Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

hmm różnica temperatury to 0,5 stopnia ale... abym dobrze zrozumiał .. wlotu i wylotu tej samej strugi powietrza tak ?

czyli jesli powietrze wywiewane ma np 20 st na wejściu to po wyjściu z wymiennika ma 19,5 tak ?

 

hmm to w/g mnie (moge się mylić) sprawność tego jest smiesznie mała

 

numerek dla ciebie: (źródło http://www.ekspertbudowlany.pl)

http://www.ekspertbudowlany.pl/images/stories/eb_2007_01/ekspert-budowlany-2007-01-s088-wymiennik-krzyzowy.jpg

http://www.ekspertbudowlany.pl/images/stories/eb_2007_01/ekspert-budowlany-2007-01-s088-wymiennik-przeciwpradowy.jpg'

pozdrowienia

DM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam twardzieli!

Mozolnie (z braku czasu) zbliżam się do finału mojego eksperymentu. Wszystkie wydatki zostały poniesione, centrala wstępnie złożona i umieszczona w miejscu docelowym, w wolnych chwilach rozmieszczam kanały, zasilanie i sterowanie. W sumie jakby się zawziąć, to jeszcze jakieś 2 dni roboty i odpał, ale - jak siebie znam - pewnie mi jeszcze zejdzie ze 2 tygodnie dłubania. Jedno mogę stwierdzić z całą pewnością - koszt całkowity nie przekroczył 6000 pln, no chyba że jeszcze elektronika kontrolna (4 termometry + 2 obrotomierze), ale to później.

Jak tylko odpalę, to zrobię jakąś dokumentację powykonawczą, bo jak dotychczas jest to na 90% improwizacja.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o tym reku http://www.allegro.pl/item518559365_rekuperator_wymiennik_wklad_szwecja_super_cena.html

wyglada na taki trochę "zrób to sam", robią to w Rzeszowie blisko mojego miejsca zamieszkania. Czy jest sens wchodzic w cos takiego. Ta sprawność 86% to chyba bez specjalistycznych badań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o tym reku http://www.allegro.pl/item518559365_rekuperator_wymiennik_wklad_szwecja_super_cena.html

wyglada na taki trochę "zrób to sam", robią to w Rzeszowie blisko mojego miejsca zamieszkania. Czy jest sens wchodzic w cos takiego. Ta sprawność 86% to chyba bez specjalistycznych badań.

 

Sam się nad nim kiedyś zastanawiałem.

Zobaczymy co powie reszta :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i EBMy. Mam prawie takie same w jakimś pudle zasilaczowym. (z szafy komputerowej)

Dużo drobnych szczebelków to wysokie obroty dla rozsądnej wydajności. Wysokie obroty już słychać.

Mało szczęśliwie dobrane, jak do wentylacji. Są lepsze.

Podejrzewam jednak, że w tym gabarycie by się te lepsze nie zmieściły. Wymagają zupełnie innego podejścia konstrukcyjnego, jak mają mieć katalogową wydajność.

Wymiennik krzyżowy i typowy.

Nie miałem w rękach to trudno ocenić jakość wykonania.

Może tyle ile krzyżowiec.

Generalnie - kompakt.

Wszystko w jednym i niewielkie, to się wszędzie zmieści.

Ale jak coś jest do wszystkiego, to....

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i EBMy. Mam prawie takie same w jakimś pudle zasilaczowym. (z szafy komputerowej)

Dużo drobnych szczebelków to wysokie obroty dla rozsądnej wydajności. Wysokie obroty już słychać.

Mało szczęśliwie dobrane, jak do wentylacji. Są lepsze.

Podejrzewam jednak, że w tym gabarycie by się te lepsze nie zmieściły. Wymagają zupełnie innego podejścia konstrukcyjnego, jak mają mieć katalogową wydajność.

Wymiennik krzyżowy i typowy.

Nie miałem w rękach to trudno ocenić jakość wykonania.

Może tyle ile krzyżowiec.

Generalnie - kompakt.

Wszystko w jednym i niewielkie, to się wszędzie zmieści.

