Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam

po przeanalizowaniu za i przeciw podjąłem decyzję że w nowym domku bedzie rekuperator

niestety nurtuje mnie jeden aspekt

mianowicie czy ktoś z uzytkujących system może mi powiedzieć w liczbach bezwględnych jak to to ma sprawność ?

 

proszę -nie podawajcie sprawności tych od producenta

mnie bardziej interesuje jak jest temperatura powietrza wywiewanego i nawiewanego ?

 

analizując budowę wymiennika doszedem do wniosku że sprawnośc podawana przez producentów to pobozne życzenia a nie fakty

dlaczego ? - otóż moim skromnym zdaniem przepływ tak dużej masy powietrza w jednostce czasu przez tak krótki odcinek wymiennika nie może skutkować tak dużą sprawnością

nawet biorąc pod uwagę fakt że jest tam bardzo wiele kanałów to i tak przejście dajmy na to 1 m3 powietrza przez wymiennik bedzie trwało o wiele za krótko aby efektywnie oddać ciepło niosące ze sobą

 

zajmuję się wymiennikami do cieczy i co nieco na ten temat wiem (tak mi się wydaje) i zasada jest identyczna

im dłuższa droga do pokonania tym więcej ciepła jest w stanie oddać nośnik energi jakim w tym wypadku jest powietrze

swego czasu miałem taki przypadek że zastosowany wymiennik ciepła nieefektywnie chłodził ciecz - miał pojemność 23 L powierzchnię wymiany 0,8 m2, długość 0,6 mb, delta T wynosiła 35 stC czas do schłodzenia -ok 1 godz

musiałem co nieco pokombinować i wymieniłem wymiennik na 3 razy dłuższy o parametrach powierzchnia wymiany 0,76 m2 pojemność 21 L chłodzenie cieczy następowało o wiele szybciej a mianowicie w ok 12-15 min pozostałe parametry się nie zmieniły

 

i teraz jeśli weźmiemy pod uwagę że wymienniki na rynku są wielkości np 50x50 cm to droga jaką ma do pokonania powietrze ogrzane to ni mniej ni więcej jak 0,5mb

a więc jeśli wydłużymy drogę a tym samym czas to powietrze ciepłe "musi" oddać więcej energi niż w standartowym wymienniku

 

poprawcie mnie jeśli się mylę ale jeśli zrobię wymiennik o długości np 1,5-2 mb o odpowiednim przekroju to czy efektywność będzie większa o ...? no własnie o ile ?

czy zwiekszy się proporcjonalnie czy też o rząd wielkości którym sobie nie należy zawracać głowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Wedlug DeeM rabat można wyluskać przy zamówieniu 5 szt...

Co do zamówienia grupowego to o rabacie można mówić przy zakupie ponad 5 szt..

 

A więc potrzeba zamówić 6 szt. żeby mówić o rabacie.

W razie wątpliwości kontakt do pana z Klingenburga:

sztejnberg_małpa_klingenburg_kropka_pl

 

I cytat z korespondencji: "... ze swojej strony wyrażam gotowość do pomocy przy doborze wymienników oraz udzieleniu odpowiedzi na wszelkie Państwa ( również uczestników forum ) pytania."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

numerek

Pytanie dość konkretne i spostrzeżenia bardzo trafne!

 

Powietrze grzeje się kiepsko. Fakt!

Skuteczność wymiany ciepła maksymalizujemy zwiększając powierzchnię i/lub zwiększając czas wymiany ciepła a to znaczy zmniejszanie prędkości strugi.

 

Im dłuższy wymiennik i im większy tym lepiej.

Dlatego przeciwprądowce działają lepiej niż krzyżowe.

 

Temperatura wylotu (nawiewu) zależy i od temperatury wywiewu i od stałej aparaturowej związanej z kształtem i gabarytem wymiennika.

W każdym wypadku jest wyższa od temperatury zewnętrznej!

Przy małym przepływie - zwykle mało się różnią.

Ale....

Bardzo wiele zależy od budowy reszty. Czyli domu.

Powinien być szczelny. Wszelkie wymiany termiczne powinny zachodzić wyłącznie w wymienniku ciepła. Z tym jednak bywa różnie.

W praktyce nawiew ma "naście" stopni przy wywiewie rzędu 20stC.

