Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

Widze temat sie rozwiaja!

 

Zastanawiam się nad rodzajem wymiennika jaki powinienem zastosować.

...

Po przeczytaniu informacji na forum związanych z oporami w przeciw prądowych wymiennikach porzuciłem je na rozwiązanie dwóch wymienników krzyżowych HEATEXA. Takie jak wykonał „msobanie” (można o tym przeczytać na forum) w ubiegłym roku. Z informacji jakie podał jeden z forumowiczów msobanie nie jest zbyt zadowolony ze swojego rekuperatora i być może skłaniał by się do Siwickiego.

...

 

Nie wiem skad te wiesci.

Podwojny krzyzowy ma mniejsza sprawnosc niz przeciwpradowy i mniejsza od deklarowanej przez program Heatex'a. W moim przypadku (badalem przez cala zime przy roznych temperaturach i wydatkach) sprawnosc zmieniala sie od 75% (max wydatek, rzedu 450-500 m3/h) do 85% (wydatek rzedu 120-150 m3/h). Heatex obiecywal 95%, w co za bardzo nie wierzylem, (liczylem na 90%).

Jak na cene mojej konstrukcji jestem zadowolony. Wentle chodza bez zarzutu, sterowanie potencjometrem - moim zdaniem bezbledne, proste i tanie.

Filtry robie sam z tkaniny, o wymienniku pisalem.

Na codzien nie slysze NIC, jak dam na max'a, to rano jak wstaje i jest kompletna cisza w domu to slysze leciutki, leciutki szum.

Reku sam w sobie jest glosny, osb generalnie rezonuje.

W moim przypadku stoi w kanciapie na poddaszu i nikomu to nie wadzi.

Z pewnoscia obudowa z pianki dla wetli jest lepsza.

Pozdrawiam

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Fotorelacji ciąg dalszy.

Wymiennik całkowicie zmontowany - 80 warstw, po 40 dla nawiewu i wywiewu.

http://images41.fotosik.pl/105/375eb27910150637.jpg

 

Kolejny etap. Wymiennik zalutowany od góry. Czas na polutowanie wlotów - separacja kanałów.

http://images48.fotosik.pl/109/5d02b96d78496e9f.jpg

 

Tutaj widać dwa pierwsze wloty (wyloty). Na teraz jest już całkowicie polutowany jeden z dwóch pozostałych wlotów. Jeszcze jeden i będzie komplet.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Widze temat sie rozwiaja!

 

Zastanawiam się nad rodzajem wymiennika jaki powinienem zastosować.

...

Po przeczytaniu informacji na forum związanych z oporami w przeciw prądowych wymiennikach porzuciłem je na rozwiązanie dwóch wymienników krzyżowych HEATEXA. Takie jak wykonał „msobanie” (można o tym przeczytać na forum) w ubiegłym roku. Z informacji jakie podał jeden z forumowiczów msobanie nie jest zbyt zadowolony ze swojego rekuperatora i być może skłaniał by się do Siwickiego.

...

 

Nie wiem skad te wiesci.

Podwojny krzyzowy ma mniejsza sprawnosc niz przeciwpradowy i mniejsza od deklarowanej przez program Heatex'a. W moim przypadku (badalem przez cala zime przy roznych temperaturach i wydatkach) sprawnosc zmieniala sie od 75% (max wydatek, rzedu 450-500 m3/h) do 85% (wydatek rzedu 120-150 m3/h). Heatex obiecywal 95%, w co za bardzo nie wierzylem, (liczylem na 90%).

Jak na cene mojej konstrukcji jestem zadowolony. Wentle chodza bez zarzutu, sterowanie potencjometrem - moim zdaniem bezbledne, proste i tanie.

Filtry robie sam z tkaniny, o wymienniku pisalem.

Na codzien nie slysze NIC, jak dam na max'a, to rano jak wstaje i jest kompletna cisza w domu to slysze leciutki, leciutki szum.

Reku sam w sobie jest glosny, osb generalnie rezonuje.

W moim przypadku stoi w kanciapie na poddaszu i nikomu to nie wadzi.

Z pewnoscia obudowa z pianki dla wetli jest lepsza.

Pozdrawiam

Mirek

 

 

Pytanie do msobanie.

 

Z racji swoich doświadczeń w użytkowaniu własnoręcznie zrobionego rekuperatora czy mógłbyś podać:

- jaką powierzchnie użytkową i kubaturę obsługuje twój rekuperator?

