Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jeden tel. i mam trochę informacji :wink:

 

przy zamówieniu 1-4 szt. cena R3G 220 AD 11-02 to 180,5 euro (netto)

5-9 szt. cena 157 euro (netto)

10-25 szt. 141 euro (netto)

 

nie są to ceny negocjowane, tylko to co wynika z ilości przy składaniu zamówienia przez www (tak mi powiedział pan z EBM). Kurs euro przyjmują średni z poprzedniego dnia na zamknięcie sesji czyli ok 4,4 :evil:

 

No i jeszcze jedno, w umowie dotyczącej zakupu jest szereg informacji, w tym o gwarancji..... 24 m-ce, czyli chyba nie ma się co wyrywać i kupować na zapas :(

 

Jestem rozdarty.... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasiadłem do liczenia mojej instalacji i trafiłem na zagwozdkę. Będę miał GWC wodny 1. Jakie przyjąć opory nagrzewnicy?

 

Moja nagrzewnica ma 40 Pa , jak wyślesz zapytanie do Juwentu to policza Ci nagrzewnicę, będziesz wiedział jaka cena,wymiary i parametry techniczne !

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img261.imageshack.us/img261/7733/projektgorav2tiffqa7.th.png

 

http://img141.imageshack.us/img141/6250/projektdolbh1.th.png

 

Panowie

czy możecie rzucić okiem na moje wstępne założenia? Nawiewy i wywiewy poza budynkiem dotyczą parteru.

Projekt Agnieszka z MG Projekt, powierzchnia ok 170 m^2, kubatura ok 550 m^3. Zastanawiam się co jest lepsze, rozgałęzianie tak jak na rysunku (sorry za jakość, robiłem w pracy bez odpowiedniego softu :( ) czy może lepiej podzielić tak: nawiew:

200/ 2x150, z czego 1x150 do salonu, 1x150 do skrzynki rozpr. i podzielić na kanały po 100

 

wywiew: 200/2x150, 1x150 do kuchni nad okap, 1x150 do skrzynki i znowu kanały po 100.

 

Centralę chcę wrzucić na strych, a kanały na parter rozprowadzić przy ścianach kolanowych (jak się da) :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie do Jeziera, piszesz że masz Bartosza, z tego co pamiętam rekuperator składałeś w całość sam, napisz jakie masz obserwacje z urzytkowania, z tego co piszesz nie jesteś z niego zbyt zadowolony. W czym jest problem, jak się sprawuje, co byś teraz zmienił? napisz proszę coś więcej .

Pozdrawiam

Jestem tak sobie zadowolony z mojej wentylacji. Głównie z tego powodu, że całość instalacji jest zrobiona na zewnątrz budynku. Tzn na strychu ale warunki tam są jak na zewnątrz. Bo tą przestrzeń dzieli tylko dachówka z folią. Chciałbym to wszystko przenieść do domu ale Bartosz jest za wielki i zbyt głośny.

Przy dużych mrozach ilość ciepła która jest dostarczana do instalacji wentylacyjnej jest zbyt mała dla zapewnienia temperatury powyżej pkt rosy w każdym punkcie instalacji. A błędy wykonawcze i projektowe spowodowały, że trzeba było i będzie jeszcze poprawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedz, miałbym jeszcze prośbe o kilka szczegółów:

1) Jak masz zaizolowane kanały rozprowadzające (czy pogrubienie izolacji twoim zdaniem poprawiłoby działanie instalacji)?

2)Mam pytanie odnośnie głośności urządzenia, czy głośnośc jest na tyle duża że nie można tego zniwelować np poprzez wygłuszenie, obłożenie wełną, płytami itd.

3) głośność wynika z pomieszczenia w którym stoi urządzenie czy przenosi się kanałami wentylacyjnymi?

4)No i może dwa zdania na temat błędów projektowych i wykonawczych, na co warto zwrócić uwage? :wink:

Planuje montaż Bartosza w pomieszczeniu gospodarczym i zastanawiam się jak to najlepiej zrobić. Pomieszczenie mam w narożniku domu, dom w kwadracie 13x13m ,dach kopertowy, strych tylko do urzytkowania w przyszłości (biuro). W pomieszczeniu technicznym mam tzw. podłoge techniczną :wink: deko przegłębioną 1,5m (chcę tam umieścić wszelkie zawory,przyłącza, filtry, odkurzacz centralny itd), zastanawiam sie czy nie umieścić tam też Bartosza pod tą podłogą.

Twoje doświadczenia bardzo by mi się przydały, dlatego proszę o wszelkie uwagi, dzięki

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały mam izolowane fabrycznie ze 3 cm plus 5 cm wełny. Poprawiłoby puszczenie kanałów w przestrzeni ogrzewanej.

