Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Co do gabarytów to owszem. Przy zalozeniu

szerokość wymiennika 619mm

skrzynki na wentylatory 400mm

skrzynki na filtry 100-200

Daje ok 1200

Calkowite wymiary bylyby więc 1200x800x400

wisialoby to na ścianie więc zajnowaloby tylko 40cm, a tyle miejsca to mozna wygospodarować na tylnej ścianie garażu.

 

Czy są jakies przeciwskazania aby wywiew przechodzil przez wymiennik???

:-? :-?

Myslę tez o GWC wodny 1. Tam powietrze tez by plynelo caly czas przez nagrzewnicę. jedynie termostat zalaczalby pompkę cyrkulacyjną. (adam przytaczal gdzies takie rozwiązanie)

 

Michal :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mało przyjazne zasilanie. Międzyfazowe, 380V.

Brak danych co ze sterowaniem. Czy wogóle je mają.

Mogą być tylko on-off.

Jako wyciągowe czy oddymiajace - bardzo dobre.

Dobrze by było zobaczyć ile i jakich maja kabelków.

Tu nie widać.

Cena za to wprost rewelacyjna.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wszelki wypadek kupiłem dwa :) zasilanie faktycznie może być problemem ale zawsze można się trochę pomęczyć i jakąś regulację wydłubać , czy tak na "oko" mógłbyś ocenić ich wydajność? patrząc na średnicę i obroty to chyba powinny być niezłe co ? dzięki za odpowiedzi pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fi 225 i niezbyt duże obroty, to przy sprawnych wentylatorach i tej mocy byłoby (bardzo na oko!) od 400 do 550m3/godz.

Ale! Moc sugeruje - że z małym sprężem!

 

Można sobie wyobrazić taka instalację, która byłaby regulowana przepustnicą kanałów głównych przy stałej prędkości wentylatorów.

Wtedy właśnie tym dysponowanym sprężem się steruje.

Im bardziej go dławisz tym mniej leci - co chyba jasne.

 

Można by je w tandemie puścić (cena dobra). Po parze na kanał. Kupa zabawy i jaki zawór klapowy, ale można by mieć też stopniową regulację. Jedna para pracuje lub 2 pary (+ te przepustnice).

 

Albo elektronika w wentylatorze + potencjometr, ale tanio nie jest, albo komplikacje mechaniki kanałów i ew. zawór klapowy.

 

Cuś mi się tak widzi, że na 45% swych możliwości to pójdą przy 230V.

Mniejsze zasilanie je uruchomi, ale katalogowych wydajności nie będzie. A to też jakaś regulacja jest.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zaworów i znacznego zwiększania gabarytu pudła!

Zszeregować je mechanicznie!

 

Jeden za drugim postawić w tym samym kanale.

Tylko, ze wtedy potrzebne są cztery sztuki.

 

Puścić jeden na 230.

potem dwa na 230 jednocześnie

potem jeden na 380

potem dwa na 380 jednocześnie. (w tym samym kanale)

 

I mamy w prosty sposób już 4 biegi. Spręże dwóch pracujących jednocześnie w tym samym kanale wentylatorów się posumują i może być naprawdę spora wydajność! Do 700m3/godz.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie że.. prawda, ale...

Widziałeś te moce?

40W na pełnym gazie?

Dopnij mu jeszcze kawał jakiej rury...

Tu poprzez regulację sprężu przy stałych oporach instalacji regulowałbym wydajność.

Jakbym miał nimi regulować temperaturę szafy serwerowej - to tak, jak mówisz.

Adam M.

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za pomoc wentylki zamówione - wytargowałem nawet rabat po dyszce na sztuce :lol: mam nadzieję że będą ok. Śledzę ten temat już od dawna, powoli zbieram klocki do mojego reku, narazie jednak jeden lub dwa będą pracować jako dmuchawka do DGP z kominka.

Pozdrawiam Sław.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po drugie ja u siebie właśnie testuję 2 wentylatory po 120W każdy w moim reku, ich maksymalna wydajność przy różnicy ciśnień 200PA wynosi 300m3/h przy 0 sprężu ich wydajność to 600m3/h,

 

Słuchaj, klecisz wentylację z wymiennikiem Siwickiego ?

Jeśli tak, to czy możesz zapodać parę szczegółów ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcześniej nikt o tym nie pisał więc zapytam, czy ktoś z was ma niezależne sterowanie nawiewem i wywiewem ??

 

ma to u mnie działać w ten sposób, jest lato i chce klimatyzacji, włączam tylko nawiew poprzez GWC i mam efekt pseudo klimatyzacji

jest jesien/wiosna i włączam tylko wywiew żeby usuwać wilgoć z gotowania z kuchni oraz z łazienki czy WC

jest zima włączam jedno i drugie żeby mieć wentylację z odzyskiem

 

czy w takim układzie przełącznik GWC lub bajpas letni potrzebny ?? czy takie sterowanie ktoś już ma i działa w taki sposób jak napisałem ??

Rozumiem, że w takiej sytuacji rolę nawiewu (lub wywiewu) będą pełniły otwarte lub uchylone okna. Inaczej wentylacja będzie działał bardzo kiepsko (jeden wentylator będzie musiał pracować za dwa :().
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Też jestem przeddzień budowy własnego rekuperatora. Teść ma możliwości i chęć wykonać wymiennik przeciwprądowy, ja zajmę się resztą (tak więc piszę się na ebm jak będzie szło wkrótce jakieś zamówienie).

 

Kwestia druga to problem jaki pojawił się z wentylacją mechaniczną... planowaliśmy instalację takiej kózki http://www.godin.fr/fpfonteacier/petit-godin-3727.html , ale wychodzi, że w tej chwili musimy z tego pomysłu zrezygnować, ponieważ nie posiada ona doprowadzenia powietrza z zewnątrz :-/ Chyba, że ktoś ma pomysł jak to zrobić, żeby wilk był syty i koza cała ;-)

 

Pozdrawiam

Ulv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...