Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Ja zamykac mogę w każdej chwili. Koniec kwietnia jest OK. Z powodów księgowych ja muszę puścić całą kwotę razem.

 

Co do wymienników to tez proponuję tak zrobić. Wysyłka jest na pewno płatna i to sowicie, więc może lepiej się jakoś pogrupować lub wszystko do jednego niech przyjdzie i dalej rozsyłać - tak, jak ja z wentylami robię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Szwagier poczęstował mnie takim oto preparatem Soudal

Nie wiem czy link dobry ale wygląda podobnie. On tym uszczelnia komory chłodnicze w pracy.

Plan: klejenie pasków pleksy takim klejem zamiast chłodnicówki. Cholera wie jak to działa na nasze zdrowie ??

 

Jakieś pomysły za i przeciw?

Jutro zrobię test wytrzymałościowy...

To wygląda na zwykły silikon. Ja odradzę:

- przy naprężeniach, które mogą wystąpić przy podnoszeniu i mocowaniu może być słaby

- po czasie sporo wody lejącej się może wykorzystać ewentualne słabsze miejsca i ciec

- konieczność odtłuszczania powierzchni klejonych

- zapach przy robocie w klejonych ilościach

- czas schnięcia

- wszystko ubabrane w silikonie, jak nie kleiłeś czegoś tak dużego albo nie jesteś wyjątkowo pedantyczny przy robocie to będzie wszędzie wszystko poklejone

- na pewno trwale pleksy tym nie skleisz, z metalami chyba nie jest źle (alu się trzyma mocno)

 

Ja proponuję po raz kolejny wykonać "wanienkę" z czegokolwiek o wymiarze bocznej ścianki (np arkusz blachy z lekko podwiniętymi brzegami), w to wlewamy żywicę zmieszaną z utwardzaczem i wsadzamy reku na 30 min. Gotowe, uszczelnione na wieki wieków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gotowe, uszczelnione na wieki wieków..."

 

Tak!

Ale...

Sztywne jak kamień! Kiepskie do transportu. Na miejscu i delikatnie - ok.

 

A tam poza tym.. To nie silikon.

Pachnie naftą, benzyną, ropą...

Daje elastyczną i wściekle przyczepną spoinę. Nie boi się wody, gięcia, mrozu i upału (w rozsądnych przedziałach - ciekłym azotem nie traktowałem, bo po co?)

Dobry ten Soudal.

Nie chinina! Zachodnie jakieś...

Stosuję to czasem.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gotowe, uszczelnione na wieki wieków..."

Tak!

Ale...

Sztywne jak kamień! Kiepskie do transportu. Na miejscu i delikatnie - ok.

Veto! Zdecydowanie. W budowie mego akwarium zastosowałem żywicę (epidian) na sklejce, akwa obijałem w piwnicy, wierciłem, przenosiłem, woziłem samochodem... fakt kiepskie do transportu, bo za mały bagażnik miałem... ale trwałość masakra (chyba, że myślisz o kruchej poliestrowej to wybaczam, a nawet potwierdzam ;) )

Zapraszam do wątku o akwarium na komentarze o nim i żywicy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamykac mogę w każdej chwili. Koniec kwietnia jest OK. Z powodów księgowych ja muszę puścić całą kwotę razem.

 

Co do wymienników to tez proponuję tak zrobić. Wysyłka jest na pewno płatna i to sowicie, więc może lepiej się jakoś pogrupować lub wszystko do jednego niech przyjdzie i dalej rozsyłać - tak, jak ja z wentylami robię?

 

Jeżeli Wam to odpowiada mogę się tego podjąć (grupa wymiennikowa). Jezeli chcemy również zaplacić razem to oznaczalo by przedplatę na moje konto.

Ja dalej wplacam i czekamy. Jak towar dojdzie wysylam dalej. Do Depiego mogę dojechać bo nie jest daleko i przy okazji wentle odbiorę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam poza tym.. To nie silikon.

Pachnie naftą, benzyną, ropą...