Od 14 do 19.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Wedlug DeeM rabat można wyluskać przy zamówieniu 5 szt...

Co do zamówienia grupowego to o rabacie można mówić przy zakupie ponad 5 szt..

 

A więc potrzeba zamówić 6 szt. żeby mówić o rabacie.

W razie wątpliwości kontakt do pana z Klingenburga:

sztejnberg_małpa_klingenburg_kropka_pl

 

I cytat z korespondencji: "... ze swojej strony wyrażam gotowość do pomocy przy doborze wymienników oraz udzieleniu odpowiedzi na wszelkie Państwa ( również uczestników forum ) pytania."

 

No tak umknęlo mi to. Późno bylo i sie zagalopowalem, ale w tym tempie to i z sześcioma nie powinno być problemu, szkoda że i ty nie poczekaleś :( to juz by brakowalo tylko jednego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro mamy kontakt to moze upoważnimy jedna osobe do kontaktu w celu zapytania o cenę przy zamówieniu grupowym?

mnie teraz nie bedzie on-line do niedzieli bo w podróży będę (ok 2400km plus dwie przeprawy promowe)

Ale jak tylko dojade to moge sie tym na ochotnika zająć :lol: :lol:

Moze do tego czasu będzie więcej chętnych.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...szkoda że i ty nie poczekaleś :( to juz by brakowalo tylko jednego :)

Trochę mi się spieszy, poza tym nie wiadomo jaki rabat dadzą przy 6 sztukach.. jak 5% to i tak trzeba to będzie wydać na koszty transportu od osoby która by to wszystko zamówiła. Trzeba wziąć też pod uwagę że erło ciągle drożeje i końca nie widać, może jak będziecie zamawiać znów będzie kosztować 3.50 ale na razie to porażka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam właśnie taki, różnica temperatur wlotu i wylotu niezauważalna, w granicach 0,5 stopnia niestety im dłuższy wymiennik tym większy opór przepływu i potrzebne coraz mocniejsze wentylatory do przepychania powietrza, Ja dla przykładu mam 2x120W i uzyskuję maksymalnie ok 250m3/h, żeby uzyskać 500m3 koniecznie jest równoległe zdublowanie wymiennika i oczywiście dostawienie kolejnych wentylatorów

 

tak więc albo słabe wentylatory krótki wymiennik i niska sprawność przy niskim zużyciu energii albo mocne wentylatory długi wymiennik i wysoka wydajność oraz wysokie rachunki za prąd, w sumie efekt ekonomiczny ten sam mimo różnych rozwiązań

 

hmm różnica temperatury to 0,5 stopnia ale... abym dobrze zrozumiał .. wlotu i wylotu tej samej strugi powietrza tak ?

czyli jesli powietrze wywiewane ma np 20 st na wejściu to po wyjściu z wymiennika ma 19,5 tak ?

 

hmm to w/g mnie (moge się mylić) sprawność tego jest smiesznie mała

 

nie weźcie tego co pisze opacznie -też chcę mieć rekuperator ale nie zgadzają mi się dane i fakty !

 

moim zdaniem zwiększanie silników przy wydłużeniu wymiennika nie ma sensu

opory ... ok tak rozmyslam i wychodzi mi że największe opory nie są wcale w wymienniku ale przed

dlaczego ? otół największe straty mamy kiedy kierujemy do wymiennika strugę powietrza a skoro tak musimy ją zaburzyć spowodować miejscowe zawirowania i tu się tworza opory

w wymienniku zdaje się występuje przepływ laminarny

a jeśli tak to jaki opór stawia wymiennik w którym stuga płynie łagodnie niezaburzona na odpowiedniu dużym dystansie ?

panele wymiennika nie mają aż tak chropowatej powierzchni aby powietrze nie mogło się po tym ślizgać

 

w/g mnie konstrukcja rekuperatora powinna wyglądać zupełnie inaczej ale o tym może później ...

bardzo proszę o wypowiedzi do mojego posta - czy się mylę ? jesli tak to dlaczego

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O fa.k, a ja naiwny się przejmowałem jakimiś pomijalymi oporami wymiennika :o :o :o :o,

numerek i ty sam jeden na to wszystko wpadłeś?

co wniosła twoja wypowiedź do tematu ?

sarkazm schowaj sobie w buty bedziesz wyższy !

