Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

O ogrzewaniu jak słusznie zauważył Henok już wiele razy pisałem ale mogę napisać jeszcze raz.

Ogrzewam dom tylko grzejnikami konwekcyjnymi, które dzięki termostatom elektronicznym utrzymują zadaną temperaturę (21 stopni) z dokładnością co do 0,1 stopnia. W żaden inny sposób nie steruję ogrzewaniem i nie akumuluję ciepła. Mam kominek ale palę w nim okazjonalnie kilka razy w roku (jest bez dgp).

W domu całą dobę są minimum 2 osoby - moja żona z młodszym synem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i jakieś oszczędności na ogrzewaniu były.

sezon grzewczy 2005/2006 - 6447 kWh - 2322,08 zł

sezon grzewczy 2006/2007 - 3703 kWh - 1349,33 zł

Jezier, te oszczędności to bardzo konkretne. Te dwie zimy aż tak się chyba nie różniły żeby zmniejszyć o 40 % koszty ogrzewania bez "usprawnienia" systemu ...wentylacyjno-grzewczego.

Tak czy inaczej -gratuluję, bo kwota za ostatni sezon jest imponująca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja za dzierzawe butli propan-butanu place 48,8 PLN miesiecznie, czyi 585,6 PLN rocznie. Zakladajac 1 kWh za 0.36 PLN - dostalbym za to 1626 kWh.

To daje 44% procent calkowitych kosztow ogrzewania Jeziera za konczacy sie obecnie sezon.

Coz, czasy propan-butanu sie skoncza jak tylko uruchomie wentylacje!

Pozdrawiam

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki Mirku. Warunki mam podobne, więc z uwagą śledzę Twoje poczynania. Wentylatory już kupiłem: 2x R3G 175 AF 01-02. Teraz zabieram się za skrzynki wentylatorowe z filtrami. W przeciwieństwie do Adama (bo na jego skrzynce się wzoruję) mam zamiar zrobić dwie oddzielne z tego powodu, że zamontuję je w różnych miejscach i w ten sposób uniknę plątaniny rur.

Nie jestem pewien ale w wymiennikach Heatex'a stosowane jest do oddzielenia strug powietrznych jakieś tworzywo, a nie metal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Zaczołem sobie tak wstępnie rozmyślać o rekuperatorze ręcznie zrobionym (a co ja nie dam rady...) :lol:

 

i wstęnie mam pytanko przy takim ułożeniu wywiewów i nawiewów

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/5f96ebe9c34050ed.html

 

1. co zrobić z różowymi strefami (komunikacja, garderoba, wiatrołap)

2. Gdzie dac nawiewniki na poddaszu?? Mam niska ściane kolankową a tak na chłopski rozum nawiewnik dałbym w płaskim suficie 8)

3. Co zrobić z piwnicą?? (pod kuchnia i salonem mam podpiwniczenie bo dom na skarpie okrutnej stanie)

4. Gdzie walnąc rekuperator? w garderobie na poddaszu czy moze na stryszku nad poddaszem czy też na parterze w pomieszczeniu na lewo od wiatrołapu :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczołem sobie tak wstępnie rozmyślać o rekuperatorze ręcznie zrobionym (a co ja nie dam rady...) :lol:

i wstępnie mam pytanko

To ja wstępnie polecam temat w tym dziale o wentylacji mechanicznej :wink:

 

Poza tym

ad.1 garderoba, wiatrołap - włączyć do systemu

ad.2 możesz umieścić w ścianach które idą do samej góry pionowo (te pomiędzy pokojami lub kominikacją a pokojem)

ad.3 Można wentylaować, można sobie odpuścić jeśli piwnica będzie wentylowana grawitacyjnie i szczelnie zamknięta

ad.4 a to już zależy od układu domu, ścian, potencjalnego położenia rur i widzimisie inwestora 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczołem sobie tak wstępnie rozmyślać o rekuperatorze ręcznie zrobionym (a co ja nie dam rady...) :lol:

 

i wstęnie mam pytanko przy takim ułożeniu wywiewów i nawiewów

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/5f96ebe9c34050ed.html

Jeżeli będziesz dawał nawiewy/wywiewy w zewnętrznych rogach pomieszczeń na parterze - to będziesz musiał aż tam doprowadzić kanały. Oznacza to długie odcinki puszczane pod posadzką - kolidujące np z podłogówką, przewodami odkurzacza centralnego, czy rozprowadzenia CO do kaloryferów. Inne wyjście to kanały pod sufitem schowane za GK (sufit podwieszany).

