Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Co do obudowy, to powiem, że folia w płynie to szajs, w końcu się odwarstwi, a w tej samej cenie całość można maznąć duuużo lepiej żywicą epoksydową z utwardzaczem. Podpowiem, że mam w ten sposób zrobione akwarium (dno i trzy ścianki ze sklejki, z przodu szyba) od dwóch lat i ani kropelki z 250 litrów nie uleciało, a to w końcu ciśnienie jakieś daje... Jak chcecie to zrobię wątek "Akwarium tymi ręcami".

 

Amorphis, chętnie poczytam jak zrobiłeś to akwarium :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Depi

 

Żeby Ci jeszcze bardziej namieszać :wink: to pokarzę Ci jak mi wyszła skrzynka napędu reku z płyt Plasterm w kształtkach Alu.

 

http://lh6.ggpht.com/_3aOsAgOGOZY/SdYZpxKIB8I/AAAAAAAAACk/Kuu9fk79n6E/naped_reku.jpg

 

Widać siatki czekające na matę filtracyjną od Ciebie :wink:

Brakuje jeszcze mocowania wentyli (robią się), uszczelek, uszczelnienia samej skrzynki i zamków.

 

Wymiennik jest w fazie kompletowania półproduktów: przekładki docięte na wymiar, blaszki leżą i czekają na wiercenie, podobnie jak przekładki. Potem już z górki :)

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurna nie miałem powiadomień o nowych postach :evil: też chętny jestem na wentyle z ringami, tyle że nie wiem jakie :oops: kubatura będzie koło 700 m3, ale nie wiem jak z tym o co już pytałem dotyczącym chłodzenia, bo wtedy potrzebne wieksze ebm

 

witam Panowie, od dłuższego czasu myślę nad zbudowaniem reku własnoręcznie i ostatnio rozmawiałem z projektantem wentylacji (gość dość łebski projektował budynek TVP), któremu nie obce są tematy gwc i mówił mi, że owszem gwc zadziała w lecie jak klima pod warunkiem możliwości puszczenia 2 wymian na godzinę. Jak wasze doświadczenia w tym temacie ?? aha piszę się również na wspólne zakupy obudów, filtrów i jak tylko będę na 100 % pewny jaki wymiennik (najchętniej robiony samemu) i jakie ebm potrzebuję. pozdrawiam

 

jak bedą inne zakupy bieżcie mnie pod uwagę pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sali - Teza, że "trzeba 2 wymian do chłodzenia", jest równie precyzyjna, jak sławne już "100W/m2" powszechnie stosowane do wymiarowania grzejników. Jesli chcesz w miarę precyzyjnej odpowiedzi, to policz sobie przewidywane zyski cieplne domu (czyli głównie solarne) - to jest ilość ciepła, które trzeba usunąć. Teraz bierzesz pojemność cieplną m3 powietrza i zobacz ile tego trzeba przewalić, aby te 2 wartości się zbilansowały.

 

Zresztą cały temat jest jeszcze bardziej złożony, bo wypadałoby uwzględnić bezwładność cieplną budynku (tu się przydaje konstrukcja masywna, jak moje 2 żelbetowe stropy :) ), freecooling nocą, GWC za dnia itp.

 

Ale ogólnie teza jest słuszna - powietrze to kiepski nośnik ciepła (chłodu) więc trzeba go przerzucić mnóstwo, żeby te X kW chłodu zapewnić, szczególnie, jak dT jest niewielka.

 

Pytanie, czy skórka jest warta wyprawki - przewymiarowanie całej instalacja x2 to jest pewien overkill, no i kosztowna raczej zabawa. Chyba, że od razu założysz, że to x2 odbywac sie będzie tylko np. z obejściem wymiennika - wtedy już tylko rury i wentyle trzeba przewymiarować.