 

co do konstrukcji z rurą w GWC to owszem jest to za bardzo wydłużone

hmm aby nie być gołosłownym postaram się po nowym roku przedstawić wyliczenia i może jakieś rysunki

w tej chwili dyskusja jest czysto akademicka i staje się pożywką dla trolli

 

PS

zanim cokolwiek napisałem w tym wątku przeczytałem bardzo mądrą książkę p.Malickiego

dla czujących temat autor dobrze znany można by powiedzieć "guru"

jeśli ktoś ma zamiar drwić to proszę bardzo ale najpierw do lekcji !

fakty ,tylko fakty przemawiają a nie czyjeś widzimisie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwórz więc te fakty.

Zrób to a potem "daj pomacać".

Gdynia nie za morzem (dla mnie - przed).

Podjadę i se obejrzę, bo dla pogłębienia wiedzy wcale mi nie za daleko.

Zapraszam do siebie. Pokażę to, co ja mam.

To tak, jakbyś był gdzieś "na południu".

 

W dziedzinie fizyki ja także przedkładam "literaturę faktu" nad pobożnymi życzeniami i mniemanologią.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w wymienniku zdaje się występuje przepływ laminarny...

...panele wymiennika nie mają aż tak chropowatej powierzchni aby powietrze nie mogło się po tym ślizgać...

...hmm to w/g mnie (moge się mylić) sprawność tego jest smiesznie mała...

...w/g mnie konstrukcja rekuperatora powinna wyglądać zupełnie inaczej ale o tym może później ...

 

 

Jeżeli ta rewolucyjna zmiana to wymuszenie przepływu turbulentnego pomiędzy lamelami to spieszę poinformować że już ktoś na to wpadł...

 

numerek przepraszam jeśli poczułeś się urażony, wybacz sarkazm,

wszystkim nam zależy na tym aby pogłębić swoją wiedzę, więc jeśli wiesz coś

czego nie wiem ja czy inni to proszę, podziel się tym z nami.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekta jest nas trzech

kolega tez sie zdecydowal wiec brakuje nas dwóch.

 

No to jest już czterech. Depi jeszcze ty i będzie pięciu :)

 

No to macie 5 :) Nie wiem tylko, jaki model. Może mi ktoś dobrać, bo nie mam czasu :) Zapytajcie faktycznie co to za rabat, bo jak jakiś symboliczny, to może faktycznie nie ma co się napinać.

 

numerek - Zaczynasz swoją karierę na forum od bycia nadętym arogantem. Chyba nie tędy droga.

 

Długi wymiennik ma Bartosz. Ponoć skuteczny, ale te opory... Ogólnie zarówno dane producentów, jak i doświadczenia praktyczne (vide temperatury mpoplawa, ale także wielu innych) wskazują, wbrew Twoim, jakże uczonym, teoriom, że przy niewielkich strumieniach nawet wymiennik krzyżowy ma jaką-taką sprawność. Przeciwprądowy już całkiem niezłą. Bartosz - b. dobrą.

 

Ale musiałbyś jednak nieco więcej poczytać jeszcze. Może nie jakiegoś "guru", tylko praktyków, których jest sporo choćby na tym forum. Generalnie postawa typu "przeczytałem 1 książkę i wiem lepiej, niż cała reszta świata" wydaję mi się nieco irytująca. Podziwam Deema, że nie wyjechał Ci z jakąś konkretną wiązką. Pewnie to przez Święta ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

numerek - Zaczynasz swoją karierę na forum od bycia nadętym arogantem. Chyba nie tędy droga.

 

Długi wymiennik ma Bartosz. Ponoć skuteczny, ale te opory... Ogólnie zarówno dane producentów, jak i doświadczenia praktyczne (vide temperatury mpoplawa, ale także wielu innych) wskazują, wbrew Twoim, jakże uczonym, teoriom, że przy niewielkich strumieniach nawet wymiennik krzyżowy ma jaką-taką sprawność. Przeciwprądowy już całkiem niezłą. Bartosz - b. dobrą.