- jakie masz spostrzeżenia w zakresie ilości wymienianego powietrza na godzinę? (ile tak naprawdę powinno się go wymieniać żeby było „dobrze” w stosunku do całej obsługiwanje kubatury)

- czy ilość wymienianego powietrza można regulować tak jak np. ogrzewanie. Jestem w domu to jest wyższa temperatura, w nocy może być mniej, a gdy wychodzę jeszcze mniej?

 

Pozdrawiam

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam informacje odnoścnie ceny GS 45/450 pierwszy przedzial cenowy to 414e

powyżej 5 szt 388e :D więc

Oficjalna lista na wymienniki

 

Gs 45

michalwdowski x2 (450)

PavvelB x1 (jeśli się da to 450mm)

Depi x1 (jeśli cena nie jest zabójcza, to też może być 450mm)

...

Gs 62

Sali 1x 400mm szerokości, albo 500 jak nie dużo droższy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dzabij się zgłaszał na taki wymiennik.

 

Oficjalna lista na wymienniki

 

Gs 45

michalwdowski x2 (450)

PavvelB x1 (jeśli się da to 450mm)

Depi x1 (jeśli cena nie jest zabójcza, to też może być 450mm)

dzabij x1 preferowany również 450 mm

...

Gs 62

Sali 1x 400mm szerokości, albo 500 jak nie dużo droższy

 

Czyli wygląda na to, że grupa na GS 45/450 już się skompletowała. Można jeszcze chwile poczekać, może jeszcze ktoś chętny będzie, a potem zamawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie z grupy wentylatorowej !!!

 

Depi !!!

 

Czy możemy określić jakiś wstępny termin zamknięcia grupy i zakupu?? Może początek maja, po długim weekendzie - po 1 będzie jakiś przypływ gotówki i zanim żona zdąży kupić nowe buty można wpłacić zaliczkę na piękne, nowe wentyle :D

 

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pytanie do msobanie.

 

Z racji swoich doświadczeń w użytkowaniu własnoręcznie zrobionego rekuperatora czy mógłbyś podać:

- jaką powierzchnie użytkową i kubaturę obsługuje twój rekuperator?

- jakie masz spostrzeżenia w zakresie ilości wymienianego powietrza na godzinę? (ile tak naprawdę powinno się go wymieniać żeby było „dobrze” w stosunku do całej obsługiwanje kubatury)

- czy ilość wymienianego powietrza można regulować tak jak np. ogrzewanie. Jestem w domu to jest wyższa temperatura, w nocy może być mniej, a gdy wychodzę jeszcze mniej?

 

Pozdrawiam

Jarek

Powierzchnia: ~180 m2 pow uzytkowej (skosy na poddaszu)

Kubatura (wentylowana): ~430 m3 (bardzo dokladnie nie liczylem)

Ilosc wymienianego powietrza: musi byc minimum 30% (u mnie rodzina 2+2), na codzien w zupelnosci wystarcza, czyli rzedu 120-150 m3/h.

Ja wentyluje caly czas, bez przerwy. Zapewne mozna zmniejszyc wentylacje jak sie wychodzi, ale ja generalnie trzymam na 30%. Zwiekszam tylko wtedy jak sie cos przypali lub np. przez kilka dni leje i na dworze jest w praktyce 100% wilgotnosc, Wtedy w domu wzrasta do 55-60% - ale to ekstremum.

Teraz np. mam 47%.

Takie generalne zasady omawiane juz tu na forum sie dobrze sprawdzaja: tzn. 30m3/h na osobe + wymiana od 30 do 80% kubatury. Do tego predkosc strugi w kanalach ponizej 2 m/s i cisza zapewniona. Oczywiscie system liczyc jak mowi Adam na 1 wymiane, a pracowac na 30%.

Tak zrobic i bedzie git.

Pozdrawiam

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolejne zdjęcie z budowy. Polutowane wszystkie wloty. Dwie strony tego samego "medalu":

http://images44.fotosik.pl/111/4d4fddd2a945955e.jpg

 

Teraz zamawiam wloty z ocynku (przejście z kwadratu na koło). Jak się zrobią to po pewnym czasie zostaną przylutowane do wymiennika i już niewiele będzie brakowało do końca.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie z grupy wentylatorowej !!!

 

Depi !!!