Daje elastyczną i wściekle przyczepną spoinę. Nie boi się wody, gięcia, mrozu i upału (w rozsądnych przedziałach - ciekłym azotem nie traktowałem, bo po co?)

Dobry ten Soudal.

Nie chinina! Zachodnie jakieś...

Stosuję to czasem.

Adam M.

 

hmm pozytyw widzę

 

dopiero skleiłem jutro będę próbował trwałości złącza

ale jak sądzisz Adamie - tak koncepcyjnie zdało by rezultat?

 

a tak nawiasem to w koncepcji chłodnicówek i lutowania to te dorobione wloty i wyloty z czego były (blacha ocynk? ) i jak to montowałeś do wymiennika? aha - sam je formowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a proponuję po raz kolejny wykonać "wanienkę" z czegokolwiek o wymiarze bocznej ścianki (np arkusz blachy z lekko podwiniętymi brzegami), w to wlewamy żywicę zmieszaną z utwardzaczem i wsadzamy reku na 30 min. Gotowe, uszczelnione na wieki wieków...

 

hmmm, też tak kombinowałem, tylko jest jeden drobny problem.... wloty!! Jak utopisz w wanience to zalepisz dokładnie wszystko :(

No chyba, że masz jakiś patent żeby zalepić tylko to co trzeba :roll: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choćby temperatura tego... nie rozrabiałem na raz więcej niż 0,25 litra ale plastik, w którym po raz pierwszy to nieopatrznie zrobiłem spływał z parapetu. To kolejny argument przeciw pleksie w reku i żywicy.

Ja nie mam problemów z wlotami i wylotami, bo u mnie będą one przedłużeniem urządzenia, a nie odstawać po bokach i zalepiam cały bok z kolejnym przedłużeniem ;) Do tego pierwszą i ostatnią blachę w reku też robię grubszą i dłuższą o kilkanaście cm, więc tylko dolepić czy donitować razem ze sobą te boczki i przegródkę w środek między automatycznie tworzące się kanały (oczywiście reku musi być wtedy szerszy niż wyższy, ale takie ładniej wiszą pod sufitem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry Amorphis, ale moja ograniczona wyobraźnia nie pozwala mi na zobrazowanie tego co opisałeś :lol:

możesz wrzucić jakiś szkic??

 

w reku którego prekursorem jest Adam też nic nie odstaje po bokach (patrz zdjęcia powyżej) - chodzi o zaślepienie co drugiego kanału, a nie zapaćkanie równo całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"a co jest takiego niezapomnianego w tym widoku??"

 

Raz widziałem - i starczy! :lol: :lol: :lol:

 

Ocynkowane wiadro BIAŁE z gorąca, syk smród i głośne trzaski!

Reakcja zachodzi lawinowo. Zaczyna się po jakich 15 sekundach i w 4 następne nieomalże wybuchowo doprowadza do zestalenia całości grzejąc się do gwiazdowych temperatur...

 

Odradzam!

Małe porcje, pędzelek i płótno szklane...

Tylko tak!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry Amorphis, ale moja ograniczona wyobraźnia nie pozwala mi na zobrazowanie tego co opisałeś :lol:

możesz wrzucić jakiś szkic??

 

w reku którego prekursorem jest Adam też nic nie odstaje po bokach (patrz zdjęcia powyżej) - chodzi o zaślepienie co drugiego kanału, a nie zapaćkanie równo całości.

 

http://images38.fotosik.pl/109/b0ac0f6fe9940d07.jpg

W samym reku Adamowym nie odstaje, ale jak dołożysz kanały to zacznie. U mnie kanały są przewidziane "na wprost", a nie "w bok"