Ale jak coś jest do wszystkiego, to....

Adam M.

 

do dooopy :D ... dzięki za ocenę

trudno szukam dalej... pewnie skończy się na upatrzonym wcześniej Bink Renovent ale to juć cena ok. 5.500zł. Czy taniej da się cos kupic równie dobrego o wydajnosci 350-400m3 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupić? - Nie wiem, ale chyba trudno będzie...

Raczej odkupić, jak ktoś zmienił zdanie lub mu się gdzie w kącie kurzy...

 

Zrozumcie! Bardzo wypaśne wentylatory, bardzo wypaśny i sprawny rekuperator, wymóg absolutnej ciszy....

Nie, to się nie da na skróty! :cry:

Nie pudełkiem po butach...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siwicki robi teraz wymiennik na 600m3 ( dwa razy większy ). Moze dobrym rozwiązaniem jest kupic taki za 3000-3200zł z załozeniem dużego przewymiarowania. Wtedy sprawność ogólnie licząc zawsze nie mniejsza jak 90-95% ( bo nie bedzie na maxa ) i opory ok. 100 Pa przy 300m3/h. Do tego dwa wentylatory na oddzielnych potencjometrach. Ten nawiewny bedzie ciągnął 40m rurowca ( bardziej podkrecony ) wywiewny ( skrecony proporcjonalnie na drugim potencjometrze ). Wszystko na końcu trzeba by dokładnie wyregulować anemometrem. Za wymiennikiem na nawiewie duża skrzynka rozprężna zaraz za nią na wiekszości kanałach przepustnice potem iles metrów flexa i anemostat lub zwykła kratka. Wywiew podobnie tez na skrzynce i przepustnicach. Układ kanałów w tzw. gwiazdę ( brak trójników ). Pójdzie parę metrów wiecej kanałów ale potem wyregulowanie powinno być łatwe i bardzo dokładne.

 

Jakie zastosować wentylatory:

- średnia w domu wymiana 300m3/h

-GWC rurowiec 40m fi 200mm

-dom dwie kondygnacje

-najdłuzsza nitka nawiewu flex 125mm przechodzący w 100mm , 15metrów, kilka (3-4 razy wygięty) nie jestem jeszcze w stanie b. dokładnie policzyć oporów kanałów obecnie etap projektowania i zawsze potem sie cos zmieni, ale 2 do 10 Pa chyba nie zrobi róznicy ?

 

Czy do takiego wymiennika i założeń projektowych tylko wentylatory EBM ( jeśli tak to jakie i czy tez troszke przewymiarować ?

Co sadzicie o takich, nie wymagają "pudełek" http://www.allegro.pl/item517602223_wentylator_kanalowy_dil_150_max_595_m3_h_f_ra_vat.html Niby wydajne, ciche ze spreżem i chociaz na 220V to tak duzo nie jedzą prądu :D Czy ktos może podać patent na w miare automatyczne przełaczanie GWC na czerpnię scienną. Jakie elementy potrzebne ( przepustnica z siłownikiem ale co dalej...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam identyczne wentylatory, nawet kosztowały podobnie, kupiłem je z obawą że osiowe nie poradzą sobie z sprężem, wszędzie zalecają promieniowe, ale po podłączeniu okazało się że działają z wymiennikiem Siwickiego przyzwoicie

 

nawet regulator napięcia z tej aukcji u mnie identyczny

 

Nie pamiętam czy masz GWC, wymiennik masz chyba ten 300m3/h ? Czy sprawdzałeś rzeczywiste opory, ile u Ciebie wynosi opór na najdłuższej nitce nawiewu ? Czy prawdą jest ich stosunkowo cicha praca. Jak rozwiązałeś zmianę nawiewu GWC/czerpnia ścienna ?

 

P.s dzisaj rozmawiałem z gościem, który będzie od marca robić rekuperatory na wentylach ebm ( prąd stały ) i szwedzkum wymienniku H ... przeciwprądowym... cena 4.600 !!! Widziałem robione przez niego na wymienniku krzyżowym-wykonanie bardzo staranne. Dam znac co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...