 

Ale musiałbyś jednak nieco więcej poczytać jeszcze. Może nie jakiegoś "guru", tylko praktyków, których jest sporo choćby na tym forum. Generalnie postawa typu "przeczytałem 1 książkę i wiem lepiej, niż cała reszta świata" wydaję mi się nieco irytująca. Podziwam Deema, że nie wyjechał Ci z jakąś konkretną wiązką. Pewnie to przez Święta ;)

 

gdyby był łaskawy zauważyć że nie ja zaatakowałem lecz zostałem zaatakowany

a jako taki bronię się atakiem

to że przyczytałem książkę nie oznacza że wiem lepiej, ale po przeczytaniu wielu bardzo wielu wątków na tym forum (od jakiegoś roku) wiem że tu panuje taka "moda" że jeśli ktoś się nie zgadza z tezami trza wyśmiać obrazić i wogóle wyszydzić

z stąd moja reakcja ...

 

przykro mi że zarzucasz mi bycię "nadętym arogantem" masz do tego prawo

więc gwoli wyjasnienia

mój styl pisania był li tylko odpowiedzią na atak

prosiłem aby skrytykować moją teorię ale...... prosiłem również aby podać powody /fakty dlaczego teoria jest zła

a nie atak ...

 

bardzo chętnie poczytam dlaczego tak a nie inaczej

przeczytałem ten wątek i mimo że założył go Adam_mk i jako praktyk ma wiele do powiedzenia to nie zgadza się to z moimi wlasnymi doświadczeniami na temat wymiany ciepła wogóle

doświadczenia moje bazują na wymianie ciepła ciecz/ciecz

ale nie wydaje mie się po zgłębianiu temat przez blisko rok abym był w wielkim błędzie jeśli chodzi o powietrze/powietrze

i nie jest to tak że przeczytałem 1 książkę

zacytowaną książkę czytałem po zapoznaniu się z tematem rekuperacji i aby się dowiedzieć czegokolwiek na temat przepływów oporów itd

teraz zgłębiam temat od innej strony

 

post mój był w istocie włożeniem kija w mrowisko ..

dlaczego ?

ano dlatego że temat został zdominowany przez rozwiązania podane na tacy przez Adama_mk (dzięki za to )

ale czy to znaczy że to jedynie słuszne rozwiązanie ?

 

moim zdaniem nie !

a jesli macie inne zdanie to bardzo proszę o podanie dlaczego nie

nie sądzicie że napisanie tekstu w sposób :

"nie bo nie " nie jest arogancją ?

 

nie pretenduję do bycia najmądrzejszym ale do miana poszukiwacza

poszukuję innego sposobu niż tu podany czy to źle ?

jeśli to nie ta droga to ni bedę się upierał aby nią iść ale zanim dojdę do tego wniosku może być o kilka tysięc zł za późno

więc dlaczego nie mam pytać mądrzejszych ludzi dlaczego nie ?

 

 

więc pozwol sobie na koniec zapytać czy jest kto chętny podyskutować i poszukać alternatywnych rozwiązań ?

czy też mam sobie ( i wam) dać spokój ?

ja bardzo chetnie poszukałbym odpowiedzi na pytanie jak wymienić powietrze aby odzyskać max energii .........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

numerek przepraszam jeśli poczułeś się urażony, wybacz sarkazm,

wszystkim nam zależy na tym aby pogłębić swoją wiedzę, więc jeśli wiesz coś

czego nie wiem ja czy inni to proszę, podziel się tym z nami.

pozdrawiam

gwoli wyjaśnienia nie poczułem się urażony lecz zaatakowany bo jak pisałem wyżej taki atak to na tym forum częsta forma

ja również przepraszam za zbyt ostry ton -to tylko reakcja obronna

 

co do tajnych rozwiązań to jak pisałem musze to przemysleć policzyć bo nie będę z rękawa rzucał danych niesprawdzonych :) z pewnością bedą bo na samo stanowisko badawcze do wymieników wydałem już trochę kasy :( tylko brak czasu na zmontowanie powoduje że nie mam danych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"tylko brak czasu na zmontowanie powoduje że nie mam danych"

 

A co masz?

 

Koncepcję? - przedstaw!

Jakieś obserwacje "terenowe"? - opisz!

 

Masz blade pojęcie kiedy będziesz miał dane? - oszacuj ten czas.

Poczekamy!

Problem jest tak samo aktualny latem jak i zimą.