Mój będzie blaszakiem z alu, więc nie mogę go lutować. Jeśli nie mogę lutować, to muszę jakoś dopiąć się do niego. Najprościej to do powyższego schematu pierwszą i ostatnią blachę dać dłuższą z każdej strony niż pozostałe, to automatycznie te dłuższe będą wystawać poza reku i już mamy górę i dół początka kanału, do którego łatwo donitować albo inaczej doczepić sam kanał. Boczki uszczelniające i zarazem boczną obudowę robimy tej samej długości, co reku ale wyższe o 2cm (po 1cm z góry i z dołu). Jeśli te boczki zalaejmy żywicą 1-2mm grubości i w nich położymy reku na boku to problem z uszczelnieniem i boczną obudową z głowy. Boczek dłuższy stanowi zarazem przedłużenie kanału i zagięcie go na pierwszą i ostatnią blachę daje nam gotowy prostokątny wylot wielkości całego przekroju reku, gdzie wystarczy wstawić w połowie przegródki aby mieć dwa kanały z jednej i drugiej strony reku. Ładnie powinny się tam zmieścić wentyle. Reku chcę zrobić szerszy, ale może być wtedy niższy, a o takiego podsufitowca mi właśnie chodzi ;)

Ewentualnie blachy nie zaginać, a po prostu zrobić wokół ramę z kątownika alu czy stali, donitować lubi zalać boczki jak wyżej i voila!

 

Teraz mi to wpadło do głowy. Pewno widziałeś pudeło zapałek. Wyobraź sobie, że reku to to jasne w środku w czym leżą zapałki. Wyjmij to, wysyp zapałki, przerwij sklejone boki na pół. Przy ściankach bocznych (tych sklejonych) też przerwij. Powstanie coś jak stery w samolocie. Jeden zostaw jak był, drugi wytnij. Z drugiej strony to samo, tylko wyrywasz ten po przeciwnej stronie. Włóż z powrotem do obudowy pudełka ale głębiej z jednej strony. Co widzisz? Dwa nierozdzielone kanały, prześwit przez pudełko, sztywną obudowę i łatwo podłączyć drugie pudełko do tych prostokątów.

ufff... wyobraźnię mam dobrą, tylko może przekaz mam słaby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra test twardości połączenia wykonany

włożyłem kawałek pleksy między dwa arkusze, lekko posmarowałem obie strony

konsystencja faktycznie podobna do silikonu tylko cholernie klejąca i trochę śmierdzące.

próbowałem rozerwać - udało się ale było sklejone na 1/4 długości boku - przy reku sklejanym po całości raczej sie to nie uda

 

Wnioski:

- połączenie mocne, lekko elastyczne (to chyba plus - przenoszeni, zmiany temperaturowe)

- nie reaguje z wodą

- szczelne!

- tanie

- nie wiem jak ze szkodliwością - w końcu będzie przepływało przez to powietrze które będę wdychał - fakt że w niewielkim stopniu będzie to miało kontakt z powietrzem

 

Ten ostatni jest chyba najwazniejszy i najbardziej dla mnie zastanawiający. Co sądzicie??

 

Aha - jeśli chodzi o pomazanie wszystkiego silikonem. Ja akurat jestem lekko pedantyczny ale myślę że ktokolwiek kto bierze się za takie robótki potrafi zachować ciut dokładności aby nie umazać wszystkiego w silikonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie z grupy wentylatorowej !!!

 

powiększam waszą listę:

 

PavvelB - 2x R3G 190 AB0702 lub 2x R3G 220 AD1102

jwbrzezinski - 2x R3G 220 AD 11-02 + ringi

mario_k - 2 x R3G 220 AD 11-02 + ringi

dzabij - 2x R3G 220 AD 11-02

Amorphis - 2x R3G 220 AD 11-02 + inlet ringi

tomkat - 2x R3G 220 AD1102 + ringi

Sali - 2x R3G 225 + ringi

jarek-forum - 2x R3G 220 AD 11-02 + ringi

michal wdowski 2x R3G 220 AD 11-02 +ringi

andry 2x R3G 220 AD 11-02 + ringi

 

boguśpl 2x R3G 190 AB0702 lub 2x R3G 220 AD1102

 

i małe pytanko czy wentylatorowi R3G 220 ( kręcony głównie w zimie 100-120m3/h) nic mu się nie stanie ?

Mam mieszkanie 180m3 rodzina 2+1

główne kanały fi150+wymiennik Siwickiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...