Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Pozwolę sobie spytać tutaj :oops:

Planuję wstawić reku w domu ... tylko nie mam żadnych GWC, czy tym podobnych wymienników. Nadal jest sens wstawiać reku ? Chodzi mi o sprawną i działającą wentylacje pomieszczeń.

Zdaje sobie sprawę, że zimą, "dolnym" źródłem musiała by być jakaś nagrzewnica ( wodna lub elektryczna ).

Dalej : kubatura do wentylowania to u mnie około 470 m3. Rozumiem, że żeby wymienić 1 raz powietrze na godzinę, w całym domu muszę wstawić reku powiedzmy o wydajności 500 m3 ?

Czy np. wystarczy 300-350 m3 i wymieni mi raz na 2 godziny ... ?

Czy w kuchni gdzie będzie wyciąg na kuchenką też daje się wyciąg wentylacji ?

 

Z góry dziękuję za wszelkie informacje :D

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wakacji nie mam... kosiarki też nie więc:

Pozwolę sobie spytać tutaj :oops:

Planuję wstawić reku w domu ... tylko nie mam żadnych GWC, czy tym podobnych wymienników. Nadal jest sens wstawiać reku ? Chodzi mi o sprawną i działającą wentylacje pomieszczeń.

1. Reku ma więcej wspólnego z odzyskiem ciepła niż z wentylacją. Aby wentylować potrzebujesz wentylatory i kanały + ew, filtry.

2. Jak nie ma GWC to reku działa sprawniej.

3. Czy jest sens wstawiać reku to trza policzyć/oszacować... każdy ma inaczej.

Zdaje sobie sprawę, że zimą, "dolnym" źródłem musiała by być jakaś nagrzewnica ( wodna lub elektryczna ).
Niekoniecznie jeśli znajdziesz jakiś inny sposób coby nie zamrozić wymiennika. np chwilowe postoje nawiewu, zmniejszenie sprawności odzysku poniżej kondensacji. itp.

Dalej : kubatura do wentylowania to u mnie około 470 m3. Rozumiem, że żeby wymienić 1 raz powietrze na godzinę, w całym domu muszę wstawić reku powiedzmy o wydajności 500 m3 ?

Czy np. wystarczy 300-350 m3 i wymieni mi raz na 2 godziny ... ?

1. Nic nie musisz to Twoja chałupa i zrób jak uważasz :)

2. 1 wymianę na h to stosuje się podobno sporadycznie jeśli kiedykolwiek. (patrz zeznania Jeziera)

3. Im większe wentylatory to dla osiągnięcia tego samego przepływu mogą pracować wolniej i ciszej. (to w pełni wykorzystasz tylko w EBM lub z falownikiem)

4. Oczywiście nie ma co przesadzać bo cena podetnie nogi.

Czy w kuchni gdzie będzie wyciąg na kuchenką też daje się wyciąg wentylacji ?

Wyciąg w kuchni być powinien aby zapewnić odpowiedni kierunek przepływu powietrza w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mario_k - dzięki za odpowiedź :D

 

Tylko podrążę dwie kwestie : dolne źródło, mam tu na myśli, jak zimą pobiera powietrze z zewnątrz i nie dogrzeje go ciepłem z wymiennika, to muszę to powietrze dogrzać jeszcze czymś. Dlatego pytałem o nagrzewnicy, np. elektrycznej ...

Wymiana 1/h to ok, źle, dobrze - nie mogę znaleźć wniosków Jeziera :(

 

dzięki, pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko podrążę dwie kwestie : dolne źródło, mam tu na myśli, jak zimą pobiera powietrze z zewnątrz i nie dogrzeje go ciepłem z wymiennika, to muszę to powietrze dogrzać jeszcze czymś.
Czy my się rozumiemy?? O jakim wymienniku piszesz?

Wymiana 1/h to ok, źle, dobrze - nie mogę znaleźć wniosków Jeziera :(

1/h to gdy wizyta lub wizytacja w domu=> dużo ludzi zapach cygar itp itd

normalnie to ok. 100m3/h... ale poza tym co kto lubi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sprecyzował że raczej normalnie coś koło 1/2 wymiany, bo 100m3 w przypadku majki-ego to prawie 1/5 wymiany a u mnie to prawie jest 1/3.