Szczególnie upał i siarczysty mróz obnażają mizerię niektórych rozwiązań!

Także konstrukcyjnych!

 

Jeszcze coś!

Jak poczytasz, że głupio piszesz, to wcale nie znaczy , że jesteś głupi, tylko może zbyt mocno zaakcentowano Twoją niedogłębną znajomość jakiegoś zagadnienia. Często wielokrotnie, z detalami, do bólu tu dyskutowanego..

Tylko tyle.

 

A ja chętnie zobaczyłbym jakieś dobre alternatywne rozwiązanie.

Dobre, to znaczy skuteczne, poprawne technicznie i realizowalne praktycznie.

To, które jestem w stanie zrealizować po prostu działa.

Jest inne też działające tak samo a tańsze i prostsze w realizacji?

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koncepcja jest

przedstawić mogę za kilka dni jak to to wszystko pozbieram i opiszę

(żona mnie gna od komputera )

obserwacje terenowe

ogrzewam hale produkcyjną o powierzchni 180 m2 i wysokości 6 m czli o kubaturze ponad 1000 m3

wentylator daje 500 m3 na godz celowo obniżyłem obroty

wentylator wyciągowy "zabiera 1000 m3

po umieszczeniu prymitywnego rekuperatora średnie spalanie dzienne spadło o około 60 % przy średniej temp w hali 17 stC przy obecnej pogodzie

ubiegła zima nie była wiele ostrzejsza

 

tyle że to nie ma się nijak do rekuperacji w domu bo jest inny system nagrzewania dlatego też tych danych nie można przenieśc bezpośrednio do domu

 

dane

szczegółowe dane bede miał za kilka miesięcy

muszę najpierw wszystko policzyć pomysleć i wykonac matryce do tłoczenia

 

to co jest na rynku nie przemawia do mnie -powody jak wyżej

po namyśle doszedłem do wniosku że oferowane centrale to kompromis między wydajnością a gabarytami

 

ja budując dom nie bedę ograniczony miejscem

 

podkreślam że to co jest dostępne nie przemawia do mnie , widziałem działające centrale ( 2 szt) o efektywności nie mam pojęcia bo nie mieszkam w tych domach

jestem dociekliwy aż nadto i dlatego zawsze kombinuję

przeczytałem ten wątek i wszystkie ktore znalazłem na tym forum jak i w sieci tak więc czerpię wiedzę garściami z tych wypowiedzi i informacje te wywołują mój głęboki sceptycyzm

 

być może jestem w błedzie .. ale nikt zarówno tu jak i ludzie z którymi rozmawiałem na ten temat nie wyprowadził mnie z błedu argumentami do przyjęcia i zaakceptowania

jesli jestem w błedzie to jak się tylko o tym dowiem obiecuję że o tym napiszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem.

Ogrzewałem i chłodziłem takie hale i wiem z czym masz do czynienia!

Poczekam na konkret.

Co do miniaturyzacji - to masz rację!

Tu nie powinna mieć zastosowania.

 

Poza tym - centrala.

Wszystko w jednym.

A jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego...

Napęd - to napęd. Filtr mu nie przeszkadza.

Wymiennik to wymiennik.

Mnie, to zwykle całą ścianę zabiera....

Skrzynka po butach tego nie pomieści, a jak pomieści to powstaje zabawka do domku dla lalek!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to macie 5 :) Nie wiem tylko, jaki model. Może mi ktoś dobrać, bo nie mam czasu :) Zapytajcie faktycznie co to za rabat, bo jak jakiś symboliczny, to może faktycznie nie ma co się napinać.

 

Witajcie. Otrzymalem odpowiedź od P. Sztejnberg'a z klingenburga, iż juz mają przerwę świąteczną i chętnie udzieli wszelkich informacji po 5 stycznia.

 

"Dokładne wyliczenia i ceny wraz z kartami doboru prześlę Panu już w nowym roku. Proszę określić dla jakiego wydatku powietrza mają być dobierane wymienniki ?"

 

Tak więc zglaszajcie swoje potrzeby, zbierzemy to w jedną listę i zobaczymy jaki rabat są w stanie udzielić.

 

Tymczasem pozdrawiam i Wesolych Świąt ludziska :lol: :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...