U mnie mam tylko w salonie taką sytuację - dwa nawiewy przy oknie tarasowym - a i tak narobiły kłopotu przy kładzeniu podłogówki na poddaszu.

 

1. co zrobić z różowymi strefami (komunikacja, garderoba, wiatrołap)

Ja mam wyciąg w wiatrołapie i garderobach. W przedpokojach nie.

 

2. Gdzie dac nawiewniki na poddaszu?? Mam niska ściane kolankową a tak na chłopski rozum nawiewnik dałbym w płaskim suficie 8)

IMHO gdzie się da :) U mnie w pokojach i jednej łazience mam w poziomym kawałku sufitu, w drugiej (tam nie ma poziomego sufitu) mam w skosie, podobnie w garderobach.

 

3. Co zrobić z piwnicą?? (pod kuchnia i salonem mam podpiwniczenie bo dom na skarpie okrutnej stanie)

To wg mnie zależy jak będziesz ją wykorzystywał - jeżeli np na węglową kotłownię i graciarnie to bym ją odizolował od reszty domu czymś w rodzaju przedsionka i zrobił tam wentylację przez ściany :) A jeżeli będziesz tam miał np pokój na kino domowe - to wręcz przeciwnie :D

 

 

4. Gdzie walnąc rekuperator? w garderobie na poddaszu czy moze na stryszku nad poddaszem czy też na parterze w pomieszczeniu na lewo od wiatrołapu :roll:

Umieść rekuperator tam, gdzie będzie mógł hałasować do woli. No i w takim miejscu gdzie nie będzie przeszkadzać plątanina błyszczących rur :D

Wspominałeś o piwnicy - wg mnie to najlepsze miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczołem sobie tak wstępnie rozmyślać o rekuperatorze ręcznie zrobionym (a co ja nie dam rady...) :lol:

 

i wstęnie mam pytanko przy takim ułożeniu wywiewów i nawiewów

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/5f96ebe9c34050ed.html

Jeżeli będziesz dawał nawiewy/wywiewy w zewnętrznych rogach pomieszczeń na parterze - to będziesz musiał aż tam doprowadzić kanały. Oznacza to długie odcinki puszczane pod posadzką - kolidujące np z podłogówką, przewodami odkurzacza centralnego, czy rozprowadzenia CO do kaloryferów. Inne wyjście to kanały pod sufitem schowane za GK (sufit podwieszany).

U mnie mam tylko w salonie taką sytuację - dwa nawiewy przy oknie tarasowym - a i tak narobiły kłopotu przy kładzeniu podłogówki na poddaszu.

 

1. co zrobić z różowymi strefami (komunikacja, garderoba, wiatrołap)

Ja mam wyciąg w wiatrołapie i garderobach. W przedpokojach nie.

 

2. Gdzie dac nawiewniki na poddaszu?? Mam niska ściane kolankową a tak na chłopski rozum nawiewnik dałbym w płaskim suficie 8)

IMHO gdzie się da :) U mnie w pokojach i jednej łazience mam w poziomym kawałku sufitu, w drugiej (tam nie ma poziomego sufitu) mam w skosie, podobnie w garderobach.

