Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Depi

W grudniu Rafał_ pisał o podobnej płycie do produkcji obudowy na wentyle:

Masz na myśli coś takiego jak płyty PLASTHERM firmy http://www.plastics.pl? Też się chyba na nie zdecyduję. Płyta grubości 20mm jest w cenie 50zł netto i najwazniejsze jak dla mnie tną na miejscu na wymiar :D

Sprawdziłem temat. Podana firma ma sporo oddziałów po całej Polsce (w Gdańsku :D i Warszawie również). Plastherm to płyta PCV-XPS-PCV. Płyty mają 20 lub 24mm grubości z czego PCV to 2 x 1,3mm. Wymiar płyty to 1,5 x 3,0m. Cena całej 24mm - 269,10 zł netto/szt (co daje ok. 60,- zł netto/m2). Cięcie - 1,5 zł/mb

Byłem dzisiaj u nich i dali mi niewielki kawałek takiej płyty. Mam ją teraz w ręce i robi dobre wrażenie - lekka, sztywna. Muszę jeszcze sprawdzić jak będą się w niej trzymały kołki zrywalne, wkręty; dopasuję jakieś profile Alu. Ale raczej to będzie to :)

 

Depi, narzekasz, że masz za dużo tej maty filtracyjnej, to dopisz i mnie do listy chętnych.

 

manieq82

Witamy w grupie. Zamówienie na blachy coraz bliższe. :) Zapraszamy czwartego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i grupa "blachowa" chyba się też domknęła :D

 

Jeżeli dobrze naliczyłem to mamy:

Piotrka (inicjatora akcji który zostanie naszym inwestorem zastępczym :lol: )

Mariusza (manieq82)

Brachola

no i ja czyli Jacek,

 

każdy po 25 kg, czyli warunek 100 kg spełniony :wink:

 

jest ktoś jeszcze chętny ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy czterech. :D

 

Sprawdziłem u źródła ceny i warunki. Co się dzieje na giełdach i z walutami wszyscy wiemy. Miedź, też nie stoi w miejscu. Aktualna cena taśmy mosiężnej 0,1 x 300mm to 20,37 zł netto / kg (wzrost o 44 grosze) :evil:

Ta oferta jest aktualna tylko do poniedziałku (23.02.2009) Dlatego ostateczny termin dołączania kolejnych osób do naszej grupy upłynie w południe w poniedziałek.

 

Wcześniej pisałem, że blacha może być dostarczona w zwoju lub w arkuszach i to się nie zmienia ale może się okazać, że za ewentualne pocięcie na arkusze trzeba będzie zapłacić i to słono. Dokładne informacje w tej sprawie będę miał dopiero w poniedziałek :(

 

Do zainteresowanych poszły emilki.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plastherm to płyta PCV-XPS-PCV. Płyty mają 20 lub 24mm grubości z czego PCV to 2 x 1,3mm. Wymiar płyty to 1,5 x 3,0m. Cena całej 24mm - 269,10 zł netto/szt (co daje ok. 60,- zł netto/m2). Cięcie - 1,5 zł/mb

Byłem dzisiaj u nich i dali mi niewielki kawałek takiej płyty. Mam ją teraz w ręce i robi dobre wrażenie - lekka, sztywna. Muszę jeszcze sprawdzić jak będą się w niej trzymały kołki zrywalne, wkręty; dopasuję jakieś profile Alu. Ale raczej to będzie to :)

 

No to brzmi o wiele lepiej, niż 150PLN/m2. Czemu takie różnice w cenie? Że nie PUR tylko XPS?

 

W takim razie płyta wraca do gry :) W tę, którą ja się bawiłem to wkręty wchodzą, ale wypadają. Raczej z profili trzeba zrobić kontrukcję nośną i wypełnić tylko płytami.

 

Depi, narzekasz, że masz za dużo tej maty filtracyjnej, to dopisz i mnie do listy chętnych.

 

OK, dopisuję. A ja się będziemy nią dzielić? Może jeszcze gdzies upolujemy taniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Depi

Taką płytę robi też "TUPLEX" - maja siedzibę w wawie na targówku fabrycznym - nie mogę sie dodzwonić co do ceny ale wiem że mają 24, 18 mm i też 1.5 X 3 m

 

Co do filterków to będziemy dzielić po równo - ja odbiorę osobiście lub mogę ew. nawet pomóc z dystrybucją

 

@piotrmw

co do blaszki to myślę że jak walną kosmiczną cenę to niech się ...

Myślę że można tanio coś takiego pociąć - w końcu to 30 cm i 0.1 mm

kurcze za 160 to kupię jaką gilotynę :)

 

Co do dystrybucji to wsio radno... wyślę mailika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - czy zabezpieczacie jakoś rury flex przed gryzonami?

 

Ostatnio przegryzły mi przewody przy światełkach w podbitce. W podbitce mam zrobiony otwór do pobierania powietrza - zastanawiam się czy gryzonie nie wzięły flexa "na warsztat"?

 

Rura flex przechodzi też przez poddasze nieużytkowe.

 

marta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PavvelB

 

Z innych frontów: płyta na reku, o której pisałem wcześniej okazuję się niestety być dość droga - tzn. ok 150 PLN netto za m2. :o

 

No i teraz ja np. się waham, czy raczej nie dać do zrobienia skrzynki z blachy i ją potem opatulić po prostu wełną.

