Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

nie wiem czemu miało by to służyć, że niby anemostat wyciągowy będzie bardziej pod sufitem i oprócz tego z okapu będzie wyciągał z całej kuchni TAK?

 

hmm...

ale co zastosujesz standardowy silnik z okapu - sa cholernie głośne i będą ci robiły małą zadymę w kuchni

przetestuj może to teraz tam gdzie mieszkasz - na szafkach od góry będziesz miał fajny zbiór tłuszczu - te filtry nie wyłapią wszystkiego.

Ja jeszcze sie zastanawiałem nad jednym - czy z takiego kanału z okapu (podłaczając bezpośrednio) nie będzie wykraplała sie woda? Dajemy bardzo ciepłe i cholernie wilgotne powietrze w rurę i tam ono rad nie rad schładza się z może nawet do 20stopni zanim dojdzie do reku - jak ktoś już tak ma to niech sie wypwoei czy nie kapie mu z okapu :o :lol:

 

edit:

mokra smuga - raczej nie do malowania tylko ścierania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Maniek, z tym okapem... na podstawie moich obserwacji mogę powiedzieć, że faktycznie u mnie okap jest tylko z filtrami i tłuszczyk na szafeczkach od góry jest, ale... u moich rodziców i siostry okap wywala wszystko na zewnątrz, a tłuszczyk również jest widoczny :-?

Większość z nas pichci coś prawie codziennie, ale jak się tak zastanowię, to okap włączam właściwie tylko do "poważnego" gotowania - smażenie jakie itd. Jak się rosołek gotuje na małym ogniu to okap off, no bo przecież nic nie dymi, itd.

Dlatego również przychylam się do rozwiązania okap z filtrami i gdzieś w pobliżu wyciąg do reku. Tłuszczyk i tak będzie.... no chyba że se fateka zaprogramujesz, że jak ktoś do kuchni wchodzi to się okap załącza :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jwbrzezinski, ja u siebie wentylatora okapu prawie nigdy nie używam (strasznie wyje jak na mój gust), zdaje mi się, że żyję normalnie (znaczy statystycznie średnio gotuje...żona) żadnych tłuszczów nie widzę poza osadzającym się na siatce okapu.

Wyciąg prosto do wentylacji może być, ale moim zdaniem:

1. trzeba dobrze filtrować powietrze aby kanał pozostał czysty

2. Filtrować jest trudniej bo powierzchnia czynna filtra ze względów technicznych jest dużo mniejsza niż okapowego.

3 To co wspomniałeś - po co pokonywać opór filtra ciągle (tak działa wentylacja) skoro pełni swoją rolę np. 5% czasu.

...a co do tłuszczu na suficie nad okapem... nie wiem albo wentylator zbyt mocno zapodaje.... albo filtr kiepski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że dodatkowe opory stawiane przez filtr w okapie to mniejszy problem. Większy to ten, że okap wisi powiedzmy 80 - 100 cm poniżej sufitu. Przy podłączeniu przewodu wentylacyjnego bezpośrednio do okapu przestrzeń nad okapem byłaby nie wentylowana.

 

Dlatego ja z kuchni wyprowadzam dwa kanaył od wyciągu i noramlny wyciąg pod sufitem.

 

Wyprowadziłem je na strych niezależnie.

Na początku chyba zostawię kanał od okapu poza systemem odzysku ciepła i bede to powietrze wyrzucał na zewnątrz. Będe obserwował jak to działa i jak wygląda kanał z okapu. Jeżeli po przejściu przez filtr okapu kanał wyciągowy będzie czysty to go byc może wepnę przez trójnik do rekuperatora.

 

Pożyjemy zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PavvelBTo też żaden problem - powietrze to nie ciało stałe, jednak się miesza :)

 

Dla mnie argumentem jest prostota i niezawodność - PO CO podłączać to, do wentylacji? Robi się tylko problemy. Moje rozwiązanie jest proste i niezawodne i to do mnie przemawia.

 

Wszelkie kombinowanie się zazwyczaj źle kończy. Brzytwa Ockhama, Manieq, brzytwa Ockhama! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku chyba zostawię kanał od okapu poza systemem odzysku ciepła i bede to powietrze wyrzucał na zewnątrz. Będe obserwował jak to działa i jak wygląda kanał z okapu. Jeżeli po przejściu przez filtr okapu kanał wyciągowy będzie czysty to go byc może wepnę przez trójnik do rekuperatora.

 

A czy któryś z Was przeczytał, jaką wydajność mają okapy? To jest kilkaset m3/h. Co sie stanie, jak to zapuścimy? Pewnie nic, ale zawsze...

 

Dalej - czy ten wentylator okapy ma wystarczający spręż, żeby przepchnąć powietrze skutecznie przez całą tą część istalacji?

 

Nie wiem - ja nie widzę żadnego zysku z takiego rozwiązania, poza tym, że ew. można 5zł oszczędzić na wymianie filtrów węglowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich z grupy wymiennikowej. Potwierdzam przyjęcie wszystkich wplat.

Skontaktowal się ze mną jeszcze jeden chętny na wymiennik. Zobowiązal się podjąć decyzję do jutra.

Jutro popoludniu wysylam zamówienie do Klingenburga.

 

Proszę wszystkich, którzy chcą otrzymać potwiedzenie wplaty na konto klingenburga o email. W mailu zwrotnym wyślę potwierdzenie wygenerowane przez inteligo (w formacie pdf)

 

Pozdrawiam Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich z grupy wymiennikowej. Potwierdzam przyjęcie wszystkich wplat.

Skontaktowal się ze mną jeszcze jeden chętny na wymiennik. Zobowiązal się podjąć decyzję do jutra.

Jutro popoludniu wysylam zamówienie do Klingenburga.

 

Proszę wszystkich, którzy chcą otrzymać potwiedzenie wplaty na konto klingenburga o email. W mailu zwrotnym wyślę potwierdzenie wygenerowane przez inteligo (w formacie pdf)

 

Pozdrawiam Michal

 

chyba wszystkim potrzebne potwierdzenie ponieważ, będą wysyłać wymienniki do każdego z osobna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich z grupy wymiennikowej. Potwierdzam przyjęcie wszystkich wplat.

Skontaktowal się ze mną jeszcze jeden chętny na wymiennik. Zobowiązal się podjąć decyzję do jutra.

Jutro popoludniu wysylam zamówienie do Klingenburga.

 

Proszę wszystkich, którzy chcą otrzymać potwiedzenie wplaty na konto klingenburga o email. W mailu zwrotnym wyślę potwierdzenie wygenerowane przez inteligo (w formacie pdf)

 

Pozdrawiam Michal

 

chyba wszystkim potrzebne potwierdzenie ponieważ, będą wysyłać wymienniki do każdego z osobna

 

Raczej tego nie zrobią (bylo podawane) wymienniki będą zapakowane w indywidualne opakowanie.

Mrq zglaszal się na odbiór osobisty - mieszka blisko

Ja myslę ze się po nie przejadę, do kogo będę mial po drodze podwiozę w cenie paliwa a reszta kurier.

 

Do wszystkich:

 

Proszę w mailu podać też imię i nazwisko na tabliczkę znamionową - będzie potrzebne do zamówienia. Nie wiem czy wszędzie pokrywają się z danymi z wplat. Numer telefonu też nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...