Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że wszystkie centrale wentylacyjne mają odśrodkowe cyklony a nie wiatraki i tylko takie się sprawdzą

niestety wyszukiwarka nie daje żadnych wyników dot. wentylatorów ebm jeżeli kiedyś była taka dyskusja to chętnie bym poczytał

w poniedziałek porozmawiam raz jeszcze z EBM i z inżynierami w mojej pracy aby rozwiać wątpliwości (tego tematu jeszcze dokładnie nie wałkowałem)

w ostateczności mogę kupic aereco VAM lub dać podobny jaki dają oni tzn taki:

http://lh3.google.com/image/dudniczenko/Rlcbwxl48HI/AAAAAAAAAWA/Wx-y56wtlwI/s144/Obraz%200106.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zajrzyj na stronę 4 i 5 tego wątku. Znajdziesz tam fotki wentylatorów i wspomniany diagram zastosowań wentylatorów z uwagi na ich konstrukcję.

To , co pokazałeś to cyklon obudowany. Z kierownicą. Głośny z natury.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj na stronę 4 i 5 tego wątku. Znajdziesz tam fotki wentylatorów i wspomniany diagram zastosowań wentylatorów z uwagi na ich konstrukcję.

Wielkie dzięki adam_mk.

Po lekturze wątku troszkę mi się już rozjaśniło. Za m.in Twoją radą puszczę kanały za ścianą kolankową poddasza, a kanały w stropie będą tylko krótkimi odcinkami przyłączeniowymi (tak żeby np nawiewnik był na środku pokoju).

Chciałbym przeprowadzić w stropie wywiew z okapu kuchennego na zewnątrz budynku aby nie zanieczyszczać całej instalcji.

Mogę teraz spojnie odpuścić temat wentylacji i do jesieni podciągnąć się w teorii :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie.

Trzeba w jednoznaczny sposób przyjąć jakieś niesprzeczne założenia.

Tu stale są pomieszane wzajemnie się wykluczające podejścia.

 

Wentylator promieniowy, odśrodkowy, potrzebuje obok siebie trochę miejsca, aby skutecznie działał. Zwykle od 1,8 do 2,2 "d" (średnicy). Tu tego nie widać! Ten wentylator jest bardzo zdławiony pokazaną obudową. Jeżeli przepycha te metry, to po wydłubaniu go z obudowy powinien przepychać ze trzy razy więcej (co wydaje mi się niemożliwe!). Coś mi tu nie gra. Bardziej jest to marketingowe niż techniczne (te parametry).

 

Zrobiłbym listę "pewników", aksjomatów, przyjmowanych w tworzonej koncepcji. Dokładnie sprawdziłbym prawdziwość przyjętych założeń. Potem dopiero wnioskowałbym co do zastosowania takiego czy innego podejścia (przebieg kanałów, urządzenia, ich rozmieszczenie itd.).

Wiem. Trochę to krzyżówka, łamigłowka.

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poważny dostawca dla wielu firm. Ma przedstawicielstwo m.in w Opolu (gdzie ja kupuję). Centrala jest w Warszawie. Pogoogluj "EBM-PAPST Polska". Będzie namiar. Rzuć emilka, to odpowiedzą i ustalisz, co trzaba.

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/eaea7f24a9e254b3.html

 

Postanowiłem samodzielnie rozprowadzić kanały wentylacji mechanicznej z reku.

Powyżej jest rzut naszego domu (parterowy - reku i kanały na nieużytkowym poddaszu) z zaznaczonymi przeze mnie kanałąmi wywiewnymi i nawiewnymi. Czarny kwadrat to centrala wentylacyjna.

Będzie to centrala Bartosz, kanały spiro 125 i 160.

 

Mam pytania do doświadczonych budowniczych wentylacji mechanicznej:

1. czy prawidłowo zaplanowałem przebieg kanałów wyw/naw;

2. gdzie zamontować czerpnię i wyrzutnię (góra rzutu to kierunek PN)[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

W zasadzie zrobiłeś to dość prawidłowo.

Ale....

Można by to zrobić znacznie lepiej.

Tak, jak jest, to będą problemy ze zrównoważeniem układu. Konieczne będą przepustnice w poszczególnych kanałach (nie we wszystkich).

Działać będzie, ale....