 

3. Co zrobić z piwnicą?? (pod kuchnia i salonem mam podpiwniczenie bo dom na skarpie okrutnej stanie)

To wg mnie zależy jak będziesz ją wykorzystywał - jeżeli np na węglową kotłownię i graciarnie to bym ją odizolował od reszty domu czymś w rodzaju przedsionka i zrobił tam wentylację przez ściany :) A jeżeli będziesz tam miał np pokój na kino domowe - to wręcz przeciwnie :D

 

 

4. Gdzie walnąc rekuperator? w garderobie na poddaszu czy moze na stryszku nad poddaszem czy też na parterze w pomieszczeniu na lewo od wiatrołapu :roll:

Umieść rekuperator tam, gdzie będzie mógł hałasować do woli. No i w takim miejscu gdzie nie będzie przeszkadzać plątanina błyszczących rur :D

Wspominałeś o piwnicy - wg mnie to najlepsze miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko nadmuch zawsze w "najzewnętrzniejszych" rogach pomieszczeń czy na środkach bo sam już głupne...

 

No i gdzie ssanie?? :-?

 

pozdrówki

Układ taki aby powietrze przebyło jak najdłuższą drogę przez pomieszczenie w któym jest nawiew, najczęściej właśnie w rogach przy oknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poruszasz kilka różnych problemów jednocześnie. Wszystkie już były dość mocno dyskutowane i wnioski , jakie wyszły nieco różnią się od tego, co Ty chciałbyć uzyskać.

Może być tak, że zastosowanie proponowanych rozwiązań nie da oczekiwanych wyników.

Szukaczka tutaj jest niemrawa, ale jak ją dobrze podręczyć, to da potrzebne dane.

Turbofan jest świetny, ale nie do tych zastosowań (to wiedza EBM).

Moce, o jakich opowiadasz to , obawiam się, nierealność dla podawanych wydajności. 1m3 powietrza to około 1kg. 600m3 to 600kg. Nie przepchniesz tego w zadanym czasie przy pomocy 2W silnika.

Wydaje mi się, że część trzeba by przemyśleć ponownie.

 

Te rurki są fajnie rozłożone. Zadziała (tak ja uważam).

Ławy masz bardzo poprzewiązywane. Budujesz na terenie ponad kopalnią? Wyjątkowo solidna konstrukcja.

Atom tego nie ruszy! :lol: Zabezpieczenie na wypadek końca świata w 2012r? :lol:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=89488&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turbofan jest świetny, ale nie do tych zastosowań (to wiedza EBM).

Moce, o jakich opowiadasz to , obawiam się, nierealność dla podawanych wydajności. 1m3 powietrza to około 1kg. 600m3 to 600kg. Nie przepchniesz tego w zadanym czasie przy pomocy 2W silnika. .

nigdzie nie pisałem, że 2W przepchną 600m3 powietrza

umieściłem w wątku kartę katalogową turbofana aby wszystko było czytelne

przy max wydajności 600 m3 ma on moc 50W a 2W przy minimalnym przepływie tzn 90 m3

te 50W chyba przepchnie te 600 m3?

Wydaje mi się, że część trzeba by przemyśleć ponownie.

bardzo chętnie przemyślę to z 10 razy ale dokładnie co jest nie tak?

Ławy masz bardzo poprzewiązywane. Budujesz na terenie ponad kopalnią? Wyjątkowo solidna konstrukcja.

Ja mam najniższą kategorię szkód górniczych ale w Imielinie są kopalnie dolomitu i podobno czasami przy wybuchu mocniej zatrzęsie

za ławy i wieniec dostanę ok. 20 tys. zwrotu więc nie było sensu akurat na tym oszczędzać

projektował mi je znajomy architekt, który codziennie ma do czynienia ze szkodami górniczymi

 

adam_mk napisz dokładnie co jest nie tak w tej koncepcji

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem i czegoś takiego się spodziewałem! :lol: ( te ławy).

EBM wyraźnie podaje charakterystyki i zastosowania wentylatorów różnej konstrukcji. Były tu, na forum, dyskutowane i zamieszczane. Ten wentylator ma inne przeznaczenie. Potrzebujesz odśrodkowego cyklonu a nie wiatraka. W lutni (kanale wentylacyjnym) o długości większej niż 5mb niczego tym nie przepchniesz, o czym pewnie nie wiesz.

 

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...