 

Może to offtop, ale ja postawiłem na pasywną ochronę przed przegrzaniem - czyli właśnie masywna kanstrukcja, duże okapy chroniące przed pionowo padającymi promieniami słońca i rolety (jak starczy mi na nie kasy). Mam nadzieję, że to, plus te kilka kW z GWC i intensywny nocny freecooling spełnią zadanie :)

 

Jeśli chodzi o wentyle, to R3G220 i tak mają zapas - wydatek maks to 900m3, pytanie tylko, jakie masz opory instalacji. R3G250 jeszcze nie zamawiałem - ale wysłałem dziś zapytanie o nie też, mam nadzieję, że zaraz będę miał aktualny cennik. Pamiętaj tylko, żeby się dopisać do listy, jak już podejmiesz decyzję :)

 

piotrmw Pikne pudełko! Możesz zapodać więcej fotek i ew. jakiś opis, w tym koszty? Co to za kształki aluminiowe? Jak łączone itp? Jak uszczelniasz pokrywę i przede wszystkim filtry>? Siata giętka, więc jak chcesz zapobiec wyciekowi powietrza dookoła filtra? Czy dobrze pamiętam, że Ty brałeś 190-tki? Czy jest jakaś optymalna głębokość tej puszki na wentyl? Bo się zacząłem ostatnio zastanawiać i nie przypominam sobie nigdzie tego parametru...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sali - Teza, że "trzeba 2 wymian do chłodzenia", jest równie precyzyjna, jak sławne już "100W/m2" powszechnie stosowane do wymiarowania grzejników. Jesli chcesz w miarę precyzyjnej odpowiedzi, to policz sobie przewidywane zyski cieplne domu (czyli głównie solarne) - to jest ilość ciepła, które trzeba usunąć. Teraz bierzesz pojemność cieplną m3 powietrza i zobacz ile tego trzeba przewalić, aby te 2 wartości się zbilansowały.

 

Zresztą cały temat jest jeszcze bardziej złożony, bo wypadałoby uwzględnić bezwładność cieplną budynku (tu się przydaje konstrukcja masywna, jak moje 2 żelbetowe stropy :) ), freecooling nocą, GWC za dnia itp.

 

Ale ogólnie teza jest słuszna - powietrze to kiepski nośnik ciepła (chłodu) więc trzeba go przerzucić mnóstwo, żeby te X kW chłodu zapewnić, szczególnie, jak dT jest niewielka.

 

Pytanie, czy skórka jest warta wyprawki - przewymiarowanie całej instalacja x2 to jest pewien overkill, no i kosztowna raczej zabawa. Chyba, że od razu założysz, że to x2 odbywac sie będzie tylko np. z obejściem wymiennika - wtedy już tylko rury i wentyle trzeba przewymiarować.

 

Może to offtop, ale ja postawiłem na pasywną ochronę przed przegrzaniem - czyli właśnie masywna kanstrukcja, duże okapy chroniące przed pionowo padającymi promieniami słońca i rolety (jak starczy mi na nie kasy). Mam nadzieję, że to, plus te kilka kW z GWC i intensywny nocny freecooling spełnią zadanie :)

 

Jeśli chodzi o wentyle, to R3G220 i tak mają zapas - wydatek maks to 900m3, pytanie tylko, jakie masz opory instalacji. R3G250 jeszcze nie zamawiałem - ale wysłałem dziś zapytanie o nie też, mam nadzieję, że zaraz będę miał aktualny cennik. Pamiętaj tylko, żeby się dopisać do listy, jak już podejmiesz decyzję :)

 

 

Dzięki za odpowiedź, jak już pewnie zauważyłeś jestem zielony w sprawach wentylacji, ale na szczęście nie mam 2 lewych rąk, więc jak tylko będę miał odpowiednie założenia to zbuduję tą wentylacje, mam nadzieje że dzięki takim ludziom jak Ty. A z oporami instalacji to zabij mnie ale Ci nie odpowiem, bo bladego pojęcia nie mam, mam tylko zarys wentylacji w projekcie, kurka wodna i jak policzyć te zyski cieplne ? :o . Przytaczany przeze mnie gość mówił że powodem 2 krotnej wymiany na godzine jest stosunkowo mała moc i 45 m2 gwc nie da rady schłodzić domu przy jednej wymianie, wiec dla tego tu pytam. Ja też stawiam na masywną konstrukcję żelbetowe stropy + silka, tylko architekt namawia mnie na zrezygnowanie z okapów. teraz baczniej sledze wątek, bo nie zawsze przychodzą powiadomienia. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi, jaka masz cenę na te Heatexy? Jeżeli o mnie chodzi to na pewno nie będę sam robił wymiennika, tylko coś kupię. Z tego co widziałem Heatex ma też wymienniki przeciwprądowe. http://www.heatex.com/products.html model L. Model T jeśli dobrze rozumiem to dwa krzyżowe w jednej obudowie. Może coś z tego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GS62 miał kosztować 522 EUR netto (przy zamówieniu do 5 szt.) dla szerokości 400mm.

