Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam jako Nowy (stary obserwator)....

 

Jakiś czas temu poruszona była sprawa GWC z użyciem rur drenażowych (pełnych) fi 100. W niedalekiej przyszłości planuję montaż instalacji GWC domowym/tanim sposobem. Dodam że planuje puszczenie ziemią , w wykopie o szerokości 60 cm, 4 rur drenażowych pełnych fi 100 i połączyć je przy fundamencie z rurą fi 200, która będzie pociągnięta do REKU. Najwięcej problemów (na etapie planowania) dostarcza mi kwestia szczelności układu. Moje pytanie brzmi: Jak połączyc rury fi 100 4szt z jedną fi 200, a dodatkowo zagwarantować szczelność i możliwość wypompowania skroplin.??

 

Rury zacznę układać od domu (poziom najniższy, "skropliny") w kierunku podnoszącego się terenu działki (naturalny spadek terenu ok 80 cm wysokości na długości ok 40m ,w kierunku domu). Na samym końcu (czerpnia) rury wypuszczę ponad poziom gruntu (4 sztuki obok siebie) a u znajomego ślusarza zamówię obudowę prostokątną 42x12 na czerpnię (wysokość czerpni do ustalenia.

 

Znalazłem na allegro coś takiego http://www.allegro.pl/item672811118_rury_pcv_rura_drenarska_studzienki_studzienka.html , narazie wysłałem zapytanie czy są w stanie wykonać podobną przejściówkę z jednej fi 200 na 4 x fi 100, w jednej płaszczyźnie.

 

prosty schemat http://images48.fotosik.pl/157/d15e751142500651med.jpg

 

Wiem, że podobny temat byl poruszany, mimo wszystko czekam na opinie i jakąś pomoc. Dodatkowo podam powód dlaczego tak kombinuję:

1. Rura fi 200 droższa niż 4 rury drenażowe fi 100

2. Cztery rury fi 100, ponieważ 3 rury mają mniejszy przekrój niż 1 rura fi 200

3. 4 rury fi 100 mają większą powierzchnię wymiany temp. niż jedna fi 200 (1,26 m2/1mb - 4 rury 100) / (0,63m2/1mb - 1 rura 200)

4. Grubość ścianki - na korzysc rur drenażowych.

 

 

5. - Czekam na jakąś podpowiedź - jak wyżej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory przyszły. Odbieram w przyszłym tygodniu.

Stay tuned.

Deeeeeeeepiiiiii hop hoooooop.

[edit]

aha i aby było też coś niby w temacie:

Rury drenerskie fajna rzecz tylko nie wiem jak to w końcu z tą koniecznością czyszczenia wymiennika na temat której krążą tu niemalże legendy... bo jeśli zajdzie faktycznie konieczność to będzie sporo trudniej niż gładką kanalizacyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aż nie smiało zapytam czy moje 175-tki też bedą ;)

 

Wygląda na to, że tak.

 

UWAGA Panowie! Czy ktoś z rejonu stołecznego da radę i chciałby ze mną podjechać po te wentyle? Boję się, że mogę nie zmieścić tego wszystkiego do auta - niestety mam tylko osobówkę :(

 

Z milszych rzeczy to wentyle wyszły nieco taniej, niż miały wyjść - ok. 100 zł na każdym zestawie.

 

Czyli spokojnie "w cenie" jest wysyłka kurierem i jeszcze zostaje. Pytanie tylko, co z resztą? Nie chciałbym stawiać nikogo w krępującej sytuacji, ale może przeznaczyć "resztki" na jakiś cel charytatywny? Np. pomoc dla forumowego Tomka1950?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wysyłka kurierem. Z tym że albo wysyłka koło 25 lipca, albo wspólna paczka z kimś z Krakowa do niego i potem sobie odbiorę. Wcześniej nie będzie miał kto odebrać przesyłki.

woykr Ty jesteś na miejscu? Jeśli tak to chętnie się przyłączę do paczki i jak wrócę to się skontaktuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wysyłka kurierem. Z tym że albo wysyłka koło 25 lipca, albo wspólna paczka z kimś z Krakowa do niego i potem sobie odbiorę. Wcześniej nie będzie miał kto odebrać przesyłki.

woykr Ty jesteś na miejscu? Jeśli tak to chętnie się przyłączę do paczki i jak wrócę to się skontaktuję.

 

Spoko nie ma problemu ;) moze ktos jescze jest krk ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety odbiór pon-pt do 18. Ktoś chętny? :)

 

Jeżeli zostały ci pieniądze, a nikt nie nie może Ci pomóc w odbiorze wentylatorów to wynajmi transport - jakiegoś busa, taxi bagażowe albo cos innego. Za 100-200zł powinno dac się załatwić.

 

Przy marketach budowlanych (castorama itp.) stoją busy dostawcze - to są prywatne auta jeżdzące na zlecenie marketów. Napewno chetnie zgodzą się na dodatkowy kurs.

 

Czy w przyszłym tygodniu (wtorek, środa) w godzinach pracy bedzie można odebrać od Ciebie wentylatory. Podesłałbym znajomego. Jeśli tak podaj na priv namiary na siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...