 

A płyta to jest taka:

 

http://www.stadur.de/pdf/polnisch/01_pol_STADUR_FB-1.pdf

 

Witam. Tak sobie czasami obserwuję Wasze zmagania w samoróbstwie rekuperatorów, kto wie może kiedyś sam skorzystam z wiedzy i wskazówek tutaj podanych. Ale, do sedna...

Kiedyś pracowałem w firmie która stosowała stadur, w zastępstwie dawaliśmy inny produkt, coś na podobę tego, wtedy było to sporo tańsze, obecnej ceny nie znam:

 

http://www.geodomas.lt/index.php?cosmotherm-pl-11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze o porade odnosnie EBM

 

skoro teoretycznie kazdy kalkuluje reku i wentylacje na maxymalny wydatek - tj: kubatura/h - choc wiadomo ze bedzie pracowalo na mniejszych parametrach, to dlatego wlasciwie dobrane EBM musza miec takie wartosci spezu aby dla tej maxymalnej wydajnosci zadzialac -tj pokonac opory wentylacji

 

 

i tutaj moje dylematy

teoretycznie

R3G 220 AD 11-02

mi wystarcza - ale przy swoim max 960m3/h ma zero sprezu - wiec nie pociagnie zadnej wentylacji :-?

 

R3G 225 AH 54-01

ten przy okolo 1000m3/h daje cos kolo 200Pa - co pewnie jest tez za mala wartoscia aby 1000m3 wentylacje popchnac (bo to ledwie starczy na opory nagrzewnicy i wymiennika- o ile oba wyjda okolo 100Pa)

 

czy w takim razie moja jedyna opcja jest

R3G 250 AK 41-71

kosztujacy grubo ponad 400 EUR - ale pozwalajacy przez wentylacje przy 1000m3/h przepchnac nawet "mazut" czy inne geste dziadostwo??

 

czy moze zakladajac ze ta wentylacja " pewnie" nigdy nie pojdzie na 100% dac ten najslabszy

czy 225 - ktora przy 800m3 daje juz cos kolo 300Pa?

 

bo ten 250 przy 400m3 (pewnie wiecej u mnie nie przekroczy) to okolo 1000 Pa ma sprezu - ale tez bedzie zarł ponad 100w jak nie lepiej

 

 

I jeszcze pytanie czy te wykresy charakterystyki - i i ch przebieg na poszczegolnych biegach trzeba w jakis specjalny sposob czytac? Po co te 4 biegi pokazuja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przed wyborem kotła kondensacyjnego i jedna z ofert którą dostałem to kompleksowe rozwiązanie - piec plus pompa ciepła do ogrzewania CWU - Dimplex BWP 30HLW

Zastanawiam się czy byłoby możliwe wykorzytanie powietrza wywiewanego przez rekuperator. Czy ktoś może napisać jakie macie latem i zimą temperatury na wyrzutni powietrza z reku?

A może ktoś ma takie rozwiązanie? Trochę się obawiam o różnicę ciśnień - zmiana biegu w reku zmienia ilość przepływu powietrza, ilość pobierana przez pompę jest względnie stała ~450 m3/h. Ideałem byłoby wywiewanie powietrza do pomieszczenia w którym stoi taka pompa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zastanawiam się nad budową rekuperstora. Na początek mam następujące pytanie:czy można przewymiarować wymiennik? Czy to przełoży się na większą skuteczność wymiennika? Swobodniejszy przepływ powietrza przez wymiennik spowoduje spadek zużycia energii? I czy spowoduje to zmniejszenie ilości kondensatu? Śledząc dostępność materiałów i czytając fora internetowe nie wymyśliłem nic odkrywczego: reku o wydajności >=600m3, wymiennik przeciwprądowy Klingenburg, wentylatory EBM.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby wątek umierał? Panowie ja się piszę na wymiennik Klingenburga ale dopiero za 3-4 miesiące. Ponieważ za rozprowadzenie instalacji went. będę się brał za jakiś miesiąc poruszę temat kanałów. Jakiej grubości ocieplenie powinny mieć kanały na poddaszu nieużytkowym, nieocieplonym. Czy oryginalne ocieplenie rur spiro wystarczy? Bez fleksów, chcę mieć możliwość wyczyszczenia kanalizacji wentylacyjnej. Pozdrowienia dla wszystkich rekupologów!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za rekupologów. chyba powinno być rekuperologów (tak lepiej brzmi). Nie chcę giętkich bo dają większy opór i zbierają kurz. Chcę gładkie kanały okrągłe najlepiej z ociepleniem (jeśli oryginalne ocieplenie wystarczy). Nie wierzę żeby instalacja went. nie wymagała okresowego czyszczenia. Wiem że są firmy specjalizujące się w tego typu usługach. Instalację zamierzam poprowadzić tak aby mieć dostęp do wszystkich kanałów poprzez skrzynki rozprężne. Jak przyjdzie czyścić samemu to z konstrukcją okrągłej szczotki do odkurzacza (nawet piorącego) nie powinno być kłopotów. Ponawiam pytanie: jakiej grubości ocieplemie na kanały narażone na ukrop latem i mróz zimą?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...