Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wszyscy którzy chcieli się załapać, to się załapali :)

 

Ale jak chcecie, to macie:

 

- PavvelB

- jwbrzezinski

- mario_k

- dzabij

- Amorphis

- tomkat

- Sali

- jarek-forum

- michal wdowski

- andry

- boguśpl

- mrq

- agraf

- Pitt

- woykr

- rkforum

- Xavieer

- brachol

- rick207

- arti.sa

 

Czy ktoś ma jakies obiekcje odnosnie do listy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Właśnie prowadziłem wstępna rozmowę z kolegą który robi układy PWM skoro silniki EBM można sterować PWM wiec czemu by nie zrobić sterownika.

Moim pomysłem jest zrealizowanie sterownika który:

Posiadał by płynna (manualną) regulacje obrotów

Wyświetlacz z info. zegarek, tryb pracy (dzien /noc), ostrzeżenia typu zapchany filtr, pokazane temp np: air in -15c air out 10c

 

Teraz pomysły na pracę:

Praca noc dzień w nocy niższe obroty w dzien praca na normlanych obrotach

 

sterownik musial by byc tak zaprogramowany aby moc go zaprogramowac tj praca noc od godziny 23:00 do 5:00

 

opcjionalnie:

w przypadku uruchomienia okapu kuchennego zwiększenie obrotów centrali w celu szybszej wymiany powietrza.

 

czujka wilgoci w łazience lub innych pomieszczeniach narażonych na wilgoć dawała by sygnał sterownikowi jeżeli przekroczona została by jakaś norma wilgoci. Oczywiście sterownik w takim przypadku spowodował by ze centrala wymieniła by szybciej powietrze

 

Czujnik zewnętrznej temperatury (był by aby mówić nam jaka temperaturę zasysa centrala)

Mial by dodatkowe zadanie po przekroczeniu pewnej dodatniej temperatury centrala zatrzymywała by swoja prace. Tak aby w cieplejszych dniach centrala niepotrzebnie nie chodziła (w końcu można otworzyć juz okna ;)....)

 

 

Przyznam ze taki projekt sterownika może troszeczkę kosztować wiec zbieram chętnych, jeżeli ktoś ma jakieś pomysły co jeszcze mógłby robić owy sterownik proszę pisać.

JAk doszlifujemy pomysł wtedy wysyłam do kolesia plan. On oszacowuje projekt i przedstawi mi cenę. Wiadomo im więcej nas będzie tym mniejsze koszty poniesiemy za projekt sterownika.... Więc co wy na to...??

 

 

 

ps: opcjionalnie mozna by bylo mzieniac kolor podswietlenia wysiwetlacza :lol: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-w przypadku otwarcia drzwiczek w pracującym kominku wyłączenie wentylatora wyciągającego powietrze z pomieszczeń i stworzenie nadciśnienia aby zapobiec wydostaniu się dymu do salonu

 

OK, amigo, a jaki czujnik będzie za to odpowiadał? Ja chciałem tak zrobić u siebie, ale nie znalazłem sposobu na to, aby "powiedzieć" sterownikowi, że drzwiczki się otwierają. Na wątku alarmowym mnie olano... :(

 

PS. Wszystkie te funkcje (i więcej) można osiągnąć za pomocą PLC. Ja zamierzam tak zrobić (sterownik wraz z dotykowym panelem już się kurzą w pudle).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-w przypadku otwarcia drzwiczek w pracującym kominku wyłączenie wentylatora wyciągającego powietrze z pomieszczeń i stworzenie nadciśnienia aby zapobiec wydostaniu się dymu do salonu

 

OK, amigo, a jaki czujnik będzie za to odpowiadał? Ja chciałem tak zrobić u siebie, ale nie znalazłem sposobu na to, aby "powiedzieć" sterownikowi, że drzwiczki się otwierają. Na wątku alarmowym mnie olano... :(

 

PS. Wszystkie te funkcje (i więcej) można osiągnąć za pomocą PLC. Ja zamierzam tak zrobić (sterownik wraz z dotykowym panelem już się kurzą w pudle).

 

Może na jakimś styczniku? Ale tematu jeszcze nie gryzłem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-w przypadku otwarcia drzwiczek w pracującym kominku wyłączenie wentylatora wyciągającego powietrze z pomieszczeń i stworzenie nadciśnienia aby zapobiec wydostaniu się dymu do salonu

 

OK, amigo, a jaki czujnik będzie za to odpowiadał? Ja chciałem tak zrobić u siebie, ale nie znalazłem sposobu na to, aby "powiedzieć" sterownikowi, że drzwiczki się otwierają. Na wątku alarmowym mnie olano... :(

 

PS. Wszystkie te funkcje (i więcej) można osiągnąć za pomocą PLC. Ja zamierzam tak zrobić (sterownik wraz z dotykowym panelem już się kurzą w pudle).