 

Parametry musisz sobie odczytać z tabelki, np. tu:

 

http://www.klingenburg.pl/pdf/PWT_K01P.pdf

 

Postępowanie jest nieco antyintuicyjne - zaczynasz od dolnej (tam wybierasz własnie wydatek w m3) i w ten sposób otrzymujesz pozostałe parametry (sprawność i opór).

 

Paremetry wydają sie być bardzo dobre, choć budzi to nieco moich podejrzeń - np. w moim przypadku GS45-400 przy 600m3/h miałby tylko 100 Pa oporu i sprawność bez kondensacji ok. 82%, a z kondensacją juz prawie 90%!!! :o Aż zbyt dobre, aby było prawdziwe.

 

Dla porównania Heatex 2 szt. (duo) 300-300-3,0A-400 daje opór 91Pa (na wlocie), ale sprawność jedynie 75% podaje. Zwiększenie sprawności poprzez zacieśnienie rozstawu płyt do 2,2mm daje koszmarne opory. Realną alternatywą jest pojedyńczy 300-300-1,8A-500 - opory 91 Pa, sprawność 73%.

 

Jeśli chodzi o ceny, to mam na dziś takie: 300-300-1,8A400 - ok. 240 EUR, taki sam, ale rozstaw 2,2 mm - ok. 200 EUR. Jesli trend jest liniowy, to rozstaw 3,0 mm powinien kosztować ok. 170 EUR, czyli 2 będą tańsze o ok. 50-60 EUR od 1 Klingenburga GS45-400. No ale sprawność niższa o prawie 10%...

 

Jeśli ci Klingoni nie oszukują z tą sprawnością oczywiście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GS62 miał kosztować 522 EUR netto (przy zamówieniu do 5 szt.) dla szerokości 400mm.

 

Parametry musisz sobie odczytać z tabelki, np. tu:

 

http://www.klingenburg.pl/pdf/PWT_K01P.pdf

 

Postępowanie jest nieco antyintuicyjne - zaczynasz od dolnej (tam wybierasz własnie wydatek w m3) i w ten sposób otrzymujesz pozostałe parametry (sprawność i opór).

 

 

dzięki bo gapiłem się w te wykresy jak szpak w piz.. i tak zastanawiałem się czy mam linijkę przykładać do monitora żeby odczytać pozostałe wartości, ale się okazało prawdziwe :) tak z ciekawości znacie może cene GS 80 ? bo chyba miedzy nim a GS 62 będe się zastanawiał, no chyba że Adam zaproponuje coś ciekawego.

 

zauważ Depi jak małe są straty przy połowie wydatku tego twojego GS 45, a wiekszość czasu właśnie tak będzie chodzić, jeżeli te dane są prawdziwe

 

a przeciwprądowy heatexa brałeś pod uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przy polowie sa male, jasne. Dla Heatexow tez sa male przy 300m3/h :) No i sprawnosc kosmiczna :)

 

Sali - Ty pewien jestes, ze takie lochy sa Ci potrzebne? Jaka masz chalupe? Jakis kurna palac chyba :lol:

 

Heatexy p-prad: gosc, z ktorym gadalem nie bardzo chyba sam kumal czym to jest, bo jakos mi odradzal no i nic nie zaproponowal. Chyba jeszcze nigdy zadnego nie sprzedal i sie cyka czy cos. Nie wiem. W kazdym razie ceny nie podal. W selekcie ich nie ma, zadnych danych na stronie... Jakby sam producent je chowal troche... Nie rozumiem tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz wole nieco przewymiarować instalacje i taniej ją eksploatować bo opory wtedy mniejsze i wiatraki mniej żrą i sprawność układu lepsza, coś jak zakup diesla więcej wydajesz na początku, a taniej jeździsz potem

 

dom mam nie duży ale rozbudowuje i podnoszę nad jedną częścią dach, (wkrótce zamieszczę projekt) i trochę powierzchni wentylowanej wychodzi jakieś 650 - 700 m3. użytkowa koło 200m2 tyle że salono- kuchnio- jadalnia 60 m2, a na ok 4 wysoka i tu już 240 m3 wychodzi

 

 

No przy polowie sa male, jasne. Dla Heatexow tez sa male przy 300m3/h :) No i sprawnosc kosmiczna :)

 

Sali - Ty pewien jestes, ze takie lochy sa Ci potrzebne? Jaka masz chalupe? Jakis kurna palac chyba :lol:

 

Heatexy p-prad: gosc, z ktorym gadalem nie bardzo chyba sam kumal czym to jest, bo jakos mi odradzal no i nic nie zaproponowal. Chyba jeszcze nigdy zadnego nie sprzedal i sie cyka czy cos. Nie wiem. W kazdym razie ceny nie podal. W selekcie ich nie ma, zadnych danych na stronie... Jakby sam producent je chowal troche... Nie rozumiem tego...

