Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Rozumiem, że klingenburgery właśnie zostały porzucone?

 

PS. Nikt nie podłączył jeszcze wentyli? Co się stanie, jak nie podłącze nic do sterowania (czyli tego 10v out i ster IN) :

 

a) nie ruszy (na to stawiam, bo będzie napięcie 0V, czyli off)

b) ruszy z maksymalną mocą

c) wybuchnie lub się spali, stopi czy inaczej się uszkodzi?

 

Jeśli faktycznie wersja a) jest prawdziwa, to ma ktoś już jakiś obczajony potencjometr, który pasuje? Ja docelowo chyba będę sterował PWM, ale tak na tymczasem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Schemat podłączenia pojawił się w wątku chyba parę razy (np. 4 str - mniej więcej środek)

Jak zostawisz wszystkie przewody sterujące nie podłączone to tak jak przewidujesz - nie ruszy (punkt a)

Jak zewrzesz czerwony z żółtym to wentylator zacznie stopniowo zwiększać obroty do maksymalnych. Rozłączysz zacznie zwalniać aż się zatrzyma.

Ale eksperymentów lepiej nie przeprowadzaj na niezamocowanym wentylatorze! Może odfrunąć :wink:

Co do potencjometru, to dorwałem jakiś 47k i przetestowałem swoje wentyle - sterowanie działa wyśmienicie :)

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli i od początku!

 

To są wentyle podatne na sterowanie m.in. procesorowe, zdalne!

Wprawdzie wytwarzają SOBIE te pomocnicze 10V, ale wcale go nie potrzebują!!!

MOŻNA pomiędzy niebieski i żółty podać napięcie Z ZAKRESU 0-do +10V tak, żeby + był na żółtym i w pełni posterować tym wentylem.

Informacja dla "wtajemniczonych":

Jak zrobicie sobie całkowanie na pojemności fali PWM to można go pilotem od TV z byle nastawnika sterować!

Informacja dla pozostałych:

Wpięcie potencjometru o charakterystyce LINIOWEJ tak, że na początku jest niebieski, na suwaku żółty a na końcu czerwony spowoduje liniowe w pełni sterowanie od zera (zatrzymanie) do max (pełna pobierana moc i pełna wydajność).

MOŻNA mierzyć napięcie na tym suwaku jakim woltomierzem wychyłowym o zakresie 10V stałego i mieć wizualizację wydajności w postaci wielkości wychylenia wskazówki.

Nie podłączenie tych przewodów do czegokolwiek spowoduje to, że wentylator po prostu stoi.

Przewodów tych nie należy dowolnie zwierać!

Elektronika powinna się obronić, ale po co ją przeciążać?

Zwierać można tylko żółty z czerwonym (max) lub niebieskim (stop).

Biały zaizolować i odpuścić. Nie macie komputera co by sprawdzał, czy nakazane zadanie (nastawa) jest faktycznie wykonywane (informacja zwrotna po tym białym kablu).

Pozdrawiam Adam M.

 

Wentyle są bardzo dobrze wyważone, ale bezpieczniej jest je do byle deski jaką śrubką zamocować na czas testów...

 

Zapomniałem to dopisuję...

Od 10kom do 47 kom liniowy, najlepiej stereofoniczny (dwie sekcje na jednej osi). Czyli 10, 22, 33, 47. Każda wartość dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi dziękuję za wentylki. Jeszcze nie mialem okazji ich odpalić. Bylem tylko na walentynkowy weekend w kraju i zdążylem je sobie tylko obejrzeć.

Pamiętaj ze jeszcze dwa będą dla mojego znajomego.

 

Co do wymienników to temat jak najbardziej aktualny. Ja nadal się piszę na dwa.

Poprostu tak jak pisaliśmy ze nie ma ciśnienia i poczekamy na większą grupę

Faktycznie oslabienie zlotówki wywindowalo ich cenę i czekanie nie wyszlo na dobre.

Dla mnie w sumie nie robi to różnicy bo zarabiam w tej samej walucie w jakiej są wyceniane :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jakoś nikt nowy się ostatnio nie pojawił w grupie chętnych na wymienniki. Ja w każdym razie cały czas piszę się na wymiennik i dwa wentylki. Może też do tej maty się dołączę :) Depi to jest dokładnie taki materiał z którego są robione filtry do wentylacji? Nie pamiętam w tej chwili tych symboli, ale wiesz chyba o czym mówię :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PavvelB - Tak, to jest ten sam materiał, tylko nie pocięty na kawałki :)

 

Ja zakładam puszkę na filtr np. 25x25cm. W uproszczeniu licząc (bez pofałdowania), da to 16 filtrów z metra, czyli w beli jest 480 filtrów. Koszt, jak łatwo obliczyć, oscyluje w granicach 2zł/za filtr.

 

To tak a propos tego, co niektórzy piszą, że nie robią reku "bo filtry są drogie" :lol:

 

Problem w tym, że 480 filtrów wystarczy mi na 120 lat, zakładając wymianę raz na 3 miesiące. Obawiam się, że mogę tak długo nie pożyć :lol:

 

Z innych frontów: płyta na reku, o której pisałem wcześniej okazuję się niestety być dość droga - tzn. ok 150 PLN netto za m2. :o

 

No i teraz ja np. się waham, czy raczej nie dać do zrobienia skrzynki z blachy i ją potem opatulić po prostu wełną.

 

A płyta to jest taka:

 

http://www.stadur.de/pdf/polnisch/01_pol_STADUR_FB-1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Muszę się przepisać z listy do listy. @piotrmw zapisz dla mnie proszę 25 kg - wysyłka będzie do mnie i kolegi @jwbrzezinski - mieszkamy niedaleko

Niestety oznacza to że z klingierburga rezygnuję.

 

@Depi - ja dopiszę się do tej maty na filterki - zobaczymy kto się jeszcze dobije

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi, ja też ewentualnie wchodzę w tą matę filtracyjną (btw, dzisiaj posłałem Ci na maila moją "aplikację" na wentyle EBM).

 

Co do obudowy to ostatnio pomyślałem o płycie WEDI ale wychodzi też drogo, w Platformie 157 PLN/m2 za płytę o grubości 5cm (sprzedają w kawałkach 2,5 x 0,6 m).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...