odnośnie wymiennika klingenburg. Przy jakiej temperaturze zewnętrznej może dojść do zamarznięcia? Reku będzie w kotłowni w piwnicy i mam wizję, żeby podpiąć nagrzewnicę wodną kanałową pod CO kotła, założyć zawór trójdrożny z siłownikiem i czujnikiem temp zewnętrznej, żeby podawać wodę o określonej temperaturze i tylko w minusowych temperaturach zewnętrznych (nie wiem jakich). W eksploatacji powinno chyba wyjść taniej niż nagrzewnica elektryczna?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fakt. Jak nie będzie prądu, wentylatory w ręku też nie będą ciągły powietrza, ale ryzyko jest. Wymiennik i pompka może sporo podrożyć inwestycje. Może się okazać że lepiej będzie zainwestować w nagrzewnice elektryczną. Innym rozwiązaniem są wymienniki entalpiczne, które ponoć wytrzymują do -5/7 stopni. Takie mrozy u nas coraz rzadsze i możnaby jakimś prostym termostatem wyłączyć na ten czas rekuperator.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... są wymienniki entalpiczne, które ponoć wytrzymują do -5/7 stopni. Takie mrozy u nas coraz rzadsze i możnaby jakimś prostym termostatem wyłączyć na ten czas rekuperator.

Przy - 5 to u mnie normalnie pracuje przeciwprądowy aluminiowy. Zamarzł jak było - 13, ale na pewno winą tego jest to, że zrobiłem przepływ powietrza, tak, że skropliny spływają pod prąd. Właśnie teraz robię nowe pudło, aby odpływ skroplin był współprądowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...