 

Ja u siebie zrobiłem to na mikrozłączu sterowanym za pomocą dzwigni wygiętej z drutu 6mm zamontowanym na ośce + sprężyna. Długo by opisywać, wieczorem wrzucę fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie lepiej zrobić przy kominku ręczny wyłącznik taki switch Przecież otwarcie drzwiczek spowoduje wyłączenie reku ale już trochę dymu naleci A tak to przyciśniecie switcha np zwolni wentylator wyciągowy wtedy otwieramy drzwiczki i po sprawie wentylator zdąży obniżyć obroty zrobi się nadciśnienie i nic nie wyleci z kominka. Później przy zamykaniu należało by z powrotem wcisnąć guziczek a jak by się zapomniało go wcisnąć to np można ustawić ze po 1 min wentylator wraca do normalnych obrotów. Jedynym mankamentem tego jest to że trzeba wcisnąć guzik przy otwieraniu i zamykaniu...., ale to tak jak by pamiętać ze trzeba wsadzić drewno do kominka :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Depi na naszych sterwonikach to pikuś - dać jakiś kontaktron zwierany - niekoniecznie magnetyczny - lub takie coś jak jest przy otwarciu drzwiczek od skrzynek alarmowych - wachejka

 

do mnie jednak bardziej przemawia pomysł @Woykra

dałem kabelki do obudowy, tam dam jakiś miniaturowy przełącznik z DIODĄ która to zapali się podczas wyłączenia wentyli i będzie sygnalizować (czytaj przypominać mojej sklerozie) że jak świeci znaczy nie dmucha :)

 

a jak się dziecko w lato zacznie bawić drzwiczkami z takim kontaktronem - wentylatory zwariują :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł z tym ręcznym - jak wszystko oprogramujemy to co będziemy robić w naszym domku. To ja poproszę jeszcze wkładanie drwa do kominka ;)

Co do dzieci to można zrobić na określonej wysokości jak komu pasuje nawet poza zasięgiem dzieci.

 

Dla mnie ważniejsze jest sterowanie bypasem i przełączanie na obejście wymiennika przy określonych warunkach. Może na to macie receptę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym jakoś wymyśleć sposób aby w sterowniku zrobi uniwersalne wejścia

np: wejścia reagujące na zmianę rezystancji (czujniki temp, wilgoci, ruchu) na zworkach można było by zmienić zdefiniowany program np zwiększenie nawiewu, zmniejszenie nawiewu lub całkowity stop. Jeżeli np ustawiło by się zworkę na nadciśnienie można by było oprócz tego regulować prędkość wentylatorów tak aby można było uzyskać odpowiednie nadciśnienie to samo z podciśnieniem.

 

wejścia stykowe tj np na switcha lub inny przełącznik stykowy (tutaj tak samo możliwość ustawienia zworkami oraz regulacja obrotów.

 

No i wejścia na czujniki odpowiadające za bezpieczeństwo uzytkowna tj np bypass, zatkane filtry... i nie wiem co jeszcze

z bypassem mysalem o czujce temp: która oprócz tego ze pokazywała by temp za wymiennikiem to w przypadku spadku temperatury za wymiennikiem do np 5C spowodowała by włączenie się bypassu.

 

ps: czujka ruchu myślałem żeby wykorzystać nad toaletą Jak siadasz na tron wtedy wichura w domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę nad zastosowaniem do bypasu dwóch takich przepustnic http://allegro.pl/item647965393_przepustnica_z_silownikiem.html połączone "na krzyż". Jeden impuls zamyka jedną i otwiera drugą, drugi na odwrót.
Są też takie dwa w jednym... chyba tez z tej firmy... powinny byc tańsze bo w sumie tylko jeden siłownik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę nad zastosowaniem do bypasu dwóch takich przepustnic http://allegro.pl/item647965393_przepustnica_z_silownikiem.html połączone "na krzyż". Jeden impuls zamyka jedną i otwiera drugą, drugi na odwrót.
Są też takie dwa w jednym... chyba tez z tej firmy... powinny byc tańsze bo w sumie tylko jeden siłownik.

 

A czy jakość nie buzi wątpliwości tych allegrowych przedmiotów? W większości odbiegają od tego oczekiwanego towaru.

 

Mam jeszcze pytanie to ja będę potrzebował 4 przepustnic? Jak to wysterować teraz bo się robi coraz więcej urządzeń.

Tak na szybko narysowałem schemat (wybaczcie za ten profesjonalizm ;) ), chcę coś sam zrobić i z dobrą moją wolą i zapałem myślę, że mnie się uda zbudować wentylację ;)

 

Zerknijcie: http://www.fototube.pl/thumbnails/wentylacjajp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...