Głośność nie wydostaje się poza strych więc mi nie przeszkadza. Ale gdybym chciał to zaizolować to miałbym pudło 2x1x1 metr.

Moim błędem było wystawienie instalacji na strych. Teraz włożyłbym reku do domu a kanały położył zaraz na płytach GK z których mam zrobiony sufit nad parterem. i na to ułożył wełnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Nawiewy i wywiewy poza budynkiem dotyczą parteru.

Projekt Agnieszka z MG Projekt, powierzchnia ok 170 m^2, kubatura ok 550 m^3. Zastanawiam się co jest lepsze, rozgałęzianie tak jak na rysunku (sorry za jakość, robiłem w pracy bez odpowiedniego softu :( ) czy może lepiej podzielić tak: nawiew:

200/ 2x150, z czego 1x150 do salonu, 1x150 do skrzynki rozpr. i podzielić na kanały po 100

 

wywiew: 200/2x150, 1x150 do kuchni nad okap, 1x150 do skrzynki i znowu kanały po 100.

 

Centralę chcę wrzucić na strych, a kanały na parter rozprowadzić przy ścianach kolanowych (jak się da) :-?

 

1. Czy masz wysokość pomieszczeń 3,25 m czy jak wielu wziąłeś bezrefleksyjnie dane z projektu? Kubaturę wentylowaną nalezy sobie policzyć mnożąc powierzchnie pomieszczeń wentylowanych przez ich wysokość.

2. Rysunek nie nadaje się do niczego - mam wrażenie, że nałożyłeś na siebie instalacje dla parteru i pięra i wyszła kaszana. Narysuj jeszcze raz może. W takiej formie nie ma prawa to działać - powietrze to też płyn i nie bardzo będzie chciało lecieć "do tyłu", a parę takich miejsc masz na rysunku. No i absurdalną ilość załamań - im mniej, tym lepiej! Jak mawiał moj wykładowca makroekonomii: "Nice try - try again". ;)

3. Podział strugi będę miał dość podobny, acz nie do końca. Za radę Adama_mk podzieliłem zarówno nawiew, jak i wywiew, na piętro i parter - tuż za centralą rozdzielam 200 na 2x150, odnoga nawiewna parteru dzieli sie na salon 150 i biblioteke 125, u góry 150 idzie do skrzynki i 4x125. Wywiew analogicznie. Przepustnice do tego tu i uwdzie do sterowania. Nawet myślę o tym, żeby wszędzie dać przepustnice i zrezygnować z anemostatów na rzecz kratek - chyba mniejsze opory będą, czy nie?

 

PS. Skąd masz te skandaliczne ceny na wentyle? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi, dzięki za analizę. Konsultowałem już trochę z Adamem (również wielkie dzięki) i są już zmiany - jak skończę projekt to wrzucę, może będą jeszcze jakieś podpowiedzi no i może ktoś jeszcze skorzysta.

 

Na pytania odpowiadam:

1. Czy masz wysokość pomieszczeń 3,25 m czy jak wielu wziąłeś bezrefleksyjnie dane z projektu? Kubaturę wentylowaną nalezy sobie policzyć mnożąc powierzchnie pomieszczeń wentylowanych przez ich wysokość.

 

Odp. Powierzchnia użytkowa liczona jest do wysokości 180 cm a ja mam duuuużżżoooo skosów, np. w sypialni mam 17 m użytkowej ale 26 m po podłodze wieć szacowałem uśredniając.

 

2. Rysunek nie nadaje się do niczego - mam wrażenie, że nałożyłeś na siebie instalacje dla parteru i pięra i wyszła kaszana. Narysuj jeszcze raz może. W takiej formie nie ma prawa to działać - powietrze to też płyn i nie bardzo będzie chciało lecieć "do tyłu", a parę takich miejsc masz na rysunku. No i absurdalną ilość załamań - im mniej, tym lepiej! Jak mawiał moj wykładowca makroekonomii: "Nice try - try again". ;)

 

Odp. Szkic dotyczył głównie podziału na kanały, które miały być ułożone na strychu i schodzić skosami na parter - obecnie pracuję nad wersją rozdzielenia instalacji i puszczenia kanałów płaskich po podłodze piętra.

 

PS. Skąd masz te skandaliczne ceny na wentyle? :o

 

Ceny na wentyle są prosto ze sklepu ebm'a - nic nie negocjowałem, po prostu się zalogowałem i sprawdziłem. A jakie ceny udało sięTobie uzyskać??

 

Jeszcze raz dzięki i miłego weekendu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie ceny udało sięTobie uzyskać??

 

Lepsze 8)

 

A dużo lepsze???