 

Czy możemy określić jakiś wstępny termin zamknięcia grupy i zakupu?? Może początek maja, po długim weekendzie - po 1 będzie jakiś przypływ gotówki i zanim żona zdąży kupić nowe buty można wpłacić zaliczkę na piękne, nowe wentyle :D

 

Co Wy na to?

 

POPIERAM w 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisuje się do listy na wymienniki

 

 

Oficjalna lista na wymienniki

 

Gs 45

michalwdowski x2 (450)

PavvelB x1 (jeśli się da to 450mm)

Depi x1 (jeśli cena nie jest zabójcza, to też może być 450mm)

dzabij x1 preferowany również 450 mm

jarek-forum x1 400mm lub 450 mm

...

Gs 62

Sali 1x 400mm szerokości, albo 500 jak nie dużo droższy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ełro znów do góry :x

Jak się tak bardzo Wam nie pali to może warto oczekać na zmianę kursu waluty. Chociaż jak dobrze pamiętam to wcześniej opisane zamówienie na wymiannik trwało ok. 1 m-ca. Jaka wtedy będzie cena euro? niewiadomo.

Mam chęć na Gs 45/450 trochę sie wacham ze względu na kurs waluty.

Kiedy zamykacie listę na wymienniki??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie z grupy wentylatorowej !!!

 

Depi !!!

 

Czy możemy określić jakiś wstępny termin zamknięcia grupy i zakupu?? Może początek maja, po długim weekendzie - po 1 będzie jakiś przypływ gotówki i zanim żona zdąży kupić nowe buty można wpłacić zaliczkę na piękne, nowe wentyle :D

 

Co Wy na to?

 

POPIERAM w 100%

Dla mnie jeden czort kiedy, czyli popieram w 100% i jestem całkiem przeciw ;)

Te różnice przy cenie Depiego, to różnica kursowa ile? 20-30zł? Warto myśleć?

Przekopiuję listę, bo jesteśmy mocno z tyłu za wymiennikami ;)

 

PavvelB - 2x R3G 190 AB0702 lub 2x R3G 220 AD1102

jwbrzezinski - 2x R3G 220 AD 11-02 + ringi

mario_k - 2 x R3G 220 AD 11-02 + ringi

dzabij - 2x R3G 220 AD 11-02

Amorphis - 2x R3G 220 AD 11-02 + inlet ringi

tomkat - 2x R3G 220 AD1102 + ringi

Sali - 2x R3G 225 + ringi

jarek-forum - 2x R3G 220 AD 11-02 + ringi

michal wdowski 2x R3G 220 AD 11-02 +ringi

andry 2x R3G 220 AD 11-02 + ringi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chęć na Gs 45/450 trochę sie wacham ze względu na kurs waluty.

Kiedy zamykacie listę na wymienniki??

 

Ustaliliśmy termin na koniec kwietnia.

 

Zgodnie z warunkami sprzedaży jakie otrzymalem obowiązuje przedpłata 100%.

kurs EUR/PLN zgodnie z tabelą A kursów śr. NBP

z dn. dokonania przedpłaty. (przypominam iż wszystkie podawane ceny byly netto)

 

Czy macie jakieś propozycje na zorganizowanie zaplaty. Ciekaw jestem czy wyślą paczki do każdego z osobna i czy kasa moze wplynąć z kilku różnych źródel na poczet jednego zamówienia.

Mile widziane inne propozycje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testuję ale rzucę na forum ten temat

Chodzi o zastąpienie popularnej chłodnicówki czymś tańszym równie skutecznym.

Szwagier poczęstował mnie takim oto preparatem Soudal

Nie wiem czy link dobry ale wygląda podobnie. On tym uszczelnia komory chłodnicze w pracy.

Plan: klejenie pasków pleksy takim klejem zamiast chłodnicówki. Cholera wie jak to działa na nasze zdrowie ??

 

Jakieś pomysły za i przeciw?

Jutro zrobię test wytrzymałościowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem czy wyślą paczki do każdego z osobna i czy kasa moze wplynąć z kilku różnych źródel na poczet jednego zamówienia.

Mile widziane inne propozycje:)

Jak rozmawiałeś z nimi na temat cen to trzeba było od razu się dopytać o wpłaty i wysyłkę.

Wydaje mi się, że z wpłatami nie powinno być problemu. Gorzej może być z wysyłką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...