Tworzysz sobie rurę głosową pomiędzy sypialniami!

Będą dzieciaki miały ubaw, jak Wy w tej drugiej...

Ale może tak ma być?... :roll:

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie strony świata dla czerpni i wyrzutni nie mają znaczenia - należy je tylko od siebie oddalić .Jeżeli masz taką możliwość to zrób czerpnię w miejscu nienasłonecznionym - będziesz miał latem troszkę chłodniejsze powietrze .

A czy nie myślałeś o GWC - zakopanie 20-30 m rury daje Ci wstępne ogrzanie powietrza zimą , latem , przy upałach , możesz pobierane powietrze wstępnie schłodzić .

Co do przebiegu kanałów - Adam ma rację .

Ja także planowałem układ na trójnikach - ostatecznie jednak zrobiłem na skrzynkach rozprężnych . taki układ jest samoregulujący , nie wymaga przepustnic i co najważniejsze : niezależnie od wydajności centrali masz przepływ powietrza w każdym kanale .

Trzeba tylko trochę więcej kanałów ( z każdego pomieszczenia jedziesz oddzielnym kanałem do sktzynki i dopiero z niej do rekuperatora ) .

Oczywiście potrzebne są dwie skrzynki ( nawiew i wywiew )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zastanawiam nad taką rzeczą:

oczywiście będę miał żwirowca i reku ale nie chcę dawać dodatkowego wentylatora bo uważam że przy takiej ilości powietrza jaką potezbuję sam reku podolła.

Zresztą podają że GWC max pożera ok 100 Pa strat ciśnienia i na tyle moge sobie pozwolić, wentylator nawiewny reku da radę patrząc na ch-ki.

 

Jednak postanowilem policzyć te styraty ciśnienia.

Znalazlem wzór Mc-Leva ale k... wychodza cuda- strata 1 Pa.

 

delta p złoża=(2*f*ro*L*v^2*(1-E))/(g*d*F^2*E)

 

gdzie:

f- współ tarcia powietzra przepłytwającego przez złoże:

 

f=1,75/(Re^0,1)- prawdziwe dla Re>200

 

Re=(d*ro*v)/(mi*F)

 

ro- gęstość powietrza (1,29 kg/m3)

L- dł. złoża (m)

v- ilość powietrza (m3/s)

E- stopień wypełnienia złoża kamieniami (0,3-0,6)

g- 9,81 m/s2

d- średnica zastępcza kamieni (m)

F- przekrój złoża (m2)

 

Wychodzi mi strata niecałego 1 Pa.

Coś nie tak.

Sama Re wychodzi kosmicznie mała więc wzór nie powinen być ok dla mniejszych Re od 200. Ale cholernie ciężko jest zrobić Re>200.

 

Sprawdzał ktos ten wzór może?

 

pzdr

 

I mam jeszcze pytanko przy okazji do specóe reku i GWC.

Znacie może reku firmy Ekozefir bo ma niezłe parametry-

http://www.ekoklimax.com.pl/index.php?option=displaypage&Itemid=181&op=page&SubMenu=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. sprawdź jednostki,

2. opory zależą mocno od prędkości - jaką prędkość powietrza przyjąłeś ?

3. zajrzałem do notatek moich obliczeń.

 

Całe GWC aż do reku, uwzględniając czerpnię, rury fi250 i żwir ma opory w zależności od prędkości powietrza ( Vmax 450 m3/godz. ) :

wymiana 33% = opór 38 Pa,

66% = 57 Pa

100% = 75 Pa

 

W notatkach mam napisane :

"Opór złoża pomijalny".

Pamiętam, że próbowałem to liczyć i podobnie mi wychodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływ-ja przyjąłem max. tyle ile będę chcial mieć latem czyli 300 m3/h=0,083 m3/s.

 

to dlaczego wszędzie trąbią że straty złoża są duże (od 50-150 Pa) i trzeba dodatkowy wentylator itp.?

Coś tu nie gra.

Właśnie jednostki sprawdzałem i wychodzi wciąż jak napisałeś- pomijalnie malo. Po co w takim razie tyle gadania o stratach na żwirowcu i o dodatkowych wentylatorach itp?

 

A co do Ekozefirów- znasz jakieś opinie o nich bo mają naprawdę ciekawe parametry.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...