 

Tak na marginesie to byłem wczoraj rzucić okiem na ceny kanałów, odwiedziłem 2 duże markety (Leroy Merlin i Brico) bo mam blisko i otwarte długo i mogę tylko poradzić - trzymać się z daleka od LM!!!!! Poniżej przykładowe ceny:

kanał okrągły alu rozciągany do 3m fi 150: LM 29,50 ; B 19,38 :o

jw. fi 125: LM 24,70; B 16,98 :o

jw. fi 100: LM 2110; B 15,43 :o

 

kanały prostokątne firmy Aventa:

KP 55-15: LM 26,50; B 18,36 :o

KP 75-15: LM 33,70; B 27,96 :o

 

PS. Depi, przeczytałem przed chwilą Twój "siennik" - normalnie uśmiałem się do łez, powinieneś za pisanie książek się zabrać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie ceny udało sięTobie uzyskać??

 

Lepsze 8)

 

A dużo lepsze???

 

Yhy.

 

PS. Depi, przeczytałem przed chwilą Twój "siennik" - normalnie uśmiałem się do łez, powinieneś za pisanie książek się zabrać :D

 

Jak widzisz wena to kapryśna pani... ;)

 

Ja dziś prawie kupiłem plasticzane kanały w LM, ale, jak widać na swoje szczęście, zrezygnowałem. Chyba pofatyguje się rano w poniedziałek do hurtowni went i kupię wszystko co mi trzeba z metalu gladkiego, czytaj rury spiro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich budujących rekuperatory "tymi ręcami". :)

 

Mam w planie budowę rekuperatora wg. wzoru Adama (oddzielny zestaw filtrów i wentylatorów oraz samodzielnie wykonany wymiennik). Adamie dzięki za ogrom wiedzy, którą dzielisz się tu i na innych wątkach!

Wentylatory już mam - ukłony dla Depiego. Teraz wymiennik.

Przeszukałem lokalny rynek firm handlujących kolorówką i standardowa odpowiedz handlowców brzmiała "Nie ma i nie będzie". Szukałem taśmy mosiężnej 0,1 o szerokości 300 mm w wykonaniu twardym (z6). Dopiero w Tarnowie znalazłem firmę, która może załatwić taki towar, ale ... minimalne zamówienie to 100kg. :(

Ich cena to 19,93 zł netto / kg.

 

Wymienni 30x120x71 warstw to 85,2 m czyli 21,8 kg i cena ok. 435,- netto / 530,- brutto

Wymiennik 30x120x81 warstw to 98 m czyli 25 kg i cena ok. 500,- netto / 608,- brutto

 

Na koniec pytanie: czy znajdą się 4 osoby chętne złożyć wspólne zamówienie po ok. 22 kg, lub 3 po 25 kg? Ja wezmę 25 kg. Oczywiście możliwa jest dowolna konfiguracja dająca w sumie min. 100 kg.

Firma deklaruje czas realizacji zamówienia 2-4 tygodnie.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto to sklei? Bo ja np. nie mam za bardzo jak, no i tego to już bym się bał.

 

Przy okazji - czy przypomni mi ktoś lambdę mosiądzu? Mam dane takie: od 116 do 320. Czyli ile?

 

Ja właśnie zacząłem montować instalację - oczywiście wychodzą zonki jak siemasz - np. w suficie podwieszanym salonu nie bardzo chciały się zmieścić 2 odnogi do anemostatów.

 

Jutro spróbujemy wsadzić EBMa do pudła i go odpalić - zobaczyć, czy coś dmucha w ogóle. Z różnych względów zastosowałem jednak Sonoducty i trochę się boję, że mi kurcze utknie w tym powietrze.... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec pytanie: czy znajdą się 4 osoby chętne złożyć wspólne zamówienie po ok. 22 kg, lub 3 po 25 kg? Ja wezmę 25 kg. Oczywiście możliwa jest dowolna konfiguracja dająca w sumie min. 100 kg.

Firma deklaruje czas realizacji zamówienia 2-4 tygodnie.

Pozdr.

 

a jaki masz patent na zrobienie TEGO?

Tan. z czego przekładki, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki masz patent na zrobienie TEGO?

Tan. z czego przekładki, itd.

 

Patent jest wyraźnie opisany i obfotografowany w tym wątku.

Przekładki z chłodnicówki 17x3,5x0,25. Gość w sklepie fabrycznym huty Będzin podał mi aktualną cenę: 49,50 zł netto :( i przelicznik metrów na kilogramy: 0,084 m/kg. Powyżej 500,- zł brutto dają 2% rabatu. Przykładowo: 200m -> 16,8kg -> 815,- netto / 994,- brutto po rabacie. Sporo.

Aha, rurki mają długość 90,5 cm. Pasują idealnie do wymiennika o wymiarach płyt 30 x 120 cm. :)

 

To jak, manieq, piszesz się na taśmę?

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...