 

Z tą nagrzewnicą pewnie po pierwszej zimie też będę musiał coś pomyśleć - ale na razie trzeba złożyć wentyle i wymiennik w kupę i nie będzie czasu na kombinowanie z dogrzewaniem... Po za tym wolę najpierw sprawdzić jak to będzie chodziło niż od razu zakładać że trzeba będzie dogrzewać. Jestem optymistą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentyle w końcu powinny do mnie dojechac jutro ok południa. Kupię kartony i zacznę pakować po kolei, jak spakuję wszystko, to wołam kuriera.

 

Uprzedzam, że za pakowanie i kartony sobie cośtam policzę, żeby mi się łacniej pakowało. Albo w ogóle zatrudnie na 1 dzien Pana Piotra - koszt 100 PLN ale będzie na pewno zrobione (o odróżnieniu od pakowania przeze mnie, które może trwać tydzien albo 2 :) ).

 

Ergo - zara bedom. A ja do ciepłych krajów uciekam dopiero w środę, do tego czasu spróbuję to wyekspediować wszystko.

 

Jak ktoś jeszcze nie przysłał adresu to przysyłać - tylko na maila, nie PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wtorku jestem w Polsce, więc zapraszam. Oczywiście wcześniej proszę o umówienie się, bo nie zawsze jestem. Zazwyczaj siedzi pracownik, więc w razie czego on wyda.

 

Telefon do mnie to sze-dzie-trz dzie-zer-czt zer-sze-sze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich!!!

Panowie, niewątpliwie zostałem Waszym fanem.

Trochę mi zeszło na przeczytanie, ze zrozumieniem tego co tu piszecie, ale w związku z tym mam kilka pytań i proszę o pomoc. (bo niestety nie wszystko rozumiem ... )

- jak przewidzieć niezbędny spręż wentylatora do rekuperatora i całej instalacji?

Dom 260m3, garaż 240m3 tj razem około 500m3 wymiany. Z tego co wyczytałem, wentylatory muszą mieć przepływ do mojego domu 1:1 czyli 500m3/h.

Czy w tym wypadku spręż 300Pa wystarczy ? Zakładając podawane przez was, wszystkie „obciążenia” (instalacja, filtry ... itp. itd.)

Czy w związku z postami powyżej długość „rurowego” to poprawnie obliczona przeze mnie 50mb – czy się mylę ? Przy rurze 25 ...

Nie mam pojęcia jakie średnice rur rozprowadzających do wentylacji dobrać do omawianego systemu.

Sądzę, że po przeczytaniu tych wszystkich postów, które napisaliście jestem jeszcze głupszy niż przed ich przeczytaniem. Może dla tego, że wy mówicie czasami o czymś, o czym nie mam zielonego pojęcia, dlatego też zwracam się o pomoc, o którą serdecznie proszę!

 

Szanowny „adam_mk” (Adamie) napisałeś na 1 str 1 post:

...Założenia:

Zabudowa pionowa, powierzchnia wlotu/wylotu = powierzchni rury fi 200/250, zintegrowany bypas (lato – zima) z przełącznikiem strumienia, gabaryt – 30 x 30 x 120cm. (120cm to wysokość).

Przy wykorzystaniu blachy mosiężnej twardej o grubości 0.15 i wymiarach 30 x 120cm ciężar arkusza to 0.48kg.

Takich arkuszy przy przekładkach 4mm będzie 70.

Powierzchnia wymiany (liczona w jednym z kanałów) to 25m2. ....”

 

W żaden sposób nie mogę dać sobie rady z tymi wyliczeniami.

0,3m x 0,3m = 0,09m2 x 0,004m = 0,00036m3 x 70 szt przekładek = 0,0252m3 (ilość przepływającego powietrza)

0,3m x 0,3m = 0,09m2 x 70 szt przekładek = 6,3m2 (powierzchnia grzania),

Być może dla tego że nie jestem wstanie wyobrazić sobie jak działa Twoje urządzenie. Być może dla tego, że część zdjęć mi się nie otwiera. Dziwi mnie dlaczego jest on długości 120 cm. Niestety musisz mi wybaczyć moją niewiedzę i nie zrozumienie tematu.

Po prostu nie jestem sobie w stanie wyobrazić, jaki jest przepływ w środku urządzenia, szukałem czegokolwiek w necie ale niestety nic nie znalazłem co otworzyło by mi oczy.