 

 

no właśnie myślałem już ze jakimś debilem jestem, bo najpierw na jednej stronie nie za bardzo mogłem odczytać dane, na innej nic znaleźć nie można, może niech się wreszcie obudzą, że informacji ludzie zaczynają szukać od internetu :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To i ja się dopisze do listy chętnych na wentylatory.

 

PavvelB - 2x R3G 190 AB0702 lub 2x R3G 220 AD1102

jwbrzezinski - 2x R3G 220 AD 11-02

mario_k - 2 x R3G175-AF01-02

dzabij - 2x R3G 220 AD 11-02

Amorphis - 2x R3G 220 AD 11-02

tomkat - 2x R3G 190 AB0702 lub 2x R3G 220 AD1102 + oczywiście intel ringi

 

Żeby nie było za prosto to oczywiście mam dylemat, czy do mojej parterówki o kubaturze 380m3 220-stka to nie będzie przesada. Opory wychodzą mi orientacyjnie około 200-250Pa - nie wybrałem jeszcze wymiennika. Jeżeli macie jakieś pomysły, napiszcie jakie są zagrożenia związane z przewymiarowaniem wentyli. Jak na razie jedno co mi przychodzi do głowy to mało dokładne sterowanie - zakładając że nominalna praca to będzie wymiana lekko powyżej 100m3 na godzinę, główna regulacja będzie się odbywać w dolnym zakresie możliwości 220-stki. Z drugiej strony liczę na cichą pracę i mniejszy pobór mocy.

 

pzdr

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz wole nieco przewymiarować instalacje i taniej ją eksploatować bo opory wtedy mniejsze i wiatraki mniej żrą i sprawność układu lepsza, coś jak zakup diesla więcej wydajesz na początku, a taniej jeździsz potem

 

Może i tak, ale, trzymając się Twojej analogii, w niektórych przypadkach, szczególnie małych samochodów, diesel kosztuje o tyle więcej, a różnica w kosztach eksploatacji jest na tyle mała, że się z żadnym rozsądnym okresie nie zwróci. A więc wszystko nalezy robić z głową :)

 

Ale jak Cię stać, to na pewno przewymiarowanie ma (poza ceną) prawie same zalety. Mnie tylko czasem ten komunikat w Heatex Select zastanawia - że za mały spręż i że przewodzenie wzdłużne i że wymiennik może gorzej pracować. Pojawia się to właśnie przy przewymiarowaniu. Wniosek - przedobrzyć też o dziwo można.

 

TomKat - Jak już Ci pisałem: regulacja to nie problem. Nie wiem czym chcesz sterować. Jeśli potencjometrem, to po prostu weźmiesz taki, który ma nieliniową charakterystykę. Przy cyfrowym sterowaniu (PWM z PLC) to już chyba jeszcze mniejszy problem.

 

Chyba, że są jakieś inne, ważne przeciwwskazania dla przywymiarowania wentyli. Czyli wracamy do casusu Saliego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomKat - Jak już Ci pisałem: regulacja to nie problem. Nie wiem czym chcesz sterować. Jeśli potencjometrem, to po prostu weźmiesz taki, który ma nieliniową charakterystykę. Przy cyfrowym sterowaniu (PWM z PLC) to już chyba jeszcze mniejszy problem.

 

Depi, to co napisałeś o potencjometrze logarytmicznym jak najbardziej przyswoiłem i wydaje mi się że nie będzie problemem - przekonałeś mnie i dlatego nie przedłużałem tego tematu dalej. Napisałem to tylko dlatego, że może ktoś zauważy jakieś inne problemy, o których ja teraz nie mam pojęcia.

 

Jak się nic nie zmieni to zdecyduję się na 2x R3G 220 AD1102

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...