Mam nadzieję, że z powodu mojej niewiedzy nie obrazisz się na mnie i pomożesz zrozumieć mi to czego nie rozumiem.

Patrząc na zdjęcie rekuperatora przeciwprądowego, który zrobiłeś dla mnie wygląda to tak:

- wiadomo, blacha, przekładki 4mm i 70 szt,

- teraz pytanie, czy przepływ jest tylko poprzez powierzchnię pomiędzy blachami czy też na długości urządzenia czyli przez 1,2m?

- Jeśli też na długości to jak są oddzielone strugi powietrza

Wiem, że moje pytania są może dla Was fachowców głupie, ale mi bardzo pomogą w moim rozumowaniu. Myślę sobie, że Twój reku. musi być takiej technologii jak ze strony:

http://rekuperatory.gd.pl/przeciwpradowe.html

a konkretnie ten U + U – tylko za Chiny ludowe nie mogę sobie wyobrazić przepływu w nim powietrza ...

A może się mylę?

Obecnie jestem w Afganistanie, więc mam również problemy z netem, więc i problem ze ściągnięciem nawet programiku firmy heatex, który najprawdopodobniej dużo by mi pomógł.

 

Wymyśliłem sobie takie urządzonko ...

Chciałbym tu również prosić o pomoc i przede wszystkim o opinie.

Założenia:

Rekuperacja powietrza w domu i w garażu jw.

W związku z tym, że rekuperacja nie służy do samego ogrzewania, chciałbym wykorzystać nagrzewnicę samochodową, do dogrzewania powietrza – wlotowego zasilaną z kominka i innych urządzeń grzewczych, oczywiście sterowanie temperaturami i całą elektronikę,

I najważniejsze GWC.

Materiały:

- rurka cienkościenna fi 15 grubość 1 mm

- nagrzewnica samochodowa aluminiowa

- blacha ocynkowana, wzmocniona kątownikami również z blachy ocynkowanej

- ocieplenie 10 cm wełna mineralna (rekuperator na nie ogrzewanym strychu)

- zespół tłoczny w kotłowni w garażu

Wymiary na rysunku w cm.

- pole pow. rurki ~ 0,000133m2

- długość rurki – 0,5m

- ilość rurek 705

0,000133m2 x 0,5m x 705szt. = ~ 0,047m3 – przepływu przez rurki powietrza wylotowego ciepłego,

0,000133m2 x 705szt. = ~ 0,094m2 – przepływu przez rurki,

 

0,51m x 0,51m x 0,5m = 0,13 m3 – kubatura rekuperatora,

0,13 m3 – 0,0623 m3 = ~ 0,068 m3 – przepływu powietrza wlotowego z czerpni,

Różnica pomiędzy m3 rurki wynika z grubości ścianek 0,0623m3 - 0,047m3 = 0,0153m3 – grubość rurki.

 

A może zwiększyć długość rurek? Co o tym wszystkim myślicie, może moje urządzenie jest błędne i nie będzie sprawnie działało?

POMOCY PROSZĘ!

Pozdrawiam wszystkich gorąco:

Jędruś ...

P.S. A jeszcze koszty ...

Rura 15x1mm 6,5 x 353m = 2294,5zł

Blacha, nity, wiertła, cyna, pasta ~ 200zł

Blacha miedziana na przylutowanie wlotu i wylotu rurek 2 x 0,51m x 0,51m (102cm x 67cm – 3,45kg x 28,37zł) = 97,87zł

RAZEM: 2592,38zł .... tylko czy gra jest warta świeczki ????

Waga:

- rurka 1mb = 0,39kg x 353mb = 137,67kg

- blachy nity i inne ~ 10kg

RAZEM: ~ 150 kg

Jak by działało tyle ile waży .... było by super ....

OPIS RYSUNKU ... (jeszcze):

1 - wymiennik

2 - nagrzewnica

3 – wloty / wyloty powietrza (4 szt)

4 – zawór elektromagnetyczny do spuszczania wody z wymiennika

5 – pojemnik na ewentualnie wykroploną wodę wraz z pływakiem sterującym zaworem spustowym.

6 – odpowietrznik automatyczny

Nie mam pojęcia jak wkleić tu zdjęcia to dodaję tak:

http://andstach1.